Strona 5 z 11 PierwszyPierwszy ... 34567 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 41 do 50 z 104

Wątek: #03 Zarządzanie barwą

  1. #41

    Domyślnie

    Niech wyłanczają jeszcze auto korektę - nie zawsze to robią, choć ta akurat przy wołaniu na frntierach głównie podbija kontrast
    Analog i cyfra

  2. #42
    Pełne uzależnienie Awatar Jac
    Dołączył
    Nov 2004
    Miasto
    W-wa/Bielany
    Posty
    4 813

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jarek Jaworski Zobacz posta
    Panowie, wielkie dzieki za wasza prace!
    Mam pytanie jak kalibruje sie stanowisko dwumonitorowe. Zastanawialem sie i nie doszedlem do zadnych logicznych wnioskow. Przeciez kalibrator taki jak opisaliscie tworzy jeden plik z profilem. Moze cos przeoczylem w instrukcji, bo mam jeden monitor, ale zastanawiam sie nad dokupieniem drugiego.
    Mimo ze Duty juz dosyc dawno temu odpowiedzial na to pytanie to ja dzis natknolem sie na pewien blad w windzie ;-)

    a mianowicie
    na Windows 64bitowym nie da sie jak narazie zainstalowac tego appletu do zarzadzania profilami [Color Control Panel Applet] (mimo zciagniecia najnowszyh .Net itd) no poprostu nie bangla i juz - ale nawet nie majac tego appletu da sie przypisac do dwoch monitorow na jednym kompie dwa rozne profile, a robi sie to tak:

    start/panel sterowania/ekran
    pozniej pojawia sie wiadomy ekran wchodzimy w zakladke [ustawienia]

    wybieramy monitor np 1. pozniej klikamy na dole [zaawansowane] i w w nowo otwartym oknie zakladke zarzadzanie kolorem, dodajemy profil ktory ma byc przypisany do tego monitora, zatwierdzamy i zamykamy okienko zaawansowane,

    klikamy drugi monitor i znowu powtarzamy przypisanie profilu do drugiego monitora...

    oczywiscie wada tego rozwiazania jest to ze trzeba zrestartowac kompa zeby zmiany zaczely dzialac, ale rowniez ogromna zaleta jest to ze mimo tego ze nie instaluje sie ten applet to da sie przypisac profile do stanowsika wielomonitorowego...

  3. #43
    Pełne uzależnienie Awatar McKane
    Dołączył
    Jun 2004
    Miasto
    Łódź
    Wiek
    45
    Posty
    2 015

    Domyślnie

    TO ja nieco namieszam U mnie nawet na systemie 32 bit nie dziala ten color applet dla dwoch monitorow. Co gorsze nie dziala mi tez opisana powyzej metoda dodawania profili do kazdego z monitorow osobno. Po dodaniu profilu do 2 monitora profil pierwszego takze sie zmienia. Porazka na maxa Windowsa nawet w przypadku gdy czasami (czyli w tym wypadku u Jaca) dziala. Spedzilem nad tym kilka dni i wyszlo ze musze dla drugiego monitora zmieniac recznie po restarcie i nie ma bata zeby to dzialalo z automatu i powtarzalnie.
    http://www.bykom-stop.avx.pl/

    Najnowsze fotografie cegiel znajdziesz w mojej galerii http://canon-board.info//showthread.php?t=11296

  4. #44
    Bywalec Awatar drJolo
    Dołączył
    May 2007
    Miasto
    Gliwice
    Posty
    105

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Janusz Body Zobacz posta
    Komputer pokładowy aparatu jest mniejszy, wolniejszy, gorszy od potężnego w porównaniu z nim peceta. No to dlaczego i po co kazać mu przeliczać RAW na JPEG? On musi korzystać z prostszych, mniej efektywnych algorytmów, żeby się wogóle wyrobić. Capture One na szybkim komputerze potrzebuje kilku do kilkunastu sekund na konwersję RAW. Procesor w 20D ma na to mniej niż pół sekundy. Siłą rzeczy wykona tę konwersję gorzej niż dobry RAW konwerter. Współczesne algorytmy interpolacyjne (demozajkujące – tfu, paskudne słowo) są naprawde bardzo efektywne, ale wymagają „mocy obliczeniowej”. No i pozwalają osiągnąć fantastyczne rezultaty.
    Nie jest to do końca prawdą. Procesory stosowane w aparatach cyfrowych to specjalizowane układy, które większość operacji implementują sprzętowo. Podobnie się rzecz miała np z pierwszymi cyfrowymi telefonami komórkowymi - ich maleńkie, ale specjalizowane procesory bez problemu potrafiły przefiltrować i skompresować dźwięk do strumienia 9kbps w czasie rzeczywistym. Uzyskanie podobnych rezultatów na ówczesnych pecetach (np kodowanie CD do mp3) było mrzonką. Dziś specjalizowane procesory są praktycznie wszędzie (karty graficzne, aparaty cyfrowe, urządzenia sieciowe) i radzą sobie ze swoimi zadaniami szybciej, lepiej i mniejszym kosztem energii niż podłączony w ich miejsce pecet. Ale niestety kosztem elastyczności I tak naprawdę wcale nie wiadomo z jakich algorytmów korzysta taki np digic ii, ale przy takim samym zaimplementowanym algorytmie w pececie i w digicu, ten drugi na pewno zdeklasowałby peceta
    jest tak nudno, że zaczyna to być ciekawe...

  5. #45
    Bywalec
    Dołączył
    Sep 2007
    Miasto
    Łódź
    Wiek
    54
    Posty
    133

    Domyślnie

    Mistrz Kelby, aby właściwie przeprowadzać korekcję kolorów na zdjęciach, zaleca zmianę domyślnych ustawień opcji narzędzia Krzywe w PS. Otóż sugeruje wprowadzenie nowych wartości składowych R,G,B dla trzech poszczególnych punktów: bieli, szarości, czerni. I tak dla czerni/cieni R,G,B po 20; dla bieli/świateł R,G,B po 244; dla szarości/półcieni R,G,B po 133.
    Według niego ułatwi to usuwanie przebarwień.

    Mam teraz dwa pytania:
    1)Czy takie zmiany faktycznie coś dają,
    2)Powyższe wartości obowiązują dla przestrzeni RGB (np dla CMYK Kelby podaje inne wartości), a co w takim razie z trybem ProPhoto? W sumie jest to rozszerzone RGB, więc może wartości te same?

  6. #46
    Moderator Awatar Janusz Body
    Dołączył
    Apr 2004
    Miasto
    Szczecin
    Wiek
    71
    Posty
    5 757

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez sebag Zobacz posta
    Mistrz Kelby, aby właściwie przeprowadzać korekcję kolorów na zdjęciach, zaleca zmianę domyślnych ustawień opcji narzędzia Krzywe w PS. Otóż sugeruje wprowadzenie nowych wartości składowych R,G,B dla trzech poszczególnych punktów: bieli, szarości, czerni. I tak dla czerni/cieni R,G,B po 20; dla bieli/świateł R,G,B po 244; dla szarości/półcieni R,G,B po 133.
    Według niego ułatwi to usuwanie przebarwień.

    Mam teraz dwa pytania:
    1)Czy takie zmiany faktycznie coś dają,
    2)Powyższe wartości obowiązują dla przestrzeni RGB (np dla CMYK Kelby podaje inne wartości), a co w takim razie z trybem ProPhoto? W sumie jest to rozszerzone RGB, więc może wartości te same?

    Pytania są raczej do miszcza Kelbyego

    Ale zapytany odpowiadam

    ad 1 - Nic
    ad 2 - jak wyżej

    Poza tym przeczytaj:
    http://www.canon-board.info/showthread.php?t=19818

    Janusz,
    Old enough to know better - but I do it anyway.

  7. #47
    Pełne uzależnienie Awatar minek
    Dołączył
    Jan 2005
    Miasto
    Łódź
    Wiek
    46
    Posty
    1 386

    Domyślnie troszkę OT...

    Cytat Zamieszczone przez sebag Zobacz posta
    Mistrz Kelby, aby właściwie przeprowadzać korekcję kolorów na zdjęciach, zaleca zmianę domyślnych ustawień opcji narzędzia Krzywe w PS. Otóż sugeruje wprowadzenie nowych wartości składowych R,G,B dla trzech poszczególnych punktów: bieli, szarości, czerni. I tak dla czerni/cieni R,G,B po 20; dla bieli/świateł R,G,B po 244; dla szarości/półcieni R,G,B po 133.
    Według niego ułatwi to usuwanie przebarwień.
    Właśnie, właśnie, miszcz kelby był by według mnie bardziej miszczem, gdyby potrafił swoje wskazówki jakoś uzasadnić. A najlepiej to jeszcze dokładnie wyjaśnić _dlaczego_ akurat takie zmiany a nie inne i _co_ konkretnie one powodują i w jaki sposób.
    Bo z książki którą napisał, to mogę sądzić, że te wszystkie fantastycznie nieraz przepisy na ,,poprawianie'' obrazków usłyszał tylko od kogoś innego i nie rozumie co i jak, ale działa to używa i nawet książkę napisał.

  8. #48
    Uzależniony Awatar tryton
    Dołączył
    Jan 2008
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    48
    Posty
    557

    Domyślnie

    Mam pytanie, z którego wynika, że nie zrozumiałem do końca wykładu
    Otóż, skoro każde urządenie (w tym monitor) ma swój gamut (np sRGB), to jak można zobaczyć całą przestrzeń LAB skoro żaden gamut jej nie pokrywa w całości, a co za tym idzie nie można jej ani wyświetlić ani wydrukować. A na wykresie jest pokazana cała LAB a gamuty stanowią podzbiory. Czy te barwy wyświetlane poza granicami gamutów to tak naprawdę barwy przestrzeni, w której pracuje urządzenie?
    Tryton
    --------------------------------------------------------------
    5DmkIII, 40D, 17-40L f4, 24-105L f4 IS, 50 f1.8 II, 85 f1.8, 100 f2.8L IS macro, 100-400L f4.5-5.6 IS

  9. #49
    Moderator Awatar Janusz Body
    Dołączył
    Apr 2004
    Miasto
    Szczecin
    Wiek
    71
    Posty
    5 757

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez tryton Zobacz posta
    .... Czy te barwy wyświetlane poza granicami gamutów to tak naprawdę barwy przestrzeni, w której pracuje urządzenie?
    Po prostu w jakiś sposób trzeba pokazać proporcje pomiędzy poszczególnymi gamutami

    Janusz,
    Old enough to know better - but I do it anyway.

  10. #50
    Zasłużeni Awatar czornyj
    Dołączył
    Jan 2006
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    48
    Posty
    2 626

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez tryton Zobacz posta
    Mam pytanie, z którego wynika, że nie zrozumiałem do końca wykładu
    Otóż, skoro każde urządenie (w tym monitor) ma swój gamut (np sRGB), to jak można zobaczyć całą przestrzeń LAB skoro żaden gamut jej nie pokrywa w całości, a co za tym idzie nie można jej ani wyświetlić ani wydrukować. A na wykresie jest pokazana cała LAB a gamuty stanowią podzbiory. Czy te barwy wyświetlane poza granicami gamutów to tak naprawdę barwy przestrzeni, w której pracuje urządzenie?
    Gamut przestrzeni LAB to po prostu gamut standardowego obserwatora oraz iluminantu D50 (5000K)

Strona 5 z 11 PierwszyPierwszy ... 34567 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •