Witajcie, jestem tu świeżakiem, więc postanowiłem wrzucić coś bardziej wartościowego na forum. Jakiś czas temu na moim blogu, zrobiłem małą recenzję tytułowego obiektywu. Pomyślałem że i Wam może się do czegoś przydać, więc przedstawiam ją na forum, w nieco zmienionej formie - oryginalny tekst, dostępny tutaj . Zapraszam!
Od jakiegoś czasu chodziła za mną nieprzeparta chęć dokonywania głębokich zbliżeń*, więc pomyślałem że najwyższy czas na zakupienie jakiegoś teleobiektywu ze stabilizacją. Traf chciał, że akurat mój stały diler (znany na forum jako salas), napalił się dość mocno na Canonowską L-kę 70-200 f/4 (zestawienie podobnych rawów znajdziecie poniżej) i pozbywał się omawianego Tamrona. w końcu nadszedł dzień sumiennego rozliczenia Tamrona, więc z miłą chęcią zapraszam Was do lektury. Jest to sprzęt amatorski, więc w takiej skali będę go oceniał
Dlaczego różowa gumka? Zachęcam do przeczytania wyjaśnień poniżej.
Budowa, jakość wykonania i funkcje 7/10
Tamron prezentuje się bardzo elegancko, jest solidnie wykonany i trzyma się go bardzo dobrze, guma nie odchodzi (mój egzemplarz ma ponad 2.5 roku), a obiektyw trzyma się bardzo stabilnie. Doświadczymy na nim dwóch przełączników, odpowiadającym włączaniu / wyłączaniu stabilizacji, oraz standardowemu switchowi AF / MF. Nie ma możliwości wyboru trybu pracy stabilizacji, szczerze mówiąc jak za taką kwotę zakupu, nie dziwi mnie to wcale. Bardzo miłym faktem jest, że posiada okienko / przedziałke ostrości.
Może za bardzo się przyzwyczaiłem do etykiety Made in Japan, bo zarówno mój Canon 5D MK I, jak i Tamron SP 28-75 f/2.8 są produkcji Japońskiej, to omawiamy tele niestety jest produkowany w Chinach. Kolejną i poważną wadą, jest opadający pod własnym ciężarem tubus. Denerwuje to niemiłosiernie, na szczęście ja zakupiłem już wersję poprawioną różowa gumka służy do poprawnego kontrolowania oporu pierścienia zmiany ogniskowej (Salas, dlaczego akurat różowa? ) Na szczęście, tyczy się to tylko problemu przy zmianie ogniskowej, ostrość ustawiana jest wewnętrznie w obiektywie (IF). Warto dodać, ze obiektyw trochę zasysa małe ilości kurzu, ale jak na typowo amatorskie zastosowania, nikt nie powinien mieć z tym problemu.
Jakość obrazu i własności optyczne 8/10
Rozdzielczość obiektywu stoi na na prawdę wysokim poziomie. W testowanych przeze mnie warunkach, jakość zdjęć na maksymalnym otworze, była na prawdę bardzo dobra, jak na ten klasy sprzęt. Podobno krążą legendy że na 5D MK I wszystko jest ostre (to prawda drodzy forumowicze?). Poniżej przedstawiam dwa ujęcia na najdłuższym końcu, oraz przysłonach kolejno f/5.6 i f/8:
Pełna rozdzielczość: http://baziu.pl/wp-content/uploads/2016/03/IMG_4539.jpg
Pełna rozdzielczość: http://baziu.pl/wp-content/uploads/2016/03/IMG_4540.jpg
Aberracje nie są aż tak dużym problemem, widać je tylko przy na prawdę kontrastowych zdjęciach / wykonanych pod światło, podobnie rzecz ma się z flarami. Poniżej możemy zobaczyć jak wyglądają obie te wady, oraz praca pod słońce:
Pełna rozdzielczość: http://baziu.pl/wp-content/uploads/2016/03/IMG_4602.jpg
Sprawa z winetą wygląda już nieco gorzej, na szczęście wada stanowczo zmniejsza się po przykmnięciu do f/8 (oba zdjęcia na 70mmm):
Skuteczność stabilizacji, oraz praca AF 9/10
System stabilizacji w tym obiektywie, to coś pięknego. Średnio 1 na 3 zdjęcia, na czasie 1/10 sekundy i ogniskowej 300mm, są w miarę ostre. Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony takim stanem rzeczy, tym bardziej że moje łapy nie należą do super stabilnych. Dla porównania, bez stabilizacji utrzymuje 1/ekwiwalent tak ze skutecznością (na oko) 3 ostre na 1 nieostre.
Pełna rozdzielczość: http://baziu.pl/wp-content/uploads/2016/03/IMG_4576.jpg
Jeśli chodzi o działanie silnika USD, nie zanotowałem żadnych nieprawidłowości, jest w miarę szybki i celny. Przebiegnięcie całego zakresu i powrót, zajmuje mu lekko ponad sekundę. Rzadko też się gubi, jeśli oczywiście fotografujemy w godziwych warunkach.
Brak obrazka (Jeden musiałem wyciąć - ograniczenie do 15 :P)
Pełna rozdzielczość: http://baziu.pl/wp-content/uploads/2016/03/IMG_4748.jpg
Porównanie: Canon 70-200 L f/4 vs Tamron 70-300 f/4-5.6 VC
Z racji tego, że Salas wpadł do nas na wieś ze swoją nową zdobyczą (Busko - Zdrój, 50 km od Kielc), to mieliśmy okazję porobić parę zdjęć i skonfrontować te dwie skrajne klasy: Canon 6D z L-ką i Canon 5D MK I z Tamronem. Jak wyszło? Wnioski wyciągnijcie sami.
Pragnę też poinformować, że wszystkie zdjęcia, użyte w tym artykule, to niemodyfikowane pliki RAW, które zostały wywołane do plików JPG o jakości 80%. Jeśli macie ochotę pooglądać oryginalne rawy, łapcie paczuszkę: link . Bardzo mile widziane krytyczne komentarze i uwagi co poprawić / zmienić, oraz ogólnie co o takim recenzji / teście myślicie. Pozdrawiam, Maciej.
Pełna rozdzielczość: http://baziu.pl/wp-content/uploads/2016/03/IMG_4699.jpg
Pełna rozdzielczość: http://baziu.pl/wp-content/uploads/2016/03/MG_5254.jpg
Pełna rozdzielczość: http://baziu.pl/wp-content/uploads/2016/03/IMG_4698.jpg
Pełna rozdzielczość: http://baziu.pl/wp-content/uploads/2016/03/MG_5252.jpg
Pełna rozdzielczość: http://baziu.pl/wp-content/uploads/2016/03/IMG_4694.jpg
Pełna rozdzielczość: http://baziu.pl/wp-content/uploads/2016/03/MG_5247.jpg