Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10

Wątek: Stary film BW - wywołanie

  1. #1
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Feb 2009
    Miasto
    Wrocław
    Posty
    19

    Domyślnie Stary film BW - wywołanie

    Dzień dobry,

    skończyły sie już wakacje. A ja z wakacji przywiozłem... ciekawostkę. Otóż, na strychu pewnego wiejskiego domu znalazłem stary aparat 6x9 produkcji DDR. W necie znalazłem info, że był produkowany od 1956 roku i była to zmodernizowana kopia Ikonty Zeissa. Sprzęt jak sprzęt. Natomiast w środku był film, którym (prawdopodobnie) zrobiono kilka zdjęć. No i... zaczyna sie przygoda. Nie wiem, z którego roku pochodzi ten film. Oczywiście format 120, produkcji Agfa. Sądząc po logo, to moga to być lata 60-70. Kiedys czytałem o podobnym przypadku, że ktoś znalazł aparat z filmem Kodaka z lat 30tych i po 60ciu latach wywołał i uzyskał całkiem poprawne odbitki.
    Z racji tego, że obecnie nie dysponuje ani warunkami ani tez wiedzą dotyczącą wywoływania tak starych filmów, to mam pytanie. Czy ktoś cos wie gdzie mozna wywoałc taki film lub podejmie sie próby wywołania takiego filmu? zdaję sobie sprawę, że może nic z tego nie wyjść, ale spróbować warto.
    Z racji zamiłowania do historii byłbym wdzięczny za pomoc i informacje.
    Oddychaj, reszta się jakoś ułoży....

  2. #2
    Coś już napisał
    Dołączył
    Nov 2013
    Miasto
    Otwock/Warszawa
    Wiek
    29
    Posty
    93

    Domyślnie Odp: Stary film BW - wywołanie

    wydaje mi sie ze tak 'standardowo' ok 8 min w wywolywaczu powinno wyjsc okej, chyba nie ma zadnej uniwersalnej zasady na stare negatywy, a moze sie myle?

  3. #3
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Aug 2011
    Posty
    37

    Domyślnie Odp: Stary film BW - wywołanie

    Dawno naświetlonych filmów nie wywołuje się standardowo, z tego co pamiętam to proponowano chyba Rodinal 1:100 wzmocniony siarczanem sodu. Najlepiej zapytać się na forum analogowym, chyba korex się nazywa.

  4. #4
    Coś już napisał
    Dołączył
    Feb 2012
    Posty
    81

    Domyślnie Odp: Stary film BW - wywołanie

    Problemem największym, to miejsce gdzie leżał ten aparat. Na strychu bywa bardzo gorąco. Zadymienie na filmie więc będzie potworne.
    Nie liczyłbym na te zdjęcia, chociaż być może jakiś ślad obrazu da się zauważyć.

  5. #5
    Awatar Valaaray
    Dołączył
    Jul 2014
    Miasto
    Jastrzębie-Zdrój
    Posty
    0

    Domyślnie Odp: Stary film BW - wywołanie

    A czy nie lepiej oddać do jakiegoś zakładu, który ma usługę wywoływania średniego formatu? Wydaję mi się, że we Wrocławiu coś powinno się znaleźć

    W sumie gogle podpowiada, że w dwóch miejscach, Foto A.G.A, oraz Fotocentrum. Może trzeba by było przedzwonić?

  6. #6
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    May 2008
    Posty
    18

    Domyślnie Odp: Stary film BW - wywołanie

    Cytat Zamieszczone przez bober5264 Zobacz posta
    wydaje mi sie ze tak 'standardowo' ok 8 min w wywolywaczu powinno wyjsc okej, chyba nie ma zadnej uniwersalnej zasady na stare negatywy, a moze sie myle?
    No bez totalnych głupot.
    Czas zależy od: w jakim wywoływaczu, w jakim rozcieńczeniu, jaki film, jaka czułość, jak naświetlany, jaki sposób mieszania, jaka temperatura więc bez tworzenia legend "8 minut w wywoływaczu!"

    forum KOREX - najlepsze miejsce do zapytania ew. znalezienia chętnego do wołania.

    ps. co zrobisz z aparatem?

    /edit
    Pracownia fotografii tradycyjnej - tu masz przykład miejsca, gdzie wołają takie tematy
    Ostatnio edytowane przez figureliusz ; 12-09-2014 o 12:35

  7. #7
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Feb 2013
    Miasto
    Żyrardów
    Wiek
    35
    Posty
    20

    Domyślnie Odp: Stary film BW - wywołanie

    Cytat Zamieszczone przez pjotrekm Zobacz posta
    Dzień dobry,

    skończyły sie już wakacje. A ja z wakacji przywiozłem... ciekawostkę. Otóż, na strychu pewnego wiejskiego domu znalazłem stary aparat 6x9 produkcji DDR. W necie znalazłem info, że był produkowany od 1956 roku i była to zmodernizowana kopia Ikonty Zeissa. Sprzęt jak sprzęt. Natomiast w środku był film, którym (prawdopodobnie) zrobiono kilka zdjęć. No i... zaczyna sie przygoda. Nie wiem, z którego roku pochodzi ten film. Oczywiście format 120, produkcji Agfa. Sądząc po logo, to moga to być lata 60-70. Kiedys czytałem o podobnym przypadku, że ktoś znalazł aparat z filmem Kodaka z lat 30tych i po 60ciu latach wywołał i uzyskał całkiem poprawne odbitki.
    Z racji tego, że obecnie nie dysponuje ani warunkami ani tez wiedzą dotyczącą wywoływania tak starych filmów, to mam pytanie. Czy ktoś cos wie gdzie mozna wywoałc taki film lub podejmie sie próby wywołania takiego filmu? zdaję sobie sprawę, że może nic z tego nie wyjść, ale spróbować warto.
    Z racji zamiłowania do historii byłbym wdzięczny za pomoc i informacje.
    Jesli nie cchesz samemu,to albo allegro (robią to fachowo) albo gdzies na krakowskim przedmiesciu w WWA jest taki sklep/lab gdze to robią

  8. #8
    Pełne uzależnienie Awatar zanussi
    Dołączył
    Feb 2006
    Miasto
    to tu to tam
    Wiek
    47
    Posty
    1 696

    Domyślnie Odp: Stary film BW - wywołanie

    Wytnij kawałeczek filmu i wywołaj go próbnie w świetle dziennym. Określisz w ten sposób czas wywołania.

    --- Kolejny post ---

    Mamy tu w Bielsku-Białej Pana Jerzego który wywołuje komercyjnie negatywy we wszystkich dostępnych procesach zimnych i ciepłych.... Chcesz do niego kontakt?
    Oko plus aparat - dobrana para.

    sprzęt do generowania, rozpraszania, skupiania i rejestrowania świat(ł)a.....

  9. #9

    Domyślnie Odp: Stary film BW - wywołanie

    Nie ma co oddawać do zakładu - własnoręcznie zawsze więcej zabawy. I standardowo KOREX przy każdej wątpliwości

  10. #10

    Dołączył
    Nov 2014
    Miasto
    Holandia
    Posty
    8

    Domyślnie Odp: Stary film BW - wywołanie

    Cytat Zamieszczone przez zanussi Zobacz posta
    wywołaj go próbnie w świetle dziennym. Określisz w ten sposób czas wywołania.
    Sorry,że odkopuje stary temat,ale mógł byś mi rozwinąć tą myśl.
    O tym,że w świetle dziennym z kawałeczka filmu można określić czas utrwalania negatywu to wiem.
    Ale o określeniu w ten sposób czasu wywołania pierwsze słyszę.A może mnie coś omineło

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •