Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7

Wątek: Jasność obiektywu a odległość ostrzenia

  1. #1
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Dec 2011
    Miasto
    Bytom
    Posty
    22

    Domyślnie Jasność obiektywu a odległość ostrzenia

    Mam pytanie bo nie potrafię sobie wyobrazić pewnej sytuacji.
    Jak to jest z pogonią za jasnością obiektywów? Może to jest spowodowane tym, że posiadam tylko obiektyw kitowy a jasne obiektywy widziałem tylko na symulacjach w internecie. Z mojego "doświadczenia" wynika, że im jaśniejsza przesłona tym ostrzony obiekt powinien znajdować się bliżej obiektywu. W związku z tym jak robić zdjęcia z małą przesłoną np. w kościołach ( zdjęcie ołtarza, sufitu etc... ). Mówię tu np. o robieniu zdjęć tamronem 17-50 2.8 z stałym światłem. Mam np 17/2.8 i wtedy można mieć ostry punkt oddalony np. o 15metrów albo więcej? Czy wtedy nie wyjdzie ostre zdjęcie? Wiadomo że w takich miejscach jest mało światła więc taka przesłona jest wskazana a nie np. 5.6 ( wiem że można jeszcze operować ISO ale nie każdy aparat ma wysokie ISO użyteczne ).

    Mam nadzieję że dobrze wytłumaczyłem moje wątpliwości i będę wdzięczny za ich wyjaśnienie.

  2. #2
    Coś już napisał
    Dołączył
    Nov 2010
    Miasto
    Białystok
    Posty
    88

    Domyślnie Odp: Jasność obiektywu a odległość ostrzenia

    Jedyną granicą ostrzenia AF jest minimalna odległość podawana w każdej specyfikacji obiektywu. Poszukaj w google kalkulatorów głębi ostrości.
    Pozdrawiam
    6D, Tami 24-70, Sigma 70-200 OS

  3. #3
    Uzależniony Awatar poszukiwacz2006
    Dołączył
    Nov 2007
    Miasto
    dawna stolica
    Wiek
    55
    Posty
    824

    Domyślnie Odp: Jasność obiektywu a odległość ostrzenia

    Chodzi zapewne o głębie ostrości, a nie o minimalną odległość ostrzenia. Za radą kolegi, poczytaj o głębi, choćby na tym forum.
    Do pracy - 50d, 6d, 135 2.0, 85 1.8, 35 1.4, 24-70 is, DJI Phantom 3, + lampy, wyzwalacze, gripy, rigy, statywy....
    hobbystycznie - brak czasu niestety :-(


  4. #4
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Dec 2010
    Posty
    1 631

    Domyślnie Odp: Jasność obiektywu a odległość ostrzenia

    Wokół płaszczyzny ostrości jest obszar który uznawany jest za akceptowalny. Obszar ten jest tym szerszy im większa jest przysłona. 2.8 przy 17 mm śmiało wystarczy Ci by uchwycić ostro np. ludzia. A co do samej odległości celowania to nie zależy ona od przysłony.

  5. #5
    Początki nałogu Awatar Ligo
    Dołączył
    Jun 2012
    Miasto
    IL
    Posty
    337

    Domyślnie Odp: Jasność obiektywu a odległość ostrzenia

    Cytat Zamieszczone przez moro Zobacz posta
    Z mojego "doświadczenia" wynika, że im jaśniejsza przesłona tym ostrzony obiekt powinien znajdować się bliżej obiektywu.
    Nie, stopień otwarcia przysłony i odległość przedmiotowa to dwa różne pojęcia niezależne od siebie.
    Natomiast oba wpływają na głebię ostrości, podobnie jak ogniskowa obiektywu.

  6. #6
    Pełne uzależnienie Awatar jan pawlak
    Dołączył
    May 2012
    Posty
    4 223

    Domyślnie Odp: Jasność obiektywu a odległość ostrzenia

    Głębia ostrości widoczna na zdjęciu zależy od :
    - obiektywu (ogniskowa, przesłona)
    - odległości ostrzenia
    - stopnia powiększania do wymiarów zdjęcia

    To dobra rada kolegi, weź dowolny kalkulator głębi ostrości z netu lub artykuł.

    "Duże" światło (1,4; 2,0;...) to możliwość ;
    - robienia zdjęć (gdy ciemno) przy niskim ISO
    - uzyskiwania "papierowej" głębi ostrości
    ale nic za darmo. Przy tych przesłonach na ogół jest gorsza rozdzielczość obiektywu niż gdy ustawi się 4,0; 5,6; 8,0

    jp
    Ostatnio edytowane przez jan pawlak ; 29-06-2013 o 07:26

  7. #7
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Dec 2011
    Miasto
    Bytom
    Posty
    22

    Domyślnie Odp: Jasność obiektywu a odległość ostrzenia

    Dzięki wszystkim za wytłumaczenie... poszukałem kalkulator i teoretycznie ogarniam temat a na praktykę przyjdzie pora jak się dorobię jakiś jaśniejszy obiektyw.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •