Strona 9 z 71 PierwszyPierwszy ... 78910111959 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 81 do 90 z 703

Wątek: Cyfrówki i mróz

  1. #81
    Bywalec
    Dołączył
    Oct 2004
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    128

    Domyślnie

    Wracając jeszcze do akumulatorów i mrozu. Wspomnieliście o spadku pojemności. Czy ten spadek tyczy się jedynie momentu kiedy akumulator jest schłodzony (będzie trzymał napięcia znacznie krócej niz normalnie) czy spadek będzie trwały i akumulator po ogrzaniu nie porowoci do swojej pierwotnej pojemnosci?


    Kurde, myslalem, ze tej zimy będę fotografował sobie plenerki, jednak trochę się przeraziłem i chyba masowo zimy nie będę eksplorował ;(
    1: Canon G5 + Speedlite 420EX, tuleja 52mm; UV Marumi MC-WPC 52mm; CF Kingston 512MB+32MB; torba; Velbon DX888; baterry pack
    2: Praktica LB, CarlZeiss 35/2.8; Pentacon 50/1.8; Pentacon 200/4; pierścienie makro; osłona przeciwsłoneczna

  2. #82
    Pełne uzależnienie Awatar Jurek Plieth
    Dołączył
    Sep 2004
    Miasto
    Gdańsk
    Wiek
    74
    Posty
    2 087

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez NimnuL
    Czy ten spadek tyczy się jedynie momentu kiedy akumulator jest schłodzony (będzie trzymał napięcia znacznie krócej niz normalnie) czy spadek będzie trwały i akumulator po ogrzaniu nie porowoci do swojej pierwotnej pojemnosci? (
    Zdecydowanie raczej to pierwsze. Powiem jeszcze więcej - jeśli masz już wyczerpany aku lub baterię i brak możliwości naładowania, lub wymiany, to istnieje możliwość tymczasowego 'naładowania' poprzez ogrzanie tegoż do znacznie wyższej od otoczenia temperatury. Np. poprzez potrzymanie aku lub baterii na b. ciepłym kaloryferze.

    P.S. A co się robi zimą, jeśli w aucie jest słaby aku? Zabiera się go na noc do domu!

  3. #83
    Bywalec
    Dołączył
    Oct 2004
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    128

    Domyślnie

    Jurek Plieth, święta racja ... dzięki.


    pejot, metal ma większą pojemność termiczną niz plastik ... schładza/ogrzewai się znacznie dłużej niż plastikowe elementy.

    [ Dodano: 15-11-2004 ]
    Dobra, przełknąłem całą dyskusję, bo też mnie to interesowało zwarzywszy na to, że zime uwielbiam (w koncu zimą urodzony.
    Kiedyś wykonywałem taki eksperyment który może potwierdzić teorię niektórych z Was. A mianowicie, pustą, szklaną butelkę (bez wody wewnątrz, ale taka która była otwarta w pokoju i nagrzana do temp. pokojowej), szczelnie zamykałem zakrętką i wkładałem do zamrażalnika (chyba -22st C). Po około godzinie w miejscach gdzie butelka była zetknięta z zamrozonym mięsem czy ścianką zamrażalki pojawiły się bardzo niewielkie obszary szronu. Reszta butelki byłą idealnie sucha. Jaki z tego wniosek? Ano taki, że w miejscach zetknięcia butelki z innymi przedmiotami nastąpiła dużo szybsza wymiana ciepła (zimne powietrze otaczające reszte butelki nie schładzało jej dostatecznie szybko) stąd niewielkie "zlodowacenia".

    Przypuszczenie:
    Gdyby tą butelke zawiesić w powietrzu tak by nie dotykała niczym innych elementów, schładzała by się na tyle równomiernie i wolno, że para wodna mimo, że pewnie osadziłaby się na ściankach, to osadziłaby się równomiernie. Jej ilość w takiej litrowej (po mleku) butelce jest na tyle mała, ze warstwa pary zwyczajnie nie byłaby w stanie się uwidocznić. W aparacie powietrza jest znacznie mniej ... mowa jest o 500x mniejszej ilośc ... dajmy na to 100x dla uogólnienia ... oraz fakt, że aparat zlozonu jest warstwowo ... nie da się go schłodzić szybko bo wypchany jest elektroniką, szkłem, plastikami itd ... sądzę, ze efekt oszronienia ciepłego aparatu po włożeniu do zimna można pominąć ... natomiast już nie w drugą strone ponieważ w pokoju ilość ciepłego i wilgotnego powietrza (choć zima jest i tak wysuszone przez kaloryfery) jest nieporownywalnie wieksza niz we wczesniej wspomnianej butelce. Aparat idealnie szczelny nie jest i powietrze na pewno swobodnie wnika do jego korpusu, szczególnie przy duzej roznicy temperatur (tworzy sie swoiste podcisnienie jak sądzę). Generalnie aparat schowany w torbie schładza sie dość wolno i pewnie juz po okolo pol godzinie spaceru wyrowna temp. z otoczeniem ... jednak gdy powrocimy do domu lepiej jednak dac mu ze 2h czasu by sie ogrzal i odparował .. tak robie ze sprzętem komputerowym, monitorami/TV itd ... nigdy nie wlaczam od razu sprzętu nawet jeśli na dworze nie było siarczystego mrozu.

    Coś czuje, ze namotałem w mojej wypowiedzi
    Generalnie chyba bez obaw bede wylazil na dwor z aparatem a uwazniej sie z nim obchodzil po powrocie do domu ... wszystko.
    1: Canon G5 + Speedlite 420EX, tuleja 52mm; UV Marumi MC-WPC 52mm; CF Kingston 512MB+32MB; torba; Velbon DX888; baterry pack
    2: Praktica LB, CarlZeiss 35/2.8; Pentacon 50/1.8; Pentacon 200/4; pierścienie makro; osłona przeciwsłoneczna

  4. #84
    Pełne uzależnienie Awatar Tomasz Golinski
    Dołączył
    Jul 2004
    Miasto
    Białystok
    Wiek
    45
    Posty
    8 623

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez NimnuL
    Aparat idealnie szczelny nie jest i powietrze na pewno swobodnie wnika do jego korpusu, szczególnie przy duzej roznicy temperatur (tworzy sie swoiste podcisnienie jak sądzę).
    Przeciwnie, tworzy się raczej nadciśnienie. Co do reszty zgoda, tylko niestety trafiła się opinia, że komuś obiektyw zaszronił się w środku. Może zależeć od wilgotności i temperatury w mieszkaniu.

    BTW. Jest bez znaczenia czy temp. na zewnątrz jest -22, -1 czy -270C, i tak zawsze skropli się cała para (vide diagram fazowy wody).
    30D | 85/1.8 | 135/2 | 70-200/4 | T17-50/2.8 | 100-300/4.5-5.6 | 50/1.4 | 650 | 430EX | Sherpa 600r
    Zdjęcia - Iran, folk, jazz, wątek galeriowy


    FoFot.pl
    Canon IRC

  5. #85
    zło konieczne Awatar Vitez
    Dołączył
    Jan 2004
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    19 804

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Tomasz Golinski
    (vide diagram fazowy wody).
    Uwielbiam cie

  6. #86
    Bywalec
    Dołączył
    Oct 2004
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    128

    Domyślnie

    Tomasz Golinski, tak, nie tylko tutaj osobie skroplila sie para w obiektywie ... dzisiaj dalem podobny post na forum i kolejna osoba się tym pochwaliła:
    http://cyberfoto.pl/viewtopic.php?t=8821

    Być może jest to skutek trzymania aparatu w zawilgoconym miejscu ...

    I popraw mnie jeśli się mylę - jeśli na obiektywie czy matrycy skropli się woda to nie pozostawi zacieku po wyschnięciu, zgadza się? Para woda jest czystą chemicznie wodą i wysycha bez sladu?


    Co do skraplania się pary wodnej ... możesz coś więcej w skrócie powiedzieć? Znaczy się wejdziemy z aparatem nagrzanym do 10st C do pomieszczenia nagrzanego do 40st C to para się osadzi?
    1: Canon G5 + Speedlite 420EX, tuleja 52mm; UV Marumi MC-WPC 52mm; CF Kingston 512MB+32MB; torba; Velbon DX888; baterry pack
    2: Praktica LB, CarlZeiss 35/2.8; Pentacon 50/1.8; Pentacon 200/4; pierścienie makro; osłona przeciwsłoneczna

  7. #87
    Pełne uzależnienie Awatar Tomasz Golinski
    Dołączył
    Jul 2004
    Miasto
    Białystok
    Wiek
    45
    Posty
    8 623

    Domyślnie

    Vitez, po prostu nie czytaj dalej. A jeśli czytasz to odpisuj na temat, jak na moderatora przystało. Polecam netetykiete.
    Cytat Zamieszczone przez NimnuL
    I popraw mnie jeśli się mylę - jeśli na obiektywie czy matrycy skropli się woda to nie pozostawi zacieku po wyschnięciu, zgadza się? Para woda jest czystą chemicznie wodą i wysycha bez sladu?
    Właściwie tak, tylko że woda na matrycy może spowodować zwarcie, jeśli jest pod napięciem (a jednak chcemy robić fotki na zewnątrz )

    Cytat Zamieszczone przez NimnuL
    Co do skraplania się pary wodnej ... możesz coś więcej w skrócie powiedzieć? Znaczy się wejdziemy z aparatem nagrzanym do 10st C do pomieszczenia nagrzanego do 40st C to para się osadzi?
    Z tym diagramem to trochę oszukałem. Niedokładnie obejrzałem zakres, który był przedstawiony. W skrócie sprawa wygląda tak.
    Obszar ADC to lód, CAB ciecz, BAD para. Widać stąd, że para jednak może występować w temperaturach ujemnych. Skraplanie pojawia się, gdy powietrze z jakąś wilgotnością ochłodzi się na tyle, że wilgotność będzie za duża dla danej temp. (tzn. wyjdziemy z obszaru "para" na wykresie - w grubym przybliżeniu możemy traktować ciśnienie jako stałe w tym zakresie - tzn. jedziemy po poziomej linii).

    Czyli -> jeżeli powietrze nagrzane do 40C jest odpowiednio wilgotne (ktoś pisał o tropikach), to owszem.
    30D | 85/1.8 | 135/2 | 70-200/4 | T17-50/2.8 | 100-300/4.5-5.6 | 50/1.4 | 650 | 430EX | Sherpa 600r
    Zdjęcia - Iran, folk, jazz, wątek galeriowy


    FoFot.pl
    Canon IRC

  8. #88
    Bywalec
    Dołączył
    Oct 2004
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    128

    Domyślnie

    Tomasz Golinski, czytałem gdzies, że czysta, destylowana woda (a taka jest para wodna?) nie przewodzi prądu elektrycznego.

    Za wykres i objaśnienie śliczne dzięki i pozdrawiam
    1: Canon G5 + Speedlite 420EX, tuleja 52mm; UV Marumi MC-WPC 52mm; CF Kingston 512MB+32MB; torba; Velbon DX888; baterry pack
    2: Praktica LB, CarlZeiss 35/2.8; Pentacon 50/1.8; Pentacon 200/4; pierścienie makro; osłona przeciwsłoneczna

  9. #89
    Pełne uzależnienie Awatar Tomasz Golinski
    Dołączył
    Jul 2004
    Miasto
    Białystok
    Wiek
    45
    Posty
    8 623

    Domyślnie

    Właściwie tak, ale na matrycy i innych gadzetach zawsze będzie troche brudu i to może wystarczyć by prąd popłynął. Pewien nie jestem.
    30D | 85/1.8 | 135/2 | 70-200/4 | T17-50/2.8 | 100-300/4.5-5.6 | 50/1.4 | 650 | 430EX | Sherpa 600r
    Zdjęcia - Iran, folk, jazz, wątek galeriowy


    FoFot.pl
    Canon IRC

  10. #90
    Pełne uzależnienie Awatar Pszczola
    Dołączył
    Feb 2004
    Miasto
    Bydgoszcz
    Wiek
    53
    Posty
    1 760

    Domyślnie

    Juz gdzies o tym pisalem, ale co tam... Przed wejsciem z mrozu do domku wycigamy z kurtki, plecaka czy spory worek zapinany na 'strune'. Wkladamy don aparat i zamykamy worek. Wchodzimy do domu, a wilgoc skrapla sie powoli na worku a nie na aparacie. I w zasadzie po problemi (jak juz aparat zalapie temp. pokojowa).
    EOS 300v + BP, EOS 350d, EFs 18-55 3.5-5.6 II, EF 28-90 4-5.6 II, EF 75-300 4-5.6 III, EF 50mm 1.8 II, EF 85mm 1.8, Auto Revuenon 135 2.8, Pentacon 200 4, 430EX + rożny osprzęt; FED 5B; LOMO LK-A; Lubitel 166B; Minolta AF Big-Finder; Umax AstraCam 1000

Strona 9 z 71 PierwszyPierwszy ... 78910111959 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •