Strona 2 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 32

Wątek: Canon R8 czy iPhone 15 Pro dla amatora

  1. #11
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jan 2010
    Miasto
    Siedlce
    Posty
    1 454

    Domyślnie Odp: Canon R8 czy iPhone 15 Pro dla amatora

    Cytat Zamieszczone przez madwolf Zobacz posta
    Ja rozumiem dla profesjonalistów - ergonomia, pewność działania, zapis na 2 kartach, szkła powyżej 200mm...
    Ale dla takiego amatora, który nie robi zdjęć zwierząt, ani sportu korzystając z długich obiektywów. Który robi zdjęcia z wycieczek, czasem starając się, aby były trochę artystyczne, to czy "duży" aparat ma jeszcze sens? Czy dobry smartfon w kieszeni nie jest wystarczający?

    Wczoraj próbowałem testowo robić zdjęcia w kiepskim świetle (gdzie większa matryca powinna mieć dużą przewagę!) 80D i iPhonem, aby porównać. iPhone często wychodził na plus lub przynajmniej remisował...
    Odpuść sobie aparat.
    Znam całą masę ludzi co się najarali, kupili i teraz leży na półce i się kurzy.
    Iphone będzie dla amatora tysiąc razy lepszy niż aparat.

  2. #12
    Uzależniony
    Dołączył
    Sep 2011
    Miasto
    Kraków
    Posty
    748

    Domyślnie Odp: Canon R8 czy iPhone 15 Pro dla amatora

    #Robert - ale kolega Madwolf już fotografował kiedyś i widać, że coś tam się zna i kojarzy, także to nie jest taki totalny laik. Też da się wyczytać między słowami, że chętnie wróciłby do siedzenia nad RAWami. Ja na miejscu Madwolfa poszedłbym w R8 + RF24-105 jak napisał, to dobry setup na początek. Nie znam Canona 80D, ale miałem 6D i przesiadka na R to duży krok, a co dopiero R8.

  3. #13
    Moderator Awatar Bangi
    Dołączył
    Jun 2010
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    42
    Posty
    4 829

    Domyślnie Odp: Canon R8 czy iPhone 15 Pro dla amatora

    Tak ogólnie napiszę - dla mnie w mojej przygodzie foto przesiadka z cropa na FF była krokiem milowym, podobnie jak przesiadka z lustra na bezlustro. Fotografuję (hobbystycznie) cyfrą już ponad 15 lat i generalnie nie wyobrażam sobie życia bez aparatu. Pomimo tego używam też do foto, równolegle, smartfona (aktualnie Pixel 6 Pro), który często robi zdjęcia, które bardzo ładnie wyglądają jak się je ogląda na smartfonie. Smartfon ma również tę przewagę że mam goi w zasadzie zawsze i ma fajne wbudowane algorytmy, które powodują, że zdjęcia ładnie wyglądają, ale jakościowo czy są lepsze od cyfry? Dla mnie nie. Przy codziennych pstrykach w dobrym świetle często nie chce mi się dźwigać aparatu lub nawet jak go mam, to wyciągać, ale są momenty, że nie wyobrażam sobie nie mieć aparatu i kiedy smartfon przegrywa (szczególnie jak jest słabe światło, zdjęcia samolotów, czy portrety).

    Pytanie zasadnicze to czy foto kręci Cię na tyle, że chce Ci się bawić jeszcze w aparat i czy potrzebujesz tego całego zaplecza.

    Może wypożycz sobie na weekend taki R8 + RF 24-105/4 L i zobacz czy Ci będzie pasować FF na tyle, że warto zmienić aparat.
    Ostatnio edytowane przez Bangi ; 16-09-2024 o 11:38

  4. #14
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    May 2004
    Miasto
    Opole
    Posty
    1 502

    Domyślnie Odp: Canon R8 czy iPhone 15 Pro dla amatora

    Cytat Zamieszczone przez madwolf Zobacz posta
    Tylko, że.. tak siedząc sobie i patrząc na zdjęcia z 80D i z iPhone'a stwierdzam... że zdjęcia z iPhone'a nieraz są ładniejsze! Skok technologiczny wykonany w ostatnich latach przez smartfony jest ogromny. Ja rozumiem dla profesjonalistów - ergonomia, pewność działania, zapis na 2 kartach, szkła powyżej 200mm...
    Ale dla takiego amatora, który nie robi zdjęć zwierząt, ani sportu korzystając z długich obiektywów. Który robi zdjęcia z wycieczek, czasem starając się, aby były trochę artystyczne, to czy "duży" aparat ma jeszcze sens? Czy dobry smartfon w kieszeni nie jest wystarczający?

    Wczoraj próbowałem testowo robić zdjęcia w kiepskim świetle (gdzie większa matryca powinna mieć dużą przewagę!) 80D i iPhonem, aby porównać. iPhone często wychodził na plus lub przynajmniej remisował...
    Ponieważ smartfony wykorzystują bardzo oprogramowanie do generowania obrazu i nadrabiania słabej optyki. Producenci profesjonalnych aparatów też mogli by to robić ale się przed tym bronią bo to strzał w kolano. Programowo można wygenerować taki bokeh jaki tworzą wysokiej klasy obiektywy kosztujące krocie a ponieważ te firmy owe obiektywy produkują to sam rozumiesz że nie jest im to na rękę. To samo np dotyczy zakresu tonalnego. Smartfony potrafią tak rejestrować obraz aby generować zrównoważone tonalnie fotografie o bardzo dużym zakresie. Uzyskanie tego samego w bezlusterkowcu wymaga wiedzy i zastosowania obróbki na etapie wywoływania plików i oczywiście oprogramowania które też nie jest tanie. Dlatego odpowiadając na Twoje pytanie z wątku: kup sobie IPhona. A jeśli naprawdę bardzo chcesz poczuć się bardziej jak fotograf a mniej jak smartfonowiec to proponuję np kompakt Ricoh GR III.
    Ostatnio edytowane przez Shadow ; 16-09-2024 o 17:23

  5. #15
    Pełne uzależnienie Awatar marfot
    Dołączył
    Nov 2007
    Miasto
    Zgorzelec
    Posty
    4 484

    Domyślnie Odp: Canon R8 czy iPhone 15 Pro dla amatora

    Moim zdaniem zasadniczy problem z pełnym wykorzystaniem współczesnych matryc to obróbka a w zasadzie konieczność zastosowania płatnych narzędzi dla osiągnięcia przyzwoitych rezultatów.
    Moi znajomi narzekają, że nie mają czym obrabiać fotek a subskrypcji nie kupią bo nie. W rezultacie odwracają się od sprzętu foto w kierunku smartfonów.
    Od ponad 10 lat płacę za LR i dopiero to co się pojawiło w 2023/2024 roku jest rzeczywistym skokiem jakościowym. Poprzednio był to zwykły haracz.
    Nieobrobione "po swojemu" fotki nie przebiją efektownością tych ze smartfonów. Matryca klasy R8 ma spory potencjał. Wypuszczenie z niej JPGa to strata czasu i pieniędzy na sprzęt.
    Ostatnio edytowane przez marfot ; 16-09-2024 o 17:44
    https://500px.com/p/m_kowalczyk?view=galleries
    EOS R5, RF 14-35/4L, RF 24-105/4L, RF 70-200/4L, RF100-500L, C35/2 IS, C70-300L IS, M6II, M11-22, M22, M32, S56/1.4, M55-200

  6. #16
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Sep 2010
    Posty
    16

    Domyślnie Odp: Canon R8 czy iPhone 15 Pro dla amatora

    Ale ja mam i iPhone’a i EOS 80D i kilka obiektywów. KIEDYŚ robiłem bardzo dużo zdjęć i byłem bardzo zadowolony z 50D, a potem 80D.
    Miałem przerwę spowodowaną małymi dziećmi + nadmiarem obowiązków zawodowych.

    Tylko kiedyś dslr wiązał się z dużą wyższą jakością zdjęć. W wątku bardziej mi chodzi o pytanie czy najnowsze smartfony nie dogoniły w dużo mniejszych obudowach.

    Wieczorem może uda mi się wrzucić jakieś stare zdjęcie czy dwa.

  7. #17
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    May 2004
    Miasto
    Opole
    Posty
    1 502

    Domyślnie Odp: Canon R8 czy iPhone 15 Pro dla amatora

    Ostatnio pokazywałem tu jak wygląda prosty kadr na bezlusterkowcu Sony z matrycą 61 Mpix a jak na Samsungu S23 Ultra. Konkluzja była taka że bardzo podobnie. Oczywiście w ekstremalnych warunkach oświetleniowych górą zawsze będzie aparat. Masz też większą możliwość kadrowania obrazu bo dużo więcej rejestruje szczegółów no i zdecydowanie lepszą GO chodź z tą głębią to jak już pisałem można wygenerować programowo co też flagowe smartfony potrafią.

  8. #18
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Sep 2010
    Posty
    16

    Domyślnie Odp: Canon R8 czy iPhone 15 Pro dla amatora

    Pomyślałem, że podzielę się paroma zdjęciami jakie daawno temu zrobiłem jeszcze 50D. Nic wyjątkowego, ale powiedzmy, że lubię coś tam się bawić i sprawia mi to przyjemność. Zdjęć z ludźmi, portretów, które też lubię, nie mogę wstawić, bo nie mam zgody występujących na publikację :-)
    1.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_3752_DxO.jpg
Wyświetleń:	4
Rozmiar:	2,53 MB
ID:	18160
    2.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_6289_DxO.jpg
Wyświetleń:	4
Rozmiar:	3,67 MB
ID:	18161
    3.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_6310_DxO.jpg
Wyświetleń:	4
Rozmiar:	2,54 MB
ID:	18162
    4.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_8330_DxO.jpg
Wyświetleń:	5
Rozmiar:	1,86 MB
ID:	18163
    5.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_8435_DxO.jpg
Wyświetleń:	4
Rozmiar:	3,35 MB
ID:	18164
    6.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_8907_DxO.jpg
Wyświetleń:	4
Rozmiar:	1,51 MB
ID:	18165
    7.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	gor-34_DxO.jpg
Wyświetleń:	6
Rozmiar:	562,9 KB
ID:	18166

  9. #19
    Początki nałogu
    Dołączył
    Oct 2006
    Miasto
    Grójec
    Wiek
    40
    Posty
    382

    Domyślnie Odp: Canon R8 czy iPhone 15 Pro dla amatora

    Ja akurat RAWami sie nie przejmuję.
    Przez wiele sesji dokonfigurowywałem sobie JPG aby to one były takie aby mi odpowiadały.
    Oczywiście robię jpg+raw aby rawa mieć na wszelki wypadek.
    Z rawów korzystam jak światło jest tak pokręcone że nie mogę ustawić zadowalającego balansu bieli w trakcie sesji.
    Albo jak coś mimo wszystko jest za jasne/za ciemne.

  10. #20
    Pełne uzależnienie Awatar zdebik
    Dołączył
    Jun 2013
    Miasto
    Londyn
    Posty
    4 059

    Domyślnie Odp: Canon R8 czy iPhone 15 Pro dla amatora

    Wracając do pierwszego postu myślę, że zadałeś złe pytanie. Ponieważ prawda jest taka, że zdjęcia z aparatu fotograficznego (odpowiednio obrobione) zawsze będą lepsze, niestety fizyka ma swoje ograniczenia. Smartfony nauczyły się je minimalizować ale wystarczy zobaczyć jak to coś wygląda z bliska i bańka pęka.

    Pytanie które powinieneś sobie zadać brzmi: czy będzie mi się chciało, czy będę miał na to środki oraz czas.

    Jeśli tak, kupuj R8, nie zostań z tel.

Strona 2 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •