Strona 22 z 30 PierwszyPierwszy ... 122021222324 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 211 do 220 z 292

Wątek: Wielki Format - fotografowanie i technika.

  1. #211
    Bywalec
    Dołączył
    May 2009
    Miasto
    usa
    Wiek
    71
    Posty
    235

    Domyślnie Odp: Wielki Format - fotografowanie i technika.

    Cytat Zamieszczone przez Ligo Zobacz posta
    Wojtku - dawaj dalej. Fajnie się czyta i zawsze coś ciekawego człowiek się dowie.
    Kup sobie 4x5 i bedziesz robil to samo. W La Grange Camera jest fajny Speed Graphic z b. dobrym kodakowskim Ektarem, trzeba tylko sprawdzic czy czasy na migawce sa dobre i czy dalmierz prawidlowo dziala. Wolaja 150 ale moze bys utargowal 10-20, holdery Ci zalatwie i wytlumacze gdzie co kupic i co robic. To jest naprawde fajna zabawa a jak sobie radzisz bez problemu z 30to tonowym trokiem to bedzie dla Ciebie pestka
    __________________

  2. #212
    Awatar wuzet
    Dołączył
    Mar 2011
    Miasto
    New York
    Posty
    12

    Domyślnie Odp: Wielki Format - fotografowanie i technika.

    Popieram, weźmiesz go ze sobą i zrobisz trochę fot z trasy ;-)

  3. #213
    Bywalec
    Dołączył
    May 2009
    Miasto
    usa
    Wiek
    71
    Posty
    235

    Domyślnie Odp: Wielki Format - fotografowanie i technika.

    Witam kolege z pentaxa, bedziesz kupowal canona? Czy wejdziesz w LF?
    __________________

  4. #214
    Początki nałogu Awatar Ligo
    Dołączył
    Jun 2012
    Miasto
    IL
    Posty
    337

    Domyślnie Odp: Wielki Format - fotografowanie i technika.

    Waldkowi bliżej do LF, bo już w tej chwili osiąga fajne efekty na czymś większym, niż 6x6.
    Ja niestety nie wyszedłem do tej pory powyżej kwadratu.

    Szczerze mówiąc taki Graflex kusi... Oj, kusi... Ale jak sobie pomyślę, ile klamotów mam po szufladach, wyciąganych raz na ruski rok... Na razie dam sobie spokój. Może kiedyś będzie więcej czasu.

    Jakiś czas temu Graflexami robiono reporterkę, więc kto wie, może i w trucku by się sprawdził.

  5. #215
    Coś już napisał
    Dołączył
    Jan 2012
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    86

    Domyślnie Odp: Wielki Format - fotografowanie i technika.

    Wojtku ten head rest ze stojaka do gitary i innego muzycznego stojaka nie sprawdza się przy kilkusekundowych zdjęciach. Sam to ćwiczyłem i generalnie był problem. Statyw który masz jest za delikatny. To trzeba coś mocniejszego. Oryginalne kopfhaltery miały porządną żeliwną podstawę, żeby było się na czym oprzeć.

  6. #216
    Awatar wuzet
    Dołączył
    Mar 2011
    Miasto
    New York
    Posty
    12

    Domyślnie Odp: Wielki Format - fotografowanie i technika.

    Chodzi czasem LF po głowie, ale odpuszczam gdy pomyślę że jeszcze trzeba by cały osprzęt ciemniowy do tego kupować, solidniejszy statyw, itp .... i w tedy najczęściej kupuje jakieś szkło do 645 albo 67 ;-)

  7. #217
    Bywalec
    Dołączył
    May 2009
    Miasto
    usa
    Wiek
    71
    Posty
    235

    Domyślnie Odp: Wielki Format - fotografowanie i technika.

    Cytat Zamieszczone przez Persi Zobacz posta
    Wojtku ten head rest ze stojaka do gitary i innego muzycznego stojaka nie sprawdza się przy kilkusekundowych zdjęciach. Sam to ćwiczyłem i generalnie był problem. Statyw który masz jest za delikatny. To trzeba coś mocniejszego. Oryginalne kopfhaltery miały porządną żeliwną podstawę, żeby było się na czym oprzeć.
    Sam mialem watpliwosci, dlatego kupilem stojak do gitary a nie wieszak na sciane, z zamiarem jak nie wyjdzie aby poszukac ciezkiej podstawy albo od jakiejs lampy albo od drewnianego wieszaka na ubrania. I zdziwilem sie. Na poczatku byl problem bo musialem wyeliminowac wszystkie luzy, teraz po adoptowaniu stojaka do mikrofonu ugiecie na widelkach jest okolo 1cm, ale byloby mniejsze gdybym polozyl na jedna z nog woreczek z grubym, plukanym zwirem. Ja to wyprobowalem sam, siadlem i oparlem sie. Wg mnie dziala i wczoraj tez dzialalo jak robilem zdjecia testowe. Fakt ze nie nadaje sie gdy model stoi ale to nie pomoze zadna konstrukcja, moze z wyjatkiem slupa.
    Kolega wuzet, nie marudz tylko kupuj i rob, jak nie sprobujesz to nie bedziesz tesknil. Przeciez to jest tak jak nie mozna zyc bez seksu a Ty chcesz do konca zycia przerabiac srednaki.
    I nie marudz, ze ciemnie trzeba miec. Ja robie wszystko bez ciemni ale fakt, ze nie robie printow na papierze fotograficznycm. Ale to raczej z lenistwa niz z braku mozliwosci. Dodatkowy wyciag w lazience na smrody i mozna robic. Omege 4x5 wywalilem na smietnik bo nie mialem gdzie jej postawic i nie chcialo mi sie robic powiekszalnikiem
    __________________

  8. #218
    Początki nałogu Awatar Ligo
    Dołączył
    Jun 2012
    Miasto
    IL
    Posty
    337

    Domyślnie Odp: Wielki Format - fotografowanie i technika.

    Cytat Zamieszczone przez trumil9 Zobacz posta
    Ja robie wszystko bez ciemni ale fakt, ze nie robie printow na papierze fotograficznycm.
    No właśnie... A jak by to było, gdybyś załadował do kasety docięty papier? Drzewiej zdarzało mi się ładować do Praktiki papier, tak gwoli eksperymentu. Ale to była epoka przedskanerowa. Dzisiaj i w dodatku na LF może by to miało większy sens. Byłbyś skłonny poświęcić się i pokazać jakiś skan zrobiony w ten sposób i oczywiście odwrócony w PS? Ciekaw jestem, jak by to wyglądało.

  9. #219
    Bywalec
    Dołączył
    May 2009
    Miasto
    usa
    Wiek
    71
    Posty
    235

    Domyślnie Odp: Wielki Format - fotografowanie i technika.

    Cytat Zamieszczone przez Ligo Zobacz posta
    No właśnie... A jak by to było, gdybyś załadował do kasety docięty papier? Drzewiej zdarzało mi się ładować do Praktiki papier, tak gwoli eksperymentu. Ale to była epoka przedskanerowa. Dzisiaj i w dodatku na LF może by to miało większy sens. Byłbyś skłonny poświęcić się i pokazać jakiś skan zrobiony w ten sposób i oczywiście odwrócony w PS? Ciekaw jestem, jak by to wyglądało.
    Nie bede sie poswiecal, nie mam ciemni i nie mam papieru. Inni robia testy kamer czy obiektywow, ja nie. Mam tak cholernie malo czasu na zwykle zdjecia, ze naprawde trudno mi teraz cos takiego robic. Aczkolwiek mam papier pozytywowy, i jak przyjdzie czas to zrobie ze 2 proby na 5x7. Do doswiadczen z normalnym papierem do printow bede gotowy jak tylko kolega uruchomi ciemnie i wtedy zrobie zdjecie i zobaczymy co bedzie. Ale naprawde trudno mi powiedziec kiedy to bedzie. Musze w najblizszym czasie uruchomic kilka projektow fotograficznych. Jestem takze w trakcie gromadzenia materialow do budowy naswietlarki UV.
    __________________

  10. #220
    Bywalec
    Dołączył
    May 2009
    Miasto
    usa
    Wiek
    71
    Posty
    235

    Domyślnie Odp: Wielki Format - fotografowanie i technika.

    dzisiaj o tym jak sie ma nieudane zdjecia wsrod poprawnych.
    Pare slow wyjasnienia. Nie jest "dyplomatycznie" pokazywac nieudane zdjecia. Nieudane z powodu ruchu modela, niewlasciwego oswietlenia i bledow w kadrowaniu. Ja jednak takie zdjecia postuje w miejscu gdzie sie dyskutuje o robieniu zdjec, a nie ocenia zdjecia pod wzgledem poprawnosci wykonania. Zdjecia robione przy papierowej glebi ostrosci majac modela, ktory po raz piewszy musi "zapozowac" 2.5 sekundy sa naprawde trudne do wykonania. Zdjecia 1/50 sekundy w przypadku posiadania migawki to pestka, ale ja ta krotka sesje robilem obiektywami bez migawki. Zdjecia byly skanowane na Epson v700, 4x5 w ramkach, 5x7 rzucone jak do zwyklego plaszczaka, na surowym skanie widac wygiecie negatywu, zrobie ramke powinno byc lepiej. To juz nastepny przyklad na to, ze moj skaner nie robi pierscieni Newtona przy skanowaniu negatywu polozonego bezposredniao na szybe
    Przedruk z 70f, wszystkie zdjecia na blogu

    Wiec zaczalem. Polowicznie wykonane zadanie. Zdjecia robione na 2.5 Ektarem wszystkie ruszone - przez "modeli". Pospiech, halas, ciagle ktos mi zagladal na matowke, ciagle dostawalem pytania. Kibice mocno dokuczali "modelom", robiac rozne miny i starali sie wykorzystac wszystkie inne sposoby aby tylko wyprowadzic kazdego "modela" z rownowagi. Nawet przyjemne, ze ludzie sie interesuja ale moze dlatego, ze wiekszosc prawdopodobnie pierwszy raz w zyciu widziala LF w uzyciu. Mialem 2 Sinary, F w formacie 4x5 i P1 w formacie 5x7. Na malej zalozylem Aero Ektar 7"/2.5 i Arista Edu Ultra 100 a na wieksza Tessar 1C 12"/4.5 i Efke pro PL100M, wszystkie negatywy wolalem w Rodinalu Agfa - 4x5 18min 1:100 w Combi-Plan, a 5x7 rotacyjnie w drumie przez 8min 1:50. Obydwa obiektywy bez migawaki czyli ekspozycja prze zdjecie i ponowne zalozenie przedniej zaslepki. Czas ekspozycji okolo 3 sekundy.

    Nie uzywalem zadnego sprzetu studyjnego poza lampa z zarowka 75W i lampka ze szklem fresnela 150W. Pierwsza byla ustawiona na flood a druga na spot.

    Zdjecia zostaly wykonane w Sokol Riders, Chicago IL. Bardzo chcialem podziekowac czlonkom klubu za pomoc w szybkim ustawieniu mini studia i za cierpliwosc w trakcie pozowania. Nie wyprowadzila ich z rownowagi nawet panienka, ktora zza plecow wykrzykiwala: ja tez chce miec takie zdjecie, no kiedy ja, teraz powinna byc moja kolej.
    jedno z nieudanych zdjec


    w miare poprawne

    __________________

Strona 22 z 30 PierwszyPierwszy ... 122021222324 ... OstatniOstatni

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •