Strona 3 z 9 PierwszyPierwszy 12345 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 90

Wątek: BF/FF moze mi to ktos wyjasnic????

  1. #21
    Moderator Awatar Janusz Body
    Dołączył
    Apr 2004
    Miasto
    Szczecin
    Wiek
    71
    Posty
    5 757

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jurek Plieth
    ...No właśnie! Gdyby tak było jak przypuszczasz, to błąd miałby charakter systematyczny i jako taki byłby łatwy do programowego wyeliminowania z jednym, jakimkolwiek obiektywem. Tak jednak podobno nie jest
    Blad moze miec charakter systematyczny i byc trudnym do wyeliminowania. Wydaje mi sie (to tylko gdybanie), ze cala "rzecz" jest w precyzji potrzebnej do rzutowania obrazu na matryce. Obiektyw "po drugiej stronie" tez ma swoja glebie ostrosci i jesli dodac do tego mikrosoczewki na matrycy to zakres regulacji jest pewnie w micronach czyli potrzebna jest duzo wieksza precyzja niz w przypadku kliszy (klisza zreszta nie jest idealnie plaska a matryca jest). Obiektywy moga sie roznic, i pewnie sie roznia, odlegloscia ostrzenia po stronie aparatu - moze w micronach ale jakies bardzo male roznice zawsze sa no i stad caly problem. Wracajac do poczatku aparat moze miec blad systematyczny (nawet staly) ale obiektywy sa niestety losowe :-) Precyzja optyki i mechanicznego polaczenia aparatu z obiektywem nie jest idealna...

    13 lat temu mało kto robil takie testy na BF/FF wiec i wiedza na ten temat byla ograniczona do waskiego grona - stad mozna miec wrazenie, ze kiedys to AF byl genialny a teraz jest do d...

    Pozdrawiam,
    Janusz

  2. #22
    Pełne uzależnienie Awatar Kubaman
    Dołączył
    Jul 2004
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    47
    Posty
    4 709

    Domyślnie

    AF jest realizowany, tak jak pisali koledzy przez osobny układ znajdujący się pod lustrem. Nad lustrem znajduje się matówka z pomiarem światła i wyborem punktu ogniskowania. Za lustrem znajduje sie oczywiście matryca CMOS.

    Całe zjawisko FF/BF polega na tym , że nie spełniony jest geometryczny warunek, że odległości do czujnika AF, matrycy i matówki muszą być idealnie równe od środka ciężkości lustra. Żadnego z tych komponentów nie da sie fizycznie przesunąć, ale można tak wyregulować kołek definiujący położenie lustra w pozycji "opuszczonej", że wyrówna sie odległości do matówki i czujnika AF (można zmienić wysokość opuszczenia lustra).

    Co do obiektywów, to nie mam pojęcia jaki wpływ może mieć rodzaj obiektywu na opisane zjawisko. Przypuszczam raczej, że gorsze szkła tak "rozmywają" obraz, że w słabym świetle czujnik AF nie pracuje normalnie. Dlatego uważam, że serwis bierze szkła, po prostu, żeby sprawdzić czy AF z nimi działa, żeby uniknąc ewentualnych reklamacji, które nie wynikają z samego AF, ale złej jakości szkieł.
    Pasja---------------------> www.jakubszyma.pl

    Przedsięwzięcie-------------> www.szyma.com

  3. #23
    Pełne uzależnienie Awatar Jurek Plieth
    Dołączył
    Sep 2004
    Miasto
    Gdańsk
    Wiek
    74
    Posty
    2 087

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Janusz Body
    Blad moze miec charakter systematyczny i byc trudnym do wyeliminowania. Wydaje mi sie (to tylko gdybanie), ze cala "rzecz" jest w precyzji potrzebnej do rzutowania obrazu na matryce.
    Tak sobie w tym momencie wymyśliłem , że błąd systematyczny byłby łatwy do wyeliminowania, gdyby matryca 'tylko' nie znajdowała się w prawidłowej odległości. Natomiast na poczekaniu :wink: wymyśliłem sobie problem, który brzmi tak - matryca nie jest idealnie prostopadła względem czujników AF!

  4. #24
    Pełne uzależnienie Awatar Tomasz Golinski
    Dołączył
    Jul 2004
    Miasto
    Białystok
    Wiek
    45
    Posty
    8 623

    Domyślnie

    ale przeciez kazdy taki blad bylby powtarzalny. ja bym sie sklanial raczej ku niedokladnosci mechanizmow. ale i tak nie rozumiem tej kalibracji.
    30D | 85/1.8 | 135/2 | 70-200/4 | T17-50/2.8 | 100-300/4.5-5.6 | 50/1.4 | 650 | 430EX | Sherpa 600r
    Zdjęcia - Iran, folk, jazz, wątek galeriowy


    FoFot.pl
    Canon IRC

  5. #25
    Dopiero zaczyna Awatar Grippen
    Dołączył
    Jul 2004
    Miasto
    Wrocław
    Wiek
    42
    Posty
    22

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jurek Plieth
    Cytat Zamieszczone przez maku
    ...Natomiast zjawisko permanentnego af lub bf bardziej wskazuje moim zdaniem do błędu czysto mechanicznego. Czyli coś jak by czujnik af był w innej odległości od gniazda obiektywu niż matryca.
    IMHO nie może być, bo tym 'czujnikiem' jest sama matryca :wink: A dokładniej, to zespoły pikseli na niej, tak jak opisałem to wcześniej.
    No raczej czujniki AF nie znajduja sie na matrycy bo migawka musialaby sie otwierac przy ustawianiu ostrosci... a do tego u mnie nie dochodzi wiec faktycznie ta teoria nie ma prawa bytu
    Canon EOS 40D+Grip, 10D+Grip, EOS 30+Grip, Canon EF 24-105/4 IS L, Tamron 28-75/2.8 + Sigma 50/1.4 + Sigma 50-500 + 430EX + 3 x 4GB CF & 2 x 8GB + 055ProB+141RC + inne duperele no i może troszkę umiejętności

  6. #26
    Pełne uzależnienie Awatar Kubaman
    Dołączył
    Jul 2004
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    47
    Posty
    4 709

    Domyślnie

    Aby podeprzeć moje wywody czymś konkretnym załączam link do strony opisującej samodzielną naprawę FF/BF. Dotyczy co prawda Nikona D70, ale zasada jest identyczna.

    D70 - naprawa ff/bf

    a tutaj, co prawda znów o D70, na stronie autor wyjaśnia dokładnie wszystkie tajniki działania AF

    AF w D70

    miłej lektury
    Pasja---------------------> www.jakubszyma.pl

    Przedsięwzięcie-------------> www.szyma.com

  7. #27
    Pełne uzależnienie Awatar Jurek Plieth
    Dołączył
    Sep 2004
    Miasto
    Gdańsk
    Wiek
    74
    Posty
    2 087

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Kubaman
    Aby podeprzeć moje wywody czymś konkretnym załączam link do strony opisującej samodzielną naprawę FF/BF...
    Chłopie, jesteś wielki! Dzięki bardzo za wielce pożyteczny link!
    Swoją drogą, dziw, że w Rosji klucze imbusowe trzeba samodzielnie produkować

    P.S. Aha, wychodzi na to, że miałem rację przypuszczając iż problem polega na braku prostopadłości wiązki światła odbitej od lustra wzgledem płaszczyzny na której zamontowane są czujniki AF

  8. #28
    Pełne uzależnienie Awatar Kubaman
    Dołączył
    Jul 2004
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    47
    Posty
    4 709

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jurek Plieth
    P.S. Aha, wychodzi na to, że miałem rację przypuszczając iż problem polega na braku prostopadłości wiązki światła odbitej od lustra wzgledem płaszczyzny na której zamontowane są czujniki AF
    zaraz, zaraz, to chyba nie do końca tak. pisałem o tym, i wydaje mi się, że znalazło to potwierdzenie w podpiętym linku, że podstawowa sprawa, to równe odległości do czujnika AF i do matówki.

    Nie wiem jaki to ma związek z idealną prostopadłościa, ale jak spojrzymy na rysunek to widać, że manipulując osobno kołkami od lusterek możemy zmieniać kąty niezależnie. Choć być może właśnie warunek równych odległości definiuje prostopadłośc - tego akurat nie wiem.
    Pasja---------------------> www.jakubszyma.pl

    Przedsięwzięcie-------------> www.szyma.com

  9. #29
    Pełne uzależnienie Awatar Jurek Plieth
    Dołączył
    Sep 2004
    Miasto
    Gdańsk
    Wiek
    74
    Posty
    2 087

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Kubaman
    ...Nie wiem jaki to ma związek z idealną prostopadłościa, ale jak spojrzymy na rysunek to widać, że manipulując osobno kołkami od lusterek możemy zmieniać kąty niezależnie.
    BTW, nie rozumiem po co są dwa niezależne wkręty mimośrodowe 1 i 2??? W gruncie rzeczy bowiem, jeśli jeden wystarczyłby w zupełnościu, nie uważasz?

  10. #30
    Pełne uzależnienie Awatar Tytus
    Dołączył
    May 2004
    Wiek
    51
    Posty
    1 358

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Kubaman
    Aby podeprzeć moje wywody czymś konkretnym załączam link do strony opisującej samodzielną naprawę FF/BF. Dotyczy co prawda Nikona D70, ale zasada jest identyczna.

    D70 - naprawa ff/bf

    a tutaj, co prawda znów o D70, na stronie autor wyjaśnia dokładnie wszystkie tajniki działania AF

    AF w D70

    miłej lektury
    CZADERSKIE LINKI

    nareszcie jakis pozytek z Nikona

Strona 3 z 9 PierwszyPierwszy 12345 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •