Pokaż wyniki od 1 do 10 z 26

Wątek: #82 Tablica FOCUS TEST - ff oraz bf

Widok wątkowy

  1. #1
    gonzoli
    Guest

    Domyślnie #82 Tablica FOCUS TEST - ff oraz bf

    Witam, mam nadzieję, że nie zbiorę batów, że źle trafiłem.

    Postanowiłem ułatwić życie sobie i innym poprzez zrobienie "tablicy" na której można przetestować działanie AF w swoim aparacie. Pozwala ocenić również czy nasz obiektyw cierpi na "mydlane ostrzenie", które występuje w niektórych obiektywach szczególnie przy pełnym otworze przysłony.
    Należy ściągnąć sobie plik, wydrukować, następnie ułożyć na płaskiej powierzchni. Aparat ustawić na statywie pod kątem 45 stopni do powierzchni testu. Odległość należy ustawić na kilka - kilkanaście centymetrów dalej niż minimalna odległość ostrzenia obiektywu i zrobić kilkanaście zdjęć pamiętając o tym, żeby po każdym obiektyw przeostrzyć na czymś innym (np. wkładając przed niego dłoń). Warto zadbać o dobre oświetlenie, ponieważ wpływa ono w istotny sposób na precyzję ostrzenia naszych zabawek
    W przypadku obiektywów ze zmienną ogniskową należy zrobić testy na najkrótszej oraz najdłuższej ogniskowej.
    Po przeprowadzeniu takiego testu można stwierdzić, bądź wykluczyć występowanie FF lub BF a także "mydlenia" obiektywu bądź aparatu.

    Tutaj link do pliku pdf z tablicą testową.
    FOCUS TEST

    Na koniec: możecie używać go bez żadnych ograniczeń, jeśli ktoś ma jakiś pomysł na poprawienie, to czekam na sugestie. Testowałem kilka wariantów punktu ostrzenia (ze względu na różne sensory) i ten wydaje się być najlepszy.

    Pozdrawiam, Andrzej
    Ostatnio edytowane przez Janusz Body ; 13-07-2011 o 12:37

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •