Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 22

Wątek: zakres tonalny 5d i 5d II

  1. #1
    Początki nałogu
    Dołączył
    Sep 2007
    Posty
    319

    Domyślnie zakres tonalny 5d i 5d II

    Witam.
    Szukałem jakichś porównań w sieci i na tym forum, ale jest ich jak na lekarstwo. Wiem, że na dpreview i optycznych mierzą zakres tonalny, ale są różnice w wynikach i chyba nijak mają się te cyferki do rzeczywistości. Moja pytanie brzmi:
    Która z wymienionych w tytule puszek lepiej radzi sobie z kontrastowymi sytuacjami?
    I nie pytam o to co można ewentualnie wyciągnąć żyłując rawa do bólu wyciągając cienie, tylko o to który aparat wypluje ładniejszego jpga przy zdjęciach pod słońce (czyli z nieprzepalonymi światłami i poprawnie naświetlonymi, kontrastowymi cieniami). Pytam, bo nie wiem który z tych 2 aparatów wybrać, a zakres tonalny jest dla mnie priorytetem. Obecnie używam 40d i jak zmniejszę kontrast i włączę highlight tone priority, to zdjęcia pod słońce wychodzą nieżle, ale cienie są jakieś mdłe, bez kontrastu. Czy w piątkach też tak jest, czy może jest zdecydowanie lepiej? Proszę o opinie posiadaczy tych aparatów i ewentualnie jakieś przykłady zdjęć nieobrabianych.
    Pozdrawiam

  2. #2
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Oct 2009
    Posty
    20

    Domyślnie

    Twoje pytanie jest bardzo niekonkretne poniewaz nie uwzglednia PICTURE STYLE. Dla kazdego stylu wyjdzie ci inna fota, a do tego canon obdarowal nas czyms takim jak CUSTOM PICTURE STYLE, zebys mogl sobie stworzyc swoj styl dopasowany dokladnie do fotografowanej sceny, np ciemne pomieszczenie z jednym oknem. Radze zapoznac temat glebiej odkryjesz swoj aparat na nowo.

  3. #3
    Bywalec Awatar simon83
    Dołączył
    Oct 2007
    Miasto
    Września
    Wiek
    41
    Posty
    216

    Domyślnie

    Picture Style raczej nie zmieni właściwości światłoczułych matrycy. Może jednak zmienić efekt końcowy. Wydaje mi się, że jacula chce przykładowych zdjęć na tych samych ustawieniach, aby można było mieć jakieś odniesienie. Postaram się coś wieczorem wrzucić z 40d i 5d II.
    Pozdrawiam, Szymon Zdziabek
    Blog: http://szymon.zdziabek.net/blog

  4. #4
    Początki nałogu
    Dołączył
    Sep 2007
    Posty
    319

    Domyślnie

    Picture style, to sobie mogę symulować w dpp wywołując rawa. Shadows w dpp działa beznadziejnie, bo niby wyciaga cienie, ale przy okazji je spłaszcza. Moja pytanie jest precyzyjne:
    Który aparat (5d czy 5d II) daje ładniejsze obrazki fotografując np. pod słońce i zakładając brak pózniejszej obróbki typu shadows/highlight.
    Pytam użytkowników, którzy mieli do czynienia z obiema puszkami. Pytam o ich subiektywne odczucia. A moze nie ma różnicy między tymi aparatamiw kwestii zakresu tonalnego? Dziwi mnie, że na forum ta kwestia jest bardzo rzadko poruszana - przecież to ona bardziej niż np ostrosc decyduje o jakości i odbiorze obrazu.

    simon83, byłoby bardzo miło
    Ostatnio edytowane przez jacula ; 09-02-2010 o 10:18 Powód: Automerged Doublepost

  5. #5

    Domyślnie

    akurat sie sklada ze mam 5Dii a poprzednio 5D i nadal twierdze ze Twoje pytanie jest bardzo nieprecyzyjne bo dotyczy JPG - jak sam napisales:

    który aparat wypluje ładniejszego jpga przy zdjęciach pod słońce
    uzywales kiedys picture style editor? chyba nie, skoro nie widzisz roznicy na zdjeciach JPG z wykorzystaniem roznych styli.

    zrobilem przed chwila krotki test, na zdjeciu sa 3 style dodatkowe
    ktorych uzywam do video, zdjecia robione w JPG bez zadnej obrobki,
    jedynie skalowanie i przyciecie:


    jesli nadal uwazasz ze style nie maja znaczenia w JPG to ja nie
    mam wiecej pytan.
    Ostatnio edytowane przez milkyway ; 09-02-2010 o 13:45

  6. #6
    Uzależniony
    Dołączył
    Feb 2008
    Posty
    886

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez jacula Zobacz posta
    Moja pytanie jest precyzyjne:
    Który aparat (5d czy 5d II) daje ładniejsze obrazki fotografując np. pod słońce i zakładając brak pózniejszej obróbki typu shadows/highlight.
    No szczyt precyzji, slyszales o tym ze kazdy ma swoje pojecia "ladnosci"?

  7. #7
    Początki nałogu
    Dołączył
    Sep 2007
    Posty
    319

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez dzik Zobacz posta
    No szczyt precyzji, slyszales o tym ze kazdy ma swoje pojecia "ladnosci"?
    Tak, interesują mnie subiektywne opinie ludzi którzy zmienili 5d na 5d II.

    Cytat Zamieszczone przez milkyway Zobacz posta
    akurat sie sklada ze mam 5Dii a poprzednio 5D i nadal twierdze ze Twoje pytanie jest bardzo nieprecyzyjne bo dotyczy JPG - jak sam napisales:
    W takim razie jakie są Twoje odczucia jeśli chodzi o zakres tonalny jaki można wycisnąć z rawa z obu puszek - czy jest miedzy nimi jakaś różnica? 5d ma większe pixele, a 5d II nowszą technologię - jak się to przekłada na rzeczywistość?

  8. #8
    Początki nałogu Awatar Hiv
    Dołączył
    Oct 2005
    Miasto
    Łódź
    Wiek
    41
    Posty
    321

    Domyślnie

    Przekłada się tak, że nowa 5tka jest strasznie mdła w sensie ostrości. Stara 5tka była jak żyleta!
    Jednak obrazek bardziej podoba mi się z nowej pomijając tą ostrość co wynika pewnie z innej budowy matrycy i masy megapixeli.
    Myślę, że zakres tonalny jest dla niej ciut większy.
    Ogólnie 1:0 dla nowej puszki
    2x5DII + 16-35L + 24L + 35L + 85 1.8 + 135L + 70-200 f2.8L IS + 2x580ex II i inne graty do błyskania

  9. #9
    Początki nałogu
    Dołączył
    Sep 2007
    Posty
    319

    Domyślnie

    Dzięki Hiv, o takie opinie mi chodziło:-D

  10. #10
    Bywalec Awatar simon83
    Dołączył
    Oct 2007
    Miasto
    Września
    Wiek
    41
    Posty
    216

    Domyślnie

    Nie dam rady wstawić na razie kadrów z obu puszek - 40d zostało w innym mieście. Mogę jutro wrzucić jakąś trudną scenę z 5d II (śnieg/słońce i detale w cieniach), jeżeli to coś Ci pomoże.
    Pozdrawiam, Szymon Zdziabek
    Blog: http://szymon.zdziabek.net/blog

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •