Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 23

Wątek: #59 2w1 Blenda 80cm za 20zł

  1. #1
    Początki nałogu
    Dołączył
    Jul 2007
    Posty
    353

    Domyślnie #59 2w1 Blenda 80cm za 20zł

    Będąc pod wrażeniem zdjęć portretowych czy ludzi fotografowanych z pomocą blendy (np kilka zdjęć Van Murder'a w topicu pierwsze próby z portretem czy coś w tym rodzaju )postanowiłem ją zdobyć. Wchodzę na allegro... Cena od 90zł w górę. Umarłem. Patrzę na sprzęt do mocowaina blendy do statywu. Umarłem. Zacząłem się zastanawiać, dlaczego tyle to kosztuje? Fakt 100zł przy tym co potrafią wydać fotografowie na szkła to śmieszne pieniądze, ale ja uważam, że grosz do grosza itd Tu 100 tam 100 tam znowu 100 i sie robi 50/1.8 ;p

    Pierwsze co - google twoim przyjacielem. Wpisuje - "zrób blendę" czy coś w tym rodzaju. Znalazłem w sumie jeden konkretny pomysł, aby koc termiczny naciągnąć na hula-hop. Dla mnie kiepski plan bo nie widzę siebie maszerującego na fotki z wielka obręczą.. Stwierdziłem, że potrzebna mi blenda mobilna. Normalne blendy mają obręcz zrobioną z bardzo elastycznego drutu który daje się składać w pół 8-mki. Ja o czymś takim marzyć nie mogę Poszedłem do sklepu z materiałami budowlanymi. Olśniło mnie i o to co jest potrzebne do zrobienia własnej blendy:

    -Cienka rurka PCV (po prostu plastik ) o dł w moim przypadku 3m (Koszt: 3,50zł)
    - Kolanka plastikowe 8szt (koszt: 70gr/szt)
    - Łapki plastikowe 5szt (koszt: 50gr/szt)
    - klamerki (bezcenne jak się weźmie od mamy )
    - Koc termiczny (koszt 9zł w aptece)

    Zdjęcie przedstawia już pocięte rurki.

    Koszt jak łatwo policzyć nie przekracza nawet 20zł

    Swoją blendę oparłem o ośmiokątna ramę. Taka już całkiem nieźle przypomina okrąg. Mając 3m rurkę, trzeba ją wykorzystać w całości. Wyznaczyłem wzór na długość boku osmiokąta.


    Podstawiając dane do tego wzoru wychodzi jaką długość powinny mieć rurki na bok blendy, tak aby reszta rurki to była rurka trzymająca całą blendę. Z doświadczenia widzę, że lepiej podstawić do wzoru 10cm mniej niż jest rzeczywista długość rurki.

    Wystarczy zmontować pocięte rurki i mamy cały ramiak. Położyłem go na pognieciony koc termiczny i obciąłem jego nadmiar.


    Wystarczy spiąć klamerkami i blenda gotowa To mi niestety nie daje satysfakcji. Czas zintegrować ja ze statywem. Do tego potrzebuję rurke która mogę przymocować do blendy. Połaczyłem dwie łapki plastikowe ze sobą - na klej i patyczki z wykałaczek w środek.


  2. #2
    Początki nałogu
    Dołączył
    Jul 2007
    Posty
    353

    Domyślnie #59 2w1 Blenda 80cm za 20zł

    część druga

    Podpinając wszystko wychodzi to tak:


    Dalej trzeba było wykombinować coś aby zamontować ją do statywu. Jako, że te łapki mają dziurę, to nakręciłem na chama na gwint od statywu. Plastik oczywiście się poddał i mam tam teraz ładny gwint

    Całość wygląda tak:



    I na statywie:



    Oczywiście można regulować jej położenie na tyle na ile pozwala statyw. Nie zastąpi to asystenta i profesjonalnego sprzętu, ale dla ludzi, zajmujacych się amatorsko taka blenda i taki system wystarczy.

    Mam nadzieję, że komuś się przyda


  3. #3
    Bywalec Awatar CamelXP
    Dołączył
    Sep 2006
    Miasto
    Norymberga
    Posty
    231

    Domyślnie

    Jeszcze tylko pokaż jak się sprawdza w działaniu
    Czy gdybym powiedział Adamowi Mickiewiczowi: "Nie podoba mi się 'Pan Tadeusz' ", odżekłby: "Dawaj cwaniaku, pokaż swoją galerię epopei narodowych" ?

  4. #4
    Początki nałogu Awatar senner
    Dołączył
    May 2007
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    34
    Posty
    328

    Domyślnie

    piękne!

    tylko zrób coś żeby wzór na długość boku 8kąta też się pokazywał..
    btw - jakie są wymiary koca? (nie pociętego



    in film we trust

  5. #5
    Uzależniony Awatar Paenka
    Dołączył
    Mar 2008
    Wiek
    39
    Posty
    727

    Domyślnie

    Mobil to rozumiem, że idzie ją złożyć?

    A masz może pomysł na białą blendę? Szukam właśnie materiału na takową i zastanawiałam się nad użyciem białej ceraty kuchennej ale nie wiem czy takie coś będzie dobrze odbijać i rozpraszać światło
    Tzn. tak teoria mówi o praktykę mnie nie pytajcie;p

    TU możesz przypuścić atak odwetowy, nie krępuj się

  6. #6
    Bywalec Awatar Maćko_Pń
    Dołączył
    Sep 2006
    Miasto
    Poznań
    Wiek
    44
    Posty
    110

    Domyślnie

    no nie powiem ciekawie wykombinowane, ale jak z mobilnością tego sprzętu ? Da się to szybko rozłożyć, zwinąc i włożyć do plecaka, a nastepnie w terenie w sesnownym czasie złożyć ( 5 min ) w całość? Bo jeśli tak to jeszcze dzisaj lecę do Praktikera.
    5 D + 350 D + 17-40 L f4 + 70-200 L f4 + 50 f1,4 + 100 macro f2,8 + 430EX

  7. #7
    Pełne uzależnienie Awatar Mellan
    Dołączył
    May 2007
    Miasto
    Poznań
    Wiek
    58
    Posty
    1 851

    Domyślnie

    Hmmmm... prawdziwy Adam Słodowy. Myślisz, że długo wytrzyma?
    C-F-K - forever

  8. #8
    Początki nałogu
    Dołączył
    Nov 2007
    Miasto
    Biała Podlaska
    Posty
    291

    Domyślnie

    Ja postawiłem na prostsze rozwiązanie - właśnie z hula-hop.
    Hulahop - 4,50,
    Koc termiczny - 7,50 zł (identyczny jak Twój - przepłaciłeś!)
    Jak już zrobię wrzuce zdjęcia.
    Pozdrawiam,
    Michał

  9. #9
    Tomanderos
    Guest

    Domyślnie

    fajny pomysl. ja korzystam ze styropianu, takiego ktory mocuje sie na kaloryferze (z jednej strony srebro, z drugiej bialy styr).

  10. #10
    Awatar nibler
    Dołączył
    Sep 2007
    Miasto
    Rzeszów
    Posty
    6

    Domyślnie

    Ja mam z kolei inny "sposób na blendę" Otóż zamiast koca termicznego używałam... osłony przeciwsłonecznej na przednią szybę samochodu. Takiej, która po jednej stronie jest srebrna (są też złote)*. W marketach można coś takiego kupić już za 4-5 zł. Zalety to: sztywniejsza od opisywanego koca, można ją dowolnie złożyć i spakować np. do plecaka. Gdy nie jest przydatna może posłużyć jako... siedzisko Zamiast takiej osłony używałam też karimaty (cena ta sama, tylko powierzchnia większa, karimata jest zazwyczaj nieco mniej sztywna).

    * te osłony to mneij więcej takie

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •