Strona 9 z 10 PierwszyPierwszy ... 78910 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 81 do 90 z 98

Wątek: Dylematy posiadacza 80d

  1. #81
    Początki nałogu Awatar swallow77
    Dołączył
    Mar 2010
    Miasto
    Kristiansand, Koszalin
    Wiek
    46
    Posty
    322

    Domyślnie Odp: Dylematy posiadacza 80d

    Cytat Zamieszczone przez p0m Zobacz posta
    już wyjaśniam - chodziło mi, że są takie sytuacje, w których trzeba pobawić się kontrastem, bo inaczej się nie da.
    Szczęściarze.. ja zawsze muszę tknąć kontrast (no chyba że nie mam czasu na edycje). No nie podoba mi się prosto z puszki.

    Wysłane z mojego FRD-L19 przy użyciu Tapatalka

  2. #82

    Domyślnie Odp: Dylematy posiadacza 80d

    Wiem, że troche czasu mineło od ostatniego wpisu w tym wątku ale chciałem dołożyć do niego swoich kila słów. Również posiadam 80D i kilka obiektywów takich jak zestawowy Canon 18-135mm IS USM, Sigma 17-50 2.8, Tamron 16-300, Canon 50mm 1.8. Z ostrością czasami faktycznie mam problemy ale nie wiem czy nie przekombinowałem z mikroregulacją ale to jest w trakcie testów. Sprzętu używam hobbystycznie tylko. Z moich obiektywów największe problemy z ostrością ma ten Canon 50mm, później Tamron a Sigma i zestawowy Canon radzą sobie całkiem przyzwoicie.
    Ale w sumie nie o to mi chodzilo tylko o format w jakim robię zdjęcia. Gdzieś kiedyś czytałem, że jesli robisz zdjęcia wakacyjne to nie ma sensu zawracać sobie głowy rawami. Może to i racja ale jako że byłem na urlopie i to był pierwszy wyjazd mojego 80D to postanowiłem zapisywać zdjęcia w jpg i raw jednocześnie i przydało się. Kilkanaście zdjęć robiłem w miejscu gdzie nie do końca można było i światło było tam kiepskie i balans bieli z automatu był niebardzo trafiony. Rawy pozwoliły mi to skorygować
    Generalnie mam zwyczaj po każdym dniu urlopu zgrywać zdjęcia do kompa więc nie przjmuję się miejscem na karcie i chyba tak będą zapisywane zdjęcia w obu formatach jednocześnie.
    Co do ostrości, dodam jeszcze, że na początku zabawy z 80D uzywałem jedynie centralnego punktu ale podczas tego wyjazdu wypróbowałem centralne 9 punktów i wydaje mi się, że to lepszy wariant.

    Mam przy okazji pytanie o robienie zdjęć z wykorzystaniem funkcji zablokowania podniesionego lustra. Faktycznie pomaga to w kiepskich warunkach oświetleniowych utrzymać aparat bez "wstrząsu" ale wydaje mi się, że sam sposób działania jest dziwny. Po naciśnięciu spustu lustro zostaje podniesione i zablokowane i dalej nic się nie dzieje, trzeba nacisnąć drugi raz co może spowodowac ruch apratu. Było by chyba lepiej gdyby trzeba było przytrzymać spust migawki i po zablokowaniu lustra zdjęcie byłoby wykonane powiedzmy po pół sekundzie. A może tak to działa ale nie u mnie ?
    Ostatnio edytowane przez Mohinder ; 06-06-2019 o 05:30

  3. #83
    Uzależniony
    Dołączył
    Nov 2010
    Miasto
    TWOJA STARA
    Posty
    697

    Domyślnie Odp: Dylematy posiadacza 80d

    Cytat Zamieszczone przez Mohinder Zobacz posta
    Mam przy okazji pytanie o robienie zdjęć z wykorzystaniem funkcji zablokowania podniesionego lustra. Faktycznie pomaga to w kiepskich warunkach oświetleniowych utrzymać aparat bez "wstrząsu" ale wydaje mi się, że sam sposób działania jest dziwny. Po naciśnięciu spustu lustro zostaje podniesione i zablokowane i dalej nic się nie dzieje, trzeba nacisnąć drugi raz co może spowodowac ruch apratu. Było by chyba lepiej gdyby trzeba było przytrzymać spust migawki i po zablokowaniu lustra zdjęcie byłoby wykonane powiedzmy po pół sekundzie. A może tak to działa ale nie u mnie ?
    tej funkcji najczęściej się używa na statywie z wężykiem spustowym. wtedy to jak najbardziej ma sens.
    ebe ebe

  4. #84
    Początki nałogu
    Dołączył
    Oct 2018
    Miasto
    Szczecin
    Posty
    444

    Domyślnie Odp: Dylematy posiadacza 80d

    Uzywanie podniesionego lustra podczas robienie zdjęć z ręki to moim zdaniem kompletnie bez sensu bo te drgania pochodzace od lustra będą pomijalnie małe w porownaniu z drganiami/poruszeniami pochodzącymi od trzymania w rękach nawet jak ktoś ma "bardzo dobrą rękę" czyt. stabilną. To jakuch punktów uzywasz czy centralnego (jednego) czy grupy punktow centralnych to wszystko zależy co fotografujesz. Zrob portret aby miał ostrosc na oko punktami centralnymi jak w tym wypadku zlapia ostrosc na najblizszy element ktorym zapewne nie bedzie oko tylko np. czubek nosa. W innych sytuacjach ani jeden centralny ani grupa centralnych tylko calkiem inne rozwiazanie bedzie miało sens - po to właśnie są tevrozne metody i wiele punktów aby dostosowac sposob ustawienia af do sytuacji i obiektu jaki fotografujemy.

  5. #85
    Coś już napisał
    Dołączył
    Mar 2014
    Posty
    53

    Domyślnie Odp: Dylematy posiadacza 80d

    Cytat Zamieszczone przez Mohinder Zobacz posta
    Po naciśnięciu spustu lustro zostaje podniesione i zablokowane i dalej nic się nie dzieje, trzeba nacisnąć drugi raz co może spowodowac ruch apratu. Było by chyba lepiej gdyby trzeba było przytrzymać spust migawki i po zablokowaniu lustra zdjęcie byłoby wykonane powiedzmy po pół sekundzie. A może tak to działa ale nie u mnie ?
    Już ci napisano że tego się używa na statywie z wężykiem spustowym lub pilotem. A ja dodam że jeśli ich nie masz - to użyj samowyzwalacza.

    Co do RAWów - używanie ich po to żeby tylko poprawić balans bieli jest bez sensu, można to zrobić i na jpg bez problemu, nawet w canonowskim sofcie DPP. Sam nie uznaję jpg - ale to z zupełnie innego powodu, cuda jakie można wyciągnąć z cieni i świateł w RAW powodują że jpg jest dla mnie bezużyteczny.

  6. #86

    Domyślnie Odp: Dylematy posiadacza 80d

    Cytat Zamieszczone przez bans Zobacz posta
    Już ci napisano że tego się używa na statywie z wężykiem spustowym lub pilotem. A ja dodam że jeśli ich nie masz - to użyj samowyzwalacza.

    Co do RAWów - używanie ich po to żeby tylko poprawić balans bieli jest bez sensu, można to zrobić i na jpg bez problemu, nawet w canonowskim sofcie DPP. Sam nie uznaję jpg - ale to z zupełnie innego powodu, cuda jakie można wyciągnąć z cieni i świateł w RAW powodują że jpg jest dla mnie bezużyteczny.
    W tym przypadku poprawiałem tylko balans bieli. Miałem już też okazję robić kilka zdjęć w kościele gdzie ze światłem wiadomo nie jest najlepiej i tam faktycznie udało się z rawa zrobić coś z ciemnymi miejscami. Nie chodziło mi wcześniej że tylko dla balansu bieli zapisuję rawy ale to był akurat taki przypadek.

    Macie oczywiscie racje co do podniesionego lustra, statywu czy wężyka. Można również z aplikacji z telefonu ale to była miejsce które nie pozwalało na takie zabawy. Robiłem z ręki opartej o filar i blokowanie lustra poprawiło jakość zdjęcia. Wydaje mi się również, że opcja cichego zdjęcia też poprawia stabilność aparatu. Ale to tylko moje odczucie.
    Pozdrawiam

  7. #87
    Pełne uzależnienie Awatar zdebik
    Dołączył
    Jun 2013
    Miasto
    Londyn
    Posty
    4 046

    Domyślnie Odp: Dylematy posiadacza 80d

    Cytat Zamieszczone przez bans Zobacz posta

    Co do RAWów - używanie ich po to żeby tylko poprawić balans bieli jest bez sensu, można to zrobić i na jpg bez problemu, nawet w canonowskim sofcie DPP.
    Aż sprawdzę w domu tą teorię.

  8. #88
    Uzależniony
    Dołączył
    Nov 2010
    Miasto
    TWOJA STARA
    Posty
    697

    Domyślnie Odp: Dylematy posiadacza 80d

    Cytat Zamieszczone przez zdebik Zobacz posta
    Aż sprawdzę w domu tą teorię.
    eeee a po co? gołym okiem będzie widać, że RAW się lepiej to tego nadaje. do Lightrooma też możesz sobie wgrać jpega i zmienić balans, ale rezultaty nie będą takie same.
    ebe ebe

  9. #89
    Pełne uzależnienie Awatar becekpl
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    wawa
    Posty
    4 277

    Domyślnie Odp: Dylematy posiadacza 80d

    to prawda, teoria do obalenia bez odpalania kompa
    kolejny spec od obróbki sie trafił
    Nie mamy pańskiego płaszcza i co pan nam zrobi?
    Cham się uprze i mu daj. No skąd ja wezmę, jak nie mam!

  10. #90
    Pełne uzależnienie Awatar zdebik
    Dołączył
    Jun 2013
    Miasto
    Londyn
    Posty
    4 046

    Domyślnie Odp: Dylematy posiadacza 80d

    Właśnie wydawało mi się, że obrabianie jpg'a to jak rzeźbienie w...

Strona 9 z 10 PierwszyPierwszy ... 78910 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •