Strona 2 z 71 PierwszyPierwszy 12341252 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 703

Wątek: Cyfrówki i mróz

  1. #11
    zło konieczne Awatar Vitez
    Dołączył
    Jan 2004
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    19 804

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Tomasz Golinski
    Cytat Zamieszczone przez Vitez
    Ci co nosza okulary dobrze wiedza o kondensacji pary wodnej PO wejsciu do cieplego pomieszczenia z zimnego a NIE na odwrot co sugeruje Tomek :P
    Właśnie nie! Kondensacja następuje, gdy ciepłe (więc zazwyczaj wilgotne) powietrze gwałtownie się oziębi (np. na zimnym szkle okularów).
    Powiedz mi (widze na zdjeciu ze nosisz okulary) - zaparowuja ci gdy wchodzisz z zimnego do cieplego czy gdy wychodzisz z cieplego na zimno?

    Teraz skonfrontuj to z kondensacja - ty twierdzisz "Niebezpieczeństwo występuje przy wyniesieniu aparatu na zewnątrz." podczas gdy twoje wlasne okulary temu przecza - kondensacja nastepuje przy powrocie z zewnatrz... co potwierdzaja wypowiedzi wielu osob na grupach fotograficznych - milego szperania w ich archiwach zycze 8) - ja tu sluze tylko jako swego rodzaju przekaznik ze "czytalem o takich przypadkach a o takich nie slyszalem ani slowa" , mozecie mi wierzyc lub nie... ale ja wierze tym kilkudziesieciu co najmniej watkom rocznie o foceniu w zimie 8)

    [ Dodano: Czw Paź 14, 2004 2:46 pm ]
    Cytat Zamieszczone przez Tomasz Golinski
    Cytat Zamieszczone przez Vitez
    - no i na koniec znowu kondensacja - czyli po powrocie aparat zostawic na "ochloniecie" , najlepiej z wyjate bateria i CF, odkreconym obiektywem itp - jjak najbardziej przewiewny by byl.
    A to mi wygląda już całkiem na sabotaż. Zeby był bardziej przewiewny?? Zeby szybciej wilgotne powietrze do srodka nalazlo? To tak jak chuchać na okulary, żeby szybciej odparowały :P
    Zeby wilgotne powietrze ZE SRODKA APARATU ktore tak czy siak moze sie w nim skondensowac latwo wyparowalo na zewnatrz.
    Robilem tak z Canonem G3 juz dwie zimy... a ty? - zdarzala sie kondensacja, 'rozebranie' aparatu (wyjecie baterii i CF, zostawenie otwartych drzwiczek - wszystko wg porad z grup dyskusyjnych) przyspieszalo odparowanie.

    Rozdzielmy prosze gdybanie od porad praktycznych - ja pisze na podstawie porad wyczytanych, na podstawie doswiadczen innych jak i swoich.

  2. #12
    Pełne uzależnienie Awatar Tomasz Golinski
    Dołączył
    Jul 2004
    Miasto
    Białystok
    Wiek
    45
    Posty
    8 623

    Domyślnie

    Vitez, polecam uważne czytanie i chwilę logicznego myślenia. Wraz ze zmianami temperatury powietrza zmienia się ilość pary, która może się w nim znajdować. Przy obniżeniu temp. generalnie ta ilość spada. Kondensacja następuje, gdy ilość pary zbiliżą się lub przekracza tą maksymalną. Tzn. gdy powietrze się ochładza. Np. natrafiając na zimne okulary.

    Gdy wychodze z domu z aparatem, to wewnątrz jest powietrze z mieszkania, ciełe i wilgotne. Na zewnątrz ochładza się ono i pojawia się kondensacja (tak jak zimą na oknach domu -> wewnątrz, gdy otoczenie się ochładza).

    Powietrze znajdujące się w aparacie po przyniesieniu z mrozu będzie już suche i jedyna kondensacja, jaka może mieć miejsce, jest efektem odkręcenia obiektywu, itp. pomysłów, gdyż wówczas wilgotne domowe powietrze chłodzi się w kontakcie z powierzchnią lustra,matrycy itd.

    Niewątpliwie za to nastąpi kondensacja na powierzchni aparatu! Najlepszym sposobem zapobiegania jest włożenie go do plastikowej torby.

    Zgoda,że gdy kondensacja nastąpi, to wentylacja jest wskazana, ale nie jako środek zapobiegawczy.

    To nie są gdybania, to są prawa fizyki. Ale mogę też przeprowadzić doświadczenie. Włoże zakręcony słoik do lodówki i zobacze czy zaparuje i kiedy i po której stronie. Mogę również sprawdzić, czy grawitacja wciąż działa, jeśli ktoś nie jest pewien.
    30D | 85/1.8 | 135/2 | 70-200/4 | T17-50/2.8 | 100-300/4.5-5.6 | 50/1.4 | 650 | 430EX | Sherpa 600r
    Zdjęcia - Iran, folk, jazz, wątek galeriowy


    FoFot.pl
    Canon IRC

  3. #13
    Zablokowany
    Dołączył
    Oct 2004
    Miasto
    Legnica
    Posty
    49

    Domyślnie

    bosz.. wy to sobie nerwowke lubicie robic.. jestem nowy na tym forum i nie znam nikogo z Was - co dnia obserwuje jak sobie docinacie .. nie mowie konkretnie o tu wypowiadajacych sie ale ogolnie .. Przeca mozna sobie przedstawiac swoje racje bez tej zbednej nutki napiecia i nerwow

    no chyba ze ja to zle odbieram

  4. #14
    Uzależniony
    Dołączył
    Apr 2004
    Miasto
    Poznań
    Wiek
    53
    Posty
    563

    Domyślnie

    Dla mine sprawa jest prosta.
    Ciepły aparat wyniesiony na zimno nie zaparowuje.
    Zimny aparat wniesiony do ciepłego zaparowuje.
    Takie są fakty.
    A rozważania teoretyczne tak długo są błędne jak długo temu przeczą.

  5. #15
    Pełne uzależnienie Awatar Tomasz Golinski
    Dołączył
    Jul 2004
    Miasto
    Białystok
    Wiek
    45
    Posty
    8 623

    Domyślnie

    Cóz, maku. Masz rację jeśli chodzi o parowanie na zewnątrz. Sprawdź albo przemyśl co się dzieje wewnątrz.
    30D | 85/1.8 | 135/2 | 70-200/4 | T17-50/2.8 | 100-300/4.5-5.6 | 50/1.4 | 650 | 430EX | Sherpa 600r
    Zdjęcia - Iran, folk, jazz, wątek galeriowy


    FoFot.pl
    Canon IRC

  6. #16
    Uzależniony
    Dołączył
    Apr 2004
    Miasto
    Poznań
    Wiek
    53
    Posty
    563

    Domyślnie

    Zgoda.
    Dlatego wydaje mi się ze najlepiej jest ogrzewać aparat powoli nie wymuszając dopływu powietrza zastanego w „ciepłym” do jego wnętrza.
    Oczywiście jeżeli nastąpiła już kondensacja i chcemy ją szybko usunąć to wentylacja pewnie przyspieszy ten proces gdyż przyspieszy ogrzewanie aparatu. Tyle tylko że w ten sposób prowadzimy do powstawania jakiegoś tam szoku termicznego. Na ile to jest istotne tego nie wiem. Na pewno rozsądnym zaleceniem jest usunięcie z aparatu baterii do momentu ustabilizowania się sytuacji.

    Prawda jest taka że używałem mojego 10D na wyjazdach na narty i nic mu się nie stało a stosowałem różne techniki: ogrzewanie powolne, szybkie (z wentylacją). Zawilgocona elektronika to jedno ale prawdziwe niebezpieczeństwo pojawia się wtedy gdy znajdzie się ona pod napięciem. Dlatego zawsze dbałem o to by wyjąć baterie co by go nawet przez przypadek nie włączyć.

    I jeszcze ciekawostka. Nurkowałem kiedyś z kolegą który zajmuje się fotografią podwodną. Jego aparat (Nikonos V) cały czas podczas wielodniowego wyjazdu zachowywał się prawidłowo i nie robił niespodzianek. Pewnego razu kolega po nurkowaniu w niewątpliwie zimnej wtedy wodzie zostawił go na słońcu. I właśnie wtedy aparat zaparował od środka oczywiście.

  7. #17
    Pełne uzależnienie Awatar Tomasz Golinski
    Dołączył
    Jul 2004
    Miasto
    Białystok
    Wiek
    45
    Posty
    8 623

    Domyślnie

    Maku, teraz to zgadzam się całkowicie.

    Nie rozumiem tylko jak ten aparat zaparowal. Pewnie był mokry z zewnatrz? Wtedy woda zaczęła parować i woĸoł sprzętu zrobiła się chmura wilgotnego powietrza, która wpełzła do środka.
    30D | 85/1.8 | 135/2 | 70-200/4 | T17-50/2.8 | 100-300/4.5-5.6 | 50/1.4 | 650 | 430EX | Sherpa 600r
    Zdjęcia - Iran, folk, jazz, wątek galeriowy


    FoFot.pl
    Canon IRC

  8. #18
    Początki nałogu Awatar satriani
    Dołączył
    Aug 2004
    Wiek
    45
    Posty
    443

    Domyślnie

    Czy wykładanie torby foto dodatkowo folia aluminiowa od środka przynosi korzystne rezultaty w zimie na długim foceniu

  9. #19
    Pełne uzależnienie Awatar Tomasz Golinski
    Dołączył
    Jul 2004
    Miasto
    Białystok
    Wiek
    45
    Posty
    8 623

    Domyślnie

    a co taka folia miałaby dać? aluminium świetnie przewodzi ciepło. najwyżej może chronić przed uderzeniem pioruna
    30D | 85/1.8 | 135/2 | 70-200/4 | T17-50/2.8 | 100-300/4.5-5.6 | 50/1.4 | 650 | 430EX | Sherpa 600r
    Zdjęcia - Iran, folk, jazz, wątek galeriowy


    FoFot.pl
    Canon IRC

  10. #20
    Uzależniony
    Dołączył
    Apr 2004
    Miasto
    Poznań
    Wiek
    53
    Posty
    563

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Tomasz Golinski
    Nie rozumiem tylko jak ten aparat zaparowal. .
    Myślę ze poprostu jakaś niewielka ilość wody dostała się do środka przy nurkowaniu a potem gdy aparat leżał na słońcu nastąpił taki efekt jak przy zwyczajnym gotowaniu. Woda do środka dostała się pod ciśnieniem a potem zabrakło wentylacji by ją usuwać gdy zamieniala się w parę.

Strona 2 z 71 PierwszyPierwszy 12341252 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •