Strona 3 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 37

Wątek: Soft do RAWów - DPP Lightroom ito

  1. #21
    plodz1
    Guest

    Domyślnie

    Do kilku pierwszych wątków: Przepraszam jeśli kogoś uraziłem. Odpowiedziałem tak z powodu jednej z odpowiedzi, którą już cytowałem. Dalsza część wątku ... to właśnie o taką rzeczową dyskusję mi chodziło.

    Dziękuję i pozdrawiam
    Plodz

  2. #22
    Moderator Awatar Janusz Body
    Dołączył
    Apr 2004
    Miasto
    Szczecin
    Wiek
    71
    Posty
    5 757

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez David Zobacz posta
    .... DPP jest szybki i moim zdaniem produkuje lepsze kolory (najbardziej zbliżone do oryginalnych jpgów z aparatu).
    To, że bardziej zbliżone to oczywiste - ten sam producent i algorytm "wołania" RAW pewnie ten sam albo bardzo zbliżony. Czy lepsze to... nie wiem. Było trudniejsze w CS2. CS3 i ACR 4.0 to epoka różnicy. Dużo łatwiejsze a możliwości ACR 3 vs DPP vs ACR 4.0 to nawet szkoda porównywać. To co było słabością "trójki" czyli kolory skóry jest mocną stroną "czwórki".



    Cytat Zamieszczone przez David Zobacz posta
    ... U mnie jest ACR 2.4 i nic poza tym. Szukałem trochę kiedyś w sieci innego profilu, ale nic nie znalazłem poza jedną stroną. ....Może ktoś ma takowe, albo wie skąd je ściągnąć? Najlepiej oczywiście za free :-)
    Masz aparat którego profil został opracowany i dołączony do ACR w wersji 2.4. Kropka. Wszystko. Adobe opracowuje profil aparatu raz i koniec. Chcesz mieć nowszy profil - kup nowy aparat

    Wszystkie wersje ACR (odpowiednie dla danego PS CSx) są na stronach Adobe za free. Dla CS 2 -> wersje numerowane na 3.x a dla CS3 4.x. Czwórki nie są zgodne wstecz i nie działają w CS 2.


    Używam ACR 4.0 a mój "profil" wyświetlany w okienku to 3.4.

    Janusz,
    Old enough to know better - but I do it anyway.

  3. #23
    Bywalec Awatar Elmarqo
    Dołączył
    Mar 2007
    Miasto
    Wrocław
    Posty
    245

    Domyślnie

    Janusz, czym różni się opcja Fill Light od brightness w ACR 4? Czy Fill light należy traktować jako softwarowe dopełnienie flashem? Sorry za mały OT.

  4. #24
    Moderator Awatar Janusz Body
    Dołączył
    Apr 2004
    Miasto
    Szczecin
    Wiek
    71
    Posty
    5 757

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Elmarqo Zobacz posta
    Janusz, czym różni się opcja Fill Light od brightness w ACR 4? Czy Fill light należy traktować jako softwarowe dopełnienie flashem? Sorry za mały OT.
    Kathrin Eismann w tutorialu załączonym do CS3 wręcz używa słów, że Fill Light to coś ...equivalent to fill flash...

    Fill Light rozjaśnia głównie półtony w taki sposób, że nic w światłach nie jest blown out. Recovery ścieśnia tylko w światłach a Blacks działa tylko na cienie

    EDIT: Brightness w CS3 jedzie "po całości" więc coś może wylecieć poza zakres

    Poprawiłem - poprzednio trochę źle napisałem Co się dzieje najlepiej widać na histogramie.

    EDIT2: Użycie Fill Light najczęściej zmusza do podjechania nieco w "Blacks" bo oprócz midtonów nieco "ciągnie" cienie.
    Ostatnio edytowane przez Janusz Body ; 18-05-2007 o 23:06

    Janusz,
    Old enough to know better - but I do it anyway.

  5. #25
    Bywalec Awatar Elmarqo
    Dołączył
    Mar 2007
    Miasto
    Wrocław
    Posty
    245

    Domyślnie

    Dzięki, tak "czułem" ale nie byłem pewien . Bardzo podoba mi się ta opcja i przy wywoływaniu często z niej korzystam. Brightness - nie lubię ruszać.

  6. #26
    Moderator Awatar Janusz Body
    Dołączył
    Apr 2004
    Miasto
    Szczecin
    Wiek
    71
    Posty
    5 757

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Elmarqo Zobacz posta
    .....Brightness - nie lubię ruszać.

    Hmmmmmm..... przydaje się - nawet bardzo - ale w połączeniu z "Exposure" Nowy sposób działania zakładki w Adjustments->Contrast & Brightness nareszcie działa jak powinien. Naprawdę daje się używać

    Janusz,
    Old enough to know better - but I do it anyway.

  7. #27
    Bywalec Awatar Elmarqo
    Dołączył
    Mar 2007
    Miasto
    Wrocław
    Posty
    245

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Janusz Body Zobacz posta
    Hmmmmmm..... przydaje się - nawet bardzo - ale w połączeniu z "Exposure" Nowy sposób działania zakładki w Adjustments->Contrast & Brightness nareszcie działa jak powinien. Naprawdę daje się używać
    Podpisuje się rękami i nogami

  8. #28
    Pełne uzależnienie Awatar Tom01
    Dołączył
    Feb 2007
    Miasto
    Białystok-Warszawa
    Wiek
    52
    Posty
    2 600

    Domyślnie

    Odgrzeję nieco kotleta.

    Wstyd przyznać ale w pewnym momencie zgłupiałem. Miałem silnie niedoświetloną (-2EV) sesję z ciemnego kościoła. Głównie światło zastane, uzupełniane tyle o ile lampą. Wołane w LR, powyciągane nieco, wszystko piknie, klimat zachowany, kolorystyka poprawna. Przyszły fotki z maszyny - katastrofa! Ciemne i czerwone! Po chwili tknęło mnie i podejrzałem fotki bez zarządzania kolorem, fakt czerwone jak skurczybyk, ale nie aż tak jak na papierze. Zerknąłem w czystego raw'a w DPP oraz świeży import w LR. Różnica jest kolosalna. W DPP widać od razu konieczność korekty, czego w LR kompletnie nie - i czego nie wykonałem. Przykładowo skóra w DPP czerwona, w LR trupio blada.

    Czy ktoś miał podobne doświadczenia? Jak zmusić LR do ładowania raw'a jak Pan Bóg przykazał? Nosiłem sie właśnie z zakupem LR, bo możliwości edycyjne są dużo ciekawsze niż w DPP, ale po takiej wpadce mam wątpliwości. Trenowałem oczywiście import "zeroed", jeszcze gorzej.
    Masz problem z kolorem, wal śmiało!
    e-mail: color@mastiff.pl

  9. #29
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2004
    Miasto
    Staszów
    Wiek
    51
    Posty
    1 709

    Domyślnie

    A czy mógłbyś Tomasz podzielić się takim jednym RAW'em?

    Swego czasu poświęciłem trochę czasu na battle "wywoływarek". Mimo, iż ACR 4 jest osławiony, uważam z DPP wychodzą bardziej naturalne kolory. Zdaję sobie sprawę z tego, iż ACR 4 można ustawić "pod siebie" ale...
    Moim faworytem jest DPP, potem ACR 4.
    Ostatnio edytowane przez Tomasz Urbanowicz ; 05-02-2008 o 08:46

  10. #30
    Moderator Awatar Janusz Body
    Dołączył
    Apr 2004
    Miasto
    Szczecin
    Wiek
    71
    Posty
    5 757

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Tom01 Zobacz posta
    ...
    Czy ktoś miał podobne doświadczenia? Jak zmusić LR do ładowania raw'a jak Pan Bóg przykazał? ....
    Się nie da. LR i ACR ładują rawa, przez krótką chwilkę wyświetlają miniaturkę zaszytego jpega (obrobionego przez aparat tym samym algorytmem co DPP) i potem wprowadzają własne "ustawienia" - wykonują pełną konwersję podglądówki według własnego profilu i własnego algorytmu konwersji. Można sobie w "Camera Calibration" poustawiać własne ustawienia. W ACR jest trochę łatwiej bo są "Presets" gdzie można zapamiętać defaultowe ustawienia na różne okazje ale tu się trzeba trochę pobawić, żeby znaleźć optymalne dla swojego aparatu ustawienia. Tablica GretagMacbeth i www.chromoholics.com czyli skrypt Thomasa Frosa pomocne są bardzo tyle, że to sie da zrobić tylko w ACR i PS. LR z ACR mają wspólny "engine" więc ustawienia są w pełni kompatybilne. Tyle, że się tego nie da zrobić w samym LR - skrypt Frosa wymaga PSa.

    Cytat Zamieszczone przez Tomasz Urbanowicz Zobacz posta
    A czy mógłbyś Tomasz podzielić się takim jednym RAW'em?
    ...

    Się dołączam do prośby. Adres mailowy Pan zna Upsss... tam jest max 5MB dzielić trzeba zipem albo rarem
    Ostatnio edytowane przez Janusz Body ; 05-02-2008 o 10:20

    Janusz,
    Old enough to know better - but I do it anyway.

Strona 3 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •