Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 32

Wątek: Drugie body czy przesiadka na 5Dmk4?

  1. #1
    Uzależniony Awatar sal
    Dołączył
    Sep 2004
    Miasto
    Gdzieś w lesie
    Posty
    995

    Domyślnie Drugie body czy przesiadka na 5Dmk4?

    Powoli wraca mi czas i te bodźce do robienia zdjęć...
    Chwilowo zestaw bardzo podstawowy - 5Dmk2, 50/1.4, 24-105 (v1), 135/2.
    Chciałbym zacząć korzystać z tego że mieszkam w miejscu gdzie zwierząt do focenia mnóstwo - zdecydowałem się już prawie na 100-400 (v1) jako pierwsze szkło, ale mam problem z body.
    5Dmk2 się średnio nada do focenia czegokolwiek w nawet mini ruchu, plus to jednak pełna klatka...
    Czy lepiej dokupić drugie body (7Dmk2) tylko w tym celu i trzymać 2 body w plecaku, czy jednak zrobić uprade z 5Dmk2 na 5Dmk4 i zostawić tylko jedną puszkę "do wszystkiego"?
    Nie, nie będę potrzebował dwóch body w użyciu równolegle, jakby co to po prostu zmienię szkła (przy jednej puszce).
    Koszt dla obu opcji porównywalny...
    Czasu nie mam, ale mam kompakt...


  2. #2
    Pełne uzależnienie Awatar cauchy
    Dołączył
    Sep 2008
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    40
    Posty
    2 272

    Domyślnie Odp: Drugie body czy przesiadka na 5Dmk4?

    nie znajdziesz używanej R6 w jakiejś normalnej cenie? rozważanie 5D do akcji w dzisiejszych czasach jest już sporym anachronizmem
    EOS R6 | RF 14-35 | RF 70-200 | RF 85 | RF 400 | Sigma 150-600 C | DJI Mini 3 Pro
    Flickr | YT

  3. #3

    Domyślnie Odp: Drugie body czy przesiadka na 5Dmk4?

    Druga opcja. Jeśli przyzwyczajony jesteś do FF, na obrazek z 7D nie będziesz chciał patrzeć, chyba, że należysz do "szczęśliwców" którzy nie widzą różnicy między FF a APSC. Teraz masz tanio R8, R6, nic tylko brać.
    Ostatnio edytowane przez mariusz11 ; 26-07-2024 o 14:11

  4. #4
    Pełne uzależnienie Awatar kmeg
    Dołączył
    Jul 2009
    Wiek
    48
    Posty
    1 528

    Domyślnie Odp: Drugie body czy przesiadka na 5Dmk4?

    Zostałbym przy 5dmk2 i nie szedł w żadne 7d2 bo matryca w tym drugim jest straszna a pierwsza wersja tego obiektywu też na kropie nie bedzie jakoś specjalnie błyszczała. Wbrew pozorom mk2 mimo swojego kulawego AF oraz FPS daje radę w dynamice. Jeśli już chcesz zmian to 5d4, o której wspomniałeś lub R6mk1. Obie mają lepsze matryce niż 5d2 i dużo lepszy AF. Na braki w mm jednak poszedłbym w technikę bo da się... Nie wiem po ile teraz są sigmy 150-600S nowe i używane.
    Ostatnio edytowane przez kmeg ; 26-07-2024 o 14:17

  5. #5
    gajowy Awatar akustyk
    Dołączył
    Dec 2004
    Miasto
    holandia
    Wiek
    46
    Posty
    12 012

    Domyślnie Odp: Drugie body czy przesiadka na 5Dmk4?

    Cytat Zamieszczone przez sal Zobacz posta
    Nie, nie będę potrzebował dwóch body w użyciu równolegle, jakby co to po prostu zmienię szkła (przy jednej puszce).
    nie wiem jaki budzet i jakie warunki oswietleniowe, ale proponuje dorzucic do rozwazan tez cos w desen R10 + RF 100-400. tracisz na tym sporo w zakresie swiatlosily w porownaniu z 5D2 + 100-400L, ale tam gdzie swiatlo nie ogranicza zyskujesz na przepasci technologicznej w AF z jednej strony (w tym automagiczne wykrywanie zwierzat i sledzenie), i na gigantycznej roznicy wagowej z drugiej.

    mam 5D4 i R10 i jak przychodzi do czajenia sie na przyrode ozywiona, to strasznie mi sie podoba to jak ta mala pucha sobie radzi. tym sie po prostu bardzo latwo i wygodnie foci zwierzeta. nie zaryzykuje porownywania skutecznosci, bo 5D4 w rekach kogos ogarnietego z fotografia akcji (wiec nie moich) potrafi sobie swietnie radzic, ale jako niewprawny pstrykacz widze spore ulatwienie zycia ze strony tego malego bezlustra.


    tak czy siak - zdecydowanie kminilbym w strone crop + dluga rurka, zamiast pelnej klatki. jesli lutro to 7D2 ma jednak bidna matryce, wolalbym chocby 80D, ktore pozwala sporo wiecej powyciagac z cienii...
    www albo tez flickr

  6. #6
    Uzależniony Awatar sal
    Dołączył
    Sep 2004
    Miasto
    Gdzieś w lesie
    Posty
    995

    Domyślnie Odp: Drugie body czy przesiadka na 5Dmk4?

    Cytat Zamieszczone przez cauchy Zobacz posta
    nie znajdziesz używanej R6 w jakiejś normalnej cenie? rozważanie 5D do akcji w dzisiejszych czasach jest już sporym anachronizmem
    Średnio - używane 5Dmk4 mogę mieć za powiedzmy 4500zł, podczas gdy R6 to jest przynajmniej 7-8k za używkę.
    W tej cenie mam dodatkową stałkę albo kasę na inne rzeczy typu statyw etc.

    --- Kolejny post ---

    Cytat Zamieszczone przez akustyk Zobacz posta
    nie wiem jaki budzet i jakie warunki oswietleniowe, ale proponuje dorzucic do rozwazan tez cos w desen R10 + RF 100-400. tracisz na tym sporo w zakresie swiatlosily w porownaniu z 5D2 + 100-400L, ale tam gdzie swiatlo nie ogranicza zyskujesz na przepasci technologicznej w AF z jednej strony (w tym automagiczne wykrywanie zwierzat i sledzenie), i na gigantycznej roznicy wagowej z drugiej.
    Tak, tylko wtedy niestety gubię całą resztę celów fotograficznych - portrety, spacer zoom itd.
    Gdyby to były tylko zwierzęta, pewnie bym tak zrobił, ale brak ładnego obrazka z pełnej klatki jednak będzie bólem.
    Co do światła - różnie to bywa - okolica to niestety dosyć gęsto zalesiony las z naturalnymi łąkami, oczkami wodnymi itp.
    Więc tego światła za dużo nie ma, a tło dosyć ciemne i drzewa wysokie na kilkadziesiąt metrów ograniczają trochę warunki.
    Czasu nie mam, ale mam kompakt...


  7. #7
    gajowy Awatar akustyk
    Dołączył
    Dec 2004
    Miasto
    holandia
    Wiek
    46
    Posty
    12 012

    Domyślnie Odp: Drugie body czy przesiadka na 5Dmk4?

    Cytat Zamieszczone przez sal Zobacz posta
    Tak, tylko wtedy niestety gubię całą resztę celów fotograficznych - portrety, spacer zoom itd.
    Gdyby to były tylko zwierzęta, pewnie bym tak zrobił, ale brak ładnego obrazka z pełnej klatki jednak będzie bólem.
    Co do światła - różnie to bywa - okolica to niestety dosyć gęsto zalesiony las z naturalnymi łąkami, oczkami wodnymi itp.
    Więc tego światła za dużo nie ma, a tło dosyć ciemne i drzewa wysokie na kilkadziesiąt metrów ograniczają trochę warunki.
    czyli jednak chcesz wymienic, nie dokupic sobie drugie body?

    IMHO, zostaw 5D2, dokup dluga rurke i powalcz. jak bedzie bardzo zle to zaczniesz skladac na mk3 albo mk4.
    www albo tez flickr

  8. #8
    Uzależniony Awatar sal
    Dołączył
    Sep 2004
    Miasto
    Gdzieś w lesie
    Posty
    995

    Domyślnie Odp: Drugie body czy przesiadka na 5Dmk4?

    Cytat Zamieszczone przez akustyk Zobacz posta
    czyli jednak chcesz wymienic, nie dokupic sobie drugie body?
    IMHO, zostaw 5D2, dokup dluga rurke i powalcz. jak bedzie bardzo zle to zaczniesz skladac na mk3 albo mk4.
    Sorry - zrozumiałem że mam zmienić całość na R10 - rozumiem że proponujesz dokupić R10 + RF 100-400 zamiast EF 100-400 i 7Dmk2?
    No jest to jakaś opcja, ale zapomniałem dopisać w sumie że dla mnie bezlusterkowce są... za lekkie, trochę jak zabawki
    Ja akurat z tych co wolą zbalansowaną wagę całości, a nie wiem czy R10 w słabym świetle by mi i tak pozwoliło robić z ręki...
    Anyway, rozważę, bo cenowo wychodzi to generalnie podobnie
    Dzięki!
    Czasu nie mam, ale mam kompakt...


  9. #9
    Uzależniony Awatar WinSho
    Dołączył
    May 2008
    Miasto
    Lublin
    Posty
    871

    Domyślnie Odp: Drugie body czy przesiadka na 5Dmk4?

    Ciężki temat, dla mnie zależy co chcesz głównie fotografować bo to jednak ma zasadnicze znaczenie czy np. ptaki czy inne większe zwierzęta lub jeszcze inaczej widoczki i przy okazji jakiś zwierz. Podaj też przybliżony budżet bo ja do zwierzyny bym jednak celował w nowsze korpusy pokroju R6 (używane już są dość tanie).

  10. #10
    Uzależniony Awatar sal
    Dołączył
    Sep 2004
    Miasto
    Gdzieś w lesie
    Posty
    995

    Domyślnie Odp: Drugie body czy przesiadka na 5Dmk4?

    Cytat Zamieszczone przez WinSho Zobacz posta
    Ciężki temat, dla mnie zależy co chcesz głównie fotografować bo to jednak ma zasadnicze znaczenie czy np. ptaki czy inne większe zwierzęta lub jeszcze inaczej widoczki i przy okazji jakiś zwierz. Podaj też przybliżony budżet bo ja do zwierzyny bym jednak celował w nowsze korpusy pokroju R6 (używane już są dość tanie).
    Przede wszystkim ptaki, ale i większa zwierzyna - sarny, lisy, łosie.
    Ptaki są głównie na i w okolicy zbiornika wodnego w pewnej w miarę stałej odległości, reszta zwierzyny w lesie.
    Budżet - na tele i puszkę ok. 6k w sumie.
    Używane 100-400 to ok. 3-3.5k, reszta na upgrade 5Dmk2 albo drugą puszkę.
    Dawno chyba nie widzieliście cen R6 - 4-5 miesięcy temu nowe puszki kosztowały 6.5k, teraz używki kosztują 8k i więcej...
    Czasu nie mam, ale mam kompakt...


Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •