Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 42

Wątek: Ekspozycja, różne ustawienia wartości EV, czasu, przysłony...nie rozumiem tej tabeli

  1. #1
    Uzależniony Awatar Paenka
    Dołączył
    Mar 2008
    Wiek
    39
    Posty
    727

    Domyślnie Ekspozycja, różne ustawienia wartości EV, czasu, przysłony...nie rozumiem tej tabeli

    Czytam sobie o tych pomiarach i ekspozycji i w sumie wszystko łądnie fajnie, rozmiem, rozpisuje sobie rózne machinacje robię i kombinacje a tu taki zonk...nie kumam tej tabeli.

    Jeśli znamy już jednostki, w których wyraża się światło i sposoby regulacji jego ilości w aparacie fotograficznym, należy teraz zastanowić się w jaki sposób dobrać migawkę i przysłonę do ilości światła na scenie i czułości filmu/matrycy. Sprawa może wydawać się skomplikowana, lecz można sobie z nią łatwo poradzić. Podstawowe wartości czasu migawki i przysłony dla ISO100 przedstawia poniższa tabela:

    EV Przysłona Czas migawki
    0 EV f/1 1s
    1 EV f/1.4 1s
    2 EV f/2.0 1s
    3 EV f/2.8 1s
    4 EV f/4 1s
    5 EV f/5.6 1s
    6 EV f/8 1s
    7 EV f/11 1s
    8 EV f/16 1s
    9 EV f/16 1/2s
    10 EV f/16 1/4s
    -- -- --
    20 EV f/16 1/4000s

    Dla ISO200 należy wszystkie czasy podzielić przez 2, a dla ISO400 przez 4.

    Oczywiście istnieje wiele kombinacji czasów migawki i przysłony przepuszczających dokładnie tyle samo światła. Przykładowo, jeśli dla 10EV i ISO100 wychodzi nam f/16 i 1/4s to równoważne wartości będą wyglądały następująco:


    Wartości migawki i przysłony dla 10 EV i ISO100
    f/16 1/4s
    f/11 1/8s
    f/8 1/15s
    f/5.6 1/30s
    f/4 1/60s
    f/2.8 1/125s
    f/2.0 1/250s
    f/1.4 1/500s

    Dla ISO200 należy wszystkie czasy podzielić przez 2, dla ISO400 przez 4, dla ISO800 przez 8 i tak dalej.
    cytat pochodzi stąd

    Nie znalazłam żadnego watku stricte o takim temacie...choćby nie odbiegający od ekspozycji....więc założyłam nowy wątek. Zależy mi na wyjaśnieniu o co chodzi w tej tabeli więc nie chciałabym żeby gdzieś zaginęła nie zauważona. Jeśli było coś w tym temacie to proszę moda, który wie gdzie był podobny temat ( bo po samym tytule to ciężko utrafić:/) o przeniesienie i podpięcie.
    Tzn. tak teoria mówi o praktykę mnie nie pytajcie;p

    TU możesz przypuścić atak odwetowy, nie krępuj się

  2. #2
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Apr 2006
    Posty
    1 370

    Domyślnie

    No to od poczatku (2 linijka tabeli)
    Dla natezenia swiatla 1EV jezeli masz szklo i ustawisz na nim f1.4 to zeby prawodlowo naswietlic czas musi sie rownac 1s (i tak dalej i tak dalej). Oczywiscie Iso 100 - zwiekszajac iso zmniejszasz czas (mowimy o standardowych ISO - 100, 200, 400, 800, 1600,3200 - nie posrednich)

  3. #3
    Uzależniony Awatar Paenka
    Dołączył
    Mar 2008
    Wiek
    39
    Posty
    727

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez mor_feusz Zobacz posta
    No to od poczatku (2 linijka tabeli)
    Dla natezenia swiatla 1EV jezeli masz szklo i ustawisz na nim f1.4 to zeby prawodlowo naswietlic czas musi sie rownac 1s (i tak dalej i tak dalej). Oczywiscie Iso 100 - zwiekszajac iso zmniejszasz czas (mowimy o standardowych ISO - 100, 200, 400, 800, 1600,3200 - nie posrednich)
    No własnie skad mam wiedziec jakie jest natezenie swiatla?

    Patrze na matwóke, celuje nia np pfff...w jakis wazonik no i na drabince pokazuje mi sie np +1EV i co dalej? Ustawiam wlasnie np f1,4 i 1s i wtedy drabinka wyrowna sie do 0EV?

    Czy to o to chodzi?

    A uscislajac chodzi moze o powiazanie swiatla odbitego np z jasnej skory ktorej odbijalnosc to prawi +1EV i dlatego moge od razu przyjac ze naswietlenie przy ustawach f1,4 i 1s bedzie prawdilowa ekspozycja?
    W ogole to przy tak duzej dziurze tak dlugi czas to jest dla mnie dziwne? CHyba nei rozumiem kompletnie jednak calego tego swiatla
    Ostatnio edytowane przez Paenka ; 22-04-2008 o 16:00
    Tzn. tak teoria mówi o praktykę mnie nie pytajcie;p

    TU możesz przypuścić atak odwetowy, nie krępuj się

  4. #4
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Apr 2006
    Posty
    1 370

    Domyślnie

    Czytaj co pisze gwozdzt w tym atku http://canon-board.info/showthread.php?t=33125 Podaje linka do wikipedii i tutaj masz wszystko jak na dloni (prosciej nie potrafie) http://en.wikipedia.org/wiki/Exposur...amera_settings mam nadzieje ze o to chodzi

  5. #5
    Uzależniony Awatar Riccardo
    Dołączył
    May 2005
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    49
    Posty
    691

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Paenka Zobacz posta
    No własnie skad mam wiedziec jakie jest natezenie swiatla?

    Patrze na matwóke, celuje nia np pfff...w jakis wazonik no i na drabince pokazuje mi sie np +1EV i co dalej? Ustawiam wlasnie np f1,4 i 1s i wtedy drabinka wyrowna sie do 0EV?

    Czy to o to chodzi?

    A uscislajac chodzi moze o powiazanie swiatla odbitego np z jasnej skory ktorej odbijalnosc to prawi +1EV i dlatego moge od razu przyjac ze naswietlenie przy ustawach f1,4 i 1s bedzie prawdilowa ekspozycja?
    W ogole to przy tak duzej dziurze tak dlugi czas to jest dla mnie dziwne? CHyba nei rozumiem kompletnie jednak calego tego swiatla
    Źle kombinujesz. Drabinka pokaże Ci że masz (w tym przykładzie) prześwietlone o 1 EV. Czyli np światła jest 15 EV a Ty ustawiłaś ekspozycję jak dla 14 EV. Rozumiesz?
    Pozdrawiam
    Riccardo
    --
    Fuji & Ricoh

  6. #6
    Uzależniony Awatar Paenka
    Dołączył
    Mar 2008
    Wiek
    39
    Posty
    727

    Domyślnie

    Ahaaa teraz już rozumiesz Dzięki
    Czyli musze oprócz poznania mniej więcej jaką odbijalność mają różne obiekty dowiedzieć się jakie warunki pogodowe daje natężenie EV.
    Tzn. tak teoria mówi o praktykę mnie nie pytajcie;p

    TU możesz przypuścić atak odwetowy, nie krępuj się

  7. #7
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Apr 2006
    Posty
    1 370

    Domyślnie

    mniej wiecej
    http://en.wikipedia.org/wiki/Exposur...amera_settings gwozdzt dobrze prawi.

  8. #8
    Pełne uzależnienie Awatar ewg
    Dołączył
    Sep 2006
    Posty
    1 079

    Domyślnie

    Święta trójca fotografii: czułość, czas, przysłona. - Zmienne wartości każdego z tych parametrów znormalizowano w taki sposób, żeby mogła powstać wspólna dla nich wszystkich jednostka wartości ekspozycji (EV).

    Wartość 0EV jest umownym początkiem całej "drabiny" wartości ekspozycji takich jak np. +1EV, +7EV, +20EV lub -1EV, -3EV itd...
    Ekspozycja 1EV to zdjęcie 2x ciemniejsze niż 2EV, a 4x niż 3EV itd...
    Uwaga! Tutaj wszystkie wartości +/-EV odnoszą się do jednej/absolutnej i umownej wartości 0EV.

    Jeśli zmienisz jeden z parametrów naszej świętej trójcy o 1EV na plus, musisz zmienić jeden z pozostałych dwu parametrów również o 1EV, ale na minus - aby otrzymać zdjęcie o identycznej jasności (wartości ekspozycji) co przed zmianą. Czyli np. do czasu 1/200s dodajemy 1EV co daje 1/100s (2x dłuższy czas) a z przysłony f/2 odejmujemy 1EV co daje f/2.8 (2x mniejszy otwór).
    Uwaga! Tutaj wartości +/-EV odnoszą się do wyjściowej/zastanej/początkowej wartości EV - niekoniecznie do bezwzględnego zera (0EV).

    Pełne jednostki EV dzieli się również na pół lub na 3 dla zwiększenia dokładności korekty ekspozycji - patrz: drabinka w wizjerze.

    Tabelki, o które pytasz to po prostu lista zależności w obrębie tych trzech parametrów, przy zachowaniu stałej założonej wartości EV, czyli identycznej jasności wynikowego zdjęcia. Jak widać z pierwszego zestawienia absolutne 0EV to bardzo ciemne warunki do fotografowania, bo pomimo dysponowania najjaśniejszym z możliwych szkieł f/1 czas naświetlania powinien tu wynosić aż 1s dla iso100. Reszta tabeli/tabel to pochodne tego co powyżej.
    Ostatnio edytowane przez ewg ; 22-04-2008 o 16:54
    mój aparat: [Ô] , szkła: OOO , statyw: /i\ , fotki: \\\-:\

  9. #9
    Uzależniony Awatar Paenka
    Dołączył
    Mar 2008
    Wiek
    39
    Posty
    727

    Domyślnie

    No teraz to jak sobie tylko to wszystko usystematyzuje to już będę alfą i omegą w tej dziedzinie
    Tzn. tak teoria mówi o praktykę mnie nie pytajcie;p

    TU możesz przypuścić atak odwetowy, nie krępuj się

  10. #10
    Pełne uzależnienie Awatar bebesky
    Dołączył
    Jul 2006
    Miasto
    kielce
    Wiek
    53
    Posty
    1 231

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Paenka Zobacz posta
    Ahaaa teraz już rozumiesz Dzięki
    Czyli musze oprócz poznania mniej więcej jaką odbijalność mają różne obiekty dowiedzieć się jakie warunki pogodowe daje natężenie EV.
    a po co??
    przecież masz światłomierz. Po co komplikować rzeczy łatwe?
    polecam bibliotekę/księgarnię, książkę o podstawach fotografii (był taki wątek na forum) odrobinę samodzielnej pracy
    o fotografii im więcej wiem tym mniej wiem a efekty coraz gorsze

Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •