Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 28

Wątek: Statyw uniwersalny 2024

  1. #11
    Bywalec
    Dołączył
    Sep 2012
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    187

    Domyślnie Odp: Statyw uniwersalny 2024

    Cytat Zamieszczone przez atsf Zobacz posta
    Po pierwsze, zakres ruchów kuli w położeniu poprzecznym jest mniejszy, niż w położeniu pionowym, bo nie można jej bardziej przechylić w kierunku leżącej kolumny.
    No jest, ale wbrew pozorom wszystko da się zrobić. Wystarczy obrucić układ statyw-aparat i mamy pełen zakres góra-dól.
    Dla chcącego, nic trudnego, no przynajmniej ja nigdy nie miałem z tym problemu.
    Cytat Zamieszczone przez atsf Zobacz posta
    Po drugie, głowica musi mieć solidną , grubą podstawę, aby można ją było zafiksować specjalnym wkrętem kontrującym na główce kolumny, aby się sama nie odkręcała podczas pracy. To stwarza dodatkową upierdliwość przy montażu i demontażu głowicy.
    Ja sobie nie wyobrażam podstawy pod głowicę bez kontrowania śrubami. To jest bezpieczeństwo sprzętu w trakcie przenoszenia statywu, monopoda z ciężkim zestawem.
    Ja do każdego zestawu mam osobną głowicę i problemu montażu, demontażu praktycznie nie doświadczam.
    Ale rozumiem, że można mieć inne podejście, potrzeby i priorytety.

    Dla osób nie mających doświadczenia ze statywami wstawiam zdjęcie, które może coś komuś wyjaśni.
    Po prawej staruszek Manfrotto 190 Pro B ze zdjętą kolumną (również przestawną) celem minimalizacji wagi i zamontowaną systemową końcówką do głowicy.
    Po lewej trochę młodszy 55 Pro B z przestawioną kolumną i głowicą 488, która jest wyższa od 486 z prawego statywu.


    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	AAA_9686.jpg
Wyświetleń:	9
Rozmiar:	1,28 MB
ID:	17608

  2. #12
    Moderator Awatar Bangi
    Dołączył
    Jun 2010
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    42
    Posty
    4 847

    Domyślnie Odp: Statyw uniwersalny 2024

    Ja ogólnie uważam i stosuję taką zasadę, że nigdy nie przenoszę na statywie przypiętego sprzętu. Znam co najmniej kilka przypadków, że pomimo, iż był duży zapas wagowy to i tak sprzęt lądował na ziemi..., bo się odczepił, bo się wypiął, bo się coś urwało i żadne reklamacje do producenta nic nie dadzą

  3. #13
    Pełne uzależnienie Awatar mxw
    Dołączył
    May 2005
    Miasto
    Poznań
    Posty
    2 319

    Domyślnie Odp: Statyw uniwersalny 2024

    IMHO też wydaje mi się, że nie da się mieć jednego statywu uniwersalnego. Trzeba mieć co najmniej dwa i tak mam: mały i lekki podróżny i ciężki i solidny (typu 055) do trudniejszych tematów i studia. Oczywiście raczej kompletne z głowicami, bo też nie wyobrażam sobie odkręcania głowic co chwilę, tym bardziej, że niektóre śruby i kontry wypada wkręcać wręcz na klej.

    Natomiast najważniejsze żeby wszędzie były te same płytki - tu jest miejsce na uniwersalność. Także u mnie niestety już wszystkie płytki montażowe manfrotto RC zostały odkręcone od głowic (typu właśnie 486 i 488) i zastąpione uchwytami Arca Swiss. Niby ok, ale jakoś tak... za nowocześnie. ;-)
    pozdro.,
    m.
    __________________
    Canon EOS 3P broken | 28/1.8 | 50/1.4 | 85/1.8 | itd.
    © mxw | mm | deviant | portrety | fotoloader

  4. #14
    Pełne uzależnienie Awatar atsf
    Dołączył
    Jul 2007
    Miasto
    Lublin
    Posty
    4 699

    Domyślnie Odp: Statyw uniwersalny 2024

    Cytat Zamieszczone przez Mamrot Zobacz posta
    No jest, ale wbrew pozorom wszystko da się zrobić. Wystarczy obrucić układ statyw-aparat i mamy pełen zakres góra-dól.
    Dla chcącego, nic trudnego, no przynajmniej ja nigdy nie miałem z tym problemu.



    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	AAA_9686.jpg
Wyświetleń:	9
Rozmiar:	1,28 MB
ID:	17608
    No sorry bardzo, ale gdzie Ci się tu pojawiła możliwość przechyłu kuli głowicy w kierunku kolumny na tym zdjęciu z lewej?

    Poza tym w przypadku mojego Manfrotto 190 X-PRO 3 zniechęca mnie do używania w terenie to, że przy rozkładaniu i składaniu robi tyle brzęku i klekotu, jakby się 3 kościotrupy napier...ły butelkami w blaszanym garażu, a chiński karbon jest prawie bezszelestny.
    Ostatnio edytowane przez atsf ; 11-07-2024 o 17:44
    EOS 550D, 6D, M2, M5, 80D, 7D II, kit 18-55 IS, EF-S 55-250 IS STM, EF-M 4-5,6/11-22 STM, EF-M 3,5-5,6/18-55 STM, EF-M 2/22 STM, EF 3,5-4,5/28-70, EF 1,8/50 Mk 1 i STM, EF 100-400L II, Tamron 100-400, Olympusy OM-1, OM-2N, OM-4, OM-10, stałki i zoomy Zuiko od 24 do 200 mm.

  5. #15
    Pełne uzależnienie Awatar cauchy
    Dołączył
    Sep 2008
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    40
    Posty
    2 285

    Domyślnie Odp: Statyw uniwersalny 2024

    jeszcze jedna rzecz przyszła mi do głowy
    rzecz jasna jest to kwestia preferencji, ale ja odpuściłem już statywy z 3 sekcjami. Mam taki jeden duży i ciężki na sprzedaż od pół roku i to jest spora kobyła po złożeniu, i aby nim operować w terenie też nie jest łatwo. 5 sekcji - za dużo. 4 sekcje są tak w sam raz
    EOS R6 | RF 14-35 | RF 70-200 | RF 85 | RF 400 | Sigma 150-600 C | DJI Mini 3 Pro
    Flickr | YT

  6. #16
    Pełne uzależnienie Awatar marfot
    Dołączył
    Nov 2007
    Miasto
    Zgorzelec
    Posty
    4 491

    Domyślnie Odp: Statyw uniwersalny 2024

    Cytat Zamieszczone przez cauchy Zobacz posta
    ja odpuściłem już statywy z 3 sekcjami. Mam taki jeden duży i ciężki na sprzedaż od pół roku i to jest spora kobyła po złożeniu, i aby nim operować w terenie też nie jest łatwo.
    Jak 25 lat temu wyczytałem, że statyw ma być solidny to kupiłem Manfrotto 055 (3 sekcje). Taszczyłem to wszędzie np. wycieczka z Limone na Monte Carone. Nigdy więcej
    Teraz ten uniwersalny to Benro Tortoise 24C z głowicą Sunwayfoto 36 mm. Ta głowica nie podźwignie więcej niż R5 z C70-300L.
    https://500px.com/p/m_kowalczyk?view=galleries
    EOS R5, RF 14-35/4L, RF 24-105/4L, RF 70-200/4L, RF100-500L, C35/2 IS, C70-300L IS, M6II, M11-22, M22, M32, S56/1.4, M55-200

  7. #17
    Bywalec
    Dołączył
    Sep 2012
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    187

    Domyślnie Odp: Statyw uniwersalny 2024

    Cytat Zamieszczone przez Bangi Zobacz posta
    Ja ogólnie uważam i stosuję taką zasadę, że nigdy nie przenoszę na statywie przypiętego sprzętu.
    Zasada słuszna, ale z drugiej strony nie wyobrażam sobie zdejmowania aparatu co trzy minuty, jak filmuję z monopodem małolata na skateparku.

    Cytat Zamieszczone przez atsf Zobacz posta
    No sorry bardzo, ale gdzie Ci się tu pojawiła możliwość przechyłu kuli głowicy w kierunku kolumny na tym zdjęciu z lewej?
    Nie pojawia się, ale dla mnie nie jest niezbędna.
    Teoretyzując, bo nigdy nie miałem potrzeby rozkładania statywu aż tak nisko i w praktyce nie korzystam w ogóle z kolumny:
    ustawiając aparat bokiem do leżącej kolumny
    poprzez odblokowanie panoramy mogę ustawić dowolny pochył,
    poprzez odblokowanie kuli, mam regulację panoramy.
    Robiąc kadry pionowe mam lepszy zakres regulacji niż w konwencjonalnym ustawieniu głowicy (jak po prawej).
    Dla mnie, czyli osoby która wykorzystuje statyw tylko do długich ekspozycji, masowej reprodukcji lub filmów poklatkowych jest to rozwiązanie całkowicie akceptowalne.
    Nie mam doświadczenia w fotografowaniu kaczek, sikiradek i stułbi płowych, więc wierzę Ci na słowo, że do tych celów jest to sprzęt bezużyteczny.

  8. #18
    Uzależniony
    Dołączył
    Aug 2010
    Posty
    500

    Domyślnie Odp: Statyw uniwersalny 2024

    Jak statyw to tylko oświetleniowy. Nie mam statywu do aparatu bo nie wiem do czego mógłbym go zastosować, a z każdym rokiem gdy odnawiam swoje sprzęty to jeszcze bardziej nie wiem.
    Ostatnio edytowane przez Nozanu ; 12-07-2024 o 15:30

  9. #19
    Pełne uzależnienie Awatar atsf
    Dołączył
    Jul 2007
    Miasto
    Lublin
    Posty
    4 699

    Domyślnie Odp: Statyw uniwersalny 2024

    Cytat Zamieszczone przez Nozanu Zobacz posta
    Jak statyw to tylko oświetleniowy. Nie mam statywu do aparatu bo nie wiem do czego mógłbym go zastosować, a z każdym rokiem gdy odnawiam swoje sprzęty to jeszcze bardziej nie wiem.
    Generalnie statyw pozwala na uzyskanie najbardziej dopracowanych kadrów i najlepszej możliwej jakości technicznej zdjęć, a więc jego nieużywanie często skutkuje poświęceniem tychże, ale-z drugiej strony-użycie statywu w wielu przypadkach jest po prostu niemożliwe.

    W fotografii zwierząt, o ile tylko jest jakakolwiek szansa na użycie statywu, to należy to zrobić, albowiem największą korzyścią z jego użycia jest ograniczenie ruchów własnych, które płoszą obiekty, zwłaszcza podczas podnoszenia aparatu do oka. Fotograf używający statywu jest względnie nieruchomy, a przez to mniej widoczny, i gdy nie wykonuje ruchów podejrzanych o agresję nie płoszy zwierzęcia. To jest podstawowa przyczyna niepowodzeń przy robieniu zdjęć z podchodu, że nie tylko samo próbowanie zbliżenia się do obiektu go płoszy, ale moment poderwania aparatu. O ile się da i nie trzeba zbyt uważnie patrzeć pod nogi, to staram się zbliżać do obiektu z aparatem już uniesionym do oka robiąc serie zdjęć co krok, lub kilka kroków, aż przekroczę granicę komfortu obiektu i on zwieje. Oczywiście podchodzę tylko wtedy, gdy nie ma najmniejszych szans, że obiekt się sam do mnie zbliży, a pozycja wyjściowa jest zbyt odległa, aby zdjęcie miało jakikolwiek sens poza dokumentacyjnym.
    EOS 550D, 6D, M2, M5, 80D, 7D II, kit 18-55 IS, EF-S 55-250 IS STM, EF-M 4-5,6/11-22 STM, EF-M 3,5-5,6/18-55 STM, EF-M 2/22 STM, EF 3,5-4,5/28-70, EF 1,8/50 Mk 1 i STM, EF 100-400L II, Tamron 100-400, Olympusy OM-1, OM-2N, OM-4, OM-10, stałki i zoomy Zuiko od 24 do 200 mm.

  10. #20
    Pełne uzależnienie Awatar kmeg
    Dołączył
    Jul 2009
    Wiek
    48
    Posty
    1 532

    Domyślnie Odp: Statyw uniwersalny 2024

    Cytat Zamieszczone przez cohontes Zobacz posta
    Rozglądam się ostatnio za statywem w cenie do 1000. Najwięcej ile będzie dźwigał to prawdopodobnie jakieś 5d/r6 z 150-600 czy czymś podobnym. W oko wpadło mi manfrotto befree gt xpro. Brać i się nie zastanawiać czy warto przemyśleć coś innego?


    Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
    Głowica kulowa do długiego obiektywu się nie sprawdza... Szczególnie jeśli szkło cięższe niż lżejsze. Gimbal do zooma też nie jest idealny ale lepszy niż kula. Takie coś jak uniwersalny statyw też nie istnieje i szukając tego uniwersalnego skończyłem z 5 statywami i kilkoma różnymi głowicami...

Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •