Strona 8 z 44 PierwszyPierwszy ... 67891018 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 71 do 80 z 439

Wątek: Zakaz Fotografowania - Dyskusja&Porady

  1. #71
    Bywalec
    Dołączył
    Mar 2005
    Miasto
    Będzin
    Wiek
    45
    Posty
    113

    Domyślnie

    Cóż. To może i ja opiszę swoją historię tutaj

    Otórz parę lat temu dostałem zlecenie od Urzędu Miejskiego na zdjęcia konkretnych lokalizacji miasta (ok 200). Jeżdziłem więc przez miesiac i fociłem przeróżne obiekty.
    Jednak pierwszego dnia nie miałem jeszcze oficjalnego papierka od Wydziału Promocji informującego, że "ten a ten robi zdjęcia dla UM". No i prch chciał, że tego dnia zachciało mi się podjechać pod elektrownię.
    Zatrzymałem się na parkingu (godz. ok. 17tej), wysiadłem z auta, wyjąłem aparat i zrobiłem parę zdjęć. Czasy to były jeszcze analogów więc wewnątrz puszki był jakiś slajd.
    W tym momencie zobaczyłem biegnącego do mnie pana ochroniarza.
    Że pracowałem jednocześnie w gazecie... znałem już takie przypadki więc na wszelki wypadek położyłem aparat na siedzeniu, zamknąłem auto i udałem się w stronę biegnącego.
    Szybko usłyszałem, że fotografowanie obiektu jest zabronione i mam oddać aparat :O
    Pana nie interesowało tłumaczenie, że zdjęcia są robione na zlecenie UM na terenie którego leży owa elektrownia (ściślej mówiąc fotografowany przeze mnie budynek biurowy). Oddać aparat i tyle.
    Poszedłem więc do auta pod czujnym okiem ochroniarza (bo może jednak odjadę ) ale na tyle szybko by zaraz po otwarciu drzwi wcisnąć guziczek REW i wyrzucić rolkę slajdu pod fotel. Zakmnąłem aparat (pusty - bez slajdu) i udałem się do "dyżurki" gdzie nastąpiła rozmowa z szefem zmiany.
    On też nie był zainteresowany tłumaczeniami. Stwierdził jedynie, że muszą skonfiskować mi sprzęt i będę mógł go odebrać jeśli uzyskam pisemną zgodę dyrektora Obiektu.
    Śmiesznie nie było, ale...
    po kilku próbach tłumaczenia po co i dla kogo robię zdjęcia wiedziałem już że "nie tędy droga". Poprosiłem więc o wezwanie Policji. I tu panom mocno zmiękła rura. Postanowili zadzwonić do jakiegoś swojego przełożonego i najwpierw wytłumaczyć, że "jest tu taki pan co robił zdjęcia obiektu" ale na koniec dodali, że "i teraz chce wzywać Policję".
    Usłyszałem tylko "AHA" na koniec rozmowy i... okazało się, że mogę jednak opuścić teren obiektu wraz z moim aparatem oraz zrobionymi zdjęciami jednak przed publikacją "dobrze by było" by Urząd Miasta skontaktował się z Dyrektorem Elektrowni.

    Dadam jednocześnie, że był to jedyny obiekt, na którym miałem takie problemy z ponad 50 obiektów przemysłowych na terenie miasta. W niektórych przypadkach wręcz zapraszano mnie do środka (mimo iż nie byłem umówiony wcześniej) i znajdowano "przewodnika", dzięki któremu mogłem zrobić ciekawsze zdjęcia. Było tak np. przy miejskiej oczyszczalni ścieków gdzie zaprowadzono mnie nawet na specjalne rampy na środku pomiędzy zbiorniki gdzie mogłem zrobić np. panoramkę całego obiektu.

    Potwierdza się więc teza, że wszystko zależy od ludzi.

    Dodam jeszcze, że kiedyś, zupełnie prywatnie robiłem zdjęcia jakiejś lampy z ekspozycji w Praktikerze... i podszedł do mnie ochroniarz i powiedział, że zdjęć robić nie wolno.
    Zapytany jednak o powód, nie potrafił udzielić odpowiedzi i poszedł w siną dal
    A ja lampę sfotografowałem dość dokładnie (potrzebowałem akurat zrobić sobie taką sam ) no i się udało.
    Wiem, że nic nie wiem :/

  2. #72
    Bywalec
    Dołączył
    Nov 2008
    Posty
    113

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez axk Zobacz posta
    Taką informację otrzymałem od znajomej osoby, która to już od kilku lat pracuje na Wawelu jako przewodnik. Kiedyś z ciekawości zapytałem ją jakie to eksponaty są aż tak wrażliwe na błysk iż trzeba zabraniać fotografowania - odpowiedziała iż błyski lamp są im obojętne i chodzi bardziej o obiektów. Zwróć uwagę iż jest także zakaz używania kamer a przecież nie korzystają one z żadnych "źródeł błysków".
    Ja ci wierze, ze tak powiedzieli, smieje sie z nich i glupoty ludzi, ktorzy maja takie podejscie. Nawet Kuwejt odpuscil zakaz fotografowania na terenie kraju, ktory istnial kiedys, a skladaja sie w duzej mierze z ropy i wojska (czego zapewne nadal nie wolno fotografowac, ale to jest zrozumiale). Rosja zaprzestala falszowania map z chwila popularyzacji narzedzi typu Google Earth. No ale polskie instytucje, organizatorzy imprez oraz firmy ochroniarskie maja wlasne teorie dot. bezpieczenstwa i 'kradziezy widoku'. Niedawno bylem na koncercie na ktorym firma ochroniarska zabraniala nagrywania nawet telefonem, zupelnie jakby taki material dalo sie gdzies sprzedac Z niejednego parkingu tez bylem przeganiany, kulturalnie co prawda sie to odbywalo i nie stawialem sie, niemniej zawsze czuje sie taka postawa instytucji zazenowany. Monitoringu ktory nas sledzi co raz wiecej, ale ludziom foty robic trzeba zabronic.
    Ostatnio edytowane przez jz7 ; 01-07-2009 o 00:13

  3. #73
    Pełne uzależnienie Awatar aptur
    Dołączył
    Oct 2005
    Posty
    3 839

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez axk Zobacz posta
    Taką informację otrzymałem od znajomej osoby, która to już od kilku lat pracuje na Wawelu jako przewodnik. Kiedyś z ciekawości zapytałem ją jakie to eksponaty są aż tak wrażliwe na błysk lampy iż trzeba zabraniać - odpowiedziała iż błyski lamp są im obojętne i chodzi bardziej o obiektów. Zwróć uwagę iż jest także zakaz używania kamer a przecież nie korzystają one z żadnych "źródeł błysków".
    Otóż według mnie to bzdura. Chodzi oczywiście o pieniądze. Ty jako turysta możesz sobie co najwyżej kupić widokówkę ze zdjęciem apartamentów królewskich (tak też radzą). Głupi przepis ma chronić fotografów wawelskich i "prawa do wizerunku" (czyli do zarabiania kasy na zdjęciach). Jeśli natomiast chodzi o zastosowanie lampy to oczywiście zrozumiałbym zakaz jej używania (arrasy itp). Co do zabezpieczeń to przecież jeśli ktoś chciałby je sfotografować to i tak by to zrobił. W dobie miniaturyzacji to żaden problem. Poza tym dochodzi kwestia telefonów komórkowych. Przecież nie da się tego upilnować (chociaż jak słyszałem zakaz jest egzekwowany dosyć konsekwentnie).
    Wyjeżdżam do Krakowa na kilka dni i chciałem sobie porobić kilka zdjęć wewnątrz Wawelu ale jak widać będę mógł sobie co najwyżej uwiecznić to miejsce z zewnątrz
    Tutaj artykuł:
    http://krakow.naszemiasto.pl/wydarzenia/874751.html

  4. #74
    Pełne uzależnienie Awatar axk
    Dołączył
    Apr 2008
    Miasto
    SK
    Posty
    2 027

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez aptur Zobacz posta
    Otóż według mnie to bzdura. Chodzi oczywiście o pieniądze.
    Przynajmniej tak brzmi "oficjalna" wersja. Jedni mówią o zabezpieczeniach, inni o ochronie "wrażliwych" arrasów i nie wiadomo o co tak naprawdę chodzi.
    Ostatnio edytowane przez axk ; 01-07-2009 o 21:52
    EOS + Speedlite

  5. #75
    Początki nałogu Awatar x-mac
    Dołączył
    Feb 2009
    Miasto
    Wrocław
    Wiek
    47
    Posty
    285

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez jz7 Zobacz posta
    Monitoringu ktory nas sledzi co raz wiecej, ale ludziom foty robic trzeba zabronic.
    Jakaś prawidłowość w tym jest.
    Cytat Zamieszczone przez aptur Zobacz posta
    Wyjeżdżam do Krakowa na kilka dni i chciałem sobie porobić kilka zdjęć wewnątrz Wawelu ale jak widać będę mógł sobie co najwyżej uwiecznić to miejsce z zewnątrz
    Jak pani "kustosz" danej sali będzie uprzejma to można popstrykać nawet w środku ...ale krużganki - taką sytuację miałem w zeszłym roku.
    Zabezpieczeniami (żeby przypadkiem nie rozpracować ich systemu kamer) to byle market się tłumaczy (np. wrocławski S i MM). Bardziej bym się skłaniał do tej "ochrony wizerunku", niestety...
    marcin
    forma wynika z funkcji (ls) - mniej znaczy więcej (mvdr) - ornament to zbrodnia (al)

    szukaj: 1 2 3

  6. #76
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Sep 2007
    Miasto
    127.0.0.1
    Posty
    1 143
    .

  7. #77
    Początki nałogu Awatar andrewjohn
    Dołączył
    Sep 2008
    Miasto
    polski biegun ciepła
    Posty
    349

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez axk Zobacz posta
    Przynajmniej tak brzmi "oficjalna" wersja. Jedni mówią o zabezpieczeniach, inni o ochronie "wrażliwych" arrasów i nie wiadomo o co tak naprawdę chodzi.
    Od zawsze już było wiadomo, że jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniadze...
    Canon EOS 450D+S10-20/4,5-5,6 + C15-85 IS USM+C50/1,8+C55-250 IS

  8. #78
    Coś już napisał Awatar Zidus
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    Tomaszów Maz./łódzkie
    Wiek
    32
    Posty
    52

    Domyślnie

    Jeśli chodzi o zakazy fotografowania.. dla mnie jest to irytująca bzdura.... Strasznie nie lubię tego znaku a jeszcze bardziej nie lubię kiosków w których można znaleźć portfolio miejsc oznaczonych zakazem np. różnego typu muzeów.

    Dlatego czasem przydaje się kompakt i wyłączenie FLASHA xD

  9. #79
    Początki nałogu Awatar mastercheat
    Dołączył
    Nov 2008
    Miasto
    Blachownia k/Częstchowy
    Wiek
    44
    Posty
    477

    Domyślnie

    a ja wrzucę taki bonusik który wczoraj wyczaiłem na stacji PKP w Cze-wie:

    40D;T17-50;Tokina50-135;580EXII;Sherpa250R;4GBx2+8GB;V800C,HL-511x2; Hama Defender 200
    5D;C28/1.8;C85/1.8; YongNuo RF-602; 2xPowerlux VC200; 1xQuantuum PT-200,softboxy,parasole.

  10. #80
    Zablokowany
    Dołączył
    Mar 2009
    Miasto
    Przeworsk
    Wiek
    35
    Posty
    253

    Domyślnie Spisani zaczepiani za fotki?

    Zdarzyło Wam się że fotografowaliście i ktoś z policji, straży miejskiej, wojska, pogotowia, ochrony osób, mienia, kolei miał coś przeciwko? I co najważniejsze jak to się skończyło.

    Noc latem 2006-kolej. fotografowanie na peronie i tu nagle z sąsiedniego peronu, słyszę zapytania pod moim adresem: skąd jestem, co fotografuje i że mam się do nich zgłosić jak skończę fotografowanie. Nie zgłosiłem się i myślę, że dobrze zrobiłem

    Ostatnio edytowane przez rekin ; 21-01-2010 o 04:45

Strona 8 z 44 PierwszyPierwszy ... 67891018 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •