Strona 2 z 17 PierwszyPierwszy 123412 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 169

Wątek: Lekcja optyki - f/stop, winietowanie, GO, CoC

  1. #11
    Uzależniony Awatar Sławek
    Dołączył
    Apr 2008
    Miasto
    Częstochowa
    Wiek
    61
    Posty
    968

    Domyślnie

    Zastanawia mnie tylko to niepisane ograniczenie jasności obiektywów, bo bez względu na zakres ogniskowych i przeznaczenie (zarówno FF jak i do crop'a) producenci raczej nie robią zoomów jasniejszych niż 2.8
    Nikt już nie pamięta Tokiny 28-70 f2,6-2,8.

  2. #12
    Uzależniony Awatar comatus
    Dołączył
    Jul 2006
    Miasto
    Wybrzeże Pucyfiku
    Wiek
    40
    Posty
    725

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez MMM Zobacz posta
    Przy skracaniu ją przymykają, wystarczy się przyjrzeć w takim np. 17-40L. Gdyby nie to przymykanie to 17-40 miałoby światło 1.8-4.0 tylko z gigantyczną winietą i pewnie też spadkiem kontrastu przy 17mm. Widocznie coś da się w optyce obiektywu zoptymalizować dzięki stałemu światłu.
    To mnie własnie zawsze zastanawiało, czemu projektanci nie poświęcą "stałoświetlnośći" na rzecz jaśniejszego krótkiego końca.
    Może rzeczywiście koryguje to coś

  3. #13
    Początki nałogu Awatar sirlukas
    Dołączył
    Feb 2009
    Miasto
    Caversham
    Posty
    301

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez mc_iek Zobacz posta
    Kiedyś uczono mnie, że jasność obiektywu wynika ze stosunku jego średnicy wewnętrznej do długości. Myślę, że stąd bierze się sałoświetlność zoomów, które nie zmieniają swojej długości wraz ze zmianą ogniskowej.
    EF-S 17-55 IS USM f/2.8 nie potwierdza jednak tej reguły.
    Choć troszkę prawdy w tym jest co napisałeś
    "Imagination is more important than knowledge." - szkoda, że brak mi tego pierwszego ...
    ... mój zestaw...

  4. #14
    Pełne uzależnienie Awatar Kubaman
    Dołączył
    Jul 2004
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    47
    Posty
    4 709

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez mc_iek Zobacz posta
    Kiedyś uczono mnie, że jasność obiektywu wynika ze stosunku jego średnicy wewnętrznej do długości.
    a mnie, że średnicy źrenicy wejściowej do ogniskowej obiektywu
    Pasja---------------------> www.jakubszyma.pl

    Przedsięwzięcie-------------> www.szyma.com

  5. #15

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez comatus Zobacz posta
    To mnie własnie zawsze zastanawiało, czemu projektanci nie poświęcą "stałoświetlnośći" na rzecz jaśniejszego krótkiego końca.
    Może rzeczywiście koryguje to coś
    Jest jeszcze jeden przypadek ;-)
    idziesz na imprezę z zoomem o stałej jawności(gdzie focisz w pełnej dziurze, wo warunki są jakie są ), Wybierasz M, ustawiasz czas. Zmieniając ogniskową nie martwisz się o zmianę swiatła - nie musisz korygować czasu względem zmiany jasności szkła.

  6. #16
    Zablokowany
    Dołączył
    Nov 2006
    Miasto
    Poznań
    Wiek
    34
    Posty
    4 359

    Domyślnie

    Twoja teoria mnie nie przekonuje.

    załóżmy, że 24-70 nie jest już 2.8, tylko 1.4-2.8 (^^)

    idziesz na imprezę z zoomem o stałej jawności, Wybierasz M, ustawiasz czas I przesłonę 2.8. Zmieniając ogniskową nie martwisz się o zmianę swiatła - nie musisz korygować czasu względem zmiany jasności szkła.Jak potrzebne ci 1.4 na szerokim końcu, to kręcisz obydwoma pokrętłami tą samą liczbę skoków (tylko w przeciwne strony)

  7. #17
    Uzależniony Awatar esteper
    Dołączył
    Oct 2006
    Miasto
    Vava
    Wiek
    36
    Posty
    635

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Slider Zobacz posta
    Czyli zdjęcia, pomimo tych samych parametrów na różnych ogniskowych, będą różniły sie jasnością? mógłby to ktoś sprawdzić (i rzucić konkretami z testu) kto ma zooma ze stałym światłem, bo poki co ja jestem niedysponowany do takich zadań?:wink:
    Proszę bardzo:

    1/10s; 70mm; F4; ISO-400

    1/10s; 100mm; F4; ISO-400

    1/10s; 135mm; F4; ISO-400

    1/10s; 200mm; F4; ISO-400
    5DmkII + C50/1.4 + C85/1.8 + 2,5kg jabłek w wersji PRO

    "ADMINISTRACJO ! ZAPOBIEGAJ I LECZ SIĘ RUTYNOWO. DOBRO ADMINISTRACJI, GWARANTEM DOBRA OGÓŁU"

  8. #18
    Uzależniony Awatar comatus
    Dołączył
    Jul 2006
    Miasto
    Wybrzeże Pucyfiku
    Wiek
    40
    Posty
    725

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez kisman Zobacz posta
    Jest jeszcze jeden przypadek ;-)
    (...)
    Tak jak pisze micles, jedziesz sobie na 2.8, a jak się okaże, że to za ciemno to zmieniasz na 1.4. Jeżeli stałe światło ma dawać mniej zmartwień takich jak napisałeś to ja jednak wolę zmienne z jaśniejszym krótkim końcem.

  9. #19
    Zablokowany
    Dołączył
    Nov 2006
    Miasto
    Poznań
    Wiek
    34
    Posty
    4 359

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez comatus Zobacz posta
    ja jednak wolę zmienne z jaśniejszym krótkim końcem.
    To co, forsujemy maksymalny otwór względny? Wyjąć szkła, wiertarka do ręki i heja!

    EOT z mojej strony.

  10. #20
    Pełne uzależnienie Awatar Slider
    Dołączył
    Sep 2008
    Posty
    1 052

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez esteper Zobacz posta
    Proszę bardzo:
    Dzięki wielkie esteper za fatygę, ale chyba 70-200 f/4L otwiera dziurę przy skracaniu ogniskowej? jesli tak to jest ok i wszystko się zgadza, ale moje pytanie bardziej odnosiło się od wypowiedzi oskarowego, który napisał, że nie zawsze tak się dzieje (przysłona) stąd chciałem zobaczyć przebieg takiego testu z ob. stałoświetlnego, który nie zmienia średnicy otworu w zależności od f. (o ile takowe istnieją):grin:

    Pozdrawiam
    Canon PowerShot S3 IS, Canon Lens 36-432mm f/2.7-f/3.5 IS USM, dekieLek na obiektyw, pasek, Lampa wbudowana SpeedLite, VeLbon CX200, Literatura, Karty pamięci SanDisk uLtra III 2.0 GB, Adapter, CoreL Paint Shop Pro Photo X2, Lenspen mini Pro.

Strona 2 z 17 PierwszyPierwszy 123412 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •