Strona 4 z 4 PierwszyPierwszy ... 234
Pokaż wyniki od 31 do 40 z 40

Wątek: #35 Sztuczki z korekcja tonalna.

  1. #31
    Coś już napisał Awatar HurricanE
    Dołączył
    May 2008
    Miasto
    Żary
    Posty
    86

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Janusz Body Zobacz posta
    http://www.canon-board.info/showthread.php?t=8520


    Ogólnie to konwersja do Lab jest destrukcyjna. (ciach).
    Witam!
    Bardzo śmiała teza. Proszę to udowodnić. Piszesz ciekaie tu na forum. Ale pierwszy raz słyszę aby przestrzeń lab prowadziła do utraty informacji - była jak pan pisze - destrukcyjna.

    Pozdrawiam
    Łukasz
    http://moj-aparat.blogspot.com/
    C 5D, Sigma A 24-105 f4; Tokina 100 f2.8 Macro;
    C 500n, Flexaret VI, Olympus OM10, Pentax ME, Zorka 4;

  2. #32
    Moderator Awatar Janusz Body
    Dołączył
    Apr 2004
    Miasto
    Szczecin
    Wiek
    71
    Posty
    5 757

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez HurricanE Zobacz posta
    Witam!
    Bardzo śmiała teza. Proszę to udowodnić. Piszesz ciekaie tu na forum. Ale pierwszy raz słyszę aby przestrzeń lab prowadziła do utraty informacji - była jak pan pisze - destrukcyjna.

    Pozdrawiam
    Łukasz

    To nie teza tylko po prostu tak jest.

    To nie przestrzeń prowadzi do utraty informacji tylko konwersja z jednej przestrzeni do drugiej. To są wszystko rachunki na liczbach całkowitych i błąd narasta dość szybko i mocno.

    np. taki obrazek:



    ma histogram:




    a po konwersji do labu i z powrotem do sRGB (bez zapisywania - tylko konwersja w PS) - histogram wygląda już tak:



    To jest tylko po jednokrotnej konwersji. Prawda, że to nie to samo?

    Róznice pomiędzy histogramami to właśnie uszkodzenie pliku jakie jest spowodowane konwersją.

    Proszę, tylko nie mówić, że to grafika i to się ma nijak do zdjęcia bo "ma się" bardzo, bardzo. Gradient cz-b ma "w sobie wszystkie barwy R-G-B od 0 do 255 i ma przewidywalny, znany histogram. Prawie idealnie równy od zera do 255 (max).

    Gdyby Lab było takie cudowne to ACR i inne konwertery RAW umożliwiały by od razu konwersję do LAB a można tylko do sRGB, AdobeRGB i ProPhoto. Dlaczego?

    Jedyną osobą usiłującą udowodnić, łatwą do obalenia tezę, że Lab jest lepsiejszy jest Margulis. Kelby'ego i jego "ostrzenia profesjonalistów" to w ogóle trudno traktować poważnie

    Janusz,
    Old enough to know better - but I do it anyway.

  3. #33
    Coś już napisał
    Dołączył
    Nov 2008
    Posty
    71

    Domyślnie

    Klikam na warstwie dopasowania Curves i otwieram okno Curves. Jade myszą w okolice pkt. 1. (kursor powinien zamienić się w białą pipetkę). To mniej więcej w okolicach półtonów, w pobliżu środka wykresu więc zwykle to najważniejszy punkt. Wciskając Shift+Ctrl klikam myszą. Wracam do Curves i sprawdzam co mam. U mnie R=65 G=106 i B=114 dla Input i Output. Środkowa wartość to 106 więc zmieniam w okienkach Output wartości dla R i B na te 106. WIEM, że tam jest kolor BIAŁY i do niego usiłuje sprowadzić krzywe. Obrazek wydaje mi się teraz za czerwony więc powtarzam operację dla punktu #2 (w światłach Shift+Ctrl+klik na pkt #2). Tu środkowa wartość to 213 więc sprowadzam krzywe G i B do 213. Powtarzam to dla pkt 3 i 4.

    w związku z tym mam pytania bo się gubię
    1.Dlaczego 4 punkty (2 razy biały)?Czy nie wystarczą 3?Czarny,biały,szary.
    2.W #1 punkcie Output w R i G
    w #2 punkcie Output w G i B
    no własnie co w #3 i #4 punkcie? -odpowiednio (B i R) i (R i G)

    Przepraszam za te głupie pytania ale jakoś nie mogę dojśc dalej w tym ćwiczeniu.Pozdrawiam

  4. #34
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Oct 2008
    Posty
    40

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Janusz Body Zobacz posta
    [b][Size=3]Jeśli już muszę poprawić zdjęcie, które istnieje tylko w jpegu to pierwszą czynnością jest zamiana na głębię 16 bit.
    Zastanawiam się czy zmiana jpega na 16-bit coś daje. Pytanie się wzięło stąd że jak wywołałem RAWa w 16bitach, odpaliłem levele, przesunąłem prawy suwak dajmy na to na 200, enter, i znowu odpaliłem levele to histogram nie miał dziur. Gdy ten sam obraz zmieniłem na 8 bit to po procedurze z levelami opisanej wyżej histogram oczywiście był podziurawiony. Gdy 8-bitowy obraz zamieniłem na 16 bitowy i odpaliłem levele (najpierw na 200 prawy suwak), to histogram byl tez podziurawiony. Niby ma 16 bit (tyle ze zrobione z 8) a zostawia dziury w histogramie. Czemu tak się dzieje i czy ma sens zamiany 8-bitowe jpegi na 16 bit.
    pozdrawiam

  5. #35

    Domyślnie

    Tak tylko chciałem wtrącić, że bardzo fajny i szczegółowy artykuł który dał mi do zrozumienia, jak wiele jeszcze nie wiem na temat obróbki. Dzięki!

  6. #36
    Seeker
    Guest

    Domyślnie

    "Gdy 8-bitowy obraz zamieniłem na 16 bitowy i odpaliłem levele (najpierw na 200 prawy suwak), to histogram byl tez podziurawiony."

    Widocznie zamiana na 16 bitow nie wypelnia zawartosci wszystkich poziomow pomiedzy
    progami pobranymi z 8-bitowej skali (chyba, ze MMM podmieni algorytm ).


    "czy ma sens zamiany 8-bitowe jpegi na 16 bit."

    Powiem tak - Im wiecej operacji zamierzasz po owej zamianie przeprowadzic,
    tym bardziej ma ona sens.
    Zamiana (z 8 na 16) ma wplyw na sposob (dokladnosc) liczenia, lecz sama z siebie
    nie zmienia wygladu zdjecia. Stracic na takiej zamianie raczej sie nie da,
    a zyskac w wielu przypadkach mozna. Wybor nalezy juz do dlubiacego...

  7. #37

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Komm Zobacz posta
    w związku z tym mam pytania bo się gubię
    1.Dlaczego 4 punkty (2 razy biały)?Czy nie wystarczą 3?Czarny,biały,szary.
    2.W #1 punkcie Output w R i G
    w #2 punkcie Output w G i B
    no własnie co w #3 i #4 punkcie? -odpowiednio (B i R) i (R i G)

    Przepraszam za te głupie pytania ale jakoś nie mogę dojśc dalej w tym ćwiczeniu.Pozdrawiam
    Również przylączam się do pytania. Czy może ktoś wyjaśnić kolejność i zasadę wyboru kanałów.
    Podziękowania dla Janusza za naprawde wartościowe artykuły.

  8. #38
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Sep 2008
    Miasto
    Wałbrzych/Wrocław
    Posty
    1 010

    Domyślnie

    Panie Januszu, a może dałoby się zrobić z tego webinarium? Dla mnie sam opis jest mało zrozumiały, a efekty bardzo dobre..
    Moje portfolio i blog: http://www.islight.pl
    Możesz mnie także polubić: https://www.facebook.com/Fotografia.IsLight

  9. #39
    Moderator Awatar Janusz Body
    Dołączył
    Apr 2004
    Miasto
    Szczecin
    Wiek
    71
    Posty
    5 757

    Domyślnie

    Po części to jest w jednym z odcinkow. :-)

    pomyślę ale dopiero w przyszłym tygodniu. Jestem w rozjazdach :-) z telefonu to się forum nawet ciężko czyta

    EDIT: chyba lekcja 6...
    Ostatnio edytowane przez Janusz Body ; 19-01-2010 o 21:45

    Janusz,
    Old enough to know better - but I do it anyway.

  10. #40
    Bywalec Awatar zonk
    Dołączył
    Nov 2007
    Miasto
    Suchedniów
    Posty
    203

    Domyślnie

    Chodziło chyba o "poziomy" i każdy poziom (kolejno R, G, B) ograniczyć trójkątami żeby dochodziły do brzegów histogramu. To była jedna z metod, której używam.
    >>>--------> założyłem sobie bloga <--------<<<

Strona 4 z 4 PierwszyPierwszy ... 234

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •