Strona 8 z 9 PierwszyPierwszy ... 6789 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 71 do 80 z 81

Wątek: Monitor SRGB czy RGB

  1. #71
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Mar 2012
    Miasto
    Posty
    1 254

    Domyślnie Odp: Monitor SRGB czy RGB

    Cytat Zamieszczone przez Sluka Zobacz posta
    Gdybym miał potrzebę, to wycisnął bym z niego więcej niż sRGB, ale siedzenie na gammie 1.8 mnie nie bawi, to nie jabol gdzie wszytko domyślnie na 1.8.
    Tak było do roku 2009 kiedy to do sprzedaży trafił system operacyjny OS X 10.6 Snow Leopard gdzie przyjęto iż domyślną wartością gamma dla monitorów jest wartość 2.2.

    APPLE OS X 10.6 SNOW LEOPARD 2.2 Gamma Default Monitor Versus 1.8 Mac Gamma Explained Why Theory Switch
    Ostatnio edytowane przez mkamelg ; 31-12-2017 o 02:17

  2. #72
    Coś już napisał
    Dołączył
    Dec 2014
    Posty
    53

    Domyślnie Odp: Monitor SRGB czy RGB

    "przysłuchuję" się tej dyskusji i jestem przerażony!

    a w samym meritum, jeden z uczestników dyskusji pisze o korygowaniu profilem, lub czymś tam innym, krzywych tonalnych monitora (jak domniemuję biurowego) - problem polega na tym, że w przypadku monitora graficznego, żadna taka operacja nie jest niezbędna, ponieważ on jest kalibrowany (sprzętowo), a nie tylko profilowany (czytaj: programowe przycinanie kanałów RGB na karcie graficznej). Korekta następuje w monitorze na jego 14to lub 16to bitowej tablicy 3DLut. Bardzo dokładna, blisko samego sprzętu, wbudowana w niego. Efektem jest przepaść między najtańszym monitorem graficznym skalibrowanym w ten sposób, a monitorem biurowym profilowanym nawet najlepszym czujnikiem.

    ColorMunki jest prostym narzędziem, jeśli wykorzystuje się dołączone oprogramowania X-Rite'a, niezależnie czy tym do CM czy i1Studio (profilowanie nimi biurówki jest dość ryzykowne). Staje się dużo lepszym, jeśli wykorzysta się inny silnik, np. Agryyl'a, a najlepiej jeśli kalibruje się nim monitor graficzny, np. w przypadku Eizo - ColorNavigatorem. Ale ma też swoje ograniczenie, głownie duże szumy i niestabilność temperaturową, co powoduje, że ciemne tony (kolory) posiadają dość duże błędy. Najlepszy do monitorów jest kolorymetr i1DisplayPro.

    wydaje mi się, że dyskusja nad wyższością Syreny nad Mercedesem (nie uwierzycie, ale słyszałem taką 25 lat temu!, i to co do właściwości jezdnych i silnika) nie ma sensu. każdy fotograf kogo znam (i ja sam) po przesiadce na monitor graficzny Eizo lub Nec'a mówił, że to dramat, musi zaczynać nowe życie :-) i na nowo wyedytować swoje zdjęcia, bo teraz widzi to czego nie widział wcześniej.

    czy wąsko czy szerokogamutowy? jeśli budżet jest ograniczeniem to może być nawet sRGB, byle był to monitor graficzny lub bliski jemu. ważniejsza jest liniowość i tonalność niż szeroki gamut. najlepiej kupić najtańszego Nec'a lub Eizo na jaki Cię stać, unikać wyrobów monitoropodobnych z marketu, jak również wynalazków klasy BenQ, które ładnie wyglądają na papierze a są mega nieówne i niestabilne.

  3. #73
    Pełne uzależnienie Awatar kmeg
    Dołączył
    Jul 2009
    Wiek
    48
    Posty
    1 494

    Domyślnie Odp: Monitor SRGB czy RGB

    Zostałem poproszony o pomoc w wybórze monitora. Przeznaczenie to amatorskie zastosowanie dla ptasiarza, głównie publikacja w internecie ale też wydruki na wystawę (kilka razy do roku max) w labie zewnętrznym. Budżet to około ~3200. Ja stawiam na dwa modele ea275wmi ct (ew 24") lub pa242w. Nie pracuje na 27 calowych monitorach o takiej rozdzialce i dla mnie osobiście to trochę za dużo ale być może się mylę. Drugi monitor jak wiadomo dużo lepszy ale mniejszy. Karta graficzna to firegl więc uciagnie oba monitory. Wygoda czy jakość przy takich założeniach?
    Ps. Właściciel nie ma obecnie pojęcia ani o srgb ani o argb ani o zarządzaniu kolorem
    Ostatnio edytowane przez kmeg ; 01-01-2018 o 20:50

  4. #74
    Bywalec
    Dołączył
    Apr 2014
    Posty
    157

    Domyślnie Odp: Monitor SRGB czy RGB

    Jak duże ptaki fotografuje?
    Canon -> Fuji

  5. #75
    Pełne uzależnienie Awatar kmeg
    Dołączył
    Jul 2009
    Wiek
    48
    Posty
    1 494

    Domyślnie Odp: Monitor SRGB czy RGB

    Cytat Zamieszczone przez atze Zobacz posta
    Jak duże ptaki fotografuje?
    Ostatnio widziałem głównie dudki, żołny, zimorodki czyli średniawe. Ogólnie to jednak pełen przekrój od maluchów po duże więc nie ma za bardzo reguły.

  6. #76
    Pełne uzależnienie Awatar cauchy
    Dołączył
    Sep 2008
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    40
    Posty
    2 084

    Domyślnie Odp: Monitor SRGB czy RGB

    Wygoda
    EOS R6 | RF 14-35 | RF 70-200 | RF 85 | Sigma 150-600 C | DJI Mini 3 Pro
    Flickr | YT

  7. #77
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Feb 2007
    Posty
    2 601

    Domyślnie Odp: Monitor SRGB czy RGB

    Cytat Zamieszczone przez kmeg Zobacz posta
    Ostatnio widziałem głównie dudki, żołny, zimorodki czyli średniawe. Ogólnie to jednak pełen przekrój od maluchów po duże więc nie ma za bardzo reguły.
    czy koledzy sugerują związek wielkości ptaka z wielkością monitora - i jaki mały ptak mały monitor duży ptak duży monitor czy odwotnie?
    Jestem szumofobem
    S50/1.4A. Mam ostrego kundla.
    Używam Lee: BS, LS, Lee Landscape Polarizer 105mm, .6, .9 soft i hard, holder 2 sloty + pierścień

  8. #78
    Pełne uzależnienie Awatar Leon007
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    wieś, nie miasto
    Posty
    2 350

    Domyślnie Odp: Monitor SRGB czy RGB

    Jak ten świat poszedł do przodu, XXI wiek! Dawniej, gdy nie było monitorów, trzeba było patrzeć na długość nosa...

  9. #79
    Bywalec
    Dołączył
    Apr 2014
    Posty
    157

    Domyślnie Odp: Monitor SRGB czy RGB

    Myślałem, że może wielkość ptaka do wielkości monitora ale jednak nie. Przeglądam zdjęcia ptaków wrzucone tu na forum i jak dla mnie liczy się szczegółowość i kolory.

    Doradź mu monitor, który ma większą rozdzielczość (wyższe PPI) dla lepszej szczegółowości i lepsze odwzorowanie barw dla wyciągnięcia możliwie jak największej ilości kolorów z ptasiego upierzenia.
    Canon -> Fuji

  10. #80

    Domyślnie Odp: Monitor SRGB czy RGB

    Jako że obiektyw wystawił w dziale, a post można dodać co 336 godzin, a aukcja kończy się wcześniej to wrzucił do jednego wątku.
    Używałeś go, że tak uważasz? Może nie jest to typowy graficzny monitor, ale jednak w swoim czasie do foto był bardzo rozsądnym wyborem w przystępnej cenie.

Strona 8 z 9 PierwszyPierwszy ... 6789 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •