Strona 11 z 13 PierwszyPierwszy ... 910111213 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 101 do 110 z 128

Wątek: FoCal - Kalibracja Kamery

  1. #101

    Domyślnie Odp: FoCal - Kalibracja Kamery

    Cytat Zamieszczone przez liquidsound Zobacz posta
    Moje pierwsze spotkanie z focalem jest negatywne. Moim zdaniem lepiej można skalibrowac wszystko samemu. Focal zrobił mi kuku z 24L.
    Możesz coś więcej na ten temat napisać? Na czym polega to kuku?

    tapatalknięte
    EOS300 / 40D / 6D / C17-40 f4 / T24-70 f2.8 / C35 f2 IS / C50 f1.8STM / T70-300 f4-5.6 / C85 f1.8 / C580EXII

  2. #102
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    May 2008
    Miasto
    Nowy Sącz
    Posty
    1 304

    Domyślnie Odp: FoCal - Kalibracja Kamery

    Moje pierwsze podejście do FoCal to też porażka, na razie więcej nie próbowałem.
    Moje obiektywy kalibrowałem do tej pory na zasadzie prób i błędów - robiłem zdjęcia "w terenie" sprawdzałem, przestawiałem, aż było dobrze moim zdaniem. Ogólnie wszystkie obiektywy (oprócz sigmy) mam ustawione na +3 - +5.
    Test z FoCalem zrobiłem w warunkach domowych przy świetle dziennym temp wyszła 5200. FoCal ustawił mi obiektywy (85; 50; i 35) na -4 i -5 co skutkuje FF na zdjęciach. Nie wiem gdzie popełniam błąd. Będę to jeszcze "rozpracowywał" jak znajdę trochę czasu.
    Ostatnio edytowane przez tlustyx ; 12-07-2015 o 11:06
    6D; 5DII; C 24-70 2.8L; C 24-105L; C 70-200 2.8L; C 35 2.0 IS; C 50 1.4; C 85 1.8; S 17-35 2.8-4
    Moje fotki Moje fotki II

  3. #103
    Pełne uzależnienie Awatar liquidsound
    Dołączył
    Apr 2006
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    40
    Posty
    1 956

    Domyślnie Odp: FoCal - Kalibracja Kamery

    Problem z focalem polega na tym, że nie uwzględnia błędów przypadkowych AF. Przykładowo 24L ma tendencje do ustawienia AF z czapki, zupełnie bez sensu raz na kilka strzałów. Focal bierze taką próbę do kreślenia wykresu. Jak kalibrowałem 24L to mi wyszło, że +20 i że brakuje skali... załamka totalna. Skasztaniłem przez to trochę ujęć na jednym zleceniu. Frustracja moja sięgnęła zenitu i już miałem słać body do serwisu po czym spróbowałem ręcznie ustawić...i voila +12 i jest igła.

    Osobiście tak sugeruję kalibrować sobie AF. Naklejamy na ścianę czy jakaś tablicę tablicę testową (może być z Focala). Ustawiamy aparat w odleglości 50xogniskowa, przy czym ta odległość ma być od powierzchni tablicy testowej do matrycy, czyli tak de facto ustawiamy na oko w polowie aparatu (nie do przedniej soczewki). Super dokładnie być nie musi. Aparat stoi na statywie, trzeba zwrócić uwagę aby zachować kąty, czyli oś optyczna obiektywu ma padać prostopadle na tablicę testową. Podpinamy kablem i w lajtrumie w tethered capture zgrywamy zdjęcia od razu na kompa. Dobrze oceniać na większym monitorze a nie lapku.

    Najpierw robimy 2 zdjęcia na -20, potem -10, potem 0, +10, +20. Oceniamy zdjęcia i wiemy w jakim zakresie mamy kalibrować dokładnie. Przykładowo zdjęcia są najostrzejsze na 0, ale i na +10 jest nie najgorzej więc probujemy dalej tym razem robiąc po 3 zdjęcia (żeby uwzględnij błędy przypadkowe AF): 0, +2,+4,+6,+10. Oglądamy zdjęcia i wiemy które najostrzejsze

    To tyle. Jak coś ty pytajcie
    1Dx, 5D III, 33, 650, 20 2.8 , 24L, S35 1.4, 50L, 85L II, C70-210 3.5-4.5, 600EX-RT, 580EX,
    Było: 1Ds mk II, 1D mk III, 6D, 5D, 40D,600D, 350D, Z16 2.8, 24L II, 35L, 85 1.8, 50 1.4, 24-70L II, 24-70L, T28-75, 28 1.8, 35 2.0, T S-M-C 50 1.4., 430EX II

  4. #104
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Feb 2007
    Posty
    2 601

    Domyślnie Odp: FoCal - Kalibracja Kamery

    Cytat Zamieszczone przez liquidsound Zobacz posta
    Jasiu, pewnie możliwe, ale ja piszę o moich odczuciach przez pryzmat moich szkieł Zresztą, wydaje mi się jednak, że błędy AF w f/2.8 lub ciemniejszym są mniej istotne.
    e tam, gadanie, podobnie jak z GO zależy to od ogniskowej i odległości - z ciemniejszego szkła też można uzyskać małą głębię ostrości i kalibracja okaże się istotna np. przy 200mm małą głębię ostrości uzyskuje się bez problemu przy 400mm nawet na ciemnym szkle również.
    kalibracja nie usunie przypadkowych błędów AFa
    szkła z dużą aberracją chromatyczną trudniej się kalibruje focalem, może trzeba przejść na jpegi i włączyć korektę w aparacie ale nie wiem nie próbowałem (szkło musi być systemowe)

    --- Kolejny post ---

    Cytat Zamieszczone przez liquidsound Zobacz posta
    Problem z focalem polega na tym, że nie uwzględnia błędów przypadkowych AF. Przykładowo 24L ma tendencje do ustawienia AF z czapki, zupełnie bez sensu raz na kilka strzałów. Focal bierze taką próbę do kreślenia wykresu. Jak kalibrowałem 24L to mi wyszło, że +20 i że brakuje skali... załamka totalna. Skasztaniłem przez to trochę ujęć na jednym zleceniu. Frustracja moja sięgnęła zenitu i już miałem słać body do serwisu po czym spróbowałem ręcznie ustawić...i voila +12 i jest igła.

    Osobiście tak sugeruję kalibrować sobie AF. Naklejamy na ścianę czy jakaś tablicę tablicę testową (może być z Focala). Ustawiamy aparat w odleglości 50xogniskowa, przy czym ta odległość ma być od powierzchni tablicy testowej do matrycy, czyli tak de facto ustawiamy na oko w polowie aparatu (nie do przedniej soczewki). Super dokładnie być nie musi. Aparat stoi na statywie, trzeba zwrócić uwagę aby zachować kąty, czyli oś optyczna obiektywu ma padać prostopadle na tablicę testową. Podpinamy kablem i w lajtrumie w tethered capture zgrywamy zdjęcia od razu na kompa. Dobrze oceniać na większym monitorze a nie lapku.

    Najpierw robimy 2 zdjęcia na -20, potem -10, potem 0, +10, +20. Oceniamy zdjęcia i wiemy w jakim zakresie mamy kalibrować dokładnie. Przykładowo zdjęcia są najostrzejsze na 0, ale i na +10 jest nie najgorzej więc probujemy dalej tym razem robiąc po 3 zdjęcia (żeby uwzględnij błędy przypadkowe AF): 0, +2,+4,+6,+10. Oglądamy zdjęcia i wiemy które najostrzejsze

    To tyle. Jak coś ty pytajcie
    zwiększyć ilość strzałów w kalibracji, focal sam o to spyta jak "zobaczy" dziwne wyniki, może rzeczywiście to szkło lubi ustawiać płaszczyznę ostrości przypadkowo - to końcu Lka jest

    do kalibracji zwykle używa się takich wzorców z linijką pod kątem 45 stopni, taka linijka ułatwia ocenę ostrości i jednocześnie pokazuje czy mamy do czynienia z FF czy BF - jedyny problem z takimi wzorcami polega na tym ze znacznie łatwiej ocenić to wszystko na niewielkich odległościach.

    użycie wzorca focala do oceny ostrości "gołym okiem" brzmi absurdalnie - pewnie się da to zrobić ale chyba to nie jest najwygodniejsze narzędzie - pewnie nawet słynne bateryjki będą lepsze do tego celu. z takich "płaskich" wzorców to pewnie ten ISO do oceny rozdzielczości byłby znacznie lepszy od focalowego wzorca do takich celów.
    Jestem szumofobem
    S50/1.4A. Mam ostrego kundla.
    Używam Lee: BS, LS, Lee Landscape Polarizer 105mm, .6, .9 soft i hard, holder 2 sloty + pierścień

  5. #105
    Pełne uzależnienie Awatar liquidsound
    Dołączył
    Apr 2006
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    40
    Posty
    1 956

    Domyślnie Odp: FoCal - Kalibracja Kamery

    Jasiu, da się ocenić. Nawet 1Dx w tych samych warunkach ze wzorcowym szkłem czyli 85L daje różne wyniki przy ostrzeniu w to samo miejsce ze statywu. Moim zdaniem kalibracja +/-2 ni jak nie ma znaczenia bo potem w terenie i tak AF losowo się myli.
    1Dx, 5D III, 33, 650, 20 2.8 , 24L, S35 1.4, 50L, 85L II, C70-210 3.5-4.5, 600EX-RT, 580EX,
    Było: 1Ds mk II, 1D mk III, 6D, 5D, 40D,600D, 350D, Z16 2.8, 24L II, 35L, 85 1.8, 50 1.4, 24-70L II, 24-70L, T28-75, 28 1.8, 35 2.0, T S-M-C 50 1.4., 430EX II

  6. #106
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Feb 2007
    Posty
    2 601

    Domyślnie Odp: FoCal - Kalibracja Kamery

    Cytat Zamieszczone przez liquidsound Zobacz posta
    Jasiu, da się ocenić. Nawet 1Dx w tych samych warunkach ze wzorcowym szkłem czyli 85L daje różne wyniki przy ostrzeniu w to samo miejsce ze statywu. Moim zdaniem kalibracja +/-2 ni jak nie ma znaczenia bo potem w terenie i tak AF losowo się myli.
    że się da to się zgodziłem w poprzednim poście, z bateryjkami czy laską lub ścianą przed obiektywem też się da - chodzi o to co jest rozsądne, a co mniej rozsądne, nie mam doświadczeń z jasnym elkami i pewnie nie będę miał ale sądząc po twoich opisach to może i dobrze - jak czasem czytam na forum statystyki (liczba nietrafionych na 10) podawane czasem przez niektórych użytkowników to oczy mi się robią okrągłe ze zdziwienia - ja jestem amatorem z amatorskim korpusem ale jakbym miał taką statystykę trafiony/nietrafiony - jaką niektórzy podają uważając ją za dobrą - to rypnąłbym szkłem w ścianę lub sprzedawcę .
    Jestem szumofobem
    S50/1.4A. Mam ostrego kundla.
    Używam Lee: BS, LS, Lee Landscape Polarizer 105mm, .6, .9 soft i hard, holder 2 sloty + pierścień

  7. #107
    Początki nałogu Awatar mkkaczy
    Dołączył
    Dec 2011
    Miasto
    IRL
    Posty
    461

    Domyślnie Odp: FoCal - Kalibracja Kamery

    Ja mam trochę odmienne zdanie na temat Focala. Właśnie on nie bierze pod uwagę błędu AF i pomija z wykresu przypadkowy-dobrze punktowany strzał. A jeśli rozrzut AF jest większy to i robi więcej zdjęć żeby wybrać najlepszą średnią do ustawienia mikroregulacji. Jednak nawet jak wykonam 2 mikroregulacje zaraz po sobie to zwykle różnią się od siebie w zakresie do 3. Jeśli jakieś szkła z posiadanych wymagają kalibracji w zakresie +-5 to olewam to i ustawiem na 0.
    Co zauważyłem to bardzo ważne jest żeby mieć dobrą jakość tarczy testowej. Jedną wydrukowałem u fotografa, drugą u siebie na drukarce laserowej. Od fotografa mie miała wyraźnego środka i ona dawała mi inne - mniej prawdziwe wyniki.
    To tyle z ustawiania programowego, bo jak przychodzi później porobić coś w terenie w innym świetle to jeszcze trzeba MFA skorygować.
    R6 5DIII 17-40/4 35/1.4LII 50STM 85/1.2II 135/2 200/2.8II 400/2.8IS TC1.4III
    https://500px.com/mkkaczy

  8. #108

    Domyślnie FoCal - Kalibracja Kamery

    Focal potrafi dac doopne wyniki jak jest zle podswietlona tablica testowa, lub uzywa sie swiatla dziennego (ktore sie moze zmienic podczas testow).

    Ja powtarzam test 2-3 razy i analizuje wyniki.

    Moim zdaniem duzo dokladniej i szybciej ma sie wynik jak bawiac sie bateriami.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Ostatnio edytowane przez filemoon ; 14-07-2015 o 08:47

  9. #109

    Domyślnie Odp: FoCal - Kalibracja Kamery

    Cytat Zamieszczone przez filemoon Zobacz posta
    Focal potrafi dac doopne wyniki jak jest zle podswietlona tablica testowa, lub uzywa sie swiatla dziennego (ktore sie moze zmienic podczas testow).
    Ja powtarzam test 2-3 razy i analizuje wyniki.
    Dokładnie, robię test 3 razy i jeżeli różnice są większe niż 2 jednostki robię drugą serię 3 testów, dopiero analizuję wyniki i ustawiam mikrokalibrację.
    Ostatnio edytowane przez darkon ; 14-07-2015 o 09:33

  10. #110
    Pełne uzależnienie Awatar liquidsound
    Dołączył
    Apr 2006
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    40
    Posty
    1 956

    Domyślnie Odp: FoCal - Kalibracja Kamery

    a w jakim oświetleniu kalibrować niby? Focal sam krzyczy jak światło dzienne się zmieni za bardzo więc rozumiem, że bierze na to poprawkę. Czym doświetlać? Wtedy skazujemy się na błędy AF w świetle dziennym....
    1Dx, 5D III, 33, 650, 20 2.8 , 24L, S35 1.4, 50L, 85L II, C70-210 3.5-4.5, 600EX-RT, 580EX,
    Było: 1Ds mk II, 1D mk III, 6D, 5D, 40D,600D, 350D, Z16 2.8, 24L II, 35L, 85 1.8, 50 1.4, 24-70L II, 24-70L, T28-75, 28 1.8, 35 2.0, T S-M-C 50 1.4., 430EX II

Strona 11 z 13 PierwszyPierwszy ... 910111213 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •