Pokaż wyniki od 1 do 10 z 14

Wątek: #07 EOS/P-SIX + elektronika

Widok wątkowy

  1. #1

    Lightbulb #07 EOS/P-SIX + elektronika

    Z racji ostatnich zakupów obiektywów do P-Sixa powstał mi w głowie nowy pomysł. Co by było gdyby tak spróbować zrobić przejściówkę EOS/P-six z elektroniką. Myślenie zmaterializowało sie następująco


    ETAP PIERWSZY

    Zdemontowałem elektronikę z Fotosnipera - Elektronika pochodzi od obiektywu Canon 35-80 4.5 - 5.6.




    Zastanawiałem sie jak upchnąć tę płytkę do istniejącej już przejściówki m42/P-six.



    ETAP DRUGI

    Jednak doszedłem do wniosku, że było by to zbyt skomplikowane i czasochłonne. Dlatego wpadłem na inny pomysł. Postanowiłem zrobić własną przejściówkę wykorzystując "dupkę" od Canona 35 - 80 z samą elektroniką, oraz pierścień pośredni od P-sixa o średnicy 14 mm


    Jest to "dupka" od obiektywu AF z mocownaniem EOS. Do środka montuje sie elektronikę. Na drugim zdjęciu pierścień pośredni od P-sixa o grubości 14 mm




    Po oględzinach okazało się że pierścień da sie po odpowiednim dopasowaniu ładnie "wepchnąć" we wnętrze przejściówki. Musiałem podszlifować plastik w kilku miejscach oraz porobić specjalne kanaliki tak aby pierścień ładnie się wpasował do środka.

    Wymiary wziąłem z oryginalnej przejściówki m42/p-six oraz założonej na to przejściówki EOS/m42. Grubość to 41 mm. Po odliczeniu brzegu przejściówki który ma 2 mm, grubość rzeczywista prwdziwiej przejściówki to 39 mm. I tymi pomiarami kierowałem sie dalej.

    Pierścień ma grubość całkowitą 24 mm. Czyli mocowanie p-six ma grubość 10 mm. Natomiast "dupka" od 35-80 ma grubość 22 mm. Jak wynika z wyliczeń pozostały nie wygodne 7 mm. Ale właśnie dzięki nim, pierścień pośredni można dopasować do tylnej części obiektywu AF.




    Powyżej "dupka" z zamontowaną już elektroniką po "rzeźbieniu" oraz pierścień posredni.

    ETAP TRZECI

    Całość zrobiona jest tak, że wsuwa sie jedno w drugie, następnie przekręca i wszystko się blokuje. Efekt wygląda tak:






    I tak o to powstała chyba jedyna w swoim rodzaju przejściówka EOS/P-six z elektroniką, dzięki której mamy potwierdzenie ostrości w aparacie Canona z mocowaniem EOS oraz obiektywami od średniego formatu Pentacon Six. Ja mogę teraz wykorzystać to z każdym obiektywem od P-sixa.

    Najlepsze chyba jednak jest to że całość jest demontowalna i mogę z powrotem podpiąć ja pod Fotosnipera. Więc jest bajka. A poniżej przykładowe zdjęcia obiektywów z zamocowana przejściówką:




    Carl Zeiss SONNAR 2.8/180 mm


    Carl Zeiss FLEKTAGON 4/50 mm


    Poniżej zamieszczę jakieś zdjęcia przykładowe pokazujące działanie przejściówki.



    Wybaczcie kiepską jakość zdjęć. Kiedyś wrzucę lepsze fotki.

    To chyba na tyle. Proszę Admina o przeniesienie wątku do odpowiedniej kategorii jeżeli uzna za stosowne.


    Przykładowe zdjęcia:

    EOS 300D + Carl Zeiss Sonnar 4/300 mm









    Ostatnio edytowane przez Silwe ; 17-06-2006 o 13:36

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •