Strona 11 z 15 PierwszyPierwszy ... 910111213 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 101 do 110 z 147

Wątek: Ostrość zdjęć na APS-C + ustawienia światła

  1. #101
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Feb 2007
    Posty
    2 601

    Domyślnie Odp: Ostrość zdjęć na APS-C + ustawienia światła

    Cytat Zamieszczone przez jan pawlak Zobacz posta
    Perspektywa z definicji jest cechą całego zdjęcia/obrazu a nie jego części/wycinków/zbioru wybranych pikseli

    Jest przestrzeń przed aparatem i obiektyw zamienia ją na płaskie zdjęcie, patrzysz na to zdjęcie.
    Patrzysz na zdjęcie i masz wrażenie :
    - różnej głębi(np. różnej długości alejki) dla różnych ogniskowych obiektywu (różnej perspektywy)
    - innych relacji przestrzennych pomiędzy obiektami dla teleobiektywu i innych dla obiektywu krótkoogniskowego. (innej perspektywy)
    Cytat Zamieszczone przez jan pawlak Zobacz posta

    I jak już kilkakrotnie pisałem "byłem uczony" metody odwzorowania figur geometrycznych na płaszczyźnie za pomocą prostych rzutujących, w niej zmienić relacje między wielkościami obiektów na płaszczyźnie (perspektywę) można tylko przez zmianę odległości fotografowania.
    I oczywistym jest że wykadrowywując ze zdjęcia krótkoogniskowego "środek" dostaje się "to samo" co obiektywem o dłuższej ogniskowej.
    punkt ostatni dotyczący innych relacji przestrzennych z pierwszego cytatu jest sprzeczny z drugim cytatem tak po calości (wydaje się że końcu ktoś zrozumiał się że jak zmienia obiektyw to obrazek alejki sie nie zmienia bo do tego posta ciągle sugerował że będą inne relacje przestrzenne po zmianie ogniskowej) - trzeba się na coś zdecydowac i się tego trzymać - oczywiście zawsze można zmienić zdanie pod wplywem siły argumentów - to się zdarza kazdemu - więc albo "inne relacje przestrzenne" albo "to samo".

    - na zdjeciach które zamieściłem nie widać "innych relacji przestrzennych" więcej widać ze relacje są takie same.
    - nie widzę również aby wrażenie głębi było różne - wrażenie głebi jest identyczne niezależnie od użytej ogniskowej

    z poglądem ze pojęcie pespektywy dotyczy calego obrazu to mi sie nawet polemizować nie chce - nikt jak dotąd mi nie napisał co się dzieje z perspektywą przyciętego zdjęcia - rozumiem ze jak się przytnie to zdjęcie nie ma perspektywy? albo się zmieni z perspektywy szerokokatnej na tele? - jak sugerują zdjecia które zamiescilem?

    ingerencja w perspektywe to straszna sprawa nie wiem dlaczego takie szacowne instytucje jak wpf czy national geographic pozwalają obcinać zdjecia (w gazecie to nawet pewnie sami obcinają) i zmieniać perspektywę, a jak usuniesz syfa z matrycy to twierdzą ze manipulowałeś zdjeciem - to się nie broni w zaden sposób

    ponawiam pytanie co się dzieje z perspektywą obciętego zdjęcia
    -pespektywa znika to znaczy zdjęcie jest bez perspektyw(y)
    -zmienia się z perspektywy szerokiej na perspektywę tele
    -nie zmienia się

    chyba trzeba zrobić ankietę bo nikt się nie chce odpowiedzieć na to proste pytanie.

    mam już następne pytanie (ależ jestem kreatywny ) - czy krop - taki aparat z matrycą apsc - zmienia perspektywę? ale najpierw o tym przycinaniu bo to chyba jednak prostsze.
    Ostatnio edytowane przez jaś ; 26-06-2017 o 08:07
    Jestem szumofobem
    S50/1.4A. Mam ostrego kundla.
    Używam Lee: BS, LS, Lee Landscape Polarizer 105mm, .6, .9 soft i hard, holder 2 sloty + pierścień

  2. #102
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Dec 2010
    Miasto
    Poznań, WLKP
    Posty
    2 245

    Domyślnie Odp: Ostrość zdjęć na APS-C + ustawienia światła

    Perspektywa nie zmienia się w wyniku zmiany ogniskowej. Nie zmienia się zatem także w przypadku "przycięcia" zdjęcia (lub poszerzenia kadru). Takze crop nie zmieni perspektywy. Jedyne co może ją zmienić to zmiana miejsca z którego fotografujemy (czyli zmiana odległości od fotografowanego obiektu).
    To jest początek i koniec. Naprawdę do tego prostego tematu nie potrzeba większych rozważań.

  3. #103
    Pełne uzależnienie Awatar jan pawlak
    Dołączył
    May 2012
    Posty
    4 221

    Domyślnie Odp: Ostrość zdjęć na APS-C + ustawienia światła

    Cytat Zamieszczone przez tomfoot Zobacz posta
    Perspektywa nie zmienia się w wyniku zmiany ogniskowej. Nie zmienia się zatem także w przypadku "przycięcia" zdjęcia (lub poszerzenia kadru). Takze crop nie zmieni perspektywy. Jedyne co może ją zmienić to zmiana miejsca z którego fotografujemy (czyli zmiana odległości od fotografowanego obiektu).
    To jest początek i koniec. Naprawdę do tego prostego tematu nie potrzeba większych rozważań.
    Jestem tego samego zdania że to proste.
    Trzeba tylko odpowiedzieć, zrozumieć i zaakceptować konsekwencję odpowiedzi na 2 proste pytania.

    1.
    Masz wrażenie różnej głębi (odległości do lasu) na zdjęciach #89 ?
    2.
    Patrząc na zdjęcie rozpoznajesz czy zrobione obiektywem krótkoogniskowym czy też teleobiektywem ?

    jp
    Ostatnio edytowane przez jan pawlak ; 26-06-2017 o 10:12
    puste opakowania po EF 24-70/2,8 I, 580EX, GP-E2 oraz 2 statywy i pilot RMT-DSLR2
    Sony A7R Mark III,[B] FE 1.8/20G, FE 1.4/35GM, 85mm 1:1.4 DG DN, FE 1.8/135GM,
    http://www.dpreview.com/galleries/51.../photos#page=1
    public.fotki.com/janusz-pawlak/

  4. #104
    Pełne uzależnienie Awatar pan.kolega
    Dołączył
    May 2008
    Posty
    2 817

    Domyślnie Odp: Ostrość zdjęć na APS-C + ustawienia światła

    Cytat Zamieszczone przez jan pawlak Zobacz posta
    Jestem tego samego zdania że to proste.
    Trzeba tylko odpowiedzieć, zrozumieć i zaakceptować konsekwencję odpowiedzi na 2 proste pytania.

    1.
    Masz wrażenie różnej głębi (odległości do lasu) na zdjęciach #89 ?
    2.
    Patrząc na zdjęcie rozpoznajesz czy zrobione obiektywem krótkoogniskowym czy też teleobiektywem ?

    jp
    Może znajdziesz odpowiedź na nurtujące Cię pytania w kórymś z tych linków. W niektórych wyjaśniają właśnie dokładnie to (dosyć rozpowszechnione) nieporozumienie.

    http://www.earthboundlight.com/photo...al-length.html
    Perspective Control in Images - Focal Length or Distance? (a tutorial) -- General Photography Talk in photography-on-the.net forums
    https://photographylife.com/sensor-s...depth-of-field
    Understanding Perspective and Focal Length - PhotoNaturalist
    https://www.sony.com/electronics/foc...ew-perspective
    https://expertphotography.com/unders...-4-easy-steps/
    https://photo.stackexchange.com/ques...edirect=1&lq=1
    Television Production: Lenses: Distance, Speed and Perspective Changes

    Przy okazji, tu jest wyjaśnienie jak widzi oko. Podobno kąt widzenia, tak średnio, biorąc pod uwagę wszystkie czynniki, wynosi 43 stopnie.
    http://www.cambridgeincolour.com/tut...-human-eye.htm
    Ostatnio edytowane przez pan.kolega ; 26-06-2017 o 10:34
    I don't always shoot wide angle zooms, but when I do, I prefer the 16-35 f/4 IS.

  5. #105
    Pełne uzależnienie Awatar jan pawlak
    Dołączył
    May 2012
    Posty
    4 221

    Domyślnie Odp: Ostrość zdjęć na APS-C + ustawienia światła

    Ależ mnie to nie nurtuje.

    1.
    Widzę/mam wrażenie różnej głębi (odległość od lasu) na zdjęciach o różnych ogniskowych
    Co zgodnie z definicją świadczy o różnych perspektywach tworzonych przez obiektywy o różnych ogniskowych
    (perspektywa to sposób wywoływanie wrażenie głębi na dwuwymiarowym obrazie)

    2.
    Rozpoznaję czy zdjęcie zrobione jest np. teleobiektywem bo na tym zdjęciu są inne relacje przestrzenne (spłaszczone) w stosunku do tego co widzę "okiem nieuzbrojonym", widzę że teleobiektyw inaczej przekształca przestrzeń na zdjęcie niż oko, co zgodnie z definicją świadczy o innym wyniku perspektywy na zdjęciu niż "robi to" oko
    (perspektywa to sposób przekształcania przestrzeni na płaski obraz)

    Prosta konsekwencja tego co widzę i poprawnego odwołania się do definicji.

    jp

    PS
    Nie chce mi się szukać odpowiedniej liczby publikacji, nie będę brał udziału w konkursie, jedną podałem w #99
    Ostatnio edytowane przez jan pawlak ; 26-06-2017 o 11:23
    puste opakowania po EF 24-70/2,8 I, 580EX, GP-E2 oraz 2 statywy i pilot RMT-DSLR2
    Sony A7R Mark III,[B] FE 1.8/20G, FE 1.4/35GM, 85mm 1:1.4 DG DN, FE 1.8/135GM,
    http://www.dpreview.com/galleries/51.../photos#page=1
    public.fotki.com/janusz-pawlak/

  6. #106
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Dec 2010
    Miasto
    Poznań, WLKP
    Posty
    2 245

    Domyślnie Odp: Ostrość zdjęć na APS-C + ustawienia światła

    Cytat Zamieszczone przez jan pawlak Zobacz posta
    Nie chce mi się szukać odpowiedniej liczby publikacji, nie będę brał udziału w konkursie, jedną podałem w #99
    Tak oto lenistwo i niechęć do zdobywania wiedzy prowadzi do tkwienia w błędzie...

  7. #107
    Uzależniony
    Dołączył
    Jul 2009
    Posty
    850

    Domyślnie Odp: Ostrość zdjęć na APS-C + ustawienia światła

    Dla kolegów, zdjęcie krajobrazu i kwiatka z motylkiem na tej łące robionego z tego samego miejsca to ta sama perspektywa.
    Chyba można zakończyć tę dyskusję.

  8. #108
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Dec 2010
    Miasto
    Poznań, WLKP
    Posty
    2 245

    Domyślnie Odp: Ostrość zdjęć na APS-C + ustawienia światła

    Cytat Zamieszczone przez 7four Zobacz posta
    Dla kolegów, zdjęcie krajobrazu i kwiatka z motylkiem na tej łące robionego z tego samego miejsca to ta sama perspektywa.
    Chyba można zakończyć tę dyskusję.
    Nikt czegoś takiego nie napisał. Nie ucz się manipulacji od wyznawców DxO.

  9. #109
    Uzależniony Awatar mwitek
    Dołączył
    Dec 2011
    Miasto
    Łódź
    Posty
    501

    Domyślnie Odp: Ostrość zdjęć na APS-C + ustawienia światła

    A wy ciągle ov tym samym :-) nuuuuda

  10. #110
    Pełne uzależnienie Awatar aptur
    Dołączył
    Oct 2005
    Posty
    3 839

    Domyślnie Odp: Ostrość zdjęć na APS-C + ustawienia światła

    Cytat Zamieszczone przez mwitek Zobacz posta
    A wy ciągle ov tym samym :-) nuuuuda
    Moja perspektywa jest taka, że muszę iść rano do pracy. Niestety nie zmieni tego żadna ogniskowa.

Strona 11 z 15 PierwszyPierwszy ... 910111213 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •