Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 27

Wątek: Techniki oświetlenia

  1. #11
    Coś już napisał
    Dołączył
    Feb 2010
    Miasto
    warszawa
    Posty
    84

    Domyślnie

    Wrzucam kolejny setup, tym razem bardziej skomplikowany, w sumie siedem lamp: 2 x parasolki, 2 x garnki standart (kontry), snut, ring flash, garnek szeroki z plastrem.
    Jest to dosc efekciarski sposob swiecenia popularny w Stanach pare lat temu, wynaleziony, a wlasciwie spopularyzowany przez Jill Greenebrg.
    Swiatlo ze snuta skierowane na tlo tworzy cos w rodzaju aureoli wokol glowy modela.
    Kontry z tylu odseparowane murzynami daja mocne akcenty na policzki modela, parasolki tworza przejscia pomiedzy kontrami, a ringflash daje swiatlo wypelniajace. Szeroki garnek swieci z gory, osloniety murzynem zeby nie rozjasnial tla.
    Filmik z akcji wrzucilem tu:http://www.youtube.com/watch?v=jBl0ITb7wJ0


  2. #12
    Początki nałogu
    Dołączył
    Sep 2008
    Miasto
    Gdańsk
    Posty
    346

    Domyślnie

    Ja widzę, że nie do końca zostały zrozumiane intencje, które towarzyszyły mi przy zakładaniu tego wątku.

    Sprawa jest prosta jak drut:

    1. wrzucasz fotkę

    2. wrzucasz schemat oświetlenia do prezentowanego zdjęcie (żeby ujednolicić schematy proponowałem psd do którego jest link w pierwszym poście - ale widzę, że nic z tego nie wyszło :/)

    3. ewentualnie w przypływie literackiego natchnienia piszesz jakiś komentarz, w którym
    możesz dodatkowo wypisać wszelkie szczegóły, które były istotne do uzyskania właśnie takiego, a nie innego efektu na zdjęciu. Możesz napisać co zrobiłeś żeby zamaskować wielki noc i odstające uszy. Możesz wrzucić zdjęcie z backstage. Możesz napisać wszystko zgodne z tematem tego wątku i ze zdjęciem, które chcesz nam zaprezentować.

    Myślę, że łatwiej byłoby uporządkować wiedzę w tym temacie, gdybyśmy trzymali się właśnie takich trzech kroków.

    I proszę - nie próbujcie przekonać moderatora, żeby zrobił coś co uznaje za niepotrzebne/nieużyteczne - bo zapewne nigdy Wam się to nie uda, a tylko bałagan w wątku się robi

    Pozdrawiam.

  3. #13
    Bywalec
    Dołączył
    Mar 2007
    Miasto
    Tarnów/Warszawa
    Posty
    134

    Domyślnie

    Na tym blogu też znajdziecie tego typu diagramy i sposoby ustawiania świateł..


    www.janbystrzonowski.pl/blog

  4. #14
    Zablokowany
    Dołączył
    Nov 2006
    Miasto
    Poznań
    Wiek
    33
    Posty
    4 359

    Domyślnie

    Światło : tak jak TU (dwa stripy po bokach na tło, blendy po bokach postaci, jedyna różnica to zamiana przednich lamp ze sobą - tym razem strip świecił z góry, a beauty dish z dołu)


  5. #15
    Bywalec
    Dołączył
    Mar 2007
    Miasto
    Tarnów/Warszawa
    Posty
    134

    Domyślnie

    Panowie polecam takie coś do ustawiania światła pod ten wątek :

    http://www.professionalsnapshots.com/PhotoDiagram/

    szybko i sprawnie !!

  6. #16
    Coś już napisał
    Dołączył
    Feb 2010
    Miasto
    warszawa
    Posty
    84

    Domyślnie

    Czasem klienci wymagaja od nas rzeczy niemozliwych. Widza jakas reklame produktu w prasie (zwykle zachodniej np. z wloskiej) i zycza sobie, zeby wykonac takie same zdjecia na wczoraj i "za piec zlotych". Nie zdaja sobie sprawy, ze wiekszosc dobrych packshootow to nie tylko dobre zdjecie, ale tez i duzo pracy grafika, ktory praktycznie "maluje" caly przedmiot, aby wygladal atrakcyjnie. Do tego dochodza zalecenia, zeby tu "blyszczalo" a tam "nie blyszczalo". Zeby "bylo przezroczyste i jednoczesnie nie bylo". W takim wypadku nie wystarczy komora bezcieniowa, czy dwa softboxy. Wrzucam prosty setup, ktory pozwala osiagnac niezle efekty. Jest to oswietlenie tylno-boczne, gdzie rysuje tylna lampa z garnkiem, plastrem miodu i wrotami, wypelnia ringflash znajdujacy sie z boku, cienie niweluje blenda kolowa, a na tlo swieca dwa softboxy. Zamiast ringflasha mozna zastosowac beauty disha, choc ja wole swiatlo z ringa. Blik na powierzchni czarnego pudeleczka z przezroczysta pokrywka powoduje pochylona nad przedmiotem blenda, bo klient zyczyl sobie, zeby pokrywka "byla przezroczysta i jednoczesnie nie byla". :-) Uwaga: zdjecia sa tylko wywolane z rawa i nie obrabiane.

  7. #17
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Jan 2009
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    25

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez rorochch Zobacz posta
    Wrzucam prosty setup, ktory pozwala osiagnac niezle efekty. Jest to oswietlenie tylno-boczne, gdzie rysuje tylna lampa z garnkiem, plastrem miodu i wrotami, wypelnia ringflash znajdujacy sie z boku, cienie niweluje blenda kolowa, a na tlo swieca dwa softboxy.
    Ślędzę ten bardzo ciekawy wątek i pozwólcie, że i ja dorzucę swoje 5 groszy.

    Kolega rorochch jako zawodowiec do oświetlenia tego prostego setupu użył czterech profesjonalnych lamp z modyfikatorami, których cena spokojnie liczona jest w grubych tysiącach zł.
    Ja chciałem zaprezentować również prosty setup z użyciem trzech lamp, o łącznej wartości ok. 200 zł tj. Metz CT 45 (ok.150 zł na Allegro), żarówka błyskowa (jakieś 45 zł na Allegro) i Braun (lub inna równie tania, można kupić dosłownie za kilkanaście zł). Jedynym modyfikatorem na jednym ze zdjęć są kawałki kolorowej folii.
    Efekty oceńcie proszę sami:

    poniższe zdjęcie zostało doświetlone latarką diodową przy dłuższym czasie synchronizacji, więc wyszła niebieska poświata na tarczy.

    i jeszcze jedno

    a to zdjęcie z użyciem kolorowej folii

    jako podstawę i tło do trzech pierwszych zdjęć został wykorzystany pasek matowego plexiglasu o długości ok 2 m wywinięty w łuk do kupienia w każdym markecie budowlanym.

    Zdjęcia zrobiłem biorąc udział w warsztatach "od packshotu do fotografii reklamowej" prowadzonych przez Czarka Czerniewskiego, które gorąco polecam :-)
    EOS 400d + BG + KIT | Canon 28-135 IS USM | Speedlite 430EX | EOS 500 + BG + Sigma 28-200

  8. #18
    Bywalec Awatar MarcinG
    Dołączył
    Jul 2007
    Miasto
    Łódź
    Wiek
    34
    Posty
    123

    Domyślnie

    To co proponuje rorochch to nie jest raczej prosty setup
    Jest rozbudowany i drogi ale efekty jak widać są fantastyczne.

    Jestem jednak zdania ze mniejszym nakładem też da się zrobić porządne zdjęcia- przykład z wykorzystaniem jednej parasolki i jakichś kartonów

    Pokaże coś prostego do siebie (pewnie będzie to zaprzeczeniem mojej tezy że tanio można równie dobrze, wiem że pewnie dużo mi brakuje- przede wszystkim umiejętności ale co tam )
    Te zdjęcia robiłem dla rozrywki, broń boże jakieś zlecenie
    "Podłoga" to pokrywa laptopa, tło - taka teczka-skoroszyt
    nad obiektem lampka biurowa, na prawo trochę wyżej niż obiekt goły palnik 430ex z filtrem full CTO.
    Uważam że jakiś punkt wyjścia do dopracowania to może być...

  9. #19
    Bywalec Awatar MarcinG
    Dołączył
    Jul 2007
    Miasto
    Łódź
    Wiek
    34
    Posty
    123

    Domyślnie

    Przepraszam za bałagan

    Za komputerem widać cześć ramienia zwykłej lampy, laptop, teczka i 430ex jak widać.
    We wcześniejszym opisie zapomniałem o kartce papieru z lewej strony- pseudo blendy która odbijała mi na obiekt dodatkowe światło z lampy.

    Właśnie tak, mieszałem światło lampki z flashem, filtr CTO jak najbardziej się przydał.
    Różnie intuicyjnie regulowałem wysokość i położenie lampki biurkowej.
    czasy koło 1/15 1/20
    f 8-10
    iso 400
    75mm na Tamronie 28-75 przy 30D
    !!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
    To może jeszcze próby światła które robiłem w trakcie:

    tylko lampka

    tylko flash

    oba
    Ostatnio edytowane przez MarcinG ; 09-04-2010 o 18:25 Powód: Automerged Doublepost

  10. #20
    Początki nałogu Awatar jacapa
    Dołączył
    Jan 2007
    Miasto
    Radom
    Posty
    453

    Domyślnie

    Znalazłem coś takiego. Pasuje akurat do koncepcji tani zestaw.
    Jest to najtańszy zestaw z zaprezentowanych.
    Światło dzienne wpadające przez okno dachowe. Stół ustawiony lekko poza osią okna.
    Na obiektywie założona biała kartka (nieco większa niż A4) z wyciętym otworem na soczewkę. Aparat nieco powyżej obiektu tak aby kartka odbijała wpadające z góry światło na obiekt od przodu.




    !!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
    Ps. Biała kartka spełniała jeszcze jedną ważna rolę , nawet ważniejszą niż odbijanie światła.
    Eliminowała odbicie na klamrze aparatu i fotografa , co było zmorą na początku.
    Na co drugim zdjęciu był mój autoportret :-D odbity w klamerce.
    Ostatnio edytowane przez jacapa ; 09-04-2010 o 22:52 Powód: Automerged Doublepost
    Jacek Paduszyński
    40D c 17-55/2,8, C 100/2,8L , C 70-300 IS 580 EXII, 2 x 420EX, Raynox , Kenko , WilliamOptics APO 660/6 , WilliamOptics APO 400/6 etc. astro

Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •