Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 32

Wątek: Canon R8 czy iPhone 15 Pro dla amatora

  1. #1
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Sep 2010
    Posty
    16

    Domyślnie Canon R8 czy iPhone 15 Pro dla amatora

    Cześć,
    temat pewnie mocno kontrowersyjny. Trochę o mnie najpierw:
    Lubię fotografię, lubię optykę i ciekawe obiektywy. Wszystko związane z fotografią zawsze robiłem czysto amatorsko/z pasji. Nigdy na fotografii nie zarabiałem. Punkt widzenia kogoś, kogo jest to pracą na pewno jest zupełnie inny, niż mój.
    Dawno temu kupiłem EOS 50D + Tamron 17-50mm 2.8. Z takim zestawem wraz z dziewczyną (a aktualnie już żoną) dużo podróżowaliśmy po świecie i mam masę pięknych (moim zdaniem) zdjęć w prywatnym albumie, których w tamtych czasach na pewno nie zrobiłbym telefonem.
    Gdy miało się pojawić pierwsze dziecko pomyślałem, że warto by zaktualizować stare 50D i kupiłem 80D. Niestety fotografowanie dziecka okazało się trudniejsze, niż myślałem Dodatkowo, gdy córka tylko trochę podrosła i tylko wyciągnąłem aparat to od razu wyciągała do niego ręce i była bardzo ciekawa tak, że praktycznie nie dało zrobić się jej żadnego zdjęcia. No ale przynajmniej zainteresowana fotografią ;-) Na smartfona nie reagowała zupełnie. A więc koniec końców większość zdjęć zacząłem robić smartfonem, a duży aparat czasem brałem na dalsze wycieczki, choć z małym dzieckiem nie były one częste...
    Kończąc tę przydługą historię rodzinną, dzieci już są na tyle duże, że można im robić zdjęcia dużym aparatem, a często nawet chętnie pozują. Znów zacząłem częściej używać 80D.
    Mam też iPhone'a 15 Pro, którym również robię zdjęcia.
    Pomyślałem nad zaktualizowaniem 80D, a ponieważ zawsze chciałem mieć aparat pełnoklatkowy (tylko wcześniej nie było mnie stać na taki) to moją uwagę zwrócił Canon R8.
    Tylko, że.. tak siedząc sobie i patrząc na zdjęcia z 80D i z iPhone'a stwierdzam... że zdjęcia z iPhone'a nieraz są ładniejsze! Skok technologiczny wykonany w ostatnich latach przez smartfony jest ogromny. Ja rozumiem dla profesjonalistów - ergonomia, pewność działania, zapis na 2 kartach, szkła powyżej 200mm...
    Ale dla takiego amatora, który nie robi zdjęć zwierząt, ani sportu korzystając z długich obiektywów. Który robi zdjęcia z wycieczek, czasem starając się, aby były trochę artystyczne, to czy "duży" aparat ma jeszcze sens? Czy dobry smartfon w kieszeni nie jest wystarczający?

    Wczoraj próbowałem testowo robić zdjęcia w kiepskim świetle (gdzie większa matryca powinna mieć dużą przewagę!) 80D i iPhonem, aby porównać. iPhone często wychodził na plus lub przynajmniej remisował...

  2. #2
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Jun 2023
    Miasto
    Bełchatów
    Posty
    49

    Domyślnie Odp: Canon R8 czy iPhone 15 Pro dla amatora

    Cytat Zamieszczone przez madwolf Zobacz posta
    Pomyślałem nad zaktualizowaniem 80D, a ponieważ zawsze chciałem mieć aparat pełnoklatkowy (tylko wcześniej nie było mnie stać na taki) to moją uwagę zwrócił Canon R8.
    Tylko, że.. tak siedząc sobie i patrząc na zdjęcia z 80D i z iPhone'a stwierdzam... że zdjęcia z iPhone'a nieraz są ładniejsze! Skok technologiczny wykonany w ostatnich latach przez smartfony jest ogromny. Ja rozumiem dla profesjonalistów - ergonomia, pewność działania, zapis na 2 kartach, szkła powyżej 200mm...
    Ale dla takiego amatora, który nie robi zdjęć zwierząt, ani sportu korzystając z długich obiektywów. Który robi zdjęcia z wycieczek, czasem starając się, aby były trochę artystyczne, to czy "duży" aparat ma jeszcze sens? Czy dobry smartfon w kieszeni nie jest wystarczający?

    Wczoraj próbowałem testowo robić zdjęcia w kiepskim świetle (gdzie większa matryca powinna mieć dużą przewagę!) 80D i iPhonem, aby porównać. iPhone często wychodził na plus lub przynajmniej remisował...
    Możliwe jest, że nie wykorzystujesz w pełni możliwości swojego Canona........stąd takie wnioski ?
    To wynika po części z tego, że fotografujesz smartfonem i się rozleniwiłeś (żart) ;-).
    Nie ma argumentów jedynie słusznych i całkowicie przekonywujących za takim czy innym wyborem.
    Każda osoba na podstawie swoich osobistych doświadczeń podejmuje decyzję.
    Skoro zdjęcia ze smartfona zaspokajają Twoje oczekiwania i niekiedy wyglądają lepiej od zdjęć z Twojego Canona,
    to zostań przy smartfonie, ewentualnie kup sobie jeszcze lepszy - to jest jednak dość znaczny wydatek ?
    Współczesne modele z implementacją AI w sobie, generują naprawdę imponujące zdjęcia.
    Jeśli miałbyś wolę odnowić umiejętności fotograficzne i samodzielnie wpływać na swoje fotografie, to kup Canon R8 + obiektyw(y).
    Tutaj koszty będą również.
    Nie licz na " złotą poradę" , bo taka nie istnieje.

  3. #3
    Pełne uzależnienie Awatar cauchy
    Dołączył
    Sep 2008
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    40
    Posty
    2 273

    Domyślnie Odp: Canon R8 czy iPhone 15 Pro dla amatora

    1. R8 to będzie kompletnie inna liga w zdjęciach w stosunku do 80D i w stosunku do iphona
    2. zauważ, że R8 to dopiero początek wydatków, czekają jeszcze obiektywy
    3. foty z R8 też będziesz musiał obrabiać jak z 80D, chyba że cykasz w JPEG na auto i wystarcza Ci jakość to ok
    4. czy foty z ip15pro Ci wystarczą - tego się od nas nie dowiesz, sam musisz to sprawdzić.

    myślałem podobnie 3 lata temu - myślałem, że rzucę fotografię, trzeba targać ten złom, i gdybym kupił ip12pro to już może mógłbym zrezygnować z aparatu. Kupiłem tego iphona, zrobiłem testy i jedyne do czego te foty się nadawały to wrzucić czasem coś na relację insta, nic więcej może w 15 pro jest lepszy skok, ale ip121 pro byłem rozczarowany, przynajmniej w stosunku do pompy jaka mu towarzyszyła u rozmaitych nerdów
    EOS R6 | RF 14-35 | RF 70-200 | RF 85 | RF 400 | Sigma 150-600 C | DJI Mini 3 Pro
    Flickr | YT

  4. #4
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Sep 2010
    Posty
    16

    Domyślnie Odp: Canon R8 czy iPhone 15 Pro dla amatora

    Cytat Zamieszczone przez cauchy Zobacz posta
    1. R8 to będzie kompletnie inna liga w zdjęciach w stosunku do 80D i w stosunku do iphona
    2. zauważ, że R8 to dopiero początek wydatków, czekają jeszcze obiektywy
    3. foty z R8 też będziesz musiał obrabiać jak z 80D, chyba że cykasz w JPEG na auto i wystarcza Ci jakość to ok
    4. czy foty z ip15pro Ci wystarczą - tego się od nas nie dowiesz, sam musisz to sprawdzić.

    myślałem podobnie 3 lata temu - myślałem, że rzucę fotografię, trzeba targać ten złom, i gdybym kupił ip12pro to już może mógłbym zrezygnować z aparatu. Kupiłem tego iphona, zrobiłem testy i jedyne do czego te foty się nadawały to wrzucić czasem coś na relację insta, nic więcej może w 15 pro jest lepszy skok, ale ip121 pro byłem rozczarowany, przynajmniej w stosunku do pompy jaka mu towarzyszyła u rozmaitych nerdów
    1. Właśnie taką mam nadzieję, że to będzie inna liga, ale boję się, że nie ;-)
    2. Jeśli chodzi o obiektywy to na start myślałem o RF 24-105 f4L, który mniej więcej chyba będzie zasięgiem i światłem odpowiadał przy pełnej klatce mojemu Tamronowi 17-50 2.8 z którego byłem bardzo zadowolony.
    Mam również dosyć majętnego sąsiada fotoamatora posiadacza R5, który lubi się chwalić różnymi super obiektywami. Mam nadzieję, że czasem by mi coś pożyczył do zabawy ;-)
    Myślałem też o wykorzystywaniu obiektywów EF-S które mam (wiem, że crop, ale 9mpx to nadal nieźle i do filmów też się nada). W szczególności pancacke 24mm 2.8. Z malutkim body R8 całość powinna być super lekka i mała? Choć przejściówka EF-R oczywiście dodaje rozmiaru... Mam też 10-18mm oraz starego (ale moim zdaniem niezłego) pełnoklatkowego Canona EF 70-210 4.5-5.6. Również zabawa z Heliosem m42.
    3. Tak, kiedyś siedziałem dużo w Lightroomie... tylko wygląda jakby zdjęcia z iPh15 wychodziły od ręki podobne do takich już obrobionych w Lightroomie... co jest trochę smutne. Super technologia i wogóle, ale trochę znika tej magii fotografii... a może to moja nostalgia.
    4. Na najbliższej wycieczce planuje w podobnych sytuacjach używać 80D i iPh. Po wycieczce porównam... ewentualnie ślepy test które zdjęcia będę wolał :P
    Ostatnio edytowane przez madwolf ; 15-09-2024 o 12:58

  5. #5
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Feb 2005
    Wiek
    55
    Posty
    2 423

    Domyślnie Odp: Canon R8 czy iPhone 15 Pro dla amatora

    Może porób zdjęcia sprzętem sąsiada (body i obiektywy) i sam się przekonaj bo w internecie można często przeczytać na forach, że jest przepaść między sprzętem A a B, że jedno zmiażdżyło drugie itp. ale kiedy samemu się coś testuje to sytuacja często wygląda zgoła inaczej. Przerabiałem to na sobie tyle że w dziedzinie dużo bardziej subiektywnej niż fotografia mianowicie sprzęcie audio gdzie kwieciste opisy audiofilów miały się nijak do tego co słyszały moje uszy a właściwie co odbierał mózg.

  6. #6
    Uzależniony
    Dołączył
    Sep 2005
    Miasto
    Krasnystaw
    Posty
    621

    Domyślnie Odp: Canon R8 czy iPhone 15 Pro dla amatora

    Jeśli myślisz o obróbce w Lightroomie to musisz jeszcze dołożyć kilkanaście € miesięcznie na abonament adobe!
    Cierpię na chroniczny brak wolnego czasu i ... talentu.
    R5 ; RF24-105 f4; RF35 f/1,8; RF50 f1.8; RF14-35 f4; EF50 f1.4; EF85 f1.8; EF70-200 f4IS; EF135 f2; 430EXII; RF 100-400 f5.6-8

  7. #7
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Sep 2010
    Posty
    16

    Domyślnie Odp: Canon R8 czy iPhone 15 Pro dla amatora

    Cytat Zamieszczone przez szandor Zobacz posta
    Jeśli myślisz o obróbce w Lightroomie to musisz jeszcze dołożyć kilkanaście € miesięcznie na abonament adobe!
    Posiadam też Affinity Photo 2, polecam. Choć to bardziej odpowiednik Photoshopa, niż Lightrooma. Kiedyś mieli promocję i komplet aplikacji Affinity za 200pln kupiłem, jednorazowa opłata.

  8. #8
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    May 2018
    Posty
    1 374

    Domyślnie Odp: Canon R8 czy iPhone 15 Pro dla amatora

    wszystko moim zdaniem - 80D to nie jest jakaś tragedia, oczywiście są nowsze korpusy z lepszymi matrycami ale zawsze są nowsze korpusy, a nawet jak ich chwilowo nie ma to za moment będą, nie przepadam za cropami canona ale jeśli z 80D nie osiągasz efektów jakich oczekujesz od "prawdziwego" aparatu to zmiana niewiele pomoże, owszem pełna klatka i dobra optyka dadzą pewną poprawę zdjęć - znaczy półprodukt wypluwany przez korpus będzie łatwiej i głębiej obrabialny - najtańszą metodą poprawy jakości zdjęć jest postproces, najszybszą dobra optyka, korpus jest tylko korpusem - pożycz na 2 godziny R5 od znajomego z jakąś sensowną optyką zrób zdjęcia i obróbkę jeśli efekty będą lepsze od iphona to R8 z podobną optyką też da podobne efekty (jeśli nie drukujesz czegoś na całą ścianę, a jak drukujesz na całą ścianę to AI załatwi sprawę nawet na R8), jeśli zdjęcia z iphona będą lepsze od r5 to sprawa jest oczywista

    warto też sprawdzić czy twój postproces poprawnie naświetlonego zdjęcia daje wyraźnie lepsze zdjęcia niż jpeg z korpusu

    jeśli chodzi o postproces to warto się skupić na początek na obróbce rawa czyli po prostu DPP jak nie chcesz inwestować w coś do testów, ewentualnie wersja testowa LR czy C1
    Ostatnio edytowane przez mirror ; 15-09-2024 o 18:49
    EOS 3, 5D, R5

  9. #9
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Sep 2010
    Posty
    16

    Domyślnie Odp: Canon R8 czy iPhone 15 Pro dla amatora

    Eh, dawno nie bawiłem się oprogramowaniem do obróbki.
    A więc porównywałem zdjęcie bezpośrednio z iPhone'a ze zdjęciem bezpośrednio z 80D. Tutaj iPhone zdecydowanie wygrywał. Tyle, że iPhone już miał wyciśnięte z tego zdjęcia wszystko co możliwe. Ściągnąłem sobie triala DxO PhotoLab 7 i wrzuciłem do niego RAWa z 80D. Wow. Dużo się zmieniło w tym światku jak mnie nie było.
    Nawet Canonowy DPP się zmienił i daje zdecydowanie lepsze efekty, niż pamiętałem wiele lat temu. Fajnie, że mam swoje stary RAWy, może można pobawić się współczesną obróbką :-)
    A więc rezultat - zdjęcie z 80D jest zdecydowanie lepsze (pod praktycznie każdym względem) jeśli mu poświęcić trochę czasu na obróbkę. Z iPhone'a wychodzą świetne zdjęcia "od ręki", ale niewiele więcej już można z nimi zrobić.
    Tak czy inaczej jest to imponujące, że smartfony ze swoim mini-sensorem i mini-obiektywem osiągają taką jakość, że trzeba się trochę napocić, aby ją przebić DSLR.

  10. #10
    Bywalec
    Dołączył
    Sep 2012
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    186

    Domyślnie Odp: Canon R8 czy iPhone 15 Pro dla amatora

    Cytat Zamieszczone przez madwolf Zobacz posta
    1. Właśnie taką mam nadzieję, że to będzie inna liga, ale boję się, że nie ;-)
    Bo to będzie inna liga, ale nie chodzi o obrazowanie, ale przy zdjęciach dzieci w akcji chodzi o ilość trafionych z ostrością zdjęć.
    Wykrywanie oka, punkty ostrości w całym kadrze, bez podziału na krzyżowe i nie, zapomnisz co to front/back focus.
    Nie wiem jaki rodzaj pamiątkowych zdjęć preferujesz, jeżeli statyka typu "a teraz synku stań obok mamy" to smartfon wystarczy,
    a w niedoświadczonych rękach będzie dużo lepszy, natomiast chcąc uwiecznić dynamiczne zdarzenia, to nawet się nie zastanawiaj.

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •