Witajcie!

W dwa dni temu przyszedł mój 400D (fotobasia) i 430EX (fotojoker). Rywalem był Nikon D40, ale zdecydował brak śrubokręta i cashback. Aparat mi się podoba, ale jestem smutny, bo:

1. po zrobieniu kilku zdjęć zauważyłem, że prawa strona jest wyraźnie mniej ostra od lewej, nawet środek nie jest taki ostry jak lewa strona zdjęcia. Z tego co czytałem, kit po przymknięciu powinien być nawet niezły. Może jakaś soczewka jest źle zamocowana? Oby to nie matryca. Co o tym sądzicie? (zdjecia nieostro1 i nieostro2). Te zdjecia sa tylko przykładowe, widziałem ten efekt na innych, nawet na dywanie w pokoju. To nie jest problem z DOF.

http://www.szn.vectranet.pl/~dzekoo/400d/

2. Mój Kit + 400D ma straszny BF na krótkim końcu, około 8cm przy zdjeciu robionym z 50cm. Ostry jest dopiero ostatni słoiczek!
bf_18mm_1.jpg
bf_18mm_2.jpg
bf_18mm_3.jpg
Z lampa, bez lampy nie ma znaczenia. Wszystkie zdjecia ostrzone centralnym punktem, przy bf_55mm_1.jpg i bf_18mm_1.jpg, na "PFEFFER" - dokładnie na literki FF. Na 55mm jest dużo lepiej, może 0,6cm nieprzeszkadzającego BF.

Nie wiem czy to problem body czy kita, za dwa dni potestuję na 18-55 kolegi. Chciałbym kupić Tamrona, a w przyszłości może 50 1.8, 70-200/4L, 85 1.8, ale jeśli to body ma BF, to mogą być cuda i nawet Zytnia nie wyreguluje (z Tamronem).

3. Typowa przypadłość - niedoświetlenie, zdjęcia niedoswietlenie1 i niedoswietlenie2. To dokladnie 3 i 4 zdjecie zrobione na dworze drugie jest "nieostro2", wiec nie wiem jak czesto to bedzie wystepowac. Zrobilem "niedoswietlenie1", przekadrowalem - po 4 sekundach drugie. Dopiero w domu zobaczylem co wyszlo :-) Wiem, ze pod swiatlo, wiem, ze jest odblask na karoserii, ale IXUSem zrobilem 10tys zdjec i takiego nie mialem. Tak wiem, ze to kompakt i ma dawac ladne cukierkowe zdjecia, a lustrzanka pilnuje żeby nie prześwietlić, tylko, czy musi być nadgorliwa? ;-)

Wiec na razie zamiast bawic sie aparatem, schowalem go do pudelka, bo moze bede musial go oddac. :-(

Co radzicie? Oddać do sklepu (przesyłka i zakup w innym to około 200zł więcej). Oddać do serwisu (po tym co czytałem o Żytniej?). Może oddać sam obiektyw, kupowałem osobno obiektyw za 200, osobno aparat za 2299, chociaż przyszedł razem w pudle jako kit i z rachunkiem na 2499.

Pozdrawiam i życzę Wesołych Świąt!
Jacek.