Strona 8 z 8 PierwszyPierwszy ... 678
Pokaż wyniki od 71 do 80 z 80

Wątek: AF problemy

  1. #71
    Pełne uzależnienie Awatar Tomasz Golinski
    Dołączył
    Jul 2004
    Miasto
    Białystok
    Wiek
    45
    Posty
    8 623

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jurek Plieth
    To już pisałem wcześniej. Ten sam błąd kątowy umieszczenia lustra pomocniczego spowoduje większy błąd liniowy w przypadku cropa 1.6 anizeli w przypadku cropa 1.0. Jeśli założyć, że skarajne czujniki AF znajdują się na krańcach 'klatki', to ta różnica wyniesie 36:22=1.6, czyli tyle co różnica w crop factorze
    Na odbitce/ekranie widać efekt błędu kątowy nie liniowy (bo trzeba potem zawsze obraz powiększyć do formatu wyjściowego, czyli w przypadku kropa 1.6 raza bardziej - vide dyskusja o GO). Nie rozumiem jakie znaczenie ma położenie innych czujników. Aparat mierzy każdym osobno (najwyżej może minimalizować rozbieżności, gdy działa kilka czujników). Wciąż nie wiem, jaki to ma wpływ na pomiary i działanie jednego punktu ostrości.
    30D | 85/1.8 | 135/2 | 70-200/4 | T17-50/2.8 | 100-300/4.5-5.6 | 50/1.4 | 650 | 430EX | Sherpa 600r
    Zdjęcia - Iran, folk, jazz, wątek galeriowy


    FoFot.pl
    Canon IRC

  2. #72
    Pełne uzależnienie Awatar Kubaman
    Dołączył
    Jul 2004
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    47
    Posty
    4 709

    Domyślnie

    mam wrażenie, że ta dyskusja, choć niezwykle dla mnie interesująca trochę prowadzi do nikąd :wink: .
    Proszę Jurek wytłumacz mi, bo może się kompletnie mylę jakim cudem ten sam błąd kątowy ma wieksze przełożenie dla mniejszego lusterka?
    Cytat Zamieszczone przez Jurek Plieth
    Ten sam błąd kątowy umieszczenia lustra pomocniczego spowoduje większy błąd liniowy w przypadku cropa 1.6 anizeli w przypadku cropa 1.0.
    Przecież jest ono mniejsze, czyli ramię od zawiasu jest krótsze - czyli jeśli umieścimy czujnik na samym dole w największej odległości, różnica wychyleń będzie największa, i błąd najwiekszy. Wydaje mi się, że gdzieś tkwi błąd w mieszaniu powierzchni lustra lub odległości w płaszczyźnie lustra z tym co faktycznie wpływa na FF/BF -odległościami w płaszczyźnie prostopadłej do lustra.

    Cytat Zamieszczone przez Jurek Plieth
    Jeśli założyć, że skarajne czujniki AF znajdują się na krańcach 'klatki', to ta różnica wyniesie 36:22=1.6, czyli tyle co różnica w crop factorze
    To oczywiste - to niemal definicja crop'a :wink: - tylko co to ma wspólnego z pomiarem AF
    Sam czujnik ma zaledwie kilka milimetrów długości i mierzy kontrast tylko dla odpowiednio małej powierzchni. Dla pomiaru czujnika więc nie ma znaczenia jak daleko od geometrycznego środka lustra sie znajduje. Dla zachowania zgodności odległości i owszem ale moim zdaniem jest dokładnie odwrotnie niż piszesz - większe ramię daje większy błąd dla skrajnie położonego czujnika. I dla ścisłości muszę dodać, że nie powinniśmy porównywać dłuższego boku klatki, tylko krótszy, bo nasz schemat i zgodności odległości badamy w przekroju pionowym W poziomie nie ma żadnej różnicy.

    Zauważ jeszcze jedną zależność - czujniki są po to, aby łapać w nich ostrość na fotografowanym obiekcie - dlatego z funkcjonalnych pobudek nigdy nie zostaną one umieszczone w maksymalnej odległości od środka lustra.
    Pasja---------------------> www.jakubszyma.pl

    Przedsięwzięcie-------------> www.szyma.com

  3. #73
    Pełne uzależnienie Awatar Tomasz Golinski
    Dołączył
    Jul 2004
    Miasto
    Białystok
    Wiek
    45
    Posty
    8 623

    Domyślnie

    Możnaby przeprowadzić taki test: skoro lustro może być krzywo umieszczone, to można spróbować zrobić testy BF/FF z różnymi punktami AF i porównać wyniki. Wówczas mogłoby się okazać, że dla niektórych jest BF, dla innych FF, a może nawet dla niektórych jest dobrze.
    30D | 85/1.8 | 135/2 | 70-200/4 | T17-50/2.8 | 100-300/4.5-5.6 | 50/1.4 | 650 | 430EX | Sherpa 600r
    Zdjęcia - Iran, folk, jazz, wątek galeriowy


    FoFot.pl
    Canon IRC

  4. #74
    Pełne uzależnienie Awatar Kubaman
    Dołączył
    Jul 2004
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    47
    Posty
    4 709

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Tomasz Golinski
    Możnaby przeprowadzić taki test: skoro lustro może być krzywo umieszczone, to można spróbować zrobić testy BF/FF z różnymi punktami AF i porównać wyniki. Wówczas mogłoby się okazać, że dla niektórych jest BF, dla innych FF, a może nawet dla niektórych jest dobrze.
    to dobre teoretycznie mozliwe ale pamiętaj o jednym - jeśli nawet lustro jest krzywe ale odległości do czujników takie same jak do matrycy, to problemu się nie wykryje. Niemożliwe? a krzywa matryca :wink:

    Zawias jest wpasowany bardzo dokładnie w obudowę - tak jak CMOS, a kąt ustala się kołeczkami. Faktycznie błąd może wystąpić jedynie przy kątach albo body do wymiany. Ale temat niezły
    Pasja---------------------> www.jakubszyma.pl

    Przedsięwzięcie-------------> www.szyma.com

  5. #75
    Coś już napisał
    Dołączył
    Oct 2004
    Miasto
    Torun
    Posty
    74

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez muflon
    Te wyniki są powtarzalne i to z dokładnością, która mnie wręcz zdziwiła
    Ja nie mialem takich mozliwosci sprzetowych ale z moimi i pozyczonymi obiektywami moj 10D sprawowal sie takze wyjatkowo powtarzalnie. Ostro zawsze 30mm z przodu.
    Aparat zwrocilem i czekam na powrot gotowki.

    Rafal

  6. #76
    Początki nałogu
    Dołączył
    Aug 2004
    Miasto
    Wrocław
    Wiek
    42
    Posty
    253

    Domyślnie

    niech teraz VITEZ zrobi test swojego 10D i przejrzy na oczy :wink: 8)
    Canon|5DmkII+BG|5D+BG-E4|30D+BG-E2|20D|50E|24-70L|24-105L|70-200 2.8L|580EX|550EX|430EX|Manfrotto 074B/329RC4, 682B/#222|SanDisk UltraII/ExtremeIII|Brain's Hottub by Crumpler|Lowepro|

  7. #77
    zło konieczne Awatar Vitez
    Dołączył
    Jan 2004
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    19 804

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Tequil
    niech teraz VITEZ zrobi test swojego 10D i przejrzy na oczy :wink: 8)
    Robilem, moj jest w porzadku, tylko Sigm nie lubi - lekki FF na Sigmie 18-50 i 18-125, na szczescie obie sa ciemne i przy 5.6 GO taka ze FF praktycznie nie widac...
    I co? Lyso?

  8. #78
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Jul 2015
    Miasto
    Szczecin
    Posty
    33

    Domyślnie Odp: AF problemy

    Mam krótkie pytanie,

    Czy w obiektywach typu zoom ma prawo występować front lub backfokus na jedej z ogniskowych, gdy np na innych tego nie ma?

    Chodzi mi o L 24-70 2.8 ll
    f2.8 ogniskowa 70mm - af na dalekie plany.
    Mam ff ok. metra przy dalszych planach, a na bliskie trafia celnie + 6D

  9. #79
    Bywalec Awatar LukasS
    Dołączył
    Feb 2004
    Miasto
    Bielsko-Biała
    Wiek
    42
    Posty
    217

    Domyślnie Odp: AF problemy

    Cytat Zamieszczone przez PELIKAN Zobacz posta
    Mam krótkie pytanie,
    Czy w obiektywach typu zoom ma prawo występować front lub backfokus na jedej z ogniskowych, gdy np na innych tego nie ma?
    Ma.

    Odgrzałeś wątek starszy niż mój staż tutaj .
    10D + Stuff

  10. #80
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Nov 2006
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    1 580

    Domyślnie Odp: AF problemy

    Cytat Zamieszczone przez PELIKAN Zobacz posta
    Mam krótkie pytanie,

    Czy w obiektywach typu zoom ma prawo występować front lub backfokus na jedej z ogniskowych, gdy np na innych tego nie ma?

    Chodzi mi o L 24-70 2.8 ll
    f2.8 ogniskowa 70mm - af na dalekie plany.
    Mam ff ok. metra przy dalszych planach, a na bliskie trafia celnie + 6D
    No niestety może tak być. front lub backfocus może też zależeć od odległości od obiektu i rodzaju światła. Dlatego korekta w body nie zawsze jest skuteczna.

Strona 8 z 8 PierwszyPierwszy ... 678

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •