Nudziło mi się. Niezbyt mi się podobały istniejące kalkulatory na komórkę piszące tekstem wyliczone wartości więc napisałem swój, który rysuje ładny wykres. Udostępniam go, może komuś się spodoba i przyda. Oto screenshoty z emulatora na pececie:


Wyświetlany jest wykres, na którym X to odległość, Y to ogniskowa. Dla wybranej ( klawiszami 2-8 ) przesłony rysowany jest obszar DoF oraz rodzina krzywych pokazujących hiperfokalną dla kolejnych przesłon. Hiperfokalna dla wybranej przesłony jest narysowana ciemniejszą linią. Odległość zmienia się kursorem prawo-lewo, przedział ogniskowych kursorami góra-dół. 5 powoduje ustawienie odległości na hiperfokalną dla danej przesłony i ogniskowej. W menu z wartościami można te parametry podać liczbowo, jak również CoC, które domyślnie jest na aparat cropowy. Klawiszami 4-6 robi się "zoom" wykresu. Oto linki do pakietu:

BokehCalc.jar
BokehCalc.jad

Do pracy wymaga komórki z J2ME. Sprawdzałem działanie na nokii 6300. Nie wiem jak wygląda na ekranikach o mniejszej rodzielczości - może być problem z wielkością czcionek, które zasłonią wszystko. Wiem o tym, że czasem można się z łażeniem po wykresie zapędzić tak, że coś dziwnego na nim widać ale da się przeżyć.

Nie zapewniam obsługi klienta, oprogramowanie jest dostarczone w postaci takiej jakiej jest, nie odpowiadam za skutki wywołane jego użyciem
W miarę możliwości odpowiem na pytania, jeśli ktoś ma sensowne sugestie dotyczące tego, jak możnaby go udoskonalić to również chętnie przeczytam.