PDA

Zobacz pełną wersję : Canon EOS R5 czy R6 Mk. II (przesiadka z 7D Mk. II)



rafealla
13-06-2024, 16:58
Cześć

Czy brak górnego wyświetlacza w normalnym użytkowaniu jest mocno problematyczny jeżeli chidzi o R6 Mk. II. Zawsze go miałem w poprzedniakch DSLR i się do niego przyzwyczaiłem ale zastanawiam się nad R6 MK. II bo rzekomo ma sporo lepszy AF od R5 a nie chce po raz kolejny naciągac budżetu - coś musi na szkłą zostać :-)

Czego jeszcze może mi brakować co jest na EOS 7D Mk. II a nie ma na bezlusterkowym R6 Mk. II ? Przeznaczenie 60% turystyk, 20% portrety w plenerze, 20% fotografia lotnicza.

Rafał

Hubert Multana
13-06-2024, 17:43
Cześć

Czy brak górnego wyświetlacza w normalnym użytkowaniu jest mocno problematyczny jeżeli chidzi o R6 Mk. II. Zawsze go miałem w poprzedniakch DSLR i się do niego przyzwyczaiłem ale zastanawiam się nad R6 MK. II bo rzekomo ma sporo lepszy AF od R5 a nie chce po raz kolejny naciągac budżetu - coś musi na szkłą zostać :-)

Czego jeszcze może mi brakować co jest na EOS 7D Mk. II a nie ma na bezlusterkowym R6 Mk. II ? Przeznaczenie 60% turystyk, 20% portrety w plenerze, 20% fotografia lotnicza.

Rafał
AF w R6 mark II jest lepszy niż w R5 i tu nie ma za bardzo o czym dyskutować.

Natomiast to czy będzie Ci brakować wyświetlacza to już indywidualna kwestia.

Bangi
13-06-2024, 18:18
Jako posiadacz R (wcześniej 6D i 6D2) miałem swego czasu na testach R6 i R6m2 - braku wyświetlacza w ogóle nie zauważyłem :)
Miałem też na testach R5.
Obrazek z R6 jak dla mnie jest zdecydowanie przyjemniejszy i planuję kupić R6 (nie wiem ile mark), jak spłacę RF 100-500.
Brałbym R6m2 na Twoim miejscu.

Nozanu
13-06-2024, 18:40
Jako posiadacz R (wcześniej 6D i 6D2) miałem swego czasu na testach R6 i R6m2 - braku wyświetlacza w ogóle nie zauważyłem :)
Miałem też na testach R5.
Obrazek z R6 jak dla mnie jest zdecydowanie przyjemniejszy i planuję kupić R6 (nie wiem ile mark), jak spłacę RF 100-500.
Brałbym R6m2 na Twoim miejscu.

Największą wadą dla mnie R6 II jest stały tryb seryjny elektronicznej migawki 30kl/s. Już 20 w R6 I jest za dużo, obróbka potem to koszmar. Może lepszy będzie R5 II

Pieknografia
14-06-2024, 00:21
Największą wadą dla mnie R6 II jest stały tryb seryjny elektronicznej migawki 30kl/s. Już 20 w R6 I jest za dużo, obróbka potem to koszmar. Może lepszy będzie R5 II

Skoro zależy Ci na mniejszej liczbie klatek na sekundę na elektronicznej migawce w R6 II to ustawisz sobie wybraną niższą wartość w menu.

Marek Kowal
14-06-2024, 07:19
jedyną rzeczą którą może Ci zabraknąć to "mm" ogniskowej wynikłe z braku cropa. Brak wyświetlacza zastępuje ekranik w wizjerze. Ja w zasadzie nie używam nawet głównego wyświetlacza.


pozdrawiam.

cauchy
14-06-2024, 10:21
też się tego obawiałem, w praktyce to w ogóle nie ma znaczenia, wszystkie dane widzisz w wizjerze lub na monitorku
jeśli chodzi o R5 to jest wciąż bdb puszka, tylko na kilka tygodni przed premierą mkII nie widzę żadnych promek..

Makudonarudo
14-06-2024, 10:39
Nie powinien przeszkadzać jego brak. Te informacje możesz mieć w wizjerze/ekraniku.
Poza tym to nie lustrzanka - więc symulację wyglądu zdjęcia masz w czasie rzeczywistym właśnie w wizjerze.
Więc jeszcze przed zrobieniem zdjęcia już wiesz czy będzie niedoświetlone/prześwietlone lub czy zrypałeś balans bieli.
W lustrzance faktycznie trzeba było wszystko sprawdzać bo co innego widziałeś ty a co innego widziała matryca.
Jedyne czego nie pokazuje ekranik/wizjer to czy wystąpił rolling shutter (w R6 mark 1).
Więc zawsze w nowym secie oświetleniowym(lub jak się zmieni) warto sprawdzić foty w serii aby ewentualnie przełączyć się na migawkę mechaniczną.

Bangi
14-06-2024, 10:55
Jedyne czego nie pokazuje ekranik/wizjer to czy wystąpił rolling shutter (w R6 mark 1).
Więc zawsze w nowym secie oświetleniowym(lub jak się zmieni) warto sprawdzić foty w serii aby ewentualnie przełączyć się na migawkę mechaniczną.

Wystarczy "półmechaniczna".

Makudonarudo
14-06-2024, 11:19
Tzn aby doprecyzować - ekranik pokaże rolling shutter przy podglądzie zrobionego zdjęcia.
A przy robieniu - nie pokazuje.
Wolę dopisać bo wiem że są tacy którzy co zdjęcie muszą zobaczyć jak wyszło.
Ja wszystkie podglądy mam wyłączone, a ręcznie podglądam od czasu do czasu - głównie aby zweryfikować ten rolling shutter.
A jak wiele osób ma włączone wyświetlenie zdjęcia po zrobieniu - to od razu zobaczy RS.

--- Kolejny post ---


Wystarczy "półmechaniczna".

Będę musiał potestować.
Na razie w dwóch miejscach rolling był tak dokuczliwy że musiałem zmienić migawkę.
Raz dałem też wsparcie opcją - "bez migotania" czy jakoś tak. Bo nawet na mechanicznej nie było idealnie.

Nozanu
14-06-2024, 17:50
Skoro zależy Ci na mniejszej liczbie klatek na sekundę na elektronicznej migawce w R6 II to ustawisz sobie wybraną niższą wartość w menu.
Nie ma takiej opcji.

52UM
14-06-2024, 19:16
Wyświetlacz w R5 jest zbędny. Ot taki ozdobnik. Największa bolączka to brak migawki elektronicznej na czasach dłuższych niż 0,5 sekundy. Eos R nie miał takich ograniczeń

Pieknografia
15-06-2024, 18:31
Nie ma takiej opcji.

Nozanu, dlaczego twierdzisz, że nie ma? W moim Canonie R6 Mark II jest taka "opcja". Dokładnie mam do wyboru 3 opcje prędkości na elektronicznej migawce.

Pieknografia
15-06-2024, 19:34
Wyświetlacz w R5 jest zbędny. Ot taki ozdobnik. Największa bolączka to brak migawki elektronicznej na czasach dłuższych niż 0,5 sekundy. Eos R nie miał takich ograniczeń

To także bolączka modelu R6. R6 Mark II już nie ma takich ograniczeń.

52UM
16-06-2024, 18:24
To także bolączka modelu R6. R6 Mark II już nie ma takich ograniczeń.
Hmmm... Może pora sprzedać R5?

RobertoM
17-06-2024, 10:09
Czy w tych body typu r6ii, r5 można wyłączyć stabilizację matrycy?

wlprzemek
21-06-2024, 19:43
W R6 Mk II można

Pieknografia
30-06-2024, 08:26
Czy w tych body typu r6ii, r5 można wyłączyć stabilizację matrycy?

Tak, ale wyłącznie w przypadku gdy korzystasz z obiektywu ze stabilizacją. W przypadku obiektywów bez stabilizacji wyłączenie IBIS nie jest możliwe.

marfot
30-06-2024, 11:04
Tak, ale wyłącznie w przypadku gdy korzystasz z obiektywu ze stabilizacją. W przypadku obiektywów bez stabilizacji wyłączenie IBIS nie jest możliwe.

To nie tak.
W R5 można wyłączyć IBIS przy obiektywie bez stabilizacji.
Przy obiektywie z IS można wyłączyć kompletną stabilizację (IBIS+IS). Selektywnie się nie da.

RobertoM
30-06-2024, 14:43
To trochę kiepsko. Stabilizacja Canona w body jak patrzę na video to strasznie pływa w rogach. Chyba już lepiej r8 i stabilizacja w szkle a najlepiej mały gimbal pod to body.

rojo
02-09-2024, 18:20
Tak, ale wyłącznie w przypadku gdy korzystasz z obiektywu ze stabilizacją. W przypadku obiektywów bez stabilizacji wyłączenie IBIS nie jest możliwe.
Bzdury piszesz. Można wyłączyć oczywiście. Pierwsze menu chyba 7 zakładka, pierwsze u góry stabilizacja obiektywu włącz/wyłącz....

--- Kolejny post ---

Jeśli nie potrzebujesz dużej matrycy do czegoś konkretnego (reklamy wielkoformatowe) to bierz R62 bez zastanowienia, ekran górny do niczego kompletnie potrzebny nie jest.

sal
06-09-2024, 12:19
Gdyby ktoś szukał R6mkII, świetna cena w cyfrowe.pl:
https://www.cyfrowe.pl/swiatlosila2024?utm_source=tradetracker&utm_campaign=afiliacje&utm_medium=12&utm_term=171763