Pokaż wyniki od 1 do 10 z 213

Wątek: Oslony przeciwsloneczne

Mieszany widok

  1. #1
    Uzależniony Awatar Silent Planet
    Dołączył
    Aug 2004
    Miasto
    Poznań / tu nie ma plenerów CB
    Posty
    832

    Domyślnie

    Osłony do kitów można o kant **** potłuc.
    Dlaczego?
    Kit ma dość zróżnicowaną skalę ogniskowych - od szerokiego kąta do krótkiego tele ( mniej więcej, nie wnikając w nazewnictwo ).
    I o ile jeśli osłona coś zdziała przy szerokim kącie, to przy dłuższych ogniskowych równie dobrze mogłoby jej tam nie być. Dłuższe ogniskowe wymagają dłuższych tubusów. Nie wiem dlaczego tak jest, ale jest :wink:

    Przykład z analogowych kitów - domyślna osłona to była porażka.
    Kupiłem szerokokątną dedykowaną do 28mm - taki detal, że była tylko ok. 3x większa...

    A największy ubaw wzbudzają we mnie osłony do kitowych szkieł do dynaksów - ostatnio szybko spojrzałem na taki obiektyw z założoną odwrotnie osłoną i myślę - ale dziwny pierścień ostrości
    Po chwili zajarzyłem, że to przecież lens-hood... paranoja.

    Ale wracając do tematu - osłona do kita to profanacja. Ale kup, bo przy szerokim zlikwiduje trochę flar. Ale obiektyw i tak Ci je złapie. Brak IF uniemożliwia założenie dobrze obliczonej osłony.

    A co do 50/1.8... looknij na allegro, tam gość ma tulipanki za ok. 50 pln, wkręcają się w gwint. To szkło ostrzy przednią soczewką, ale jej nie obraca. Z autopsji wiem, że działają trochę lepiej niż ten tubusik od canona, a połowę tańsze.
    Poza tym 50/1.8 ma i tak dość schowaną przednią soczewkę, więc budowa szkła sama w sobie zapewnia osłonę przed bocznymi światłami.
    A pod słońce to i tak nic Ci nie pomoże.
    EOS is SILENCE
    "Enjoy the silence."
    ---
    Wróciłem...!
    analog & digital / black & white / calm & easy...

  2. #2
    Bywalec
    Dołączył
    Sep 2004
    Miasto
    Szczecin
    Wiek
    36
    Posty
    136

    Domyślnie

    Dzieki za odpowiedzi. Ale dlaczego uwazacie ze przy oslonie nie uzywac filtra? Filtr troche pogarsza jakosc, ale szklo obiektywu sie nie rysuje, itp., a oslona przed tym przeciez nie chroni.

  3. #3
    Pełne uzależnienie Awatar gietrzy
    Dołączył
    Feb 2004
    Posty
    5 727

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Elandril
    Dzieki za odpowiedzi. Ale dlaczego uwazacie ze przy oslonie nie uzywac filtra?
    http://www.cdrom.pl/index.php?title=...m_z_filtrem_UV
    Sam mam Heliopan UV 16. powłokowy i też mam go w ... pudełku
    the silence is deafening

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •