Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Wątek: #87 Rybie oko z soczewki okularowej

  1. #1
    Uzależniony Awatar mwitek
    Dołączył
    Dec 2011
    Miasto
    Łódź
    Posty
    501

    Domyślnie #87 Rybie oko z soczewki okularowej

    Gdzieś kiedyś znalazłem ten patent stosowany chyba do kompakta.

    Postanowiłem spróbować zaadaptować ten trik do lusterka. Zakupiłem u optyka soczewkę -8dpi średnicy 1mm mniejszej niż średnica filtra w moim kicie 18-55. Soczewka plastikowa - lekka i tania (koszt 10zł)


    Ostrość na zegar. Ogniskowa 18mm. Aparat 40d. Trochę się mogło ruszyć co prawda ze statywu ale bez wężyka a czasy dość długie ok. 1s


    Bez soczewki:



    Teraz z soczewką, zrobiłem kilka ujęć z różnymi wartościami przysłony coby porównać nieostrości na bokach.

    F 3,5


    F 5,6


    F 8


    F 10



    Jak widać różnice są. Od F 8 zaczyna się robić nawet całkiem nieźle, przynajmniej jak sądzę, do moich zastosowań powinno wystarczyć.
    Do zabawy może się nada, jednak obiektywu fisheye nie zastąpi. Musze jeszcze tylko wykombinować jakieś mocowanie. Bo przy testach aparat nachylony do tyłu i soczewka po prostu sobie leżała z racji kąta nie wypadając.
    _________________

  2. #2
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Dec 2010
    Wiek
    37
    Posty
    44

    Domyślnie Odp: #87 Rybie oko z soczewki okularowej

    Z lepszą soczewką tj szklaną i z antrefleksami może byc jeszcze ciekawiej.
    5D mkII |Sammy 85mm 1.4 | 50 1.8 | 28 2.8 | Quantum, Elinchrom i JinBei 600 RF

  3. #3
    Początki nałogu Awatar ketras
    Dołączył
    Jan 2012
    Miasto
    Kościan / Leszno / Poznań
    Posty
    385

    Domyślnie Odp: #87 Rybie oko z soczewki okularowej

    Pomysł świetny, generalnie trzeba byłoby się pobawić z mocą wklęsłości soczewki do powiększenia efektu. Pod format 10x15 z obróbką może i całkiem całkiem.
    "Rób w życiu to co kochasz ! A nie spędzisz w pracy nawet jednego dnia " ### "Body to tylko początek .... Dalej zaczyna się wolność (jak i wydatki ;/) "

  4. #4
    Coś już napisał Awatar MacRo
    Dołączył
    Oct 2011
    Miasto
    Stargard Szczeciński
    Wiek
    34
    Posty
    87

    Domyślnie Odp: #87 Rybie oko z soczewki okularowej

    Troszkę widać mydli na brzegach, ale jak za 10 zł to efekt i tak jest zaskakujący
    Ciekawi mnie, czy nie dało by się polepszyć jakości obrazka stosując szkło o jeszcze większej ilości dioptrii.
    FotoMaciej
    C 7D (Magic Lantern)| C 400D (400plus mod + IR MOD) | Sigma 17-50 f/2.8 | Tamron 70-200 f/2.8 | C ex430 II | Nissin 866 Mark II

  5. #5

    Domyślnie Odp: #87 Rybie oko z soczewki okularowej

    Bardzo ciekawy efekt. Kiedyś sam zastawiałem się nad takim testem

  6. #6
    Uzależniony Awatar mwitek
    Dołączył
    Dec 2011
    Miasto
    Łódź
    Posty
    501

    Domyślnie Odp: #87 Rybie oko z soczewki okularowej

    Podejdę do mojej pani optyk może wyrwę szklaną soczewkę z większym minusem. Tylko czy to nie grozi jeszcze większymi zniekształceniami? Zastanawiam się też, czy kwestia przycięcia do średnicy filtra może mieć wpływ i czy by nie zostawić soczewki w oryginalnym rozmiarze 70mm zdaje się.

    Trzeba sprawdzić

  7. #7
    Uzależniony Awatar mwitek
    Dołączył
    Dec 2011
    Miasto
    Łódź
    Posty
    501

    Domyślnie Odp: #87 Rybie oko z soczewki okularowej

    Dzisiaj wziąłem w teren. Nie zrobiłem jeszcze mocowania to i za bardzo pobawić się nie mogłem.

    F10


  8. #8
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Mar 2011
    Posty
    45

    Domyślnie Odp: #87 Rybie oko z soczewki okularowej

    Świetny pomysł, jutro pójdę do optyka i zapytam czy da radę włożyć takie szkło do oprawki po filtrze.

  9. #9

    Domyślnie Odp: #87 Rybie oko z soczewki okularowej

    Właśnie myślę nad czymś co poszerzy moje zdjęcia do time lapsów. Wygląda to obiecująco. Myślę ze na początek za taką cenę to było by bardzo dobre rozwiązanie.

    Pomyślałem o mocowaniu Cokin P, ale tam musiała by być soczewka o śr. 85 mm żeby sama z siebie się trzymała. Ale wystarczyłoby dodać jakieś płytki po ok 8mm szerokości z wyciętymi półkolami żeby utrzymać soczewkę. To są moje takie czysto teoretyczne rozkminy. Myślę ze to mogło by zadziałać.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •