Strona 2 z 9 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 90

Wątek: BF/FF moze mi to ktos wyjasnic????

  1. #11
    Pełne uzależnienie Awatar Jurek Plieth
    Dołączył
    Sep 2004
    Miasto
    Gdańsk
    Wiek
    74
    Posty
    2 087

    Domyślnie 'Mechanizm' zjawiska BF/FF

    Od kilku dni temat nie daje mi spokoju, chociaż szczęśliwie w praktyce mnie nie dotyczy w ogóle
    Chciałbym poznać hipotezy co do przyczyn tego zjawiska. Może lepiej zamiast 'odkrywać Amerykę', od razu zapoznać się opinią ekspertów? Rzecz w tym, że nie mogę ich wygooglować
    Na logikę, to zespoły pikseli pogrupowane zostały np. w 7 grup (10D), lub 9 grup (20D) itp. Pokładowy komputer analizuje różnicę kontrastu w wybranej grupie, bądź w niektórych, albo i we wszystkich, oraz poprzez manipulowanie AF'em stara się, aby ta różnica była maksymalna. Cały problem polega więc na tym, że w praktyce mechanizm szukania maksymalnego kontrastu odnajduje go bezbłędnie, acz nie w zadeklarowanej grupie (np. w center). Przyczyn tego zjawiska może być wiele; np. taka, że większy kontrast znajduje się w grupie sąsiedniej niż deklarowana i system zwrotnego sprzężenia uparcie dąży do tejże właśnie grupy - kiepska czułość systemu nadążnego.
    Od tego momentu zaczynam już błądzić, bo nie widzę powodu dla którego kalibracja z jakimś obiektywem miałaby sytuację zmienić.
    Chętnie zapoznam się z opinią kolegów mających większe pojęcie w temacie, niż moje, oraz i/lub wezmę udział w ew. dyskusji.

  2. #12
    Uzależniony
    Dołączył
    Apr 2004
    Miasto
    Poznań
    Wiek
    53
    Posty
    563

    Domyślnie

    Jak na moje zjawisko które opisałeś bardziej by pasowało do "błądzącego" fokusa innymi słowami nieprecyzyjnego ale wtedy skutkiem nie był by bf lub ff tylko raz jeden raz drugi błąd. Natomiast zjawisko permanentnego af lub bf bardziej wskazuje moim zdaniem do błędu czysto mechanicznego. Czyli coś jak by czujnik af był w innej odległości od gniazda obiektywu niż matryca. Czyli gdzie indziej wypadałoby ogniskowanie dla matrycy a gdzie indziej dla czujnika ale błąd ten zawsze miałby taką samą tendencję.

  3. #13
    Pełne uzależnienie Awatar Jurek Plieth
    Dołączył
    Sep 2004
    Miasto
    Gdańsk
    Wiek
    74
    Posty
    2 087

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez maku
    ...Natomiast zjawisko permanentnego af lub bf bardziej wskazuje moim zdaniem do błędu czysto mechanicznego. Czyli coś jak by czujnik af był w innej odległości od gniazda obiektywu niż matryca.
    IMHO nie może być, bo tym 'czujnikiem' jest sama matryca :wink: A dokładniej, to zespoły pikseli na niej, tak jak opisałem to wcześniej.

  4. #14
    Pełne uzależnienie Awatar Krzychu
    Dołączył
    Aug 2004
    Miasto
    Ambush Country
    Wiek
    48
    Posty
    3 611

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jurek Plieth
    Cytat Zamieszczone przez maku
    ...Natomiast zjawisko permanentnego af lub bf bardziej wskazuje moim zdaniem do błędu czysto mechanicznego. Czyli coś jak by czujnik af był w innej odległości od gniazda obiektywu niż matryca.
    IMHO nie może być, bo tym 'czujnikiem' jest sama matryca :wink: A dokładniej, to zespoły pikseli na niej, tak jak opisałem to wcześniej.
    Pewien jesteś ? Analogowe lustrzanki też mają czujiniki AF na matrycy ? ;-)
    Cytat "Like the EOS 1V, 3, and Elan 7, the 10D uses a CMOS chip for its AF sensor" - nie sądze żeby tym CMOS'em była matryca, szczególnie w pierwszy trzech... Do kitu ta Twoja teoria ;-)
    Pozdrowienia,
    KZ
    KZ Aviation Photography

  5. #15
    Pełne uzależnienie Awatar Jurek Plieth
    Dołączył
    Sep 2004
    Miasto
    Gdańsk
    Wiek
    74
    Posty
    2 087

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Krzychu
    ... Do kitu ta Twoja teoria ;-)
    Być może do kitu, ale SLR i DSLR mają odmienne metody działania AF.

  6. #16
    Moderator Awatar Janusz Body
    Dołączył
    Apr 2004
    Miasto
    Szczecin
    Wiek
    71
    Posty
    5 757

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jurek Plieth
    Cytat Zamieszczone przez Krzychu
    ... Do kitu ta Twoja teoria ;-)
    Być może do kitu, ale SLR i DSLR mają odmienne metody działania AF.
    Nie sądzę. To raczej te same układy i MUSZĄ znajdować się PRZED migawką bo ta w obu przypadkach jest zmaknięta.

    Janusz

  7. #17
    Pełne uzależnienie Awatar Tytus
    Dołączył
    May 2004
    Wiek
    51
    Posty
    1 358

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Janusz Body
    Cytat Zamieszczone przez Jurek Plieth
    Cytat Zamieszczone przez Krzychu
    ... Do kitu ta Twoja teoria ;-)
    Być może do kitu, ale SLR i DSLR mają odmienne metody działania AF.
    Nie sądzę. To raczej te same układy i MUSZĄ znajdować się PRZED migawką bo ta w obu przypadkach jest zmaknięta.

    Janusz
    gdyby były te same to nie byłyby takie dupiaste, 13 lat temu robiono układy AF w analogicznych analogach bijące precyzją te z DSLR na głowę...tu musi być drugie dno lub świadome działanie....czuję spisek...

  8. #18
    Początki nałogu
    Dołączył
    Aug 2004
    Miasto
    Wrocław
    Wiek
    42
    Posty
    253

    Domyślnie

    mi wlasnie rowniez chodzi o nieprecyzyjny AF, testu na FF BF nie robilem...
    Canon|5DmkII+BG|5D+BG-E4|30D+BG-E2|20D|50E|24-70L|24-105L|70-200 2.8L|580EX|550EX|430EX|Manfrotto 074B/329RC4, 682B/#222|SanDisk UltraII/ExtremeIII|Brain's Hottub by Crumpler|Lowepro|

  9. #19
    Pełne uzależnienie Awatar muflon
    Dołączył
    Mar 2004
    Miasto
    Zürich
    Wiek
    46
    Posty
    6 763

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jurek Plieth
    IMHO nie może być, bo tym 'czujnikiem' jest sama matryca :wink: A dokładniej, to zespoły pikseli na niej, tak jak opisałem to wcześniej.
    Nie wiem skąd wziąłeś takie informacje, ale to zdecydowanie nieprawda Tak to działa AF, ale w kompaktach cyfrowych. W EOSach (cyfrowych czy też nie), układ AF znajduje się pod lustrem (po przeciwnej stronie niż matówka) i jest zupełnie niezależny od matrycy - ta jest włączana tylko na czas otwarcia migawki.

    Co do pytania - ja również skłaniam się ku tezie, że to problem różnicy odległości "osi optycznej" lustra od matrycy i od czujników AF pod lustrem. I to rzeczywiście da się pewnie jakoś "wykalibrować" - płaszczyzna czujników na pewno ma jakąś możliwość regulacji. Chociaż z drugiej strony ma się to nijak do "kalibracji pod konkretny obiektyw" o której tu było niedawno... No, ogólnie czarna magia

    [ Dodano: 11-10-2004, 23:48 ]
    Aha, dla uzupełnienia: te czujniki AF to cokolwiek widzą oczywiście tylko dlatego, że lustro jest półprzepuszczalne Co jest zresztą powodem, że AF nie działa przy podniesionym lustrze.

  10. #20
    Pełne uzależnienie Awatar Jurek Plieth
    Dołączył
    Sep 2004
    Miasto
    Gdańsk
    Wiek
    74
    Posty
    2 087

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Janusz Body
    [...te same układy i MUSZĄ znajdować się PRZED migawką bo ta w obu przypadkach jest zmaknięta.
    Tuman ze mnie Oczywiście, że masz rację!

    [ Dodano: 12-10-2004 ]
    Cytat Zamieszczone przez muflon
    ...W EOSach (cyfrowych czy też nie), układ AF znajduje się pod lustrem (po przeciwnej stronie niż matówka) i jest zupełnie niezależny od matrycy - ta jest włączana tylko na czas otwarcia migawki.
    Zapewne masz rację w 100%!
    Cytat Zamieszczone przez muflon
    ...Co do pytania - ja również skłaniam się ku tezie, że to problem różnicy odległości "osi optycznej" lustra od matrycy i od czujników AF pod lustrem. I to rzeczywiście da się pewnie jakoś "wykalibrować" - płaszczyzna czujników na pewno ma jakąś możliwość regulacji. Chociaż z drugiej strony ma się to nijak do "kalibracji pod konkretny obiektyw" o której tu było niedawno...
    No właśnie! Gdyby tak było jak przypuszczasz, to błąd miałby charakter systematyczny i jako taki byłby łatwy do programowego wyeliminowania z jednym, jakimkolwiek obiektywem. Tak jednak podobno nie jest

    [ Dodano: 12-10-2004 ]
    Cytat Zamieszczone przez muflon
    ...W EOSach (cyfrowych czy też nie), układ AF znajduje się pod lustrem (po przeciwnej stronie niż matówka) i jest zupełnie niezależny od matrycy - ta jest włączana tylko na czas otwarcia migawki.
    Pozwalam sobie zacytować Darka aka Slon z pl.rec.foto.cyfrowa:
    ...w (d)SLRach Canona uklad pomiaru swiatla (matryca) jest
    wbudowana gdzies w okolicach pryzmatu natomiast czujnik AF "na
    dno" puszki. Lustro jest polprzepuszczalne, glowna czesc swiatla
    z obiektywu odbija sie od niego i trafia na pryzmat (i matryce
    pomiaru swiatla), reszta swiatla przechodzi przez lustro i jest
    odbijana przez dodatkowe lustro "pod spodem" na czujnik AF ...
    Gdyby nawet Wasia napisal soft, ktory umozliwil by podniesienie
    lustra, otwarcie migawki i ciagla prace matrycy (a ona by to przezyla )
    to samo podniesienie lustra odcina sygnal zarowno czujnika AF jak i pomiaru
    swiatla wiec wiele by sie aparatem w takim stanie zrobic nie dalo ...

Strona 2 z 9 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •