Strona 1 z 13 12311 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 128

Wątek: FoCal - Kalibracja Kamery

  1. #1

  2. #2
    Początki nałogu Awatar mkkaczy
    Dołączył
    Dec 2011
    Miasto
    IRL
    Posty
    461

    Domyślnie Odp: FoCal - Kalibracja Kamery

    Bardzo fajny, ale tylko w wersji PRO.

  3. #3
    Moderator Awatar Janusz Body
    Dołączył
    Apr 2004
    Miasto
    Szczecin
    Wiek
    71
    Posty
    5 757

    Domyślnie Odp: FoCal - Kalibracja Kamery

    Tak używa. Bardzo fajny w wersji PRO - czyli jak wyżej. :-)

    Janusz,
    Old enough to know better - but I do it anyway.

  4. #4
    Uzależniony
    Dołączył
    Dec 2010
    Posty
    960

    Domyślnie Odp: FoCal - Kalibracja Kamery

    Ja posiadam. Mam wersję podstawową, ba dla 5d3 nie oferuje automatycznej kalibracji żadna wersja.
    1. Nie da się "nie przeczytać" instrukcji obsługi, żeby poznać logikę procedury kalibracji - nie problem, ale w przypadku oprogramowania nie zawsze bywa to konieczne. Tu jest konieczne, mimo że procedura jest prosta.
    2. Fajny program, acz cudów się nie spodziewaj. Znaczy to, że niekoniecznie zrobisz kalibrację optymalnie od pierwszego razu. Trzeba poznać program, zachowanie szkieł i aparatu.
    3. Ważne, aby kalibrować we właściwym oświetleniu i zadbać o przyzwoite wydrukowanie wzorca, oraz poprawnie go zamocować.
    4. Zdecydowanie nie żałuję zakupu tego programu.

    Ja posiadam aktualnie tylko dwa szkła, zoomy - 24-70L i 17-40L. Używając ich z poprzednim aparatem 550d, kalibrowałem w serwisie i wyciągnęli z tego tandemu co się dało (znaczy trochę poprawiło się ostrzenie). Po zakupie 5d3 te szkła zachowywały się doskonale bez dotykania AFMA. Program zakupiłem pro-forma, żeby w pełni wykorzystać mikroregulację dla zoomów w body. Wyszło na to, że mam minimalne korekty na jednym z końców każdego ze szkieł - po dwie działki w obydwu przypadkach.

    W przypadku rozbudowanej szklarni myślę, że to może być bardzo przydatne narzędzie dla osoby chcącej mieć pewność, że sprzęt jest optymalnie wyregulowany (AF). Program bardzo ładnie pokazuje czy da się jeszcze coś poprawić, czy już jest maksimum ostrości na danym szkle.

  5. #5

    Domyślnie Odp: FoCal - Kalibracja Kamery

    Dzieki Janusz edit: i Kuba
    . Obecnie mam w posiadaniu 1x5dmII i 2x5dmIII i tak sie zastanawiam nad zakupem tego softu. O ile na 5diii na focus nie narzekam to na 5dII moze i by sie przydalo skalibrowac. Wlasnie czytalem ze nie ma automatu dla 5Diii, czyli co, poprostu sam wpisujesz wartosc +/- w aparacie w AF microadj.?
    Ostatnio edytowane przez tommmy.star ; 14-09-2012 o 22:30

  6. #6
    Uzależniony
    Dołączył
    Dec 2010
    Posty
    960

    Domyślnie Odp: FoCal - Kalibracja Kamery

    Cytat Zamieszczone przez tommmy.star Zobacz posta
    Dzieki Janusz edit: i Kuba
    . Obecnie mam w posiadaniu 1x5dmII i 2x5dmIII i tak sie zastanawiam nad zakupem tego softu. O ile na 5diii na focus nie narzekam to na 5dII moze i by sie przydalo skalibrowac. Wlasnie czytalem ze nie ma automatu dla 5Diii, czyli co, poprostu sam wpisujesz wartosc +/- w aparacie w AF microadj.?
    Nie jest to zbyt upierdliwe. Zasada działania generalnie jest taka, że masz jedno okienko LV z widocznym aktualnym "dokonaniem" Twojego AF i drugie z wykresem ostrości. Pod wykresem ostrości masz przyciski którymi sprawdzasz (klikając) czy da się ostrzej. Stosownie do tego, co zobaczysz na wykresie ostrości, dokonujesz (bądź nie) korekty AFMA. I tę korektę wprowadzasz przyciskami pod pierwszym okienkiem. W przypadku 5d3 program w tym momencie nakazuje Ci wprowadzić tę korektę również w aparacie i dopiero kliknąć "Ok". W przypadku Mk2 i innych z którymi działa tryb automatyczny prawdopodobnie wystarczy wprowadzić wartość korekty w programie, który już sam ustawia to w aparacie - tak to rozumiem.

    To co ja zauważyłem, to wydaje mi się że wskazania programu dot. ostrości zmieniają się ..wraz z nagrzewaniem się matrycy w aparacie (AF ostrzy normalnie, ale potem wyświetla Ci efekt ostrzenia korzystając z LV). Nie wiem czy to ma sens, ale takie miałem wrażenie. Doszedłem do tego, że najbardziej wiarygodne wyniki uzyskiwałem kalibrując 1 obiektyw i przerwa. Myślę że w trybie w pełni automatycznym nie katuje się tak matrycy, bo wszystko się robi "samo i nie dłużej niż trzeba".

  7. #7

    Domyślnie Odp: FoCal - Kalibracja Kamery

    Mam Focala w wersji PRO i tak jak już tu kiedyś pisałem, kalibracja trzech korpusów (50D/7D/5D2) i 11 szkieł zajęła mi jakieś 2-3 godziny, przy czym większość czasu upłynęła na czytaniu książki. Z 5D3 już zeszło się trochę dłużej i niestety regulacja absorbowała 100% uwagi, bo trzeba było całą procedurę pod dyktando programu ręcznie przeprowadzać. Dodatkowym faktem wydłużającym czas kalibracji w 5D3 jest to, że zoomy regulujemy tu osobno dla krótkiego i długiego końca. I tu jak najbardziej przydał by się automat.
    Efekty regulacji we wszystkich przypadkach były jak najbardziej zadowalające. Jedynie porażką okazała się kalibracja EF 300 4L, którą ze względu na chęć zachowania odpowiedniej odległości kalibracji (15 metrów) i nie dysponując odpowiednie dużym pomieszczeniem, postanowiłem przeprowadzić w terenie. Akurat trafiła się taka pogoda, że co chwila słońce chowało się za pędzącymi po niebie chmurami. W końcu po prawie 2 godzinach udało się dokończyć procedurę kalibracji tylko dla jednego korpusu. W trakcie, program kilka razy dosłownie przy ostatnim zdjęciu stwierdzał zbyt dużą różnicę ekspozycji i trzeba było zaczynać od nowa. Ale to już bardziej wina warunków (zmienne oświetlenie) i przyjętych założeń warunków kalibracji.

    Cytat Zamieszczone przez Kuba1
    W przypadku Mk2 i innych z którymi działa tryb automatyczny prawdopodobnie wystarczy wprowadzić wartość korekty w programie, który już sam ustawia to w aparacie - tak to rozumiem.
    W przypadku aparatów, gdzie działa tryb automatyczny, obsługa sprowadza się do ustawienia aparatu, wycelowaniu w planszę i wystartowaniu kalibracji. Całą resztę odwala program, włącznie z ustawieniem końcowego rezultatu AFMA w aparacie. Czysta przyjemność.
    Jak dla mnie, to bardzo dobrze wydane pieniądze.
    Ostatnio edytowane przez shutter ; 15-09-2012 o 00:16
    Pstrykadełka, słoiki, staza, cztery duże koła i trzy anteny.

  8. #8
    Początki nałogu Awatar mkkaczy
    Dołączył
    Dec 2011
    Miasto
    IRL
    Posty
    461

    Domyślnie Odp: FoCal - Kalibracja Kamery

    Tym bardziej że można program zarejestrować dla 5 aparatów. W moim przypadku zarejestrowałem na siebie i jeszcze dwie inne puszki kumpli, więc nie wyszło tak dużo.
    Dodatkowo wersja pro ma możliwość wydrukowania raportów, sprawdania w jakich przesłonach nasz obiektyw jest najostrzejszy, sprawność samego AF również dla punktów bocznych AF poziom sasyfienia matrycy itd.

  9. #9
    Uzależniony
    Dołączył
    Dec 2010
    Posty
    960

    Domyślnie Odp: FoCal - Kalibracja Kamery

    Cytat Zamieszczone przez shutter Zobacz posta
    [...]
    Cytat Zamieszczone przez kuba1
    W przypadku Mk2 i innych z którymi działa tryb automatyczny prawdopodobnie wystarczy wprowadzić wartość korekty w programie, który już sam ustawia to w aparacie - tak to rozumiem.
    W przypadku aparatów, gdzie działa tryb automatyczny, obsługa sprowadza się do ustawienia aparatu, wycelowaniu w planszę i wystartowaniu kalibracji. Całą resztę odwala program, włącznie z ustawieniem końcowego rezultatu AFMA w aparacie. Czysta przyjemność.
    Nie wiem po co mnie cytujesz, skoro pisałem o programie w wersji podstawowej i różnicy w ustawianiu AFMA pomiędzy 5d3 a aparatami dla których dostępna jest procedura automatycznej kalibracji, a nie o procedurze automatycznej kalibracji.

  10. #10

    Domyślnie Odp: FoCal - Kalibracja Kamery

    Witajcie!

    Programik faktycznie wydaje się super. A czy ktoś z Was nie zna adresu strony z której można uzyskać rabat na ów programik? Ponoć takowa istnieje. Byłbym bardzo wdzięczny.

Strona 1 z 13 12311 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •