Strona 9 z 10 PierwszyPierwszy ... 78910 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 81 do 90 z 99

Wątek: #27 Domowy sposób na kalibrację AF w dSLR

  1. #81
    Początki nałogu Awatar korona-pl
    Dołączył
    Sep 2007
    Miasto
    Kraków, PL
    Wiek
    44
    Posty
    277

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Janusz Body Zobacz posta
    Nie wiem jak się nazywa taki klucz o przekroju "gwiazdka"
    Torx :rolleyes:
    pozdrawiam
    Jacek


    nie karmię troli...

  2. #82
    Pełne uzależnienie Awatar allxages
    Dołączył
    May 2006
    Posty
    2 549

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Janusz Body Zobacz posta
    PS. Nie wiem jak się nazywa taki klucz o przekroju "gwiazdka". To też klucz trzpieniowy ale nie wiem czy ma jakąś nazwę potoczną.
    torx?

  3. #83
    Początki nałogu Awatar mrek
    Dołączył
    Aug 2004
    Miasto
    Miasto
    Posty
    331

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Janusz Body Zobacz posta
    PS. Nie wiem jak się nazywa taki klucz o przekroju "gwiazdka". To też klucz trzpieniowy ale nie wiem czy ma jakąś nazwę potoczną.
    Pewnie to Torx - typ nacięcia klucza lub wkrętaka o kształcie charakterystycznej sześcioramiennej lub pięcioramiennej gwiazdy. Występuje w rozmiarach od T1 do T100. Pozwalają na lepsze przenoszenie momentu obrotowego. Rozróżnia się TORX H z otworem w środku (dodatkowe zabezpieczenie przed nieautoryzowaną manipulacją wymagane dla niektórych sprzętów elektronicznych) i TORX zwykły bez otworu.

    A wracając do tematu, to może i ja sobie podkręcę FF/BF.
    Pozdrawiam
    Marek
    -----------
    canon user

  4. #84

    Dołączył
    Sep 2010
    Miasto
    Chorzów/Kraków
    Posty
    9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Janusz Body Zobacz posta
    PS. Nie wiem jak się nazywa taki klucz o przekroju "gwiazdka". To też klucz trzpieniowy ale nie wiem czy ma jakąś nazwę potoczną.
    To jest torx.
    Nikon S2, 6X6

  5. #85

    Domyślnie

    PS. Nie wiem jak się nazywa taki klucz o przekroju "gwiazdka". To też klucz trzpieniowy ale nie wiem czy ma jakąś nazwę potoczną.[/QUOTE]

    TORX

  6. #86

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Janusz Body Zobacz posta
    Świetny poradnik napisany bardzo fajnie i precyzyjnie. Z jednym się nie zgadzam. Z tym co w cytacie.
    Dziękuję - bardzo mi miło.


    Cytat Zamieszczone przez Janusz Body Zobacz posta
    Imbus - po polsku klucz trzpieniowy - to klucz o przekroju sześciokątnym.

    http://pl.wikipedia.org/wiki/Imbus
    http://www.unior.pl/narzedzia/imbus.php

    co w niczym nie umniejsza przekazu.

    PS. Nie wiem jak się nazywa taki klucz o przekroju "gwiazdka". To też klucz trzpieniowy ale nie wiem czy ma jakąś nazwę potoczną.
    No właśnie. Wiki nie zawsze mówi prawdę. Nieraz przejechałem się na tym studiując filologię polską. Wiesz - to piszą tacy ludzie jak my. Jeżeli my mamy problem z nazwaniem tego klucza, to i piszący mógł mieć. A znam ludzi, którym to nie przeszkadza w mądrzeniu się, że nie wiedzą.

    Co do różnicy między ampulem a imbusem, a wiem, że mam rację, bo przy zakupie o mało się nie przejechałem, gdyż wszędzie było napisane imbus. Kupowałem klucze w Obi. W Obi znalazłem pudełeczko z kluczami imbusowymi, które nijak nie wyglądały jak negatyw otworu mimośrodu. Nie wiem jak to się potocznie nazywa, bo nie używałem tego jako zegarmistrz. Te klucze przypominały w przekroju gwiazdę, owszem, sześcioramienną, a więc również sześciokątną poniekąd - zawierały kąty, więc przy dobrej woli można nazwać je również sześciokątnymi. Nazwałem to gwiazdką, żeby używać jak najprostszego słownictwa opisowego.

    Przykład śruby do której tamte klucze opisane jako imbusy by pasowały jest tu: http://www.opelastrag.seonetshop.pl/...7/p1070908.jpg Prawda, że jak gwiazdka?

    Właściwym kształtem dla mimośrodu aparatu jest klucz o przekroju sześciokątu foremnego jakby matematyk powiedział.

    O taki o - proszę.
    http://grpo41.fm.interia.pl/akcesoria/imbus.gif

    Istnieje oczywiście możliwość, że to Obi, lub firma produkująca dane klucze: Lux-Tools, mylą nazwy, ale to nie moja wina, sam w takim razie byłbym poszkodowany.

    Mam nadzieję, że do końca wyjaśniłem wątpliwości. Co do aparatu. Co do kluczy, no cóż - teraz i bez znania nazwy ludzie będą mogli kupić prawidłowy.

    Pozdrawiam
    Krystian

  7. #87
    Moderator Awatar Janusz Body
    Dołączył
    Apr 2004
    Miasto
    Szczecin
    Wiek
    71
    Posty
    5 757

    Domyślnie

    Od co najmniej 30 lat używam tych kluczy (imbusowych czyli w przekroju sześciokątnych) i wiki ma rację, zresztą drugi link jest do strony "technicznej". Koledzy przypomnieli "gwiazdka" to faktycznie "torx" i to chyba od nazwy angielskiej. (Imbus po ang. to allen key)

    Jako, że nazewnictwo kluczy to spory offtop więc EOT. :-)

    EDIT: Możliwe, ze Lux-Tools (pewnie chińszczyzna) przyjęła nazwę na zasadzie klucz trzpieniowy to imbus bo torx też jest kluczem trzpieniowym. :-)
    Ostatnio edytowane przez Janusz Body ; 02-09-2010 o 20:26

    Janusz,
    Old enough to know better - but I do it anyway.

  8. #88
    Coś już napisał
    Dołączył
    Jan 2011
    Posty
    76

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Imarock Zobacz posta
    akwidzynski - nie masz tego mimośrodu. Widocznie konstruktorzy doszli do wniosku, że taka regulacja niepotrzebna. Lepiej flaszować obiektywy. Oczywiście metoda gorsza, sprawiająca, że różne obiektywy, będą różnie się zachowywać. No ale cóż...
    Witam
    Chcę się upewnić - w 550D nie ma śruby "regulacyjnej" ?

  9. #89

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez chasm Zobacz posta
    Witam
    Chcę się upewnić - w 550D nie ma śruby "regulacyjnej" ?
    Nie. A co ciekawe, 60D też został wykastrowany z tego specyjału.??:
    "C’est en faisant n’importe quoi, qu’on devient n’importe qui!”

  10. #90
    Coś już napisał
    Dołączył
    Jan 2011
    Posty
    76

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez VomitroN Zobacz posta
    Nie. A co ciekawe, 60D też został wykastrowany z tego specyjału.??:
    No właśnie.... Ciekawe zatem co to jest co w poście #76 pokazał na fotce akwidzynski. Szczerze powiedziawszy faktycznie nie wygląda na na typową śrubę do regulacji, bardziej na jakiś trzpień ustalający końcowe położenie lustra. Ale może to właśnie nowsza konstrukcja tej "śruby". Ktoś coś wie ?

    Druga sprawa czy w _małym_ FF - względna ostrość na tablicy testowej w granicach od -6cm do +1cm czyli prawie na pograniczu przy obiektywie 18-135 IS i F4.0 klasyfikuje całość do wysłania na Żytnią na gwarancji, czy tam znów zrobią z tego BF? Przy ostrzeniu LV jest ładnie ok -3cm do +3cm.

Strona 9 z 10 PierwszyPierwszy ... 78910 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •