Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6

Wątek: Lightroom 6 a zgodność z zdjęciami RAW z Canon EOS R7?

  1. #1

    Dołączył
    Aug 2024
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    4

    Domyślnie Lightroom 6 a zgodność z zdjęciami RAW z Canon EOS R7?

    Od czasu do czasu pojawiają się na eBay czy Allegro wiarygodnie wyglądające oferty na Lightroom 6 z oryginalnym pudełkiem itd. Założyłem sobie powiadomienia e-mail o nowych ofertach na tą wersję Lightooma i trochę jakby "poluję". Jednak nigdy nie miałem do czynienia z Lightroom i chciałbym się poradzić czy po wgraniu najnowszej wtyczki Cameraraw (czy bezpłatnie?????) da się w tej wersji Lightroom wczytywać zdjęcia RAW w plikach .CR3 pochodzące z aparatu Canon Eos R7, który aktualnie posiadam? Pytam ponieważ wyczytałem że Lightroom 6 był chyba ostatnią wersją jaka nie wymaga płatnej "subskrypcji" więc dlatego się nim interesuję.

    Np. dzisiaj był ten Lightroom 6 na eBay:
    https://www.ebay.pl/itm/186630031610

    Na stronie Adobe znalazłem taką tabelkę, ale nie jestem pewny czy to oznacza zgodność plików CR3 z EOS R7 z wyżej wymienionym Lightroom 6 - np. na tej aukcji co podałem?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	bandicam 2024-08-14 15-51-11-957.jpg
Wyświetleń:	4
Rozmiar:	78,7 KB
ID:	17945
    Ostatnio edytowane przez Markus245 ; 14-08-2024 o 16:14

  2. #2

    Domyślnie Odp: Lightroom 6 a zgodność z zdjęciami RAW z Canon EOS R7?

    Pudełkowy Lightroom 6 nie otworzy plików z R7, zatem tak jak w tej tabelce otwiera je Lightroom Classic 11.4, lub ten nowy Lightroom 5.4, obydwa są w pakietach Creative Cloud. Wtyczka Camera Raw jest jedynie pod Photoshopa.

  3. #3

    Dołączył
    Aug 2024
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    4

    Domyślnie Odp: Lightroom 6 a zgodność z zdjęciami RAW z Canon EOS R7?

    Dzięki za odpowiedź. Myślałem że jak jest zgodność "Minimalna wymagana wersja programy Lightroom" 5.4, to z wersją 6 (większy numer) tym bardziej będą działać te pliki CR3.

  4. #4

    Domyślnie Odp: Lightroom 6 a zgodność z zdjęciami RAW z Canon EOS R7?

    Ten Lightroom 5.4 to jest zupełnie inna bajka, jest to nowe oprogramowanie, natomiast Lightroom Classic wywodzi się z linii tych poprzednich pudełkowych wydań, włącznie z Lr6.

  5. #5
    gajowy Awatar akustyk
    Dołączył
    Dec 2004
    Miasto
    holandia
    Wiek
    46
    Posty
    12 012

    Domyślnie Odp: Lightroom 6 a zgodność z zdjęciami RAW z Canon EOS R7?

    znaczy tak...

    mozna sobie sciagnac Adobe DNG Converter (bezplatny) i przepuscic zdjecia zgrane z R7 przez ten konwerter do formatu DNG. ten czyta kazdy Lightroom, bodajze nawet Classic 3.

    nie ma wtedy profili kolorow Canona do zdjec (Camera Standard czy Camera Neutral), trzeba walczyc z domyslnym profilem Adobe. summa summarum nie jest to moze wybitnie wygodne, ale spokojnie wykonalne.


    natomiast... po 4 miesiacach od przesiadki z LR 6.14 na ten z subskrypcji... nie wracam z powrotem. Adobe znane jest normalnie z tego, ze na skali 1-10 optymalizacji software (gdzie 1 to do d* a 10 to super) dzielnie utrzymiuja srednia okolo -4 ~ -3 ... ale ten subskrypcyjny LR Classic dziala duzo sprawniej niz 6.14, wiec po latach mogli dojsc (niechcaco) do lekko dodatnich wartosci tej skali
    www albo tez flickr

  6. #6
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    May 2004
    Miasto
    Opole
    Posty
    1 502

    Domyślnie Odp: Lightroom 6 a zgodność z zdjęciami RAW z Canon EOS R7?

    @Markus245 Kup sobie DxO Photolab 7 i zapomnij o jakiś subskrybcjach i dojeniu kasy. Masz dożywotnią licencję i tyle.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •