Strona 3 z 44 PierwszyPierwszy 1234513 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 439

Wątek: Zakaz Fotografowania - Dyskusja&Porady

  1. #21
    Pełne uzależnienie Awatar arturs
    Dołączył
    Jan 2006
    Miasto
    Kielce
    Wiek
    48
    Posty
    4 196

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Łukasz Unterschuetz Zobacz posta
    arturs/ostatnio miałem zajęcia w szkole foto z prawa ogólnie pojętego , czyli prawa autorskie, blablabla, miejsca publiczne, i koleś (wykładowca UG) mówił, że CH są wyjątkiem i obowiązują w nich regulaminy.
    Nie będę się przy tym upierał, bo nie jestem prawnikiem.
    Ale już jakiś czas temu widziałem śmieszną sytuację, że ochroniarze nie wpuścili na teren CH ekipy TVP ze sprzętem, która chciała się po prostu napić kawy Ostatecznie ochrona pozwoliła im wnieść sprzęt ( kiedy operator powiedział, że ochroniarz bedzie pilnował sprzętu za xxxxxxxxx zł na własną odpowiedzialność )pod warunkiem, że nie będą nic kręcić.
    No i tu dochodzimy do sedna sprawy - jakby ludzie z TVP się uparli to by weszli "na chama" bo co - ochroniarz rzuciłby sie z pięściami czy co?

    Cytat Zamieszczone przez Olszewski Zobacz posta
    arturs - no własnie też mnie to ciekawi. Ponieważ w Warszawie znam budynek, który co prawda nie jest Centrum Handlowym, ale w swoim gmachu ma sieć luksusowych sklepów a na wyższych piętrach są biura firm o których w życiu nie słyszałem (wszystko zagraniczne) i w regulaminie jest zapis że na terenie budynku obowiązuje zakaz fotografowania. Kiedyś chciałem z niego zrobić panoramę, to z racji na fakt iż miałem torbę fotograficzną pan z ochrony (uprzejmy) zaprowadził mnie do pokoju, w którym mogłem porozmawiać z osobą odpowiedzialną za wykonanie zdjęcia w tym budynku. Pan z ochrony odprowadził mnie tylko dlatego, żebym nie wyjął gdzieś aparatu i nie zrobił kilku zdjęć (co oczywiście graniczy z cudem z racji na fakt, iż budynek ma tyle kamer, że ochrona na spokojnie byłaby w stanie to wychwycić). Tak więc jestem pewien, że w tym budynku jakbym chciał zrobić zdjęcie bez pozwolenia to ochronę miałbym szybciej na karku niż to jakakolwiek ustawa przewiduje

    Fakt, że jest to budynek prywatny, z resztą jak każde centrum handlowe.
    Ale dostęp do budynku jest ograniczony - choćby bramkami na dole - więc biura to nie centrum handlowe gdzie masz nieograniczony dostęp, Jak piszesz ochronę miałbyś na karku - i co dalej - są dwie opcje - albo poruszamy się w granicach prawa i nie mogą cię tknąć albo przekraczamy tą granicę i wtedy... no właśnie.. W takim biurowcu nie bardzo masz nawet jak narobić rabanu - a w CH masz

    Cytat Zamieszczone przez kucza21 Zobacz posta
    Z pewnych źródeł wiem i jestem tego pewny, że zdjęcia można robić w każdym miejscu jak i również każdej osobie !! .... Przykładowo idąc na stację benzynową gdzie teren jest prywatny nie możemy robić zdjęć TYLKO wtedy jak jest widoczny "ZAKAZ FOTOGRAFOWANIA". Jeśli takiego zakazu nie ma możemy pstrykać do woli !! Dopóki ktoś z WŁAŚCICIELI terenu nas nie poprosi o opuszczenie go - nie może nam nie pozwolić fotografować lecz może nas poprosić do opuszczenia lokalu czy też terenu inaczej może wezwać policję, a wtedy panowie w mundurkach poproszą nas o opuszczenie tego terenu. W przypadku opisywanej przykładowej stacji benzynowej wyjdziemy poza teren, powiedzmy na drugą stronę ulicy wtedy możemy fotografować dany obiekt bez problemu i NIKT !! Nie może nam tego ZABRONIĆ . Podobnie jest w przypadku fotografowania osób i ich publikacją
    A jaka jest moc tabliczki "ZAKAZ FOTOGRAFOWANIA" wiszącej na stacji benzynowej?? Co do nakazu opuszczenia terenu masz rację, i do fotografowania spoza terenu też..
    Co do publikowania wizerunków ludzi musisz mieć ich zgode jeśli to oni są przedmiotem zdjęcia, jeśli są gdzieś tam z boku czy w tłumie już takiej zgody mieć nie musisz

    Pozdrawiam
    Artur
    5DmkI, C85f1.2L|580 EXII|

  2. #22
    Uzależniony
    Dołączył
    Oct 2006
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    782

    Domyślnie

    arturs - zgadza się, żeby wejść dalej niż recepcja, trzeba mieć kartę elektroniczną bez której bramka się nie otworzy. Ogólnie to parter jest dostępny, wszędzie indziej do biurowców itd. jeśli nawet jest się umówionym np. w biurze Kowalskiego to dzwonią, potwierdzają i ochrona Ciebie prowadzi do biura. Na parterze z tego co zdążyłem się zorientować są różne drogie sklepy z biżuterią chyba itd.

    Na dobrą sprawę to po tym co dowiedziałem się od znajomego który interesuje się takimi rzeczami ochrona może mnie zamknąć w pomieszczeniu nie ruszając się zza biurka - elektronicznie zablokuje wszystkie zamki w pomieszczeniu w którym się znajduję i poczeka na przyjazd Policji
    40D/BG-E2N | 17-40/4.0 L | 85/1.8 USM | 430 EX |
    Ktoś naruszył Twoje prawa?

  3. #23
    Początki nałogu Awatar krecio
    Dołączył
    Aug 2004
    Miasto
    Piastów
    Wiek
    62
    Posty
    470

    Talking

    Opowiem swoja "przygode".
    W maju tego roku bylem na "polowaniu" na swoim tradycyjnym terenie lowieckim czyli Dolnym Slasku. Bylo nas trzech (2x5D + 350D). Jezdzimy sobie od palacu do palacu, pstrykamy i jest ogolnie fajnie. Szlak nas zawiodl do wsi Siecieborowice. Tam oczywiscie byl sobie palacyk. Znalezlismy go, podjezdzamy. Brama otwarta, napis na OTWARTEJ NA OSCIEZ bramie wskazuje, ze teren jest we wladaniu jakiejs spodzielni rolniczej. Ale zakazu wstepu nie ma. No to wchodzimy. Wyjmujemy aparaty i zaczynamy pstryk, pstryk. Natknelismy sie na jakichs robotnikow i dla pewnosci pytamy czy mozna wejsc. Oni tylko wzruszyli ramionami. Swiadomie pytalismy o wejscie na teren a nie o zgode na fotografowanie. W chwili gdy juz konczylismy, z palacu wybiega do nas jakis sniady gosc. Biegnie i drze jape - oddawac aparaty! W pierwszym odruchu byl u nas smiech i uznalismy to za dobry zart ale facet nie zartowal. Okazal sie byc turkiem z Niemiec. Przedstawial sie jako wlasciciel obiektu. Oczywiscie bylismy grzeczni (naprawde) przepraszalismy za wtargniecie, powiedzielismy, ze jego pracownicy pytani przez nas nie reagowali. Gosc mial to gdzies i zaczal od razu nas wyzywac od zlodziei. Po niemiecku. Tak nas okreslil w rozmowie ze swoja polska zona. Ja mu zwrocilem uwage, ze to nie jest jezyk ktorego w Polsce nikt nie zna i zeby dalej nas tak nie nazywal. I wtedy sie zaczelo. Padly konkretne "slowa", grozby, itd. Do tego stopnia, ze chcial abysmy wykasowali juz zrobione fotki. Oczywiscie kazdy mial przy sobie Data-Bank i w trakcie pyskowy uzyty byl guzik "copy". Mniej wiecej do tego momentu bylismy spokojni aczkolwiek facet sie rozkrecal. Ostatecznie zaczal nam grozic policja. I tu juz przegial. Zaproponowalismy mu, ze nawet podamy telefony do komendy wojewodzkiej w Breslau zeby bylo skuteczniej. On na nas popatrzyl tylko jakos dziwnie i kazal swojemu robolowi zagrodzic nasze auto. Sam zablokowal nas z drugiej strony. Pomyslalem sobie "koles, teraz to juz dales d... na maksa". Wyjalem telefon i sam wezwalem Policje. Final byl taki, ze ludkowie zostali spisani a policjanci zadali nam pytanie czy podtrzymujemy swoja skarge na bezprawne zatrzymanie. Oczywiscie policja otrzymala pelna relacje obu stron calego zajscia. W obu podstawowym elementem bylo robienie zdjec. NIKOGO (Policje) TO NIE INTERESOWALO. A przy okazji okazalo sie, ze turek nie byl wlascicielem tylko dzierzawca. Konczy mu sie umowa w grudniu. Raczej mu nikt nie przedluzy
    Aha, przy okazji napomknal, ze ten palacyk to nie zabytek bo tak sobie zalatwil. No, coz... Nie tylko on umie zalatwiac
    Tak wiec wniosek jest jeden. Pytac czy mozna wlazic na teren (to jasne). Ale zabronic utrwalenia wizerunku, zwlaszcza zabytku to (srodkowy palec mi sie wyprostowal).
    Ostatnio edytowane przez krecio ; 08-11-2007 o 18:18
    pozdr.
    krecio

    5D + 5D Mk III

  4. #24
    Uzależniony
    Dołączył
    Oct 2006
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    782

    Domyślnie

    No proszę okazuje się, że nie tylko ja mam coś wspólnego z łowiectwem Pozdrawiam

    Odnośnie tej sytuacji też miałem podobną, ale chwilowo nie mam czasu, żeby opisać
    40D/BG-E2N | 17-40/4.0 L | 85/1.8 USM | 430 EX |
    Ktoś naruszył Twoje prawa?

  5. #25
    Początki nałogu Awatar krecio
    Dołączył
    Aug 2004
    Miasto
    Piastów
    Wiek
    62
    Posty
    470

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Olszewski Zobacz posta
    No proszę okazuje się, że nie tylko ja mam coś wspólnego z łowiectwem Pozdrawiam
    Pozdrawiam rowniez. Tyle, ze ja poluje na stare kamienie
    pozdr.
    krecio

    5D + 5D Mk III

  6. #26
    Uzależniony
    Dołączył
    Jul 2007
    Miasto
    Dolina Lina Na A
    Posty
    518

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Olszewski Zobacz posta
    kucza21 - odnośnie fotografowania budynków to się zgadzam, bo sam to zastosowałem odnośnie opisanej sytuacji z budynkiem firmy WARTA. Ale odnośnie ludzi, to większej głupoty nie czytałem - wybacz.

    Jeśli jestem sam na zdjęciu i ktoś to publikuje bez mojej zgody to łamie prawo.
    Jeśli mnie pamięć nie myli to mówi o tym ustawa o prawie prasowym, że jeśli na zdjęciu jest więcej niż 4 osoby to wtedy jest to traktowane jako zdjęcie grupowe i nie trzeba mieć zgody, w przeciwnym razie, jeśli to jest zdjęcie jednej czy dwóch osób trzeba mieć pisemną zgodę.
    Oczywiście z pośpiechu źle napisałem, że podobnie(chciałem napisać "inaczej") jest z fotografowaniem i publikowaniem....
    Więc teraz będę chciał to sprostować....
    Osoby możemy fotografować kiedy chcemy i gdzie chcemy w miejscu publicznym. Jeśli ktoś jest sam na zdjęciu i ja to publikuję co prawda jest to złamanie prawa aczkolwiek jeśli osoba jest przedstawiona nie w negatywnym znaczeniu w większości przypadkach nawet jeśli znajdzie takową publikację (powiedzmy na forum) nie widzi problemu w tym, że jest umieszczana aczkolwiek może złożyć donos o wykroczeniu i wtedy sprawą zajmują się wyższe organy - zazwyczaj usunięcie zdjęcia i przeprosiny. Natomiast kiedy opublikujemy zdjęcie w negatywnym świetle wtedy może nas spotkać kara pieniężna lub jakieś odszkodowanie poszkodowanemu. Zgody na publikację grupy osób powyżej 3 osób nie potrzebujemy tak jak osobą znanym publicznie - Polityk, Komendant Policji, Dyrektor Szkoły, Prezydent miasta itp.
    Ah .. I napisałeś, że potrzebujemy pisemnej zgody na publikację w świetle prawa wystarczy umowa słowna lecz nie zawsze można ją udowodnić ...
    !!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
    Cytat Zamieszczone przez arturs Zobacz posta
    A jaka jest moc tabliczki "ZAKAZ FOTOGRAFOWANIA" wiszącej na stacji benzynowej??
    Artur
    Pomyśl!! Jeżeli ktoś sobie tego wyraźnie nie życzy i jest to widoczne to powinniśmy się dostosować do tego zakazu(kultura tego wymaga)!!
    Ostatnio edytowane przez kucza21 ; 08-11-2007 o 20:24 Powód: Automerged Doublepost

  7. #27
    Pełne uzależnienie Awatar arturs
    Dołączył
    Jan 2006
    Miasto
    Kielce
    Wiek
    48
    Posty
    4 196

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez kucza21 Zobacz posta
    Pomyśl!! Jeżeli ktoś sobie tego wyraźnie nie życzy i jest to widoczne to powinniśmy się dostosować do tego zakazu(kultura tego wymaga)!!
    To nie wątek o aspektach kulturalnych tylko prawnych - nie piszemy tu o tym co sobie ktoś ŻYCZY tylko czy nam może tego zabronić... Skoro na wejściu do np. CH wisi zakaz fotografowania to oczywiście będąc kulturalnymi ludźmi możemy się z nim zgodzić lub nie, jak ochrona na nas krzyczy że "nie wolno bo on sobie tego nie życzy" to też możemy przestać ale jak pisałem to nie wątek o kulturze tylko kto i dlaczego nie może nam tego zabronić... a napis "ZAKAZ FOTOGRAFOWANIA" na przykładowej stacji beznynowej nie ma żadnej mocy prawnej (bo o tym tu piszemy)..
    Inaczej wszędzie wisiałyby tabliczki zakaz fotografowania a my aparatów używalibyśmy jedynie w domach..

    [OT]
    Czy jakby był napis "polakom,żydom i murzynom wstęp wzbroniony" to wg ciebie byłby ważny bo "ktoś sobie nie życzy" i lepiej go nie łamać bo kultura tego wymaga? Albo "Zakaz wstępu blondynów" - i przypadkiem będąc blondynem nie wchodziłbyś do sklepu bo kultura.. o tym tu dyskutujemy - że niektóre zakazy nie mają żadnej mocy prawnej.. czasy "Nur fur Deutsche" na szczęście już minęły..
    [/OT]

    Pozdrawiam
    5DmkI, C85f1.2L|580 EXII|

  8. #28

    Domyślnie

    No tak a co wy na zakazy używania lamp błyskowych i statywów. Z tymi statywami to jest najleniej:-)

    Znajomy ostatnio był na wycieczce w jaskiniach w Czechach i nie pozwolili mu używać statywu. Ale jak kładł aparat na skałach i robił foty samowyzwalaczem to wszystko było OK a foty jak ta lala wyszły, ładniejsze niż na widokówkach:-p

  9. #29
    Pełne uzależnienie Awatar arturs
    Dołączył
    Jan 2006
    Miasto
    Kielce
    Wiek
    48
    Posty
    4 196

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez szybki-pl Zobacz posta
    No tak a co wy na zakazy używania lamp błyskowych i statywów. Z tymi statywami to jest najleniej:-)

    Znajomy ostatnio był na wycieczce w jaskiniach w Czechach i nie pozwolili mu używać statywu. Ale jak kładł aparat na skałach i robił foty samowyzwalaczem to wszystko było OK a foty jak ta lala wyszły, ładniejsze niż na widokówkach:-p
    Statywy i lampy to całkiem inny problem - statyw może całkiem skutecznie odciąć/utrudnić drogę ewakuacji - całkowicie popieram w przywołanej tu jaskini - przy wąskim przejściu w razie potrzeby nagłej ucieczki takie ustrojstwo może się np. zaklinować w skale i np. skutecznie przy napierających ludziach doprowadzić do przewrócenia kogoś i stratowania go - w takich wypadkach przed rozpoczęciem kłótni przydałoby się włączyć na chwilę myślenie , jak aparat leżał sobie na skałce to w razie najgorszego aparat by się potłukł/popsuł/został w miejscu ale nie byłby przyczyną jakiegoś nieszczęścia - zwłaszcza w jaskini na wycieczce.. Statyw także może posłużyć do zniszczenia czegoś albo zdemolowania jakiegoś zabytku czy obrazu więc tu zdania też są podzielone..Co do tego akurat siedzę w tematach pożarowych (instalacje wykrywające, drogi ewakuacji itp.) i ma też za sobą kurs zabezpieczeń różnorakich w Ośrodku Ochrony Zbiorów Publicznych - zdziwilibyście się jakie ludzie mają pomysły żeby coś uszkodzić lub ukraść..

    Co do lamp to mówią różnie - osobiście uważam że takie zakazy robienia zdjęć w muzeach czy gdzie indziej nie mają sensu (co innego gdzieś gdzie np. siedzą jakieś nietoperze czy inne zwierzęta).. Co do szkodliwości światła z lamp na tzw. dzieła sztuki to raczej nie wierzę że to ma jakiś wpływ ale są różne szkoły.. i tu już bym był za respektowaniem ewentualnych zakazów
    Zwłaszcza że jak gdzieś jest już taki zakaz to z reguły musisz kupić tam bilet i tym samym akceptujesz regulamin danej instytucji..
    Ostatnio edytowane przez arturs ; 08-11-2007 o 23:33
    5DmkI, C85f1.2L|580 EXII|

  10. #30
    Bywalec Awatar illy
    Dołączył
    Sep 2007
    Miasto
    Tripcity
    Wiek
    40
    Posty
    146

    Domyślnie

    Jeśli mnie pamięć nie myli to mówi o tym ustawa o prawie prasowym, że jeśli na zdjęciu jest więcej niż 4 osoby to wtedy jest to traktowane jako zdjęcie grupowe i nie trzeba mieć zgody, w przeciwnym razie, jeśli to jest zdjęcie jednej czy dwóch osób trzeba mieć pisemną zgodę.
    Ustna wystarczy. Chyba nie sadzisz iz jesli zrobisz zdjecie jakiejs babince a ona sie na to zgadza, to musisz miec jej pisemna zgode.
    30D + 50 mm 1.8 II + Sigma 18-50 3.5-5.6 DC + MC Peleng 3.5/8A + SpeedLite 580 IIEX + duuuuza doza fascynacji

Strona 3 z 44 PierwszyPierwszy 1234513 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •