Witajcie. Chciałbym się poradzić w kwestii usuwania "aberracji" ze zdjęć w programie Adobe Lightroom. Moim zdaniem ta opcja albo jest niedoskonała, albo JA jestem niedoskonały ponieważ efekty jej użycia dostaję naprawdę PASKUDNE.

Ostatnio wykonałem kilka zdjęć sesysjnych i podzielę się z Wami tym co zaobserwowałem...

1. Obrabiam sobie zdjęcie, zaznaczam opcję usuwania ale ona nie daje efektu (nigdy ta opcja nie daje efektu kiedy tylko się ją zaptaszkuje i nie wiem czemu)
Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	11.jpg
Wyświetleń:	164
Rozmiar:	36,9 KB
ID:	1320


2. W takim razie udaje się do opcji edycji ręcznej usuwania aberracji.
Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	22.jpg
Wyświetleń:	161
Rozmiar:	184,7 KB
ID:	1321
(aberracja na innych zdjęciach jest jeszcze większa ale w chwili gdy piszę ten post nie jestem w stanie znaleźć zdjęcia z gorszą aberracją)


3. Po skorzystaniu z opcji pipety aberracja owszem znika z tego miejsca ale w innych powoduje koszmarne zmiany na obrazie. Spójrzcie na koszulę w kratkę. Z koszuli biało-czerwonej zrobiła się koszula z dodatkowym jeszcze kolorem (biało-czerwono-szara), koszula wygląda zupełnie inaczej. A na palcach pojawiły się fioletowe kolory których nie było. Wygląda to koszmarnie

Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	opi.jpg
Wyświetleń:	18
Rozmiar:	1,18 MB
ID:	1319


I teraz... Jak mam usunąć aberrację aby kolory na koszuli w kratkę były niezmienne? Gdyby tylko Lightroom miał opcję maskowania pozwalającą działać efektowi usuwania aberracji WYŁĄCZNIE na zaznaczonym uprzednio obszarze to nie byłoby problemu - obleciałbym maską głowę i zastosował tylko na głowie ten efekt, koszula wtedy pozostałaby nienaruszona. Ale się nie da. Naprawdę nie wpadli twórcy na to by dać nam te opcje.


W takim razie mam pytanie do Was o to w jaki sposób mam usunąć aberrację z twarzy aby kolory koszuli pozostały niezmienne?

Może przyda się sam plik RAW: https://we.tl/t-vFIAa1cz4E