Strona 3 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 35

Wątek: Czy stare EFy mają sens z R8?

  1. #21

    Domyślnie Odp: Czy stare EFy mają sens z R8?

    Cytat Zamieszczone przez candar Zobacz posta
    ad filmu/ gościu podał nawet parametry i ja widzę, że kręcił na f/4.0 a nie na f/2.8

    Ja nie mówię, że to ZŁE ZOOMY SĄ po prostu na f/2.8 nie mają startu do nowych cyfrowych szkieł pod matryce 100 Mpix. Jeśli nie będziesz w nich używać f/2.8 (dla mnie to podstawa) to przy f/5.6 i więcej dadzą radę, czyli widoczki, pejzaże na f/11-f/16 jak najbardziej, ale o ostrości na brzegach kadru przy f/2.8 to zapomnij


    A RAWy nie gryzą, można je polubić
    A widzisz. To teraz mnie już nawet pocieszyłeś. Znam wady obu szkieł, które wymieniłem. W końcu posiadam je już długo i nauczyłem się co z nimi można osiągnąć a na co lepiej się nie porywać. Ja od szkieł nie wymagam 100% ostrości od pełnej dziury bo wiem, że tego nie osiągnę, o krawędziach (zwłaszcza EF16-35) nie wspomnę. Wykresy przed zakupem oglądałem długo i wiedziałem co dostanę. Gdybym chciał "ostro na pełnej" to brałbym odpowiednie stałki 35 i 85. Ultra wide w zasadzie kupiłem, bo bałem się, że może mi czasami braknąć czegoś poniżej 24mm. Jak pokazało doświadczenie przez te lata, najczęściej używam okolic 35mm i 70mm jednak wygoda zooma w moim przypadku przeważyła. Jeśli twierdzisz, że przymknięte będą się dobrze sprawiać na R8 - to mi to wystarczy. Do zdjęć rodzinnych (które i tak w większości potem leżą latami na NASie) i tak będzie to aż za dużo. Ale odzywa się we mnie (jak chyba w większości z nas) ten dzieciak, gadżeciarz, który chciałby co chwilę coś nowego, bo w sumie to największą frajdę mam z odfoliowywania nowych rzeczy. ;-)

    @Nozanu - tak, przespałem dużo czasu. A uśpił mnie EOS 5D i szkła, zabytki, które, według mnie, nadal są rewelacyjne i do moich amatorskich potrzeb od momentu zakupu były na wyrost. Choć, jak już pisałem, nie byłem zadowolony z tego, co wypluwały matryce APS-C w tamtym czasie.

    O kompa się nie martwię... wydaje mi się, że mam odpowiedni.

    A nowy samochód - tu mnie złapałeś - zamówiłem miesiąc temu. Powinien być w grudniu lub styczniu. Dlatego stać mnie tylko maksymalnie na R8. :-D

    @Kolekcjoner - Mam gdzieś w szafie jeszcze starszego kita EF35-80 f/4-5.6, którego przywiozłem z USA z analogowym EOSem (chyba Rebel G) w czasach, kiedy zaczynałem zabawę z fotografią i nie wiedziałem o niej zupełnie nic. Chyba go odkurzę i wypróbuję na 5D - namówiłeś mnie. :-)

    @marfot Ja myślałem nawet, żeby puścić do ludzi obie moje eLki, zapewne trochę dołożyć i kupić RF24-105 f/4. Ale na pewno nie od razu.

    --- Kolejny post ---

    Cytat Zamieszczone przez totamten Zobacz posta
    Skoro cenisz sobie opinię Candara, zresztą słusznie, to już ci napisał, że jakość jego bezdyskusyjnie wybitnych zdjęć, to nie tylko zasługa super ostrych i tanich obiektywów bagnetów nie Canona, ale przede wszystkim postprodukcja. Wypożycz sobie R8 i zobaczysz, czy daje radę z twoimi obiektywami (zwłaszcza, jak napisałeś zestaw 5D + zoomy wobec braku alternatywy może być dalej w użyciu). W tej chwili ceny sprzętu mimo najtańszego od lat dolara irracjonalnie poszybowały w górę. Najtaniej można było w tamtym roku kupić sprzęt na Foto Festiwalu Fotoformy, a w tym roku najlepsze ceny w sklepach były w marcu i na początku kwietnia. Wypożycz, sprawdź, może samo body będzie wystarczającym skokiem jakościowym (Ty masz inne oczekiwania, podobnie jak ja, a Candar i inni super hiper profi mają inne). Jestem totalnym i coraz bardziej rozleniwionym amatorem z awersją do głębokiej obróbki RAW-ów na warstwach itp., który robi zdjęcia do szuflady, ale po kupieniu eRki i zobaczeniu zdjęć z jej matrycy, nie mając nota bene bardzo dobrych obiektywów z wyjątkiem EF70-200/2.8 mk2 (EF 24-105/4, 17-55/2.8, 40/2.8 i stareńkie 28/2.8) swojego 7D wziąłem do ręki tylko raz, by wyjąć baterię. Albo czekaj na dobre ceny (także gdybyś chciał zmienić system dla tanich dobrych szkieł - Nikon Z6 mk II tuż przed wejściem mk III ostatnio zdrożał o ponad 2000 zł!!!), albo nie czekaj i rób zdjęcia. .
    Dzięki za Twoją opinię. Widzę bratnią duszę. To co piszesz, idealnie wpasowuje się w mój przypadek. Jestem leniwym amatorem. W fotografii analogowej, jaką uprawiałem wieki temu, ceniłem to, że zanosiłem film do labu i dostawałem odbitki. Na tym się kończyło. Od fotografii cyfrowej wymagałem tego samego. Matryca APS-C, od której zaczynałem, tego ni mie potrafiła zapewnić. Dopiero EOS 5D pozwolił mi na zminimalizowanie dodatkowego nakładu pracy niemalże do zera (ewentualnie maksymalnie do kilkudziesięcu sekund per klatka, jeśli obrazek miał iść na papier).

    Na zmianę systemu jestem chyba już za stary i za wygodny. Do Canona przywykłem, znam jego "zady i walety" i wiem jak z nimi pracować.

    Jak radzisz, spróbuję wypożyczyć R8, chyba, że uda mi się gdzieś w okolicy Rzeszowa znaleźć R8 w jakimś sklepie do pomacania. Nawet jestem w stanie kupić "na wyrost" przejściówkę - chińczyk kosztue połowę Canona - na początek powinien "oblecieć" (choć opinie widziałem raczej pozytywne).
    Ostatnio edytowane przez hrabia_vader ; 04-06-2024 o 13:11
    hrabia Vader
    zakurzony EOS i szklarnia porośnięta pajęczynami

  2. #22
    Początki nałogu
    Dołączył
    May 2013
    Posty
    255

    Domyślnie Odp: Czy stare EFy mają sens z R8?

    Cytat Zamieszczone przez hrabia_vader Zobacz posta
    A widzisz. To teraz mnie już nawet pocieszyłeś. Znam wady obu szkieł, które wymieniłem. W końcu posiadam je już długo i nauczyłem się co z nimi można osiągnąć a na co lepiej się nie porywać. Ja od szkieł nie wymagam 100% ostrości od pełnej dziury bo wiem, że tego nie osiągnę, o krawędziach (zwłaszcza EF16-35) nie wspomnę. Wykresy przed zakupem oglądałem długo i wiedziałem co dostanę. Gdybym chciał "ostro na pełnej" to brałbym odpowiednie stałki 35 i 85. Ultra wide w zasadzie kupiłem, bo bałem się, że może mi czasami braknąć czegoś poniżej 24mm. Jak pokazało doświadczenie przez te lata, najczęściej używam okolic 35mm i 70mm jednak wygoda zooma w moim przypadku przeważyła. Jeśli twierdzisz, że przymknięte będą się dobrze sprawiać na R8 - to mi to wystarczy. Do zdjęć rodzinnych (które i tak w większości potem leżą latami na NASie) i tak będzie to aż za dużo. Ale odzywa się we mnie (jak chyba w większości z nas) ten dzieciak, gadżeciarz, który chciałby co chwilę coś nowego, bo w sumie to największą frajdę mam z odfoliowywania nowych rzeczy. ;-)

    @Nozanu - tak, przespałem dużo czasu. A uśpił mnie EOS 5D i szkła, zabytki, które, według mnie, nadal są rewelacyjne i do moich amatorskich potrzeb od momentu zakupu były na wyrost. Choć, jak już pisałem, nie byłem zadowolony z tego, co wypluwały matryce APS-C w tamtym czasie.

    O kompa się nie martwię... wydaje mi się, że mam odpowiedni.

    A nowy samochód - tu mnie złapałeś - zamówiłem miesiąc temu. Powinien być w grudniu lub styczniu. Dlatego stać mnie tylko maksymalnie na R8. :-D

    @Kolekcjoner - Mam gdzieś w szafie jeszcze starszego kita EF35-80 f/4-5.6, którego przywiozłem z USA z analogowym EOSem (chyba Rebel G) w czasach, kiedy zaczynałem zabawę z fotografią i nie wiedziałem o niej zupełnie nic. Chyba go odkurzę i wypróbuję na 5D - namówiłeś mnie. :-)

    @marfot Ja myślałem nawet, żeby puścić do ludzi obie moje eLki, zapewne trochę dołożyć i kupić RF24-105 f/4. Ale na pewno nie od razu.

    --- Kolejny post ---



    Dzięki za Twoją opinię. Widzę bratnią duszę. To co piszesz, idealnie wpasowuje się w mój przypadek. Jestem amatorem, w fotografii analogowej, jaką uprawiałem, ceniłem to, że zanosiłem film do labu i dostawałem odbitki. Na tym się kończyło. Od fotografii cyfrowej wymagałem tego samego. Matryca APS-C, od której zaczynałem, tego ni mie potrafiła zapewnić. Dopiero EOS 5D pozwolił mi na zminimalizowanie dodatkowego nakładu pracy niemalże do zera (ewentualnie maksymalnie do kilkudziesięcu sekund per klatka, jeśli obrazek miał iść na papier).

    Na zmianę systemu jestem chyba już za stary i za wygodny. Do Canona przywykłem, znam jego "zady i walety" i wiem jak z nimi pracować.

    Jak radzisz, spróbuję wypożyczyć R8, chyba, że uda mi się gdzieś w okolicy Rzeszowa znaleźć R8 w jakimś sklepie do pomacania. Nawet jestem w stanie kupić "na wyrost" przejściówkę - chińczyk kosztue połowę Canona - na początek powinien "oblecieć" (choć opinie widziałem raczej pozytywne).
    Raczej wypożycz na kilka dni z wypożyczalni (pomacanie w sklepie to bardziej emocje fotografa niż możliwości body, zwłaszcza, że musisz sobie body w menu przysposobić do swoich potrzeb wypróbowując różne warianty AF, ISO, balansu bieli, manual itp. - wypożyczenie zawsze kosztuje mniej, niż nie trafiona inwestycja. Co do zamiennika adaptera - w tej chwili najtańszy adapter oryginał to koszt ok. 480 zł, co do zamienników, na forum były wpisy o problemach z zgrania się body - szkło, więc dobrze przejrzyj fora, byś nie kupował dwa razy. U mnie w R był w komplecie. Tak jak radzi Candar Canona R6 też bym sprawdził!
    Ostatnio edytowane przez totamten ; 04-06-2024 o 13:35

  3. #23
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    May 2018
    Posty
    1 342

    Domyślnie Odp: Czy stare EFy mają sens z R8?

    moim zdaniem oczywiście: używanie obiektywów EF w systemie R ma sens używałem - starych 100-400LIS(I) 1998, średnio starych 24-105LIS 2005, nowych 100-400LIS(II), 16-35/4LIS 2014 czy S50A każdy z nich na R5 działał lepiej niż na lustrzance bo po pierwsze autofocus trafia zawsze, a z pewnością częściej niż w lustrzance, a po drugie układ jako całość osiągał jednak wiekszą rozdzielczość . A teraz z większym realizmem - oczywiście widać rożnicę pomiędzy obiektywem 100-400 w I i II wersji, ale żeby ją zobaczyć trzeba mieć tego 45 megapikselowego jpega i wiedzieć na co zwracać uwagę, pewnie na dobrym telewizorze 4k byłoby widać różnicę ale czy na wydruku rownież? pewnie tak - ale czy ktoś to zobaczy? pewnie nie - przy ślepej próbie wątpię . Widać również różnicę pomiedzy obrazkiem z 24-105 i 16-35 dla mnie jest na tyle duża że nie chciałbym używać nic słabszego niż 24-105L ale czy inni to zobaczą nie mając możliwości oglądania jednocześnie dużych powiększeń - w 99.9% przypadków stawiam że nie zobaczą będą uważali że 24-105L jest niezły.

    A teraz bardziej o R8 24megapiksele to nie jest jeszcze jakaś super gęsta matryca nawet w porównaniu z takim 5D I , o rozdielczość obiektywów bym się jakoś nie obawiał o telecentryczność może bardziej - 24-70 to nie jest demon rodzielczości (ktoś napisał że nie wyrabiał na 5DIII i tu mam podobne zdanie) ale mz gorzej nie będzie - naprościej sprawdzić przed zakupem - jak kupowałem r5 to sprawdzałem: zrobiłem rawy, wywowałem, pooglądałem i na drugi dzień kupiłem.

    Nie kupiłbym nieorginalnego konwertera EF-RF mz to słaby pomysł - wyleczyłem się z chińskich pierścieni pośrednich i tym podobnych wynalazków - słabe spasowanie, luzy, zapniesz na korpusie i nie będzie się dało odpiąć (miałem tak), będzie się wycierał i wrzucał opiłki do korpusu - ten element akurat ma działać na 100% bo będziesz go używał cały czas - tu mz nie ma miejsca na oszczędności.
    Ostatnio edytowane przez mirror ; 04-06-2024 o 14:15
    EOS 3, 5D, R5

  4. #24
    Pełne uzależnienie Awatar candar
    Dołączył
    Jul 2008
    Miasto
    Chrząszczyrzewoszczyce, Powiat Łękołody
    Posty
    3 296

    Domyślnie Odp: Czy stare EFy mają sens z R8?

    Cytat Zamieszczone przez hrabia_vader Zobacz posta
    A widzisz. To teraz mnie już nawet pocieszyłeś. Znam wady obu szkieł, które wymieniłem. W końcu posiadam je już długo i nauczyłem się co z nimi można osiągnąć a na co lepiej się nie porywać. Ja od szkieł nie wymagam 100% ostrości od pełnej dziury bo wiem, że tego nie osiągnę, o krawędziach (zwłaszcza EF16-35) nie wspomnę. Wykresy przed zakupem oglądałem długo i wiedziałem co dostanę. Gdybym chciał "ostro na pełnej" to brałbym odpowiednie stałki 35 i 85. Ultra wide w zasadzie kupiłem, bo bałem się, że może mi czasami braknąć czegoś poniżej 24mm. Jak pokazało doświadczenie przez te lata, najczęściej używam okolic 35mm i 70mm jednak wygoda zooma w moim przypadku przeważyła. Jeśli twierdzisz, że przymknięte będą się dobrze sprawiać na R8 - to mi to wystarczy. Do zdjęć rodzinnych (które i tak w większości potem leżą latami na NASie) i tak będzie to aż za dużo. Ale odzywa się we mnie (jak chyba w większości z nas) ten dzieciak, gadżeciarz, który chciałby co chwilę coś nowego, bo w sumie to największą frajdę mam z odfoliowywania nowych rzeczy. ;-)
    @hrabia_vader jeśli jesteś chętny to pisz teraz bo ta oferta za chwilę zniknie! napisze do Wojtka to Ci go zarezerwuje a potem się już sami dogadacie.

    Jeśli jesteś zdecydowany to na biegu masz TERAZ możliwość zakupienia R6 za 4.000 zł z przebiegiem 136.000 od kolegi (polecam gościa bez ściemy - dba o sprzęt!)

    Jego ogłoszenie:
    "Sprzedam swojego EOS R6 mark I, w stanie zasadniczo bardzo dobrym, z adapterem RF-EF, przebieg 136 tysi czyli 45% zużycia migawki, zero filmowania, 3latek, ale ostatni rok przeleżał jako backup i pracował sporadycznie. Byłby dalej backupem/drugim body na większe eventy, pewnym u mnie, ale trafiła się okazja kupienia większego brata za piękne pieniądze, a aż tylu aparatów nie potrzebuję. Posłuży jeszcze komuś przez lata zapewniając ogromną radość i satysfakcję! Póki co oferta tylko dla znajomych, nie puszczam na grupach, jak ktoś chętny to służę oddaniem do oglądu i testów. Cena 4000 PLN, w zestawie adapter oryginalny RF-EF, oryginalna i dodatkowa bateria, karta SD 128, ładowarka, pudełka. Możliwa FV."
    Ostatnio edytowane przez candar ; 04-06-2024 o 14:36
    Dawniej A1, F1N, EOS 50, 5, 3, 10D, 7D, 5D MARK I i II i III , N F-601, 801s , M DYNAX 505si , 7000 i 8000i , P K1000, ME SUPER, SUPER A , PROGRAM A, Fuji X-E1, X-T1, X-T2 , Nex5, A7 I i II obecnie: A7 IV , Nikon J1, Canon F1N , Kodak SIX20 , WELTI Ic i M42 moja strona II MM II IG II FB II 35photo II 500px II 1x.com

  5. #25
    Pełne uzależnienie Awatar Leon007
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    wieś, nie miasto
    Posty
    2 421

    Domyślnie Odp: Czy stare EFy mają sens z R8?

    Cytat Zamieszczone przez hrabia_vader Zobacz posta
    No tu się przyznam, że postprodukcja dla mnie to maksymalnie próba rozjaśnienia lub przyciemnienia nietrafionych w tym kierunku kadrów. RAWy to ja widziałem tylko na obrazku i to w ramkach za szkłem ;-). Nie jestem żadnym artystą ani zawodowcem, jeztem zwykłym domorosłym pstrykaczem, który robi zdjęcia rodzinne i czasem też dla przyjemności.
    Ja również Cię zachęcam do RAWów. Postprodukcja to nie musi być od razu przekopywanie się przez zawiłości PSa o imieniu Adobe czy podobnym. Firmowy program Canona - DPP - w prostym interfejsie umożliwia obróbkę globalną na poziomie i z dokładnością o wiele lepszą niż obróbka JPGów. A dodatkowo ma taką zaletę (jak zresztą każda obróbka RAWów), że zachowuje oryginalny plik z aparatu i zawsze można wrócić do źródeł, jakby co. Spróbuj...
    Nie to ładne co ładne, ale co się komu podoba.
    Ja
    Człowiek potyka się o kretowiska, nie o góry.
    Konfucjusz

  6. #26

    Domyślnie Odp: Czy stare EFy mają sens z R8?

    Ale jaja, nawet nie wiedziałem, że mam takie coś pod nosem. Sklep FotoPoker (nazwa brzmi dziwnie znajomo :-D). Według strony mają do wypożyczenia R8 i adapter. Jutro tam pojadę bo dziś zamknięte już.

    Bardzo dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Oczywiście jeśli ktoś jeszcze chce się podzielić swoimi doświadczeniami to zapraszam.
    hrabia Vader
    zakurzony EOS i szklarnia porośnięta pajęczynami

  7. #27
    Obertroll Awatar Kolekcjoner
    Dołączył
    Jun 2006
    Miasto
    Pod Tatrami
    Posty
    18 738

    Domyślnie Odp: Czy stare EFy mają sens z R8?

    Cytat Zamieszczone przez candar Zobacz posta
    Serio?

    To ma być merytoryczna odpowiedź administratora forum CB @Kolekcjoner na pytanie zadane przez @hrabia_vader?

    Jedynym wytłumaczeniem jest czas wpisu, a mama prosiła "piłeś, nie pisz"
    Niestety biorę leki które wykluczają alko...

    Cytat Zamieszczone przez hrabia_vader Zobacz posta
    @Kolekcjoner - Mam gdzieś w szafie jeszcze starszego kita EF35-80 f/4-5.6, którego przywiozłem z USA z analogowym EOSem (chyba Rebel G) w czasach, kiedy zaczynałem zabawę z fotografią i nie wiedziałem o niej zupełnie nic. Chyba go odkurzę i wypróbuję na 5D - namówiłeś mnie. :-)
    Tych szkieł w podobnym zakresie było kilka i niektóre z nich to straszna kicha - musisz sprawdzić który to przypadek .
    BTW: to mnie zmobilizowało żeby tego mojego odkurzyć ....
    "Co do wspomnianego mojego obowiązku to chcę jeszcze dodać, że mój stosunek do tegoż obowiązku jest moją osobistą i całkowicie prywatną sprawą, co zwalnia mnie od wszelkich dalszych komentarzy, przypisów, suplementów i gloss."
    Kapitan Wagner

  8. #28
    gajowy Awatar akustyk
    Dołączył
    Dec 2004
    Miasto
    holandia
    Wiek
    46
    Posty
    11 975

    Domyślnie Odp: Czy stare EFy mają sens z R8?

    z ta stara optyka to kwestia jednak subiektywna jest...

    mam 24/1.4 mkI (jeszcze pieciocyfrowy numer seryjny, bodajze 20-latka)
    mam 17-40 w roli lekkiego UWA pod pelna klatke (na wyjazdy gdzie ta roznica wagi do 16-35/4 daje mi luz na chocby 85/1.8) ten tez juz jakos ukonczyl podstawowke...
    mam 70-300L kupiony jako jeden z pierwszych egzeplarzy w Europie (luty 2011) wiec tez juz w wieku, kiedy ja zaczalem heavy-metal lupac
    moj egzemplarz 135/2 tez wyszedl z wieku szczeniecego a tu sam projekt optyczny jest jakos jeszcze z czasow Olimpiady w Atlancie :/


    niewatpliwie te szerokie katy z czasow przed-cyfrowych daja obrazek inny niz nowoczesne. ogolnie inny. obiektywnie (nomen omen) nastepuje w nich upadek ostrosci w rogach - w 24/1.4 konczy sie na dobre po przymknieciu do f/4, na 17-40 tylko w krainie marzen (sie konczy). plus odwzorowanie kolorow jest inne niz nowoczesniejszych L-ek (wiecej zielenii) i generalnie bardziej "miekki" obrazek i mniej kontrastowy (nie mikrokontrast jako taki, ale wlasnie ogolny kontrast).

    a teraz subiektywnie... 24/1.4 uwielbiam za wlasnie ten miekki kontrast, bo to swietnie pracuje w zdjeciach landszaftowych pod jasne niebo lub nocne swiatla. na zdjeciach dziennych wole "mocniejszy" obrazek 24-70/4 czy 16-35/4

    z kolei 17-40 kupilem jesienia zeszlego roku juz z przeznaczeniem pod 30Mpix matryce 5D4. pogodzony z tym, ze te rogi beda sie mialy nijak do 16-35/4. w realu okazalo sie, ze mentalnie zupelnie sobie potrafie poradzic z tym co ten obiektyw generuje. na ekranie 4K widac ta roznice za ktora sie przeplaca, ale ogolny obrazek jest w pelni akceptowalny dla mnie. kiedy priorytetem robi sie masa, to nie waham sie zapakowac 17-40 zamiast 16-35.



    z 24-70/2.8 mkI nie mam doswiadczen. znam specyfikacje i mialem to w lapie, do wydmuszki pokroju R8, jeszcze na dodatek z kawalkiem tulejki posrodku, bym tego nie zapial. abstrahujac od (braku) jakosci optycznej nawet
    www albo tez flickr

  9. #29
    Pełne uzależnienie Awatar atsf
    Dołączył
    Jul 2007
    Miasto
    Lublin
    Posty
    4 484

    Domyślnie Odp: Czy stare EFy mają sens z R8?

    Cytat Zamieszczone przez Kolekcjoner Zobacz posta
    Niestety biorę leki które wykluczają alko...
    Bo widocznie działają tak samo
    EOS 550D, 6D, M2, M5, 80D, 7D II, kit 18-55 IS, EF-S 55-250 IS STM, EF-M 4-5,6/11-22 STM, EF-M 3,5-5,6/18-55 STM, EF-M 2/22 STM, EF 3,5-4,5/28-70, EF 1,8/50 Mk 1 i STM, EF 100-400L II, Tamron 100-400, Olympusy OM-1, OM-2N, OM-4, OM-10, stałki i zoomy Zuiko od 24 do 200 mm.

  10. #30
    Uzależniony
    Dołączył
    Sep 2011
    Miasto
    Kraków
    Posty
    725

    Domyślnie Odp: Czy stare EFy mają sens z R8?

    Mam Rkę (30 mpix) i przez jakiś czas korzystałem z Tamrona 24-70 f2.8 wersji pierwszej. I tutaj zgoda z Candarem - przy f2.8 jest lekkie mydło (od f5,6 spokojnie można focić), natomiast jak jakiś czas temu przejrzałem zdjęcia z tego Tamrona na puszce 6D, to... tam też było podobnie . Tamronem przy f2.8 też da radę focić, oczywiście, ale zauważalnie ostry będzie w centrum kadru i jeśli jakiś obiekt zajmuje dużą część tego kadru właśnie. Wtedy nie widać jakoś mydła specjalnie.

    Tylko należy zaznaczyć, że np Rka generalnie jest zauważalnie ostrzejsza (nie znam się na tym, ale zdjęcia z Rki są po prostu ostrzejsze z natury względem 6d przy tych samych szkłach). No i dwa - Zachwycałem się 6D przez tyle lat i nie brakowało mi ostrości. Mi i pewnie milionom ludzi na świecie

Strona 3 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •