Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12

Wątek: 5D Mark III + Passport ColorChecker - reprodukcja kolorów?

  1. #1
    Coś już napisał
    Dołączył
    Jul 2013
    Posty
    76

    Domyślnie 5D Mark III + Passport ColorChecker - reprodukcja kolorów?

    Witajcie!

    Próbuję poradzić sobie z problemem odwzorowania dość specyficznych kolorów. Chciałbym zrozumieć jaki jest powód, że aparat/matryca nie radzi sobie z jaskrawymi, specyficznymi kolorami lub wręcz neonowymi jeśli tak mogę ro określić.

    W chwili obecnej fotografuję odzież. Zdjęcia wykonuję 5D Mark III przy lampach błyskowych BOWENS. Fotografuję oczywiście w RAWach.

    Stwierdziłem, że chcąc ułatwić sobie pracę nad odzieżą w przeróżnych, dość niecodziennych kolorach, wykorzystam profil utworzony za pomocą Passport ColotChecker'a. Niestety i to nie pomogło. Odnoszę wrażenie, że pomimo korekcji poszczególnych kolorów w Adobe Camera RAW, po wczytaniu profilu Passport ColorChecker oraz przy ustawieniach standardowych dla aparatu (bez jakiejkolwiek korekty), należy mocno obniżyć saturację aby wstępnie zdjęcie w ogóle nadawało się do dalszej korekty.

    Jaki jest powód, że aparat właśnie w taki sposób rejestruje takie kolory. Oczywiście poza kolorem różowym czy pomarańczowym problem dotyczy również czerwonego.

    Poniżej zamieszczam 2 przykłady w 3 wersjach każdy - (1) JPEG wywołany z RAWa, (2) JPG z RAW'a po zastosowaniu profilu aparatu (Passport ColorChecker), (3) JPEG z RAWa po korekcie kolorystycznej czyli jak kolor wygląda w rzeczywistości.

    1.

    2.

    3.

    1.

    2.

    3.

    Być może ktoś z Was będzie w stanie wytłumaczyć jakie są powody takiego stanu rzeczy. Moderatorów proszę o ewentualną relokację wątku gdyż nie miałem pomysłu gdzie go zamieścić.
    Ostatnio edytowane przez canon_user ; 03-12-2013 o 22:30

  2. #2
    Coś już napisał
    Dołączył
    Jul 2013
    Posty
    76

    Domyślnie Odp: 5D Mark III + Passport ColorChecker - reprodukcja kolorów?

    Dodam jeszcze, że JPG wykonywany jednocześnie wraz z plikiem RAW nie posiada np. tak silnej saturacji. Kolorystycznie co prawda odbiega od rzeczywistości tak jak RAW jednak pod względem saturacji jest OK.

  3. #3
    Uzależniony
    Dołączył
    Dec 2010
    Posty
    960

    Domyślnie Odp: 5D Mark III + Passport ColorChecker - reprodukcja kolorów?

    A co z balansem bieli i/lub z ..monitorem? Np. na trójce z pomarańczowym ciuchem winylowe tło jest żółte, więc korekta w tym przypadku jednak nie do końca chyba poprawna.
    W jakiej pozycji ustawiony był Passport? Czy leżał tak samo jak ciuszek? Czy był fotografowany z tego samego kąta?
    Passport nie jest lekiem na całe zło, czasem na oko nawet można stwierdzić, że nie daje rady - poprawna reprodukcja kolorów, to szeroki i naprawdę kosztowny temat. Zwłaszcza takich kolorów. Przy fotografii produktowej odzieży w tych kolorach, to odpuścił bym sobie aptekarstwo, ew. kręciłbym aby uzyskać na przyzwoitym, oprofilowanym monitorze kolor możliwie zbliżony do rzeczywistości i następnie wyszparował, aby dać identyczne tło dla wszystkich wersji kolorystycznych ciuszka - każdy klient i tak zobaczy inny kolor na swoim monitorze.

  4. #4
    Coś już napisał
    Dołączył
    Jul 2013
    Posty
    76

    Domyślnie Odp: 5D Mark III + Passport ColorChecker - reprodukcja kolorów?

    Cytat Zamieszczone przez Kuba1 Zobacz posta
    A co z balansem bieli i/lub z ..monitorem?
    Balans bieli niewiele tutaj zmieni. Testowałem w RAWach kilka opcji, wykonywałem balans ze wskazaniem temperatury barwowej w stopniach Kelvina. Balans wykonywany był czy to na szarą kartę czy za pomocą ColorCheckera. Zdjęcia docelowo i tak są szparowane więc odcień tła nie ma znaczenia. Istotne jest to aby kolor odzieży się zgadzał, a pomimo wielu prób i różnych ustawień i tak należy kręcić suwakami w tą i drugą stronę aby docelowo zdjęcie wyglądało jak należy, zgodnie z rzeczywistością.

    ColorChecer fotografowany był przy tych samych parametrach oświetleniowych, na płasko tak jak odzież i pod tym samym kotem. Cały profil został utworzony prawidłowo.

    --- Kolejny post ---

    Cytat Zamieszczone przez Kuba1 Zobacz posta
    ...każdy klient i tak zobaczy inny kolor na swoim monitorze
    Dla mnie najistotniejsze jest to aby odbiorca fotografii dostał prawidłowo sfotografowany ciuch, aby kolory zgadzały się z tym co widzimy przy dziennym świetle bo to jest w pewien sposób optymalne. To co będzie widział ktoś kto te ciuchy kupuje już mało mnie interesuje, nie mam na to wpływu

    Pomyślałem, że problem leży w ogólnym odwzorowaniu takich szczególnych kolorów przez matrycę aparatu. Tak jakby nie była ona w stanie prawidłowo zinterpretować takich kolorów.
    Ostatnio edytowane przez canon_user ; 04-12-2013 o 18:04

  5. #5

    Domyślnie Odp: 5D Mark III + Passport ColorChecker - reprodukcja kolorów?

    Cytat Zamieszczone przez canon_user Zobacz posta
    Pomyślałem, że problem leży w ogólnym odwzorowaniu takich szczególnych kolorów przez matrycę aparatu. Tak jakby nie była ona w stanie prawidłowo zinterpretować takich kolorów.
    Tak może być.

    Spróbuj inny program d wywołania RAWa efekty z nich różnią się znacznie, albo ostatecznie zmień sprzęt na inną markę, nie wszystkie mają takie problemy.

  6. #6
    Coś już napisał
    Dołączył
    Jul 2013
    Posty
    76

    Domyślnie Odp: 5D Mark III + Passport ColorChecker - reprodukcja kolorów?

    Cytat Zamieszczone przez Mikol Zobacz posta
    ...albo ostatecznie zmień sprzęt na inną markę, nie wszystkie mają takie problemy.
    Nie tak łatwo jest zrezygnować z posiadanego sprzętu gdzie nie mam żadnej pewności czy inne body, inna marka i inna matryca, poradziłyby sobie w tym wypadku znacznie lepiej. Nie jest to rzecz oczywista. Z drugiej strony, nawet gdyby ten jeden problem wynikał ze specyfikacji matrycy, inna marka będzie miała problemy w pozostałych obszarach. Nie ma złotego środka.

    Staram się jedynie zrozumieć jaki jest powód mojego problemu, czy może wynikać ze specyfikacji matrycy i w końcu czy jestem w stanie samodzielnie go rozwiązać.
    Ostatnio edytowane przez canon_user ; 04-12-2013 o 23:46

  7. #7
    Uzależniony
    Dołączył
    Apr 2005
    Miasto
    Koszalin i okolice
    Wiek
    45
    Posty
    856

    Domyślnie Odp: 5D Mark III + Passport ColorChecker - reprodukcja kolorów?

    Sprobuj wywolac w dpp...

  8. #8
    Początki nałogu
    Dołączył
    Jan 2010
    Posty
    374

    Domyślnie Odp: 5D Mark III + Passport ColorChecker - reprodukcja kolorów?

    Wrzuć z jednego RAWa

  9. #9
    Coś już napisał
    Dołączył
    Jul 2013
    Posty
    76

    Domyślnie Odp: 5D Mark III + Passport ColorChecker - reprodukcja kolorów?

    Słuchajcie, jaki wpływ na proces tworzenia profilu w ColorChecker Passport ma prawidłowo skalibrowany monitor? Nie mam na myśli kwestii wyświetlania koloru na ekranie gdyż jest to oczywiste, że tylko po kalibracji będziemy w stanie wyświetlić prawidłowe kolory i docenić robotę jaką zrobi ColorChecker Passport.

    Podczas tworzenia profilu w oprogramowaniu ColorChecker Passport wyświetla się komunikat i nieskalibrowanym monitorze i pytanie czy taki stan wpływa na sam proces budowy tego profilu, czy oprogramowanie w jakiś sposób korzysta z prawidłowo skalibrowanego monitora?

  10. #10
    Pełne uzależnienie Awatar marfot
    Dołączył
    Nov 2007
    Miasto
    Zgorzelec
    Posty
    4 401

    Domyślnie Odp: 5D Mark III + Passport ColorChecker - reprodukcja kolorów?

    Nic nie piszesz w jakich przestrzeniach barwnych pracujesz: w puszce, w ACR i końcowej edycji.
    Jak Ci pasuje JPG z puszki to może od razu na starcie przytnij wszystko do sRGB od body zaczynając.
    Cały cyrk z poszerzonymi przestrzeniami barwnymi zasadza się na tym aby jak najwięcej zarejestrować a potem wiernie odtworzyć i w dużej mierze dotyczy to świetlistych żółci, zieleni czerwieni, błękitów.
    Widać, że nie zależy Ci na tej świetlistości więc po co to rejestrować.
    https://500px.com/p/m_kowalczyk?view=galleries
    EOS R5, RF 14-35/4L, RF 24-105/4L, C35/2 IS, C70-300L IS, M6II, M11-22, M22, M32, S56/1.4, M55-200

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •