Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 28

Wątek: Jeszcze raz o FF/BF i AF

  1. #11
    Bywalec
    Dołączył
    Sep 2005
    Wiek
    61
    Posty
    103

    Domyślnie Tym razem o FF/BF i jasnym szkle...

    Witam,
    niedawno nabyłem obiektyw TOKINA 28-80 f2.8 i nie byłoby w tym nic wartego kolejnego postu w temacie FF/BF, gdyby nie uważna lektura dołączonych materiałów a konkretnie tabelki z podanymi przedziałami głębi ostrości w zależności od ogniskowej obiektywu i odległości na którą ostrzymy. O ile przy analizie ogniskowej 28mm nic się jeszcze z moją szczęką nie działo to dalsza lektura (dla 35, 50 i wreszcie 80mm) spowodowała, że opadła jak przysłowiowa kopara.

    Przykłady z owej tabelki :

    Ogniskowa 28mm f2.8

    odległość ostrzenia a głębia ostrości:
    0,50m 0,475 ~ 0,528m
    0,70m 0,651 ~ 0,757m
    1,00m 0,903 ~ 1,120m
    1,50m 1,292 ~ 1,787m
    3,00m 2,270 ~ 4,421m

    […]

    Ogniskowa 80mm f 2.8

    odległość ostrzenia a głębia ostrości:
    0,50m 0,497 ~ 0,503m
    0,70m 0,694 ~ 0,706m
    1,00m 0,987 ~ 1,013m
    1,50m 1,471 ~ 1,530m
    3,00m 2,886 ~ 3,123m

    Nie wdając się w bardziej szczegółowe analizy widać, że w skrajnym przypadku głębia ostrości rozciąga się tutaj jedynie na 6mm! Biorąc pod uwagę dość powszechną przypadłość niektórych korpusów (AF/BF przekraczający 10mm) – zrobienie ostrego zdjęcia w tych warunkach graniczy z cudem i jak mi się wydaje (jak źle myślę – pomóżcie) wyjaśnia częste negatywne opinie o mydleniu niektórych szkieł (również serii "L") na „pełnej dziurze”. Może to nie jest mydło, a jedynie wynik błędu AF, lub inaczej na problem patrząc – korpus (w tym przypadku EOS 350D) nienadążający za wymaganiami obiektywu?

    Pozdr.

  2. #12
    Faflun
    Guest

    Domyślnie

    Więc wszyscy narzekają a nikt się nie odważył...?

  3. #13
    Początki nałogu
    Dołączył
    Feb 2005
    Miasto
    Góra
    Wiek
    65
    Posty
    472

    Domyślnie

    Ja się odważyłem. Opisałem to kiedyś na forum.
    Kilka uwag dodatkowych.
    Mechaniczna regulacja AF pozwala na takie ustawienie lustra pomocniczego, przy którym max światła pada na sensor(y). I praktycznie nic więcej. Zakładając, że przy minimalizacji kosztów produkcji body fabryczna regulacja polega na softwarowej interpretacji sygnału, przy niekoniecznie poprawnym położeniu lustra. Poprawienie położenia lustra jest zatem celowe. Jeśli aparat wykazywał tendencje do losowych błędów FF/BF (w zależności od warunków i szkieł) jest duże prawdpodobieństwo, że regulacja lustra da pozytywny efekt. A przynajmniej znaczącą poprawę. Tylko uwaga. Mimośród osadzony jest ciasno. Zbyt częsta zabawa w regulację może spowodować utratę pasowania, a co za tym idzie trwałą niestabilność położenia mimośrodu.

  4. #14

    Domyślnie

    jesli ktos czytal te instrukcje wymiany filtra IR to pewnie trafil rowniez na moment w ktorym chlopak zaleca podlozenie takich cienkich dystansow pod mocowania sensora ( to w celu kompensacji zmiany grubosci filtra IR ) ale jednoczesnie pisze ze fabrycznie juz mial jakies podkladki i to niesymetrycznie rozlozone. W zwiazku z tym zastanawiam sie jaka dokladnosc moze dawac fabryczna kalibracja skoro tu podkladke trzeba wlozyc tam srubke przekrecic tutaj soft ustawic ... a przeciez canon to nie aston martin ze 3 sztuki dziennie produkuja

    mysle tez ze problemy ff bf w duzym stopniu poteguje rozmiar obrazow ogladanych przez wiekszosc uzytkownikow ... ilu ludzi robilo na analogach odbitki A3+ ?? a tu kazdy podlacza do kompa no i nieostre ... a wystarczy zmniejszyc do rozmiarow standardowej odbitki i juz trudno to dostrzec.

    nie mniej .. kazdy chcialby zeby jego AF byl tip top ... wlaczajac mnie

  5. #15
    Początki nałogu
    Dołączył
    May 2005
    Wiek
    64
    Posty
    485

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez ukasz
    No tak, ale jeśli ten problem wynika z niedokładnego umieszczenie czujników względem znaczków na matówce to jest to ewidentnie wina producenta, a nie braku umięjętności użytkownika w zrobieniu ujęcia ..
    Do tej pory bylem przekonany, że nieostrosci na moich zdjeciach z 350 d ( 20d + inne ) to tylko i wyłącznie moja wina. Góró z tego forum dwa razy mi to tłumaczyli. Zrozumiałem wtedy nawet, że nie przeczytałem ze zrozumieniem instrukciji obslugi ( nie liczac innej literatury ) a kilka moich canonowskich szkieł ( pracujących z analogami świetnie ) jest do kitu. Zrozpaczony zmieniłem system. Natychmiast moje umiejetnosci i wiedza wzrosły( bez zadnego wysilku czy lektury ), wszystkie zdjecia mam ostre. Polecam. Mam nawet mapowanie death pixeli w aparacie. Niesamowite! Nie musze zagladać na Żytnia co miesiac ani wysylac tam paczek z Galicji. Niesamowite jest to, że kitowe szkielka w kilku systemach moga dawać ostrzejsze obrazy niz eLki, za które zaplacilo się rownowartość calego systemy dslr -np. pentaxa czy innego tam.
    Jakoś ze smutkiem ( a nie ze satysfakcja ) konstatuję te prawdy powolutku docierajace do świadomości użytkowników wielu systamów cyfrowych.
    Cześć.Ch.

  6. #16
    Początki nałogu
    Dołączył
    May 2005
    Wiek
    64
    Posty
    485

    Domyślnie

    Ukasz posłużylem sie Twoim cytatam przez przypadek- pasowal do mojej tezy, a nie z innych powodów.

  7. #17
    Uzależniony
    Dołączył
    Sep 2004
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    43
    Posty
    595

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez chomsky
    Ukasz posłużylem sie Twoim cytatam przez przypadek- pasowal do mojej tezy, a nie z innych powodów.
    W porzadku. Z ciekawosci, na jaki system zmieniles?

  8. #18
    Początki nałogu
    Dołączył
    May 2005
    Wiek
    64
    Posty
    485

    Domyślnie

    Jak się przyznam to mnie zabiją , ale tak powaznie to na Olka E1- najsensowniejszy wg. mnie wybór w tym przedziale cenowym a i wyżej trudno coś lepszego znaleść. Jednak pozostawilem sobie sporo z Canona- analoga i sporo Superii reali i kilka innych rolek. Analog ma jeszcze sporo sensu przy spokojnym i mądrym pstrykaniu. Daje spokój i dziwne zadowolenie, pewność, ze zdjecia są ostre a optyka jest tą optyka, którą się zna i lubi. I niczego nie musze podgladać. Będe jeszcze dlugo wychwalac pod niebiosa analoga, choćby na mękach.
    Cześć.Ch.

  9. #19
    Pełne uzależnienie Awatar KuchateK
    Dołączył
    Feb 2005
    Miasto
    USA
    Posty
    4 895

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez ukasz
    No tak, ale jeśli ten problem wynika z niedokładnego umieszczenie czujników względem znaczków na matówce to jest to ewidentnie wina producenta, a nie braku umięjętności użytkownika w zrobieniu ujęcia ..
    Zadna tam wina producenta. Chodzi glownie o to ze cala linijka (czujnik AF) jest okolo 3 razy dluzsza jak bok prostokacika/kwadracika narysowanego na matowce.
    ...

  10. #20
    Pełne uzależnienie Awatar pazurek
    Dołączył
    Apr 2005
    Miasto
    Kraków
    Posty
    1 294

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez KuchateK
    Zadna tam wina producenta. Chodzi glownie o to ze cala linijka (czujnik AF) jest okolo 3 razy dluzsza jak bok prostokacika/kwadracika narysowanego na matowce.
    Jest to moze gdzies rozrysowane? Jakis pdf od canona albo cos podobnego? Znalazlem tylko zdjecia sensorow, ale troche male zeby cos z nich wywnioskowac.

    Canon 10D

    Canon 5D

Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •