Strona 2 z 5 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 48

Wątek: Laptop foto + video

  1. #11
    Uzależniony Awatar solti
    Dołączył
    Oct 2005
    Miasto
    Poznań
    Wiek
    43
    Posty
    947

    Domyślnie Odp: Laptop foto + video

    Moim zdaniem niezbędne minimum na dziś to i5, 16GB ram, geforce rtx z 8GB pamięci, ssd 1TB PCIe 4.0. Zwłaszcza programy Adobe kładą coraz większy nacisk na dedykowana grafikę i że znalezionych info można się dowiedzieć, że dużo lepiej sprawdzą się tu produkty nVidia, niż AMD.
    Sprzęt jest ważny, ale ważniejsze są chęci i umiejętności Niestety ja mam tylko chęci
    galeria na forum Canon-board
    galeria na stronie lotnictwo.net.pl
    galeria.solti.pl

  2. #12
    Początki nałogu
    Dołączył
    Apr 2006
    Posty
    283

    Domyślnie Odp: Laptop foto + video

    Cytat Zamieszczone przez solti Zobacz posta
    Moim zdaniem niezbędne minimum na dziś to i5, 16GB ram, geforce rtx z 8GB pamięci, ssd 1TB PCIe 4.0. Zwłaszcza programy Adobe kładą coraz większy nacisk na dedykowana grafikę i że znalezionych info można się dowiedzieć, że dużo lepiej sprawdzą się tu produkty nVidia, niż AMD.
    Pytanie czy takie laptopy w ogóle istnieją i są dostępne na polskim rynku, bo szczerze mówiąc jak generalnie szukałem to ilość laptopów z nvidią jest generalnie niewielka

  3. #13
    Pełne uzależnienie Awatar Leon007
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    wieś, nie miasto
    Posty
    2 372

    Domyślnie Odp: Laptop foto + video

    Jak najbardziej, nawet z Xeonem

    https://www.x-kom.pl/p/1042580-noteb...l#Specyfikacja

    Za tę cenę można mieć wypas stacjonarny i notebooka na wyjazdy do prostego zgrania z aparatu i wstępnego przeglądania. Może to jest jakaś droga?

    --- Kolejny post ---

    Sorry za ten żarcik powyżej.
    Poważniej, to tu
    https://www.x-kom.pl/g-2/c/159-lapto...m=230393-32-gb
    wyfiltrowałem Delle z 32 GB RAMu i z dedykowaną Nvidią - wszystko kręci się w okolicach 10 000 zł i więcej.
    No i jak taki laptop będzie rozgrzewał biurko. Widziałem już upartych konstruktorów, którzy koniecznie chcieli mieć laptopa do Mechanical Desktop i musieli kupić specjalną chłodzoną podstawkę pod komputer.
    Ostatnio edytowane przez Leon007 ; 16-02-2024 o 01:13
    Nie to ładne co ładne, ale co się komu podoba.
    Ja
    Człowiek potyka się o kretowiska, nie o góry.
    Konfucjusz

  4. #14
    Pełne uzależnienie Awatar cauchy
    Dołączył
    Sep 2008
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    40
    Posty
    2 099

    Domyślnie Odp: Laptop foto + video

    Dlatego ja juz nie konbinuje i po prostu szukam maczka.

    Pierwsze laptopy ARM pod win mialy sie pojawic pod koniec zeszlego roku, na razie chyba cisza.
    EOS R6 | RF 14-35 | RF 70-200 | RF 85 | Sigma 150-600 C | DJI Mini 3 Pro
    Flickr | YT

  5. #15
    Początki nałogu
    Dołączył
    Apr 2006
    Posty
    283

    Domyślnie Odp: Laptop foto + video

    mac odpada, raz że szzerze nienawidzę tej firmy i nie chcę się uzależniać od jej systemu, dwa że nie odsługuje wielu programów z innych branż które mi są potrzebne.

    --- Kolejny post ---

    Cytat Zamieszczone przez Leon007 Zobacz posta
    Poważniej, to tu
    https://www.x-kom.pl/g-2/c/159-lapto...m=230393-32-gb
    wyfiltrowałem Delle z 32 GB RAMu i z dedykowaną Nvidią - wszystko kręci się w okolicach 10 000 zł i więcej.
    No i jak taki laptop będzie rozgrzewał biurko. Widziałem już upartych konstruktorów, którzy koniecznie chcieli mieć laptopa do Mechanical Desktop i musieli kupić specjalną chłodzoną podstawkę pod komputer.
    Dla mnie mobilność to jednak priorytet, średnio w miesiącu pracuję z 2 - 3 różnych miejsc i nie ma opcji aby tachać blaszaka każdorazowo.

    Mój poprzedni laptop służył mi 8 lat więc w sumie jeśli za 10k coś dobrego na tych 5-6 lat znajdę to też jest to opcja.

  6. #16
    Uzależniony Awatar solti
    Dołączył
    Oct 2005
    Miasto
    Poznań
    Wiek
    43
    Posty
    947

    Domyślnie Odp: Laptop foto + video

    Cytat Zamieszczone przez Leon007 Zobacz posta
    Jak najbardziej [...] wszystko kręci się w okolicach 10 000 zł i więcej.
    No i jak taki laptop będzie rozgrzewał biurko.
    Niestety dokładnie tak jest. Taki laptop nie dość, że pioruńsko drogi, przez to, że bardzo ciepły, to cholernie głośny i ze znikomą kulturą pracy (dla mnie zupełnie nieakceptowalną). A przy tym wszystkim i tak jeszcze słabszy, niż zauważalnie tańszy komputer stacjonarny. Jakby ktoś mi powiedział rok temu, że wrócę do stacjonarki, to bym go wyśmiał - tak byłem zafiksowany na laptopa. Ale jak przyszło co do czego, wszystko dokładnie przeanalizowałem i wyszło, że jedynym sensownym rozwiązaniem dla mnie jest właśnie stacjonarka (maca nie chciałem świadomie). Sporo kasy zostało w kieszeni, jest lepsza wydajność i przy tym jest prawie bezgłośny (zaczyna być go słychać dopiero przy naprawdę konkretnym obciążeniu!). Laptopa oczywiście też mam, ale z założeniem takim, że on ma być do innych celów, nie zdjęciowych, a do tego, żeby w terenie, okazjonalnie pokazać coś komuś, to wystarczy prawie cokolwiek i do tego zostawiłem sobie swój stary sprzęt.
    Sprzęt jest ważny, ale ważniejsze są chęci i umiejętności Niestety ja mam tylko chęci
    galeria na forum Canon-board
    galeria na stronie lotnictwo.net.pl
    galeria.solti.pl

  7. #17
    Początki nałogu
    Dołączył
    Apr 2006
    Posty
    283

    Domyślnie Odp: Laptop foto + video

    Cytat Zamieszczone przez solti Zobacz posta
    Niestety dokładnie tak jest. Taki laptop nie dość, że pioruńsko drogi, przez to, że bardzo ciepły, to cholernie głośny i ze znikomą kulturą pracy (dla mnie zupełnie nieakceptowalną). A przy tym wszystkim i tak jeszcze słabszy, niż zauważalnie tańszy komputer stacjonarny. Jakby ktoś mi powiedział rok temu, że wrócę do stacjonarki, to bym go wyśmiał - tak byłem zafiksowany na laptopa. Ale jak przyszło co do czego, wszystko dokładnie przeanalizowałem i wyszło, że jedynym sensownym rozwiązaniem dla mnie jest właśnie stacjonarka (maca nie chciałem świadomie). Sporo kasy zostało w kieszeni, jest lepsza wydajność i przy tym jest prawie bezgłośny (zaczyna być go słychać dopiero przy naprawdę konkretnym obciążeniu!). Laptopa oczywiście też mam, ale z założeniem takim, że on ma być do innych celów, nie zdjęciowych, a do tego, żeby w terenie, okazjonalnie pokazać coś komuś, to wystarczy prawie cokolwiek i do tego zostawiłem sobie swój stary sprzęt.
    Nie no, koledzy, dla mnie zalety desktopa są jasne, i gdyby nie to że mobilność jest priorytetem, to bym nie pytał o laptopa. Ale że potrzebuję czegoś co mogę zabrać do samochodu lub do samolotu, laptop to konieczność.

    No i w sumie dochodzimy do momentu w którym pytanie będzie brzmiało: Czy różnica w pracy międzu np laptokiem za 6000 a takim za 10000 usprawiedliwia cenę? Czy praca na nvidii z 8gb i 32gb ram jest wyraźnie szybsza niż na nvidii z 4gb i 16gb ram?

    (Bo gdyby się miało okazać że jedyna różnica to będzie tych 5 zaoszczędzonych minut na renderingu który robię raz w tygodniu to może nie warto przepłacać. Ale jeśli faktycznie jest to różnica wyraźna, to głupio byłoby oszczędzić te 3-4 tysiące a potem przez 5 kolejnych lat tracić pół godziny dziennie bo zdjęcia w DPP4 się za wolno otwierają.)

  8. #18
    Uzależniony
    Dołączył
    Sep 2011
    Miasto
    Kraków
    Posty
    705

    Domyślnie Odp: Laptop foto + video

    #Solti - dokładnie, też mam nową stacjonarkę i jak go włączam, to jedynie jest cichy dźwięk przelewanej cieczy w chłodzeniu wodnym, a tak to cisza zupełna, jakbym komputera nie włączał. Natomiast jak włączy się jakąś grę, to naturalnie robi się zauważalnie głośniej, ale nie jest źle. Jest ciszej niż w moim starym sprzęcie. Osobiście całe życie wierny stacjonarkom

  9. #19
    Uzależniony Awatar solti
    Dołączył
    Oct 2005
    Miasto
    Poznań
    Wiek
    43
    Posty
    947

    Domyślnie Odp: Laptop foto + video

    Cytat Zamieszczone przez rene Zobacz posta
    Czy praca na nvidii z 8gb i 32gb ram jest wyraźnie szybsza niż na nvidii z 4gb i 16gb ram?
    Ja bym nie zadawał takiego pytania, tylko zastanowił się, czy kupując laptopa za 6000 zł będę mógł na nim uruchomić aktualną wersję Photosopa i Camera RAW / Lightroom za rok, czy dwa, mając wtedy możliwość użycia wszystkich aktualnie dostępnych funkcji w sofcie.
    Adobe już podaje na swojej stronie jako zalecane parametry: 8 GB dedykowanej pamięci GPU lub 16 GB pamięci współdzielonej do pełnego przyspieszenia GPU. Czyli jeśli dziś to zalecane wymagania, to za rok, czy dwa mogą to być wymagania minimalne...
    Adobe robi się bardzo zasobożerne jeśli chodzi o karty graficzne (stają się one dużo ważniejsze niż procesor). Już dziś starsze grafiki zostały odcięte od najnowszych wersji ACR (można ich użyć tylko do podglądu RAW, bez możliwości jego edycji - sam tego doświadczyłem, co było ostatecznym bodźcem do wymiany kompa).
    RTX 3050 sam w sobie jest znacznie wolniejszy od 3060, co w połączeniu z połowę mniejszą ilością pamięci dodatkowo może spowolnić pewne zadania przy obróbce. Napisałem pewne, bo pewnie przy niektórych nie będzie widocznej zauważalnej różnicy. Jak duża będzie to różnica, to Ci nie odpowiem. Ja w każdym razie poszukałem RTX'a 3060 z 12GB pamięci, żeby mieć jeszcze rezerwę.
    Sprzęt jest ważny, ale ważniejsze są chęci i umiejętności Niestety ja mam tylko chęci
    galeria na forum Canon-board
    galeria na stronie lotnictwo.net.pl
    galeria.solti.pl

  10. #20
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Feb 2005
    Wiek
    55
    Posty
    2 414

    Domyślnie Odp: Laptop foto + video

    Sprawdziłem ile pamięci VRAM wykorzystuje LR i najwięcej zaobserwowałem podczas odszumiania ok. 3GB z 8GB dostępnych. Obciążenie układu graficznego 100%.
    Pamięć RAM wykorzystane 10 z 32GB dostępnych, obciążenie procesora niewielkie.
    Ostatnio edytowane przez Przemek_PC ; 16-02-2024 o 14:53

Strona 2 z 5 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •