Strona 2 z 36 PierwszyPierwszy 123412 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 360

Wątek: Tokina 12-24 / Sigma 10-20 / Tamron 11-18 ??

  1. #11
    Początki nałogu Awatar satriani
    Dołączył
    Aug 2004
    Wiek
    45
    Posty
    443

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez akustyk
    niekoniecznie. ja nie robie plansz testowych, ale miekkie rogi przy 12mm w moim egzemplarzu sa faktem niepodwazalnym. nawet przy f/8 jest zauwazalna roznica w ostrosci miedzy srodkiem a rogami.


    gratuluje wytrwalosci w dewastowaniu jakosci optycznej zdjec i w dodawaniu sobie roboty odplamkowaniem zdjec.

    Tokiny 12-24 nie ma najmniejszego sensu domykac powyzej f/11, poza bardzo waskim zakresem zdjec - wydluzanie ekspozycji (choc do tego sa filtry szare) lub ekstremalne zwiekszanie glebii ostrosci gdy pierwszy plan jest w zasiegu kilkunastu centymetrow.

    przymkniecie do f/16 Tokiny odkreconej do 16mm daje przeslone srednicy 1mm. mala. i tu nie ma bata, zeby zdjecia byly ostre. nie ma jak... to samo ujecie zrobione przy f/8 ma zdecydowanie wieksza szczegolowosc, a madrze wybrany punkt ostrzenia daje GO spokojnie wystarczajaca...

    ultraszerokie katy to sa obiektywy, ktorych nie wolno uzywac na pelnym domknieciu. przeslony typu f/22 w cyfrze APS-C to, poza nielicznymi przypadkami, zupelnie bezsensowna perwersja...
    tak, czytałem instrukcję obsługi i testy w czasopismach i sieci oraz zalecenia co do ustawień, pisałem o testach/ustawieniach na własny użytek .
    Ostatnio edytowane przez satriani ; 14-08-2006 o 22:39

  2. #12
    Pełne uzależnienie Awatar piast9
    Dołączył
    Sep 2005
    Miasto
    Wrocław
    Posty
    3 267

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez satriani
    tak, czytałem instrukcję obsługi i testy w czasopismach i sieci oraz zalecenia co do ustawień, pisałem o testach/ustawieniach na własny użytek .
    Tyle że przesłona 22 nie jest użyteczna poza jakimiś szczególnymi przypadkami. Już przy 8 @ 22mm hiperfokalna to 2,5m. Ostro masz od 1,25m do oo.
    650D, T 12-24 4.0, S 30 1.4, S 18-35 1.8, C 70-210 3.5-4.5, C 50 2.5 macro, M42: Praktica LLC, Jupiter 9, Pentacon 135 2.8, Orestegor 300 4.0

  3. #13
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Feb 2004
    Miasto
    Sokółka
    Posty
    29

    Domyślnie

    Szczerze mowiac zalezy mi jak na najszerszym kacie.

    W przeliczeniu na cyfrowe body to:
    10-20 mm = 16-32 mm
    11-18 mm = 17,6-28,2 mm
    12-24 mm = 19,2-38,4 mm

    Wciaz nie moge sie na cos konkretnego zdecydowac. Jak widac miedzy 16 mm a 19,2 jest spora roznica. Za Tokina przemawiaja mi komentarze osob na forach foto, chociaz jest najbardziej waska z tych szkiel.

    Obiektywu bede przewaznie uzywal do streephoto, landszaftow i sporadycznie fotografii wnetrz.

    Ehhhh, zeby nie ten glupi przelicznik to pozwolilbym sobie na 17-40mm eLLLLLLL
    Ostatnio edytowane przez magik83 ; 15-08-2006 o 14:30

  4. #14
    Początki nałogu Awatar Pirx
    Dołączył
    May 2006
    Wiek
    54
    Posty
    485

    Domyślnie

    Mając niedawno podobny dylemat, wybrałem Tokinę (piast9 - dzięki za otrzymane wtedy od Ciebie uwagi na jej temat).

    To co piszecie o jej wszystkich wadach jest prawdą :
    - aberruje - prawda (poducha na 12 mm jest jak byk),
    - mydli w rogach - prawda (także po przymknięciu),
    - winieta - widoczna na f4 (zanika po przymknięciu).

    Ale wszystkie wymienione wady w najmniejszym stopniu nie psują mi ogromnej frajdy z faktu posiadania i używania tego obiektywu.
    Szczególnie, że wady te są praktycznie niezauważalne przy fotografowaniu landszaftów, a poducha psująca architekturę jest do skorygowania przy obróbce.
    Nie mam porównania z innymi - Canon odpada z racji EF-S (mam 10D), Sigma, mimo wyższej ceny, kusiła przydatnością do pełnej klatki, ale odpadła po lekturze opinii u Freda Mirandy.
    Niemniej jednak, jestem bardzo zadowolony z tego nabytku.
    Bardzo solidna budowa, tulipan w komplecie i ultraszeroki kąt za stosunkowo nieduże pieniądze. Swoją Tokinę kupiłem na eBay'u od sprzedawcy z Hong-Kongu - wyszło z przesyłką i ubezpieczeniem ok. 1.500 PLN (chłopaki robią co mogą i robią to skutecznie, żeby klient był zdowolony, cytat :"We will endeavour to do all we can to minimise tax/duties liability by declare lower value or as gift upon request by buyers." ) , np. :

    http://cgi.ebay.com/Tokina-12-24mm-1...QQcmdZViewItem


    Poniżej kilka zdjęć testowych :
    1) Pełny kadr przy 12 mm f8 - widoczna aberracja :



    2) Pełny kadr przy 24 mm f8


    3) Róg 12/8 (100% crop)


    4) Środek 12/8 (100% crop)


    5) Róg 24/8 (100% crop)


    6) Środek 24/8 (100% crop)



    Pozdrawiam i ... polecam Tokinę :smile:
    Ostatnio edytowane przez Pirx ; 15-08-2006 o 15:06

  5. #15
    Pełne uzależnienie Awatar Krzychu
    Dołączył
    Aug 2004
    Miasto
    Ambush Country
    Wiek
    48
    Posty
    3 611

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Pirx
    Mając niedawno podobny dylemat, wybrałem Tokinę (piast9 - dzięki za otrzymane wtedy od Ciebie uwagi na jej temat).

    To co piszecie o jej wszystkich wadach jest prawdą :
    - aberruje - prawda (poducha na 12 mm jest jak byk),
    Tak tylko w kwestii formalnej (chociaż sam tą Tokinę ;-) ) - nie mylisz czasem abberacji z dystorsją ?
    Pozdrowienia,
    KZ
    KZ Aviation Photography

  6. #16
    Początki nałogu Awatar Pirx
    Dołączył
    May 2006
    Wiek
    54
    Posty
    485

    Domyślnie

    Oczywiście masz rację, nie mam pojęcia dlaczego użyłem terminu aberracja mając na myśli dystorsję.
    Dzięki za korektę.

    Swoją drogą, nie zauważyłem na dotychczas wykonanych tym obiektywem zdjęciach aberracji chromatycznej (może dlatego, że nie były to warunki sprzyjające jej uwidocznieniu, a może dlatego, że matryca o mniejszej rozdzielczości - nie wiem).
    Ostatnio edytowane przez Pirx ; 15-08-2006 o 15:54

  7. #17
    Początki nałogu Awatar Pirx
    Dołączył
    May 2006
    Wiek
    54
    Posty
    485

    Domyślnie

    O, teraz jeszcze zauważyłem, że napisałem "poducha" o widocznej "beczce". Przepraszam, naprawdę nie wiem co mnie p...ało.

  8. #18
    Pełne uzależnienie Awatar piast9
    Dołączył
    Sep 2005
    Miasto
    Wrocław
    Posty
    3 267

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Pirx
    - aberruje - prawda (poducha na 12 mm jest jak byk)
    Jak już się wyjaśniło - beka i dystorsje. Niemniej jednak są one na poziomie porównywalnym z szerokimi stałkami, według testów photozone.de. Sigma 12-24 niby ma mniejsze, ale za to faliste. Ew. ich korekcja to chyba spory ból w tyłku.
    650D, T 12-24 4.0, S 30 1.4, S 18-35 1.8, C 70-210 3.5-4.5, C 50 2.5 macro, M42: Praktica LLC, Jupiter 9, Pentacon 135 2.8, Orestegor 300 4.0

  9. #19
    Pełne uzależnienie Awatar adamek
    Dołączył
    Dec 2004
    Miasto
    Poznań
    Wiek
    39
    Posty
    2 265

    Domyślnie

    Ja bym nawet powiedział, że większości obiektywów na świecie nie ma sensu przymykać powyżej 11 góra 13 - optimum jakości to przesłony 5.6 - 8 - 11. (co widać chociażby po testach na optyczne.pl )
    Miłego dnia
    adam jastrzębowski
    cyfra i analog. obiektywy, statyw i monopod
    tu tu

  10. #20
    gajowy Awatar akustyk
    Dołączył
    Dec 2004
    Miasto
    holandia
    Wiek
    45
    Posty
    11 945

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez adamek
    Ja bym nawet powiedział, że większości obiektywów na świecie nie ma sensu przymykać powyżej 11 góra 13 - optimum jakości to przesłony 5.6 - 8 - 11. (co widać chociażby po testach na optyczne.pl )
    no ale w przypadku tele to jeszcze moze miec sens (GO). natomiast w przypadku UWA jest juz kompletnie z tzw. ****-strony
    www albo tez flickr

Strona 2 z 36 PierwszyPierwszy 123412 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •