Strona 1 z 13 12311 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 121

Wątek: Zamiana Canon 5d MKII na 6D

  1. #1

    Domyślnie Zamiana Canon 5d MKII na 6D

    Temat nieco inny od pozostałych z cyklu "VS". Pytanie kierowane tylko do użytkowników obu aparatów. Proszę o waszą opinię na temat porównania tych dwóch aparatów do siebie. Chciałbym zamienić 5d na 6d głównie ze względu na af, ale jak to zawsze bywa coś jest lepsze a coś jest gorsze. Jeszcze raz wspomnę że interesuje mnie tylko i wyłącznie opinie osób które mają, mieli oba aparaty lub zamienili 5d na 6d i jakie są ich odczucia.

    Ps. Porównujmy te dwa aparaty pod kątem "ślubniaków" żeby było jasne że będzie pracował w trudnych i zmiennych warunkach.

    Dzięki
    Ostatnio edytowane przez McKiller ; 31-07-2014 o 15:00

  2. #2
    Coś już napisał
    Dołączył
    Nov 2013
    Miasto
    Otwock/Warszawa
    Wiek
    29
    Posty
    93

    Domyślnie Odp: Zamiana Canon 5d MKII na 6D

    Mialem oba nie na slubniakach, a na gali mma, pod wzgledem af 6 trafiala bardzo dobrze, 5 natomiast czesto pudlowala, roznica byla bardzo widoczna

    Wysłane z mojego GT-I8190N przy użyciu Tapatalka
    x-pro2 + x-t10 | 23 2.0 + 50 2.0

    Portfolio
    Ślubnie

  3. #3

    Domyślnie Odp: Zamiana Canon 5d MKII na 6D

    Cytat Zamieszczone przez bober5264 Zobacz posta
    Mialem oba nie na slubniakach, a na gali mma, pod wzgledem af 6 trafiala bardzo dobrze, 5 natomiast czesto pudlowala, roznica byla bardzo widoczna

    Wysłane z mojego GT-I8190N przy użyciu Tapatalka
    I właśnie te częste nie trafianie w 5 zaczęło mnie bardzo drażnić...

    Ale jak już oba trafiły to czy była znacząca różnica w zdjęciu ?

  4. #4
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    May 2010
    Posty
    3 225

    Domyślnie Odp: Zamiana Canon 5d MKII na 6D

    Posiadam obydwa modele w użytkowaniu ogólnym. Generalnie 6D spisuje się lepiej od 5D2 w dynamicznych ujęciach i lepiej sobie radzi przy słabym świetle. Jednakże w ciemnych pomieszczeniach bez lampy cudów się nie spodziewaj
    Canon 6D i 5D2 + Canon 24-70L/4,0 + Canon 16-35L/4,0 + Canon 17-40L/4,0 + Canon 70-200L/4,0 + Canon 40/2,8 + szkła M42 i lampa EXII

  5. #5
    Początki nałogu Awatar tkosiada
    Dołączył
    Dec 2007
    Miasto
    UK
    Posty
    419

    Domyślnie Odp: Zamiana Canon 5d MKII na 6D

    Zacytuję moją rozmowę z innym kolegą, gdzie miałem podobny dylemat:
    napisał:
    Miałem długo 5D mkII i biorąc pod uwagę najistotniejsze rzeczy to:

    - 6D zdecydowanie mniej szumi - iso 6400 dobre jak 2500 z 5d mkII - owszem potwierdzam, jeszcze mnie zadziwia iso 16000
    - 6D ma celniejszy AF i to ze 2x, szybkość ta sama co 5d mkII - centralny napewno, szybkość potęguje wrażenie krótszego shutter lag, co do bocznych to sam nie wiem bo albo nauczyłem sie nimi pracować na 5D II albo są troszke precyzyjniejsze, generalnie na +, ale nie pisał bym o przepaści, jak niektórzy
    - o wiele mniej szumu przy wyciąganiu cieni - o tak, zdecydowanie

    Test na ślubie juz był, zmieniłem ją 2 dni przed zleceniem więc troszeczke się emocjonowałem
    A sama wymiana była bardzo korzystne bo miałem do wybór: dołożyć 100 funta do nowego Lr5 lub 150 funta do ładniutkiej używki 6D
    Po ślubie dorwałem programik do odczytu ilość strzeleń i wyszło mi 2500, z czego 800 fotek to ślub
    Także tym bardziej sie cieszyłem że nówkę kupiłem w cenie używki, to był szybki deal
    Generalnie polecam

    --- Kolejny post ---

    Cytat Zamieszczone przez Bolek02 Zobacz posta
    ...Generalnie 6D spisuje się lepiej od 5D2 w dynamicznych ujęciach i lepiej sobie radzi przy słabym świetle. Jednakże w ciemnych pomieszczeniach bez lampy cudów się nie spodziewaj
    mam tak samo, lampa była obowiazkowo, czasem tylko jako asysta dla AF
    Ostatnio edytowane przez tkosiada ; 31-07-2014 o 16:48

  6. #6
    Uzależniony Awatar FOTO-PAN
    Dołączył
    May 2013
    Miasto
    Chrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
    Posty
    513

  7. #7
    Coś już napisał
    Dołączył
    Dec 2008
    Posty
    59

    Domyślnie Odp: Zamiana Canon 5d MKII na 6D

    ja może pod trochę innym kątem ale może uwagi się przydadzą Użytkuję jeden i drugi, wprawdzie na ślubie jeszcze nie był ale mnie zaskoczył na plus... dźwięk migawki 6d Jest zdecydowanie subtelniejszy i taki bardziej miękki. Ale to niuans Na plus na rzecz 6d to co wyżej zostało już wymienione - wyższe używalne iso i nieco lepszy af. Jedyne co mnie trochę irytuje w 6D to brak możliwości zmiany WB z poziomu przycisku - trzeba wchodzić do menu :/ Oczywiście przy rawach to nie jest jakiś duży problem, bo ustawiasz na auto i potem przy postprodukcji sobie dopasowujesz ale jednak czasami chcesz mieć odrazu dobrze i trochę kłopotliwe jest te wchodzenie w menu.
    Generalnie również polecam przesiadkę na 6d

  8. #8

    Domyślnie Odp: Zamiana Canon 5d MKII na 6D

    Wasze posty coraz bardziej mnie przekonując co do 6D. Załóżmy że zrobicie identyczne zdjęcie w trudnych i łatwych warunkach oświetleniowych czy obrazem z obu aparatów będzie porównywalny? Obawiam się że 6D będzie wypluwał gorszego Rawa od 5D .

  9. #9
    Pełne uzależnienie Awatar cauchy
    Dołączył
    Sep 2008
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    40
    Posty
    2 018

    Domyślnie Odp: Zamiana Canon 5d MKII na 6D

    Też myślałem, że brak przycisku WB będzie dla mnie bolesny, nic z tych rzeczy - quick menu i jest pod ręką. Poza tym 6D ma naprawdę dobry auto WB, nie przestawiam już słońce/chmury jak w 5D, tylko wszystko w świetle dziennym trzaskam na auto. Zmieniam tylko na światło żarowe.

    Co do AFa - 6D sprawdził się tam, gdzie 5D się gubił i to jest dla mnie mega plus:
    https://plus.google.com/photos/11305...COCsgMqdtMjNfQ
    EOS R6 | RF 14-35 | RF 70-200 | RF 85 | Sigma 150-600 C | DJI Mini 3 Pro
    Flickr | YT

  10. #10

    Domyślnie Odp: Zamiana Canon 5d MKII na 6D

    Powtórzę się z wątku o 6D:

    Subiektywne podsumowanie 6d(po 3 slubach) w stosunku do 5dII(ok 100 slubów).

    1 Pomiar. Tutaj niestety różnie. Pomiar matrycowy jest mocno powiązany z punktem ostrości więc zależy na co się ostrzyło, ale ogólnie nie doświetla. Ja na stałe mam +0.5, ale zdarzają się i foty gdzie mocno nie doświetli (nawet 2EV). Na szczęście matryca jak z gumki więc bez obaw.

    2. Matryca. W porównaniu do 5dII to jestem w szoku co można wyratować. Foty co w 5dII potraktowałbym jednym słusznym przyciskiem, tutaj ciągnięte 3EV w górę wyglądają naprawdę dobrze, a jeszcze potraktowane procesem 2012 w LR to już malyna. Nie mówię tutaj o testach gdzie ktoś jeszcze wypełnia filllight/shadows +100 tylko o normalnym ratowaniu ekspozycją przy zachowaniu kontrastu.

    3. AF Centralny. Porównując do 5dII to szybciej na pewno nie jest. W warunkach braku światła AF centralny działa dużo lepiej niż 5dII. Mówię tutaj o naprawdę kiepskim świetle (świetlówki kompaktowe w kinkietach). Ostrzy wolno ale nie szuka. Dojedzie i w 80% przypadkach jest celnie. AF serwo to już różnie, ogólnie lepiej niż w 5dII chociażby dlatego że potrafi złapać ostrość na statycznym obiekcie, czego 5dII raczej nie potrafił... AF ma niestety dość wkurzającą przypadłość. Jest wrażliwy na rodzaj światła. Ale nie zawsze, tzn są miejsca, sale gdzie muszę przestawiać wszystkie mAF np +10 a są miejsca gdzie nie muszę. W dziennym wszystko jest OK, mAF nie pływa.

    4. AF punkty boczne. Nie wiem może mam genialne 6d i miałem kiepski 5dII ale tutaj to niebo a ziemia. Działają nawet w świetle żarowym aż jestem w szoku. Teraz żałuję że obcięli joya bo tu w przeciwieństwie do 5dII by się naprawę przydał.

    5. Szybkość pracy. Niestety na full RAW to demonem prędkości to body nie jest. Po serii kilku zdjęć trzeb odczekać nawet kilka sec aby zadziałał podgląd, nie wiem czy to wina kart (sandisk 30mb/s) czy tylko moje body tak ma ale ta przypadłość mocno irytuje. Po zmianie na mRAW aparat przypsiesza i wydaje się OK. Niestety różnica w wielkości plików mRAW i Raw nie jest taka duża jakby się mogło wydawać. Full raw zajmuje średnio ~22MB(zaleśy od iso i tematu), mraw ok 18MB...
    Body czasami ciężko wybudzić czy to chcąc zrobić czy przeglądnąć zdjęcia, trzeba trochę ponaciskać i po 2-3s się obudzi, w 5dII tego nie było.

    6.Autoiso - Chciałoby się rzec NARESZCIE! O dziwo działa nawet w M .. ale tylko bez lampy . Dodatkowo ma ograniczenia co do czasu otwarcia migawki, min 1/250. Niestety MagicLattern nie supportuje Autoiso dla 6d(takie prawdziwe w M z lampą i bez ograniczeń czasu). Przynajmniej mi sę nie udało tego uruchomić(nawet znaleźć).

    7.Dualiso w MagicLattern. Działa fajnie jak działa ale czaem nie wiem czemu nie chce działać. Wszystko włączone a zdjęcie nie ma przeplotu. Niestety ML nie wydało wersji finalnej na 6D, co gorsza nie jest supportowane(tylko tzw blind support)

    8.Cicha migawka(właściwie lustro) - Działa jak ma działać. Genialne rozwiązanie.

    9. Ergonomia:
    + Przycisk DOF ze zamianą trybu AF.
    + Selektywna blokada - np tylko kółko(korekta EV), a wybierak(punkty AF) można zostawić odblokowane.
    + Konfiguracja przycisków (szału nie ma dużo lepiej niż w 5dII)
    -brak WB pod guzikiem
    -przycisk zmiany trybu AF za daleko
    -brak joya
    -przycisk del pod kciukiem - niestety robiąc selekcje na aparacie naprawdę trudno to zrobić szybko bo wszystkie przyciski są pod kciukiem. Po parudziesięciu fotach zaczyna palec zaczyna się męczyć. Dodatkowo "del" jest głęboko osadzony i ciężko go wcisnąć kciukiem. Tutaj bardzo duży minus z mojej strony.

    Ogólnie jestem zadowolony z 6D

    PS. Koniecznie kup szybkie karty SD. Takie 45MB/s.

Strona 1 z 13 12311 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •