Strona 1 z 9 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 82

Wątek: Najtrwalsze nośniki

  1. #1

    Domyślnie Najtrwalsze nośniki

    Przeszukałem trochę działów i tematów ale nie znalazłem nic co by mi pomogło w wyborze sposobu przechowywania zdjęć i filmów. Klisze fotograficzne i filmowe oraz papierowe zdjęcia sprawdziły się bo zachowują informację na nich zawartą już dobrze ponad 100 lat ale obecnie to kłopotliwy, drogi, mało dostępny i bardzo duży gabarytowo sposób archiwizacji. W momencie powstania CD zapewniano nas, że to bardzo trwały sposób. To okazało się jednak mrzonką bo już po kilku latach samoistnie informacja się uszkadza i zupełnie zanika. Magnetyczne nośniki też są zawodne. Pamięci typu "flash" też w praktyce nie wytrzymują zbyt długo. Jaki jest sposób na zapewnienie niezawodnego i długotrwałego a przy tym niezbyt drogiego, archiwum?
    P.S.
    Czy istnieją jakieś sposoby aby z uszkodzonych plików przechowywanych na CD można było odzyskać dane?

  2. #2
    Początki nałogu
    Dołączył
    Jul 2020
    Miasto
    silesian
    Posty
    261

    Domyślnie Odp: Najtrwalsze nośniki

    Płyty blue ray m-disc obiecuja chyba 1000 lat trwałości.

    "Wykonane przez firmę Millenniata testy na podstawie normy branżowej ISO/IEC 10995 wykazały, że średni czas eksploatacji dysku M-Disc DVD to 1332 lata. Po 667 latach jedynie 5% dysków powinno wykazywać jakiekolwiek straty danych. Oznacza to, że, używając tych dysków, można oczekiwać trwałości rzędu setek lat.."

  3. #3
    Coś już napisał Awatar NorthPole
    Dołączył
    Mar 2012
    Miasto
    Kraków
    Posty
    66

    Domyślnie Odp: Najtrwalsze nośniki

    Cytat Zamieszczone przez Preskaler Zobacz posta
    Jaki jest sposób na zapewnienie niezawodnego i długotrwałego a przy tym niezbyt drogiego, archiwum?
    Obawiam się, że spełnienie jednocześnie wszystkich Twoich wymagań jest niemożliwe do zrealizowania. Dodatkowo, zapewnienie w domowych warunkach zabezpieczenia danych na 100 lat, już samo w sobie jest niewykonalne. Jedyne co można zrobić, to tworzyć kopie danych na różnych nośnikach i przechowywać je w różnych lokalizacjach. Poczytaj o strategiach backupu danych.

    Myślę, że aktualnie najtańszą opcją są dyski twarde -- za kilka stówek masz 1TB. Zgrywasz dane na kilka takich dysków i rozwozisz je po rodzinie. Co jakiś czas trzeba oczywiście sprawdzać "integralność danych", czyli mówiąc wprost, sprawdzić czy dysk działa i czy zapisane dane są do odczytania. W razie kłopotów odtwarzasz je z innej kopii. Dlatego im więcej kopii, tym bezpieczniej, ale i drożej. Dobrym rozwiązaniem komplementarnym do HDD są też backupy w chmurze (Google, Amazon, ...). Jednak im bardziej zależy Ci na danych tym oczywiście, znowu będzie drożej. Liczy się też także szybkość dostępu do danych...
    To jest temat rzeka, więc, tak jak pisałem, poczytaj o strategiach backupu i wybierz coś, co będzie dla Ciebie naj miej bolesne.

    A co do ratowania danych z uszkodzonych płyt CD, to wszystko zależy od stopnia degradacji. Na pewno trzeba mieś dobry czytnik, który pozwoli na odczyt uszkodzonej płyty. Tanie czytniki w laptopach nie są tutaj dobrym rozwiązaniem. Dodatkowo, jeśli masz taki problem, to warto go ogarnąć jak najszybciej, bo ta technologia powoli wymiera i za kilka lat ciężko będzie znaleźć dobre urządzenie do odczytu. Radziłbym uciekać z CD.

    --- Kolejny post ---

    Cytat Zamieszczone przez g69 Zobacz posta
    Płyty blue ray m-disc obiecuja chyba 1000 lat trwałości.
    Tylko oprócz płyty trzeba mieć jeszcze działające urządzenie, które odczyta te płyty i dodatkowo będzie w stanie połączyć się z aktualnie istniejącymi systemami przechowywania danych. Kto z nas ma jeszcze działające Video? Ostatnio (2 lata temu) zgrywałem Wideo8. Są jeszcze takie firmy, ale jak długo jeszcze będą działały?

  4. #4
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Feb 2005
    Wiek
    55
    Posty
    2 411

    Domyślnie Odp: Najtrwalsze nośniki

    Cytat Zamieszczone przez g69 Zobacz posta
    Płyty blue ray m-disc obiecuja chyba 1000 lat trwałości.

    "Wykonane przez firmę Millenniata testy na podstawie normy branżowej ISO/IEC 10995 wykazały, że średni czas eksploatacji dysku M-Disc DVD to 1332 lata. Po 667 latach jedynie 5% dysków powinno wykazywać jakiekolwiek straty danych. Oznacza to, że, używając tych dysków, można oczekiwać trwałości rzędu setek lat.."
    Załóżmy, że za 20 lat znajduje ktoś taką płytę w pudle na strychu i jak myślisz, co z nią będzie mógł zrobić? Gdzie ją włożyć? Przecież już teraz jeśli znajdziesz pudełko dyskietek 5 calowych to będziesz miał problem żeby je odczytać.

  5. #5
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    May 2018
    Posty
    1 326

    Domyślnie Odp: Najtrwalsze nośniki

    Cytat Zamieszczone przez g69 Zobacz posta
    Płyty blue ray m-disc obiecuja chyba 1000 lat trwałości.

    "Wykonane przez firmę Millenniata testy na podstawie normy branżowej ISO/IEC 10995 wykazały, że średni czas eksploatacji dysku M-Disc DVD to 1332 lata. Po 667 latach jedynie 5% dysków powinno wykazywać jakiekolwiek straty danych. Oznacza to, że, używając tych dysków, można oczekiwać trwałości rzędu setek lat.."
    byli tacy (duże podmioty) co uwierzyli w archiwizację na płytach CD - niestety dało się tego odczytać po kilku latach nawet przy specjalnych (znaczy drogich) nośnikach i czytnik nie był problemem, nośniki po prostu się utleniły

    --- Kolejny post ---

    Cytat Zamieszczone przez Przemek_PC Zobacz posta
    Załóżmy, że za 20 lat znajduje ktoś taką płytę w pudle na strychu i jak myślisz, co z nią będzie mógł zrobić? Gdzie ją włożyć? Przecież już teraz jeśli znajdziesz pudełko dyskietek 5 calowych to będziesz miał problem żeby je odczytać.
    mam kumpla co ma jeszcze działające stacje i chwali się tym
    EOS 3, 5D, R5

  6. #6
    Pełne uzależnienie Awatar kmeg
    Dołączył
    Jul 2009
    Wiek
    48
    Posty
    1 494

    Domyślnie Odp: Najtrwalsze nośniki

    Cytat Zamieszczone przez Preskaler Zobacz posta
    Przeszukałem trochę działów i tematów ale nie znalazłem nic co by mi pomogło w wyborze sposobu przechowywania zdjęć i filmów. Klisze fotograficzne i filmowe oraz papierowe zdjęcia sprawdziły się bo zachowują informację na nich zawartą już dobrze ponad 100 lat ale obecnie to kłopotliwy, drogi, mało dostępny i bardzo duży gabarytowo sposób archiwizacji. W momencie powstania CD zapewniano nas, że to bardzo trwały sposób. To okazało się jednak mrzonką bo już po kilku latach samoistnie informacja się uszkadza i zupełnie zanika. Magnetyczne nośniki też są zawodne. Pamięci typu "flash" też w praktyce nie wytrzymują zbyt długo. Jaki jest sposób na zapewnienie niezawodnego i długotrwałego a przy tym niezbyt drogiego, archiwum?
    P.S.
    Czy istnieją jakieś sposoby aby z uszkodzonych plików przechowywanych na CD można było odzyskać dane?
    Ja używam m-disk, blu-ray re, HDD, chmury. W zależności co i jak ważne to propagowane jest na wszystkie nośniki lub nie. Trzeba też nauczyć się wybierać co tam ważne a co nie. Można jeszcze drukować na barycie, etc.

  7. #7
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Feb 2005
    Wiek
    55
    Posty
    2 411

    Domyślnie Odp: Najtrwalsze nośniki

    Ja mam stacje 3.5" i kompa do którego można ją jeszcze podpiąć ale 5.25" nie mam.
    Z archiwizowaniem jest tak, że trzeba nadążać za rozwojem technologii bo jeśli ktoś zgrał 20 lat temu filmy z taśmy 8mm na VHS to obecnie jest już ostatni dzwonek żeby VHS zarchiwizować na coś współczesnego.

  8. #8
    Uzależniony
    Dołączył
    Sep 2011
    Miasto
    Kraków
    Posty
    695

    Domyślnie Odp: Najtrwalsze nośniki

    Najsensowniejsze wydaje się to, co NorthPole napisał. Czyli mieć kilka kopii i "aktualizować" też nośnik z czasem. Czyli HDD już powiedzmy wychodzą do lamusa, to z HDDków przegrać wszystko na SSD nvme. Za 5-10 lat znowu wejdzie jakiś inny standard, więc ponownie z SSD przenieść dane na nowe nośniki itd.

  9. #9

    Domyślnie Odp: Najtrwalsze nośniki

    Bardzo dziękuję wszystkim za wyjaśnienia i dyskusję. Obecnie mam kilka HD zewnętrznych, "pendrive" i karty pamięci a na nich powielone pliki ale miałem nadzieję, ze jednak technika poszła do przodu i coś bardziej przekonującego wymyślono. Niestety, BR mnie nie przekonuje bo CD płać przynajmniej 3 tys. lat. Jestem przekonany, ze podobnie morze być i z tym nośnikiem. W HD może nie tylko nośnik magnetyczny ulec degradacji, nawet jeśli będzie przechowywany w stalowej szafie ale także (a może przede wszystkim) elektronika i mechanika. Szkoda, że chęć uzyskania maksymalnego upakowania informacji wpłynęła ujemnie na trwałość nośników.
    Jeszcze raz dziękuję wszystkim i czekam na zdecydowanie lepsze możliwości archiwizacji.
    P.S.
    Chmura jest dla mnie zbyt niewygodna z powodu szybkości dostępu przy materiałach zajmujących, na razie, ponad 5 TB. Poza tym potomni mogą być zbyt zalatani aby pamiętać o konieczności opłacania tejże.

  10. #10
    Pełne uzależnienie Awatar mxw
    Dołączył
    May 2005
    Miasto
    Poznań
    Posty
    2 282

    Domyślnie Odp: Najtrwalsze nośniki

    Cytat Zamieszczone przez Preskaler Zobacz posta
    W momencie powstania CD zapewniano nas, że to bardzo trwały sposób. To okazało się jednak mrzonką bo już po kilku latach samoistnie informacja się uszkadza i zupełnie zanika.
    Owszem, kilkanaście lat temu robiło się backupy na CD, ale wg amerykańskich standardów, które wtedy widziałem, te płyty kosztowały ok. 25$/szt i to było (i jest) okay. Jak ktoś robił na chińskich płytach CD-R za złotówkę, to niech się nie dziwi, że mu dane wyparowały.

    Jak już NorthPole napisał, chyba nie ma 100% trwałego i pewnego nośnika - jedyne wyjście to odpowiednia aktywna polityka backupów.

    Osobiście używam NAS z dyskiem HDD i drugim takim samym do jego backupu (dysk zewnętrzny). Chyba najprostszy i najtańszy sposób. I co kilka lat następuje migracja na 2x większe dyski i backup.
    Oczywiście mówimy o domowym sprzęcie, gdzie liczy się też to żeby to było małe, ciche i żarło mało prądu.

    I już przy zgrywaniu zdjęć z karty też trzeba zgrywać w co najmniej 2 miejsca - oczywiście przy pomocy fotoloader'a

    Natomiast wciąż mam większe zaufanie do dysków HDD (3.5" i 2.5"), niż do SSD - przy coraz bardziej "ściśniętych" architekturach SSD (SLC -> TLC, QLC, MLC...) całe dane mogą zniknąć w ułamku sekundy i już nic nie zrobisz.
    Oczywiście z uwagi na prędkość używamy SSD NVMe w codziennej pracy, ale jeżeli chodzi o dane typu "ice-cold", o których tu mowa, to imho HDD nadal daje radę.
    pozdro.,
    m.
    __________________
    Canon EOS 3P broken | 28/1.8 | 50/1.4 | 85/1.8 | itd.
    © mxw | mm | deviant | portrety | fotoloader

Strona 1 z 9 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •