Strona 1 z 53 1231151 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 521

Wątek: [test] SAMYANG 14mm f/2.8 ED AS IF UMC

  1. #1
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jun 2004
    Miasto
    Poznań
    Wiek
    45
    Posty
    7 427

    Arrow [test] SAMYANG 14mm f/2.8 ED AS IF UMC

    Witam

    Czekaliśmy, czekaliśmy, no i się doczekaliśmy.

    Przyjechały właśnie z Korei poprawione Samyangi 14mm 2.8. Szczerze mówiąc nie miałem w ręku pierwotnej wersji, więc nie będę skupiał się na różnicah, tylko na tym, co dostajemy jako finalny produkt. Najlepiej byłoby oczywiście porównać z C 14 2.8 L, no ale tego granata w swojej kolekcji niestety nie posiadam, szalony nie jestem


    Canon 16-35 2.8 II L, Samyang 14 2.8 i Canon 15mm 2.8 fisheye

    Do ręki dostajemy pokaźnych dość , choć nie przesadnie jak widać w porównaniu do 16-35 słoiczek, z potężną przednią wypukłą soczewą Jakość wykonania, do jakiej przyzwyczaił nas Samyang jest po prostu na poziomie poprzednich szkieł - czyli bardzo dobry. Nie słyszałem jeszcze, żeby komuś jakiś Samyang się rozklekotał, więc miejmy nadzieję, że i ten jest solidnie wykonany, a na taki właśnie wygląda.

    Sprawdzam na wstępnie pole widzenia tego szkiełka w porównaniu do 16mm i do rybiego oka. Zdjęcia są na f=2.8 więc przy okazji można porównać winiety.

    15mm f-eye

    14m

    16mm

    No chyba te 14mm nie są oszukane, bo jest wyraźnie szerzej niż na 16mm w eLce Jedziemy dalej. Aparat na statyw i tradycyjnie wsomagając się LV precyzyjnie sprawdzam ostrość w centrum kadru i w rogu. Do porównania wziąłem 16mm z 16-35L.


    Wyniki:




    Dodam, że nic nie jest wystrzane, test robiony na jpg prosto z aparatu w max rozdzielczości. SZOK. To szkło jest akceptowalnie ostre w rogu nawet na 2.8 ! No i spójrzcie na aberracje...

    Samyang na pełnej dziurze troszkę winietuje. Zobaczycie zresztą na pniższych samplach. Są to zdjęcia wołane z RAW, ale bez żadnej korekty winietowania. Ale przy f=4 jest już ok, a przy 5.6 już naprawdę minimalna winietka.

    [b]Praca pod światło [/b[- super. Nie porównywałem z eLką, bo co to da. W porównanie pracy pod światło 85 1.4 i 85 L i tak nit nie uwierzył :P W każdym bądź razie robiłem trochę zdjęć w lesie pod słońce i może jeden blik gdzieś się pojawił. Ale niewielki.

    Aberracja chromatyczna - jaka aberracja ????? Czapy z głów dla Koreańczyków. Japońce z Canona i Nikona mogą im pozazdrościć takiego korygowania aberracji. Nawet na najbardziej kontrastowych elementach, pod światło, słońce , gałęzie itp - żadna aberracja się nie pojawiła.

    Ustawianie ostrości - nie jest tak różowo, jak w S 8mm. O ile tam można sobie ustawić pierścień na 1m i można focić niemal cały czas, tak tutaj pierścień ma doś duży zakres i ostrość ustawia się precyzyjnie. Przy robieniu zdjęć na LV jednak nie robiło mi żadnych problemów. Ale AF by się przydał, tak samo jak w 85 1.4. Choć 14mm oczywiście dużo łatwiej poprawnie ustawić ostrość. Przysłona chodzi z oporem, ale da się przeżyć.

    Zniekształcenia - nie znam się na tym. Porobiłem trochę architektury więc sobie sami oceńcie. Ja tam nie widzę żadnych poważnych wad. Wszystko jest pięknie krzywe

    Wnioski:

    ++ Genialna optyka. Szkło ostre w centrum i rogu kadru, bije na głowę 16-35 L, o ile można w ogóle porównywać zooma ze stałką
    + Zupełnie niezauważalna aberracja chromatyczna
    + Pierwszy i jedyny właściwie tani UWA do pełnej klatki (1150 zł)
    + 3 lata gwarancji dystryutora

    - Wypukła, podatna na uszkodzenia soczewka
    - brak możliwości zabezpieczenia filtrem nakręcanym
    - winieta na f2.8
    - brak elektroniki i AF
    O obiektywach wiem prawie wszystko

  2. #2
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jun 2004
    Miasto
    Poznań
    Wiek
    45
    Posty
    7 427

    Domyślnie

    No i teraz to, co tygrysy lubią najbardziej, czyli sample

    Wszystkie portrety na f=2.8 prócz stojącego w fioletowych rajstopach na f=8













    f=8

    f=2.8

    f=16

    f=8

    f=8

    Full size:

    www.kubacichocki.pl/10/sfull01.jpg
    f=2.8

    www.kubacichocki.pl/10/sfull02.jpg
    f=16

    Uff, chyba to wszystko
    O obiektywach wiem prawie wszystko

  3. #3

    Domyślnie

    Yhh nie mogłem się powstrzymać... wiem jedno, muszę mieć to szkiełko Jako nisko budżetowiec nie ma lepszego rozwiązania w kwestii cena/jakość (to tylko moje zdanie).

  4. #4
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jun 2004
    Miasto
    Poznań
    Wiek
    45
    Posty
    7 427

    Domyślnie

    To jeszcze portrecik na f=28 w pełnej rozdzielczości 21 Mpx, żeby nikt nie narzekał

    http://www.kubacichocki.pl/10/sfull03.jpg
    !!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
    ..
    .
    miało być f=2.8
    Ostatnio edytowane przez Cichy ; 16-04-2010 o 00:50 Powód: Automerged Doublepost
    O obiektywach wiem prawie wszystko

  5. #5
    Pełne uzależnienie Awatar allxages
    Dołączył
    May 2006
    Posty
    2 549

    Domyślnie

    f=28?

    Napisz coś więcej o ostrzeniu. Zwłaszcza bez używania LV.

  6. #6
    Coś już napisał Awatar kodar
    Dołączył
    Sep 2006
    Wiek
    53
    Posty
    55

    Domyślnie

    Gdzie kupuje się to cudo???
    kilka puszek, kilka szkieł z Literką i bez, hassel i mamiya

  7. #7
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jun 2004
    Miasto
    Poznań
    Wiek
    45
    Posty
    7 427

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez kodar Zobacz posta
    Gdzie kupuje się to cudo???
    Wszędzie tam , gdzie sprzedają Samyanga, tylko aktualnie szkło jest na zapisy. Kolejna dostawa planowana na początku maja.
    O obiektywach wiem prawie wszystko

  8. #8
    Pełne uzależnienie Awatar allxages
    Dołączył
    May 2006
    Posty
    2 549

    Domyślnie

    No to powiem szczerze, że ostro jest bardzo na 2.8!

  9. #9

    Domyślnie

    Dzięki Cichy za test już nie mogłem się doczekać.

    kurcze niesamowite jest to szkiełko...

    niech mi ktoś pokaże równie ciekawą stałkę 14mm na FF za takie pieniądze... nic tylko kupować...

    a jak z ustawianiem ostrości na APS-C ??
    DwaCzarneEosy|SzkiełkoOkoŚwiecidełko

  10. #10
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jun 2004
    Miasto
    Poznań
    Wiek
    45
    Posty
    7 427

    Domyślnie

    Nie testowałem na APS-C i nie zamierzam. Pod APS-C są ciekawsze UWA (od ~10mm).
    O obiektywach wiem prawie wszystko

Strona 1 z 53 1231151 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •