Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5

Wątek: Ostrość w EOSie 300d

  1. #1
    Remi
    Guest

    Domyślnie Ostrość w EOSie 300d

    Zgodnie z powszechnymi opiniami na temat KITowego obiektywu, nie przejmowałem się specjalnie "miękkim" rysowaniem - jakież było moje zdziwienie, kiedy założyłem EF 50 f1,8 II Canona, znaną m.in. z ostrego obrazu Pierwsza myśl - coś jest nie tak z moim aparatem Sam już nie wiem co o tym sądzić dlatego proszę wszystkich posiadaczy cyfrowej trzysetki o Wasze opinie i doswiadczenia. W fotografii cyfrowej jestem zielony i może oczekuję nie wiadomo czego? Ale jakoś tak wydaje mi się że zdjęcia z 10D + 50f1,8 są ostrzejsze...

    Jeszcze tej nocy zrobię stronę z moimi próbkami robionymi pod kątem ostrości obydwoma obiektywami - www.trybunafoto.prv.pl - jeśli zobaczycie tam dwa zdjęcia dziecka, to znaczy, że jeszcze nie updatowałem strony - ale na 99 procent wszystko tam już będzie

    Ufff... ale się napisałem Mam tylko nadzieję że znajdzie się dobra dusza i podzieli się jakimiś mądrymi uwagami...

  2. #2
    Remi
    Guest

    Domyślnie

    Strona już gotowa - www.trybunafoto.prv.pl - tak naprawdę to problem ostrości najlepiej sprawdzić ściągając dwa umieszczone tam tiffy (8,9MB każdy).

    Acha i jeszcze - w żadnym zdjęciu (oprócz miniaturek) nie dawałem żadnego wyostrzania softwarowego, zaś fotki robione były w parametrze 2

  3. #3
    zło konieczne Awatar Vitez
    Dołączył
    Jan 2004
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    19 804

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Remi
    zaś fotki robione były w parametrze 2
    Skoro pytanie kierujesz tylko do uzytkownikow 300D to daruje sobie sciaganie fotek...

    (nie-uzytkownicy 300D raczej nie wiedza, co to "parametr 2" ... np ja nie wiem )

  4. #4
    Remi
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Vitez
    Skoro pytanie kierujesz tylko do uzytkownikow 300D to daruje sobie sciaganie fotek... (nie-uzytkownicy 300D raczej nie wiedza, co to "parametr 2" ... np ja nie wiem )
    W zasadzie tak, kierowałem swój post z myślą o uzytkownikach tego aparatu mających przy okazji wiekszą wiedzę i doświadczenie niż ja - z nadzieją że rozwieją moje wątpliwości co do samej jakości sprzętu - albo skierują mnie do serwisu. Zależało mi po prostu na opiniach użytkowników, jak ostrzą ich egzemplarze z ich obiektywami.

    Oczywiście nie chodzi mi o jakieś "odseparowanie się" od użytkowników innego sprzętu i tworzenie jakiegoś kretyńskiego fan-klubu 300d, ale myślę, że akurat mój problem dotyczy konkretnego modelu - przecież wszystkie inne dslr'y Canona kierowane były do zawodowców, co jak rozumiem wiąże się też z jakością obrazu. Rozumowałem tak - to może w 300d obniżyli czułość punktów AF? może soft aparatu zapisując do RAWa gorzej radzi sobie z ostrością niż w 10D? Wiem że to beznadziejne pytania - no ale zadawał je sobie fotocyfrowy nowicjusz i lamer...

    Parametr 2 w 300d oznacza, że wszystkie ustawialne wartości nasycenia, kontrastu, tonów i ostrości są ustawione na "Normal" czyli bez ingerencji softu aparatu i bez podbijania m.in. ostrości właśnie. Mówiąc krótko - to co obiektyw rzucił na matrycę
    (oczywiście w uproszczeniu, gdyż między rzutem światła na matrycę a RAWem jest jeszcze mnóstwo obliczeń...)

    A na koniec jeszcze link do kilku zdjęć 300d + stała 50tka robionych przeze mnie w dzień - czy tutaj jest ostro i czy centralny punkt AF spisał się - można ocenić samemu (oczywiście wdzięczny będę za opinie

    http://www.trybunafoto.prv.pl/dzien/dzien.htm

    Pozdrawiam

  5. #5
    zło konieczne Awatar Vitez
    Dołączył
    Jan 2004
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    19 804

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Remi
    wszystkie inne dslr'y Canona kierowane były do zawodowców, co jak rozumiem wiąże się też z jakością obrazu. Rozumowałem tak - to może w 300d obniżyli czułość punktów AF? może soft aparatu zapisując do RAWa gorzej radzi sobie z ostrością niż w 10D?
    Zle to pojmujesz. Tylko 1D, 1Ds i najnowszy 1D MarkII sa kierowane do zawodowcow. D30, D60, 10D i 300D to lustrzanki amatorskie. Z czego 300D jest najbardziej amatorski.
    Dalej co do rozumowania - jesli zapisujesz w RAW to zadne parametry nie maja wplywu na powstaly obraz. I tak i tak jest on zapisywany bez ingerencji softu, a te parametry w 300D to paarametry wlasnie software a nie matrycy, wiec niewazne jaki parametr ustawisz - i tak bedziesz mogl go pozniej przestawic przy konwersji RAWa na JPG.

    No i po trzecie co do ostrosci... poszukaj i poczytaj sobie na temat Front Focusing, Back Focusing itp - moze to sie wlasnie przydarzylo twojemu 300D + 50 1.8. Zdarza sie to rowniez w niektorych analogach - po prostu nie zgranie pomiedzy obiektywem a aparatem.

    Obejrze w domu, o ile nie zapomne

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •