Strona 3 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 33

Wątek: #40 oświetlenie do makrofotografii własnej konstrukcji

  1. #21
    Pełne uzależnienie Awatar airhead
    Dołączył
    Jan 2008
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    2 495

    Domyślnie

    wygląda okropnie, ale może zdjęcia robi dobre... a tak w ogóle to chciałem się zapytać, czy diody LED mają ciągłe widmo i jaką mają temperaturę barwową?
    Canon 6D + 20/2,8; 35/1,4; 85/1,8; 70-210/3,5-4,5
    Fujifilm x100

    mgrochocki.wordpress.com

  2. #22
    Pełne uzależnienie Awatar canis_lupus
    Dołączył
    Oct 2004
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    39
    Posty
    1 252

    Domyślnie

    Białe ledy nie mają ciągłego widna i nie maja jakiejś szczególnie określonej temperatury. Ja nawet się zastanawiałem czy nie kupić różnych ledów i nie pomieszać.
    "I love You Cię" Różyczko...
    Galeria ,
    Druga galeria,

  3. #23
    piotrglab
    Guest

    Domyślnie

    Problemy z balansem bieli wynikają właśnie z nieciągłości widma diod LED – jest to widmo emisyjne pierwiastków lub związków - bliżej na WIKI
    http://en.wikipedia.org/wiki/LED
    pomieszanie diod o różnych kolorach niestety tego nie poprawi, dalej widmo będzie nieciągłe i żaden standardowy balans bieli nie zadziała.

    Co do wyglądu, to moje prototypy zwykle elegancją nie grzeszą, z drugiej strony zaczynam się zastanawiać czy to ma sens- już wydałem ponad stówkę a za 300zł można dziś kupić chińską lampę pierścieniową.

  4. #24
    Pełne uzależnienie Awatar Tomasz Golinski
    Dołączył
    Jul 2004
    Miasto
    Białystok
    Wiek
    45
    Posty
    8 623

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez piotrglab Zobacz posta
    pomieszanie diod o różnych kolorach niestety tego nie poprawi, dalej widmo będzie nieciągłe i żaden standardowy balans bieli nie zadziała.
    Jakby widmo było ciągłe, to też niekoniecznie standardowe balansy bieli by działały. Standardowe WB działają tylko do widm, które są widmami ciała doskonale czarnego - takie widmo mają w przybliżeniu tradycyjne żarówki i słońce. Światło rozproszone, odbite oraz z dziwnych źródeł ma już z reguły zupełnie inne źródła - stąd część problemów z WB.

    Nie są to jednak zbyt poważne problemy, bo nie ma czegoś takiego jak idealny WB. Teoretycznie może i jest to osiągalne, ale praktycznie raczej nie, a nawet jest niewskazane. Dwuparametrowa korekta eliminuje większość przekłamań, a dodatkowa korekta i tak wymaga zabawy z krzywymi.
    30D | 85/1.8 | 135/2 | 70-200/4 | T17-50/2.8 | 100-300/4.5-5.6 | 50/1.4 | 650 | 430EX | Sherpa 600r
    Zdjęcia - Iran, folk, jazz, wątek galeriowy


    FoFot.pl
    Canon IRC

  5. #25
    Pełne uzależnienie Awatar canis_lupus
    Dołączył
    Oct 2004
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    39
    Posty
    1 252

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez piotrglab Zobacz posta
    pomieszanie diod o różnych kolorach niestety tego nie poprawi, dalej widmo będzie nieciągłe i żaden standardowy balans bieli nie zadziała.
    Możesz jakos to uzasadnić? Ja miałem nadzieję, że światło różnych diod będzie sie jakby uzupełniało...
    "I love You Cię" Różyczko...
    Galeria ,
    Druga galeria,

  6. #26
    Pełne uzależnienie Awatar Tomasz Golinski
    Dołączył
    Jul 2004
    Miasto
    Białystok
    Wiek
    45
    Posty
    8 623

    Domyślnie

    Po pierwsze - dioda biała właśnie działa jak pomieszanie kilku diód - ma kilka linii emisyjnych.
    Po drugie - nałożenie kilku widm dyskretnych wciąż daje widmo dyskretne.
    Po trzecie - każde widmo odbiegające od widma ciała doskonale czarnego jest marne.

    Musiałbyś dobrze pomierzyć diody i tak je ustawić, by dyskretnymi emisjami dobrze przybliżały widmo żarówki. Tylko po co?
    30D | 85/1.8 | 135/2 | 70-200/4 | T17-50/2.8 | 100-300/4.5-5.6 | 50/1.4 | 650 | 430EX | Sherpa 600r
    Zdjęcia - Iran, folk, jazz, wątek galeriowy


    FoFot.pl
    Canon IRC

  7. #27
    Pełne uzależnienie Awatar canis_lupus
    Dołączył
    Oct 2004
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    39
    Posty
    1 252
    "I love You Cię" Różyczko...
    Galeria ,
    Druga galeria,

  8. #28
    Pełne uzależnienie Awatar Tomasz Golinski
    Dołączył
    Jul 2004
    Miasto
    Białystok
    Wiek
    45
    Posty
    8 623

    Domyślnie

    Masz rację - rzeczywiście białe diody mają widmo bardziej ciągłe (gdyż to nie sama dioda jest bezpośrednim źródłem światła) - ale to wciąż niczego nie zmienia. Na obrazku dokładnie widać, że nie jest to widmo nawet marginalnie podobne do widma ciała doskonale czarnego. Jakby dodać jakąś mocną diodę zieloną do układu, to trochę sytuacja by się poprawiła - ale wciąż pytam - po co? W jakich sytuacjach to ma znaczenie?
    30D | 85/1.8 | 135/2 | 70-200/4 | T17-50/2.8 | 100-300/4.5-5.6 | 50/1.4 | 650 | 430EX | Sherpa 600r
    Zdjęcia - Iran, folk, jazz, wątek galeriowy


    FoFot.pl
    Canon IRC

  9. #29
    Pełne uzależnienie Awatar canis_lupus
    Dołączył
    Oct 2004
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    39
    Posty
    1 252

    Domyślnie

    Owszem, widmo nie jest idealne, ale jak popatrzysz na diody różnych producentów to zobaczysz że świecą zupełnie inaczej. Każda będzie miała inne widmo i może wypadkowa wyjdzie przyzwoita. Wynika to prawdopodobnie ze stosowania innego składu luminoforu.
    "I love You Cię" Różyczko...
    Galeria ,
    Druga galeria,

  10. #30
    Pełne uzależnienie Awatar Tomasz Golinski
    Dołączył
    Jul 2004
    Miasto
    Białystok
    Wiek
    45
    Posty
    8 623

    Domyślnie

    Może być przyzwoita a może być jeszcze gorsza. Ale to wciąż nie odpowiada na fundamentalne pytanie - po co?
    30D | 85/1.8 | 135/2 | 70-200/4 | T17-50/2.8 | 100-300/4.5-5.6 | 50/1.4 | 650 | 430EX | Sherpa 600r
    Zdjęcia - Iran, folk, jazz, wątek galeriowy


    FoFot.pl
    Canon IRC

Strona 3 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •