Strona 6 z 197 PierwszyPierwszy ... 456781656106 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 51 do 60 z 1962

Wątek: Spekulacje i plotki na temat nowości Canona? [III] ;)

  1. #51
    gajowy Awatar akustyk
    Dołączył
    Dec 2004
    Miasto
    holandia
    Wiek
    45
    Posty
    11 945

    Domyślnie Odp: Spekulacje i plotki na temat nowości Canona? [III] ;)

    Cytat Zamieszczone przez jan pawlak Zobacz posta
    Skoro klasyczne gniazdo statywowe nie wystarcza, trzeba je "usztywnić" to pewno czasy 1/f to będzie znacznie za "długo" dla tej klasy matrycy.

    jp
    1/f juz od dawna jest zbyt dlugie tak mniej wiecej od czasow 10 mpix

  2. #52
    Pełne uzależnienie Awatar jan pawlak
    Dołączył
    May 2012
    Posty
    4 221

    Domyślnie Odp: Spekulacje i plotki na temat nowości Canona? [III] ;)

    Cytat Zamieszczone przez akustyk Zobacz posta
    1/f juz od dawna jest zbyt dlugie tak mniej wiecej od czasow 10 mpix
    Trochę wkurzające jest też to, że oprogramowanie puszki nie uwzględnia włączenia IS na obiektywie (w EOS)
    Nie wiem, czy jest to "zaszłość" systemowa, nie ma tej informacji w puszce bo przy tworzeniu istniejącej architektury systemu nie wiedziano/myślano czy też przeoczenie.

    Używam Av z funkcją AutoIso.
    Przy dobrym oświetleniu to jest normalne Av, dobiera prawidłowo czas i cały czas przy ISO 100 (tak ustawiłem)
    Gdy światło siada i czas dochodzi do 1/f to na nim "staje" i zaczyna podnosić ISO.

    No ale dla obiektywu z IS ten czas może być dłuższy (ISO niższe).

    Dla stałek jest rozwiązanie, jest Min czas naś gdzie można wpisać albo :
    - AUTO to wtedy działa 1/f
    - czas (np. 1/125, 1/60, , .......) najdłuższy z możliwych, wtedy nie "czyta" ogniskowej. I tutaj można np dla 200mm wpisać 1/60 bo mam IS

    Takie rozwiązanie ma 2 wady :
    1.
    nie jest uzależnione od włączenia/wyłączenia IS na obiektywie
    2.
    przy zoomach, np. 70-200 IS jaki czas wpisać ?

    Skoro w body jest informacja jaki obiektyw podpięty i jaka jest aktualnie ustawiona ogniskowa to użytkownik powinien mieć możliwość wpisania o ile stop ma maksymalny czas naświetlania być wydłużany jeśli IS jest ON.
    Wtedy przy dowolnej ogniskowej czas były "prawidłowo wydłużany" np o 3 stop dając nieporuszone zdjęcie przy możliwie najniższym ISO

    jp
    Ostatnio edytowane przez jan pawlak ; 14-04-2015 o 09:10
    puste opakowania po EF 24-70/2,8 I, 580EX, GP-E2 oraz 2 statywy i pilot RMT-DSLR2
    Sony A7R Mark III,[B] FE 1.8/20G, FE 1.4/35GM, 85mm 1:1.4 DG DN, FE 1.8/135GM,
    http://www.dpreview.com/galleries/51.../photos#page=1
    public.fotki.com/janusz-pawlak/

  3. #53
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    2 512

    Domyślnie Odp: Spekulacje i plotki na temat nowości Canona? [III] ;)

    Cytat Zamieszczone przez akustyk Zobacz posta
    1/f juz od dawna jest zbyt dlugie tak mniej wiecej od czasow 10 mpix
    1/f jest formula z czasow lekkich analogow - aparatow z celownikiem lunetkowym - bez lustra - a wiec i z mniejszymi wstrzacami.
    z lekkimi migawkami centralnymi , ewentualnie szczelinowymi plociennymi. ot cos jak leica, zorka itp.

    i oczywiscie FF.

    dla aps mamy 2 razy mniejszy krazek rozporoszenia ( a nawet 3 razy ) niz w FF analog - tak wiec i dopuszczlny najdluzszy czas winen byc 2 - 3 razy krotszy.

    1/2f to jest max. przy aktualnych gestosciach matryc rzedu 4 mikro i dla powiekszen ok 100% i to bedzie za dlugo.

    to zalezy tez od ostatecznego powiekszenia.

    --- Kolejny post ---

    Cytat Zamieszczone przez jan pawlak Zobacz posta
    T

    Dla stałek jest rozwiązanie, jest Min czas naś gdzie można wpisać albo :
    - AUTO to wtedy działa 1/f
    - czas (np. 1/125, 1/60, , .......) najdłuższy z możliwych, wtedy nie "czyta" ogniskowej. I tutaj można np dla 200mm wpisać 1/60 bo mam IS

    Takie rozwiązanie ma 2 wady :
    1.
    nie jest uzależnione od włączenia/wyłączenia IS na obiektywie
    2.
    przy zoomach, np. 70-200 IS jaki czas wpisać ?

    Skoro w body jest informacja jaki obiektyw podpięty i jaka jest aktualnie ustawiona ogniskowa to użytkownik powinien mieć możliwość wpisania o ile stop ma maksymalny czas naświetlania być wydłużany jeśli IS jest ON.
    Wtedy przy dowolnej ogniskowej czas były "prawidłowo wydłużany" np o 3 stop dając nieporuszone zdjęcie przy możliwie najniższym ISO

    jp
    jesli przechodzisz na autoiso w statycznych zdjeciach nocnych , architektury , to wiele pary wypuszczasz w gwizdek.
    nie ma nacisku czasu , nie ma problemu w sposob celowy ustalic iso recznie.
    za nadmiarowy iso placi sie wyraznie , bardzo wyraznie utrata szczegolu , szumem.

    architektura nocna przerasta mozliwosci aktualnie kazdej puszki i niestety nie mozna polegac na automacie.

  4. #54
    gajowy Awatar akustyk
    Dołączył
    Dec 2004
    Miasto
    holandia
    Wiek
    45
    Posty
    11 945

    Domyślnie Odp: Spekulacje i plotki na temat nowości Canona? [III] ;)

    Cytat Zamieszczone przez Bechamot Zobacz posta
    1/f jest formula z czasow lekkich analogow - aparatow z celownikiem lunetkowym - bez lustra - a wiec i z mniejszymi wstrzacami.
    z lekkimi migawkami centralnymi , ewentualnie szczelinowymi plociennymi. ot cos jak leica, zorka itp.
    moje doswiadczenia mowia, ze na niezmeczonej rece to raczej ciezszy aparat (pokroju 5D + 24-105/4) daje wieksza szanse nieporuszenia niz aparat lzejszy (np 60D + 15-85).

    lekki aparat IMHO wcale nie daje gwarancji mniejszego poruszenia. szczegolnie w momencie, kiedy w gre wchodzi lekki korpus i szklo w rodzaju 50mm, przy ktorych aparatu
    nie ma jak podeprzec druga reka - robi sie duzo latwiej o poruszenie.


    Cytat Zamieszczone przez Bechamot Zobacz posta
    1/2f to jest max. przy aktualnych gestosciach matryc rzedu 4 mikro i dla powiekszen ok 100% i to bedzie za dlugo.
    na chwile obecna nie uzywam szkiel niestabilizowanych, wiec ciezko mi juz powiedziec. moge potwierdzic w praktyce, ze 1/2f dobrze mi sie sprawdzalo w przypadku 17-40,
    z czego w szerokim kacie to nawet lepiej z gory 1/60 sekundy, zeby miec te 95% pewnosci.

    ze szklami stabilizowanymi trzymam sie rozsadnych rachunkow i raczej nie wchodze powyzej 2/f. z jednym wyjatkiem - 70-300 L w scenach statycznych zdarza mi sie w dlugim
    koncu i 1/50 sekundy i to tez wchodzi ostre, praktycznie zawsze


    ale tak ogolnie - nie polecam generalizowania. kazdy powinien sobie w praktyce sprawdzic jaki czas w konkretnym obiektywie/korpusie gwarantuje odpowiednia ostrosc. sa rozne
    standardy jakosciowe (moje landszaftowe sa duzo wyzsze niz przecietne kotleciarskie ), niektorym moze i wyjsc ze 50-tka i 1/5 sekundy zrobia "z lapy", cokolwiek by to znaczylo...
    www albo tez flickr

  5. #55
    Pełne uzależnienie Awatar jan pawlak
    Dołączył
    May 2012
    Posty
    4 221

    Domyślnie Odp: Spekulacje i plotki na temat nowości Canona? [III] ;)

    Cytat Zamieszczone przez akustyk Zobacz posta
    moje doswiadczenia mowia, ze na niezmeczonej rece to raczej ciezszy aparat (pokroju 5D + 24-105/4) daje wieksza szanse nieporuszenia niz aparat lzejszy (np 60D + 15-85).
    Moje doświadczenie jest takie same ale to chyba udałoby się również udowodnić teoretycznie/fizycznie.
    Interesuje mnie jednak sama idea, dlaczego w oprogramowaniu nie ma funkcji wykrywania włączenia IS.

    Czy znasz link do rozpiski "co jest" na pinach obiektywu/gniazda obiektywowego ?
    Jeśli nie to będę szukał.

    jp

    PS
    Cały czas mnie nurtuje to wzmocnienie gniazda statywowego w w 5Ds.
    Ostatnio edytowane przez jan pawlak ; 14-04-2015 o 12:28
    puste opakowania po EF 24-70/2,8 I, 580EX, GP-E2 oraz 2 statywy i pilot RMT-DSLR2
    Sony A7R Mark III,[B] FE 1.8/20G, FE 1.4/35GM, 85mm 1:1.4 DG DN, FE 1.8/135GM,
    http://www.dpreview.com/galleries/51.../photos#page=1
    public.fotki.com/janusz-pawlak/

  6. #56
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jun 2005
    Miasto
    Poznań
    Posty
    3 608

    Domyślnie Odp: Spekulacje i plotki na temat nowości Canona? [III] ;)

    Cytat Zamieszczone przez jan pawlak Zobacz posta
    Moje doświadczenie jest takie same ale to chyba udałoby się również udowodnić teoretycznie/fizycznie.
    Interesuje mnie jednak sama idea, dlaczego w oprogramowaniu nie ma funkcji wykrywania włączenia IS.
    Prawdopodobnie z tych samych powodów, dla których długo nie było możliwości konfigurowania Auto ISO czy korekcji ekspozycji w trybie M. Innymi słowy: nie chce im się, nie uważają tego za potrzebne albo wprowadzą w kolejnej generacji korpusów, żebyś miał dodatkową motywację do kupna.

    Cytat Zamieszczone przez jan pawlak Zobacz posta
    Czy znasz link do rozpiski "co jest" na pinach obiektywu/gniazda obiektywowego ?
    Jeśli nie to będę szukał.
    Daruj sobie szukanie. Tam jest protokół komunikacji, którego inżynieria wsteczna nadal stanowi problem dla Sigmy czy Tamrona.
    Najnowszy kwiatek:

    https://www.tamron.co.jp/en/news/rel...15/0327_2.html

    Tamron 150-600 też ponoć nie działa.
    Ostatnio edytowane przez jotes25 ; 14-04-2015 o 12:39

  7. #57
    Obertroll Awatar Kolekcjoner
    Dołączył
    Jun 2006
    Miasto
    Pod Tatrami
    Posty
    18 720

    Domyślnie Odp: Spekulacje i plotki na temat nowości Canona? [III] ;)

    Cytat Zamieszczone przez jan pawlak Zobacz posta

    Czy znasz link do rozpiski "co jest" na pinach obiektywu/gniazda obiektywowego ?
    Jeśli nie to będę szukał.

    jp
    Gdzieś widziałem coś takiego ale to jest tylko na zasadzie gdybania. Podobno protokół jest zupełnie archaiczny.
    Te piny to jest jak kod do sejfu z nowymi technologiami Canona . To jest w tej chwili narzędzie "załatwiania" konkurencji .
    Zresztą o ile mnie pamięć nie myli w Nikonie wpadli na podobny pomysł i legendarna kompatybilność z kundlami też została tam zachwiana.
    "Co do wspomnianego mojego obowiązku to chcę jeszcze dodać, że mój stosunek do tegoż obowiązku jest moją osobistą i całkowicie prywatną sprawą, co zwalnia mnie od wszelkich dalszych komentarzy, przypisów, suplementów i gloss."
    Kapitan Wagner

  8. #58
    gajowy Awatar akustyk
    Dołączył
    Dec 2004
    Miasto
    holandia
    Wiek
    45
    Posty
    11 945

    Domyślnie Odp: Spekulacje i plotki na temat nowości Canona? [III] ;)

    Cytat Zamieszczone przez Kolekcjoner Zobacz posta
    Gdzieś widziałem coś takiego ale to jest tylko na zasadzie gdybania. Podobno protokół jest zupełnie archaiczny.
    to moze tak...

    sama rozpiska mocowania, jak najbardziej publiczna:
    Canon EF lens mount - Wikipedia, the free encyclopedia

    ale oczywiscie:
    The only third-party maker of EF-compatible lenses with no major compatibility problems so far is Tamron. Some people have suggested that this is because Tamron have licensed official lens protocol data from Canon, but Canon USA’s Chuck Westfall has stated repeatedly in public fora that Canon have never licensed their lens mount protocol to any other manufacturer.
    za: Canon EOS Beginners' FAQ III - Lenses
    www albo tez flickr

  9. #59
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jun 2005
    Miasto
    Poznań
    Posty
    3 608

    Domyślnie Odp: Spekulacje i plotki na temat nowości Canona? [III] ;)

    Tu nie ma nic do gdybania. Bierzesz Arduino, kilka puszek i trochę więcej obiektywów. Jak jesteś super uzdolniony, to po roku będziesz na poziomie na jakim jest teraz Sigma czy Tamron . Tyle, że uzyskana implementacja nigdy nie będzie w 100% zgodna z tym co ma Canon.

    --- Kolejny post ---

    P.S. Jak pokazałem wyżej, z tym Tamronem to zupełnie kulą w płot strzelili. Obecnie nie śledzę już tematu, ale parę lat temu mieli w tym spory bałagan, a implementacja wyglądała jakby jej nikt nie ruszał od 10 lat... Sigma (wydaje mi się) nieco lepiej zrozumiała temat i przede wszystkim zainwestowała (USB dock).

  10. #60
    Pełne uzależnienie Awatar jan pawlak
    Dołączył
    May 2012
    Posty
    4 221

    Domyślnie Odp: Spekulacje i plotki na temat nowości Canona? [III] ;)

    Cytat Zamieszczone przez akustyk Zobacz posta
    to moze tak...

    sama rozpiska mocowania, jak najbardziej publiczna:
    Canon EF lens mount - Wikipedia, the free encyclopedia

    ale oczywiscie:

    za: Canon EOS Beginners' FAQ III - Lenses
    Czyli może być tak, że :
    - w latach 80_tych (tamtego wieku !), gdy opracowywano system EOS, nikt nie wyobrażał sobie że potrzebna będzie np dodatkowa informacja z obiektywu do puszki
    - nie zostawiono (wystarczająco) miejsca w protokole MISO
    a musi być zapewniona kompatybilność wsteczna.

    No i żegnaj inteligentny IS, chyba że od 5D4 nowy styk i nowe obiektywy z dodatkowym stykiem albo bezprzewodowo.

    jp
    Ostatnio edytowane przez jan pawlak ; 14-04-2015 o 14:28
    puste opakowania po EF 24-70/2,8 I, 580EX, GP-E2 oraz 2 statywy i pilot RMT-DSLR2
    Sony A7R Mark III,[B] FE 1.8/20G, FE 1.4/35GM, 85mm 1:1.4 DG DN, FE 1.8/135GM,
    http://www.dpreview.com/galleries/51.../photos#page=1
    public.fotki.com/janusz-pawlak/

Strona 6 z 197 PierwszyPierwszy ... 456781656106 ... OstatniOstatni

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •