Strona 7 z 8 PierwszyPierwszy ... 5678 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 61 do 70 z 71

Wątek: SAMOLOTY - obróbka zdjęc - TUTORIAL

  1. #61
    Moderator Awatar Bangi
    Dołączył
    Jun 2010
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    42
    Posty
    4 622

    Domyślnie Odp: SAMOLOTY - obróbka zdjęc - TUTORIAL

    Nie ma za co

  2. #62

    Domyślnie Odp: SAMOLOTY - obróbka zdjęc - TUTORIAL

    Mam prośbę, czy ktoś może przełożyć te ustawienia:
    "2. Wyostrzanie +10, Promień 0,5, Szczegóły 25, Maska 75.
    3. Redukcja szumu: Luminacja 15, Szczegóły 50, Kontrast 0, Kolor 25, Redukcja szczegółów 50, Wygładzanie koloru 50."
    na DPP?

    Unsharp mask w DPP na 3 parametry, LR 4 - jak zrobić odpowiednik?
    To samo dotyczy np. Szczegóły 50 itd.

    and

  3. #63
    Moderator Awatar Bangi
    Dołączył
    Jun 2010
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    42
    Posty
    4 622

    Domyślnie Odp: SAMOLOTY - obróbka zdjęc - TUTORIAL

    @and.rzej w DPP nie zrobisz wg mnie odpowiednika 1:1 bo on ma ograniczone funkcje względem LR. Jeśli używasz DPP to wg mnie warto po prostu popróbować różnych ustawień na jednym obrazie i znaleźć mnie więcej "złoty środek", który następnie będziesz stosował na innych obrazach. Należy tylko pamiętać, by ostrzyć na podglądzie 100% i tak naprawdę na końcu całego procesu najlepiej już na rozdzielczości, która zostanie finalnie i dużo też zależy od tego czy to ma być zdjęcie na ekran, czy do druku, bo często niezbyt wyostrzone na ekran i tak będzie super wyglądać w druku...
    Ostatnio edytowane przez Bangi ; 17-09-2018 o 09:06

  4. #64

    Domyślnie Odp: SAMOLOTY - obróbka zdjęc - TUTORIAL

    Dziękuję za odpowiedź, tak podejrzewałem.
    Chciałem przejść w miarę dokładnie cały proces wg Twojego opisu i porównać efekty - bo zdjęcia, które pokazujesz rozkładają na łopatki.


    and

  5. #65
    Moderator Awatar Bangi
    Dołączył
    Jun 2010
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    42
    Posty
    4 622

    Domyślnie Odp: SAMOLOTY - obróbka zdjęc - TUTORIAL

    Ostatnio robię trochę inaczej, bo zmieniłem aparat na 6d mk II i mam starego Lr i on nie czyta RAWów z tego modelu.
    Mianowicie robie TIFFa w DPP i dopiero obrabiam w Lr, ale ten TIFF bez żadnych wyostrzeń w DPP, jedyne co stosuję w DPP to DLO (Digital Lens Optimizer).

    Co robi DLO można poczytać tutaj https://global.canon/en/imaging/dlo/effect/index.html
    kiedyś podchodziłem do tego z dystansem, ale to naprawdę fajnie działa.
    Ostatnio edytowane przez Bangi ; 18-09-2018 o 11:45

  6. #66
    Bywalec
    Dołączył
    Jul 2007
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    163

    Domyślnie Odp: SAMOLOTY - obróbka zdjęc - TUTORIAL

    Na wstępie wielkie dzięki za poradnik
    Cytat Zamieszczone przez Bangi Zobacz posta
    @and.rzej w DPP nie zrobisz wg mnie odpowiednika 1:1 bo on ma ograniczone funkcje względem LR. Jeśli używasz DPP to wg mnie warto po prostu popróbować różnych ustawień na jednym obrazie i znaleźć mnie więcej "złoty środek", który następnie będziesz stosował na innych obrazach. Należy tylko pamiętać, by ostrzyć na podglądzie 100% i tak naprawdę na końcu całego procesu najlepiej już na rozdzielczości, która zostanie finalnie i dużo też zależy od tego czy to ma być zdjęcie na ekran, czy do druku, bo często niezbyt wyostrzone na ekran i tak będzie super wyglądać w druku...
    No i to mi trochę nie pasuje, bo pierwotnie ostrzenie było 2 krokiem w całym procesie obróbczym.
    I mam dylemat: ostrzyć "RAW-a" czy całą obróbkę (ostrzenie, redukcja szumu itd.) robić po wywołaniu zdjęcia?
    --------------------

  7. #67
    Moderator Awatar Bangi
    Dołączył
    Jun 2010
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    42
    Posty
    4 622

    Domyślnie Odp: SAMOLOTY - obróbka zdjęc - TUTORIAL

    Odnośnie ostrzenia, to zwróć uwagę, że ja to robię dwukrotnie, tzn. najpierw "delikatnie" w LR lub DPP, a następnie finalne ostrzenie na finalnym obrazku i jego finalnej wielkości, po całym procesie obróbki, bo w zależności od finalnego rozmiaru zdjęcia będzie ono potrzebować rożnego ostrzenia.

    Można zrobić sobie taki test - obrobić sobie fotę i zrobić trzy rozmiary tego samego zdjęcia o dłuższym boku np. 800px, 1280px, 1920px; następnie pokratkować każde takim samym ostrzeniem - odbiór będzie różny każdego z tych zdjęć

    Z moich obserwacji wynika, że co do zasady, im mniejszy rozmiar zdjęcia, tym ostrożniej trzeba ostrzyć.

    Generalnie finalne ostrzenie jest u mnie zawsze procesem na oko, choć najczęściej mieści się w przedziale, który podałem.
    Ostatnio edytowane przez Bangi ; 30-01-2019 o 16:42

  8. #68
    Bywalec
    Dołączył
    Jul 2007
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    163

    Domyślnie Odp: SAMOLOTY - obróbka zdjęc - TUTORIAL

    Ok, to mi umknęło (znaczy dwuetapowe ostrzenie).
    Do dopytam: czy jest jakaś różnica pomiędzy ostrzeniem "surowego" RAW-a (choćby w DPP) czy po wywołaniu np TIF-a w "czymkolwiek"?
    --------------------

  9. #69
    Moderator Awatar Bangi
    Dołączył
    Jun 2010
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    42
    Posty
    4 622

    Domyślnie Odp: SAMOLOTY - obróbka zdjęc - TUTORIAL

    Nie wiem, nie analizowałem nigdy tej kwestii jakoś szczególnie.
    DPP nie możliwości głębszej kontroli nad ostrzeniem tak jak np. LR czy też PS, gdzie możesz ustawić promień ostrzenia. Wg mnie kontrola nad promieniem ostrzenia jest dość ważna, a tego DPP nie ma.
    Najlepiej jest wg mnie samemu eksperymentować i dojść do własnej drogi. Ja długo nie mogłem poradzić sobie z ostrzeniem końcowym, ale w końcu po przeczytaniu wielu for oraz obejrzeniu kilku filmów na YT doszedłem do momentu, w którym nie mam już potrzeby dalszego szukania

  10. #70
    Bywalec
    Dołączył
    Jul 2007
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    163

    Domyślnie Odp: SAMOLOTY - obróbka zdjęc - TUTORIAL

    Ok, dzięki To "idę" poćwiczyć.
    --------------------

Strona 7 z 8 PierwszyPierwszy ... 5678 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •